Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Український стартап Anima читає депресію по очах та планує стати єдинорогом. Інтерв’ю із засновником

Анна Нагорна
Анна Нагорна
26 січня 2024 9 хвилин читання

Нейронауковий трекер Anima — це інноваційний український стартап, який уміє визначати психічні стани та відхилення по руху ваших очей. Щоб перевіритися на тривогу, депресію чи вигорання, потрібна лише вебкамера і 5-10 хвилин. А завдяки ШІ точність результату сягає 98%.

За рік роботи стартап надав допомогу понад 20 тис. українців і зробив великий внесок у психологічну реабілітацію військових. SPEKA поспілкувалася із співзасновником Anima Романом Гавришем та дізналася багато цікавого.

Інтерв'ю зі співзасновником стартапу Anima Романом Гавришем Інтерв'ю зі співзасновником стартапу Anima Романом Гавришем

З чого почалася Anima?

Десь три роки тому я захворів на COVID і відчув усі психологічні наслідки перебігу хвороби. У таких станах підтримувати своє ментальне здоров’я вкрай важливо. Можливо, банальна думка, але коли ти відчуваєш, що ось-ось помреш, з’являється бажання зробити щось велике.

На той час ми з моїм партнером, нейробіологом Сергієм Даниловим, проводили багато нейромаркетинових досліджень з використанням технології айтрекінгу. На ринку вже було багато як українських, так і закордонних стартапів для ментального здоров'я та комунікації з психологами. Тож ми вирішили зупинитися саме на технологічній платформі для скринінгу психіки за допомогою руху очей. 

Сергій Данилов, нейробіолог, співзасновник Anima
Коли розпочалася повномасштабна війна, ми зрозуміли, що наше рішення буде потрібне як ніколи. Тож залишили решту проєктів і почали активно розробляти Anima.

За чотири місяці зробили перший прототип. А вже у вересні 2022 року почали перші клінічні дослідження з центром психічного здоров’я МОЗ «Лісова поляна», який сьогодні обслуговує головним чином військових.

У лютому 2023 року запрацювала перша публічна бетаверсія з тестами на тривожність та депресію. А днями ми запустили новий трекер — стресу і вигорання.

Навіщо усім менеджерити свій психічний стан?

Наша психіка дуже динамічна, а її показники волатильні, тож одноразовий замір не допоможе виявити проблеми. Наприклад, якщо ви вип’єте 10 еспресо, у вас буде висока напруженість, як за тривожного розладу, але це тимчасово. 

Показники психічного стану, Anima Показники психічного стану, Anima

Тому бажано відстежувати психіку час від часу, залежно від ситуації. І якщо бачите, що є відхилення від норми, то не засиджуватися у небезпечному стані (депресія, ангедонія, дисфорія тощо), а вживати конкретних заходів. Таким чином ви можете зберегти здорову психіку, реакцію, адекватний стан і фізичне здоров’я.

Існує така культура — Quantified self, коли ми регулярно вимірюємо себе: кроки, пульс тощо. Зважаючи на ці показники, ми можемо змінювати свої життєві стратегії. І це дуже цікавий філософський напрям. 

Зараз робота із штучним інтелектом розділилася на дві основні гілки: більшість людей займається тим, щоб покращити ШІ, а ми зайнялися тим, щоб через ШІ покращити здоров’я і спосіб мислення людей.

Eye-tracking: що це так як працює?

Eye-tracking — один з основних методів дослідження психофізіології та нейропсихології  у світі. Око фактично є головним інструментом пізнання зовнішнього світу: приблизно 70% всієї інформації, яку обробляє мозок, надходить через очі. Тобто рух очей — найточніший показник, який поєднує поведінку людини і стан психіки.

Навіть більше, ми активно використовували еye-tracking у маркетингу: ще у 2007-2008 роках ми купили в агенції перший трекер, щоб вимірювати ефективність рекламних комунікацій, зважаючи на психофізіологічні реакції людей на стимули.

Інновація Anima в тому, що ми зробили eye-tracker зі звичайної вебкамери ноутбука або комп’ютера у вас вдома. Програма ідентифікує око та стежить за його рухом за фреймами: достатньо камери з 30-60 FPS (frames per second). А якщо частоти камери бракує, Anima математично дораховує поведінку ока.

За допомогою ШІ-алгоритмів, напрацьованих машинним навчанням, ми можемо з високою часткою ймовірності, до 98%, спрогнозувати поведінку ока між фреймами. 

Точність дослідження Anima становить 85% за тестом тривожності і 90-95% — щодо депресії. Це досить високий показник, бо, наприклад, згідно з міжнародними даними, у США точність діагностування у психіатрів (психометричні тести + експертна оцінка) коливається від 67% до 75%.

Anima співпрацює з психіатрами?

У нашій команді є нейробіологи, аспіранти й магістри психологічних наук, також ми залучаємо до досліджень психіатрів та психологів зі шпиталю «Лісова поляна».

Його директорка Ксенія Возніцина говорить, що це передовий метод, який дозволяє дуже точно визначати психічні стани, зокрема, так звані агравації та дисимуляції.

Якщо психіатр використовує звичайний опитувальник, люди можуть навмисно викривити результати скринінгу. Із військовими це дуже типова ситуація. Він приїжджає з фронту і каже, наприклад, що хоче повернутися, тому відповідає на ці запитання так, щоб повернутися назад, незважаючи на свій стан. Це і є дисимуляція.

А якщо комбінувати eye-tracking та психометричні тести, можна більш точно оцінювати стан людей, нівелюючи суб’єктивну складову.

Чи будуть нові тести?

Так, зараз ми працюємо над виявленням акубаротравм, тобто контузій. Дуже багато військових отримують по декілька контузій, але, на жаль, поки що ніхто не вміє вимірювати ступінь травмованості від них. А це може бути причиною інвалідності у майбутньому.

Незабаром будемо готові оголосити про прогрес цих досліджень. Це дуже важливо для нас з погляду соціальної відповідальності. Крім того, ми є частиною Brave1 — кластера інновацій у defense tech. Тож наші напрацювання можуть бути корисними для використання військовими та шпиталями, щоб оцінювати ступінь ураження мозку через акубаротравму.

Brave1 — український кластер інновацій у defense tech Brave1 — український кластер інновацій у defense tech

Скільком військовим вже допомогла Anima?

Тестування Anima за рік пройшли приблизно тисяча військових. Зазвичай ми працюємо зі шпиталями в тилу та військовими психологами, яким потрібно пройти певний тренінг, щоб інтегрувати наш продукт.

Іноді нам пишуть особисто. Наприклад, у Третій штурмовій бригаді військові психологи використовують Anima прямо на передовій, щоб оцінити стан групи. 

Серед цивільних Anima протестували вже понад 22 тис. користувачів.

Що потрібно для скринінгу?

Ноутбук або комп’ютер із камерою. Поки що так, адже з розробленням версії для мобільних девайсів є проблема — вони рухомі. Більшість людей не має штативів, щоб міцно зафіксувати телефон, інакше ми не зможемо точно виміряти рух очей.

Ми думаємо над альтернативними способами, як вимірювати ці самі показники без стабільної вебкамери. Тож потрібно ще багато наукових досліджень.

Гроші, інвестори та плани на майбутнє

Для військових Anima безкоштовна. Цивільні користувачі можуть отримати психологічний чекап за передплатою: 134 грн/місяць або 804 грн на рік. Або придбати пакет з 12 тестувань за 486 грн.

В Anima ми вже інвестували понад $200 тис. власних коштів. В умовах війни працюємо задля соціальної перспективи — щоб тестами могло скористатися якомога більше людей, яким це потрібно.

При цьому в нас є чітка бізнес-модель. Так, ми продаємо підписки, але й шукаємо інвесторів як в Україні, так і за кордоном.

Роман Гавриш
Роман Гавриш

Ми цілимося в єдинорога — в оцінку мільярд доларів, це як мінімум. І бачимо, що є точно мільярд людей у світі, яким потрібен цей продукт.

У США, наприклад, серед зумерів 60% аудиторії матимуть тривожний або депресивний епізод протягом життя. Це страшна біда, тому подібні технології користуватимуться величезним попитом.

Ми соціально відповідальний бізнес, але насамперед бізнес. Шукаємо інвесторів якраз головним чином для того, щоб масштабуватися максимально швидко. Зараз у нас є гроші тільки на підтримку команди, але не вистачає на маркетинг. 

Найперспективніші ринки для масштабування Anima — це США та Британія, де зафіксовано найбільше ментальних проблем серед населення. Далі — Азія, зокрема Індія.

А чи є серйозні конкуренти?

Хоча eye-tracking активно використовують у маркетингу й соціології, саме у дослідженнях психіки ми, напевно, перші. Але це питання часу.

Є дуже багато стартапів, які застосовують інші методи для кількісного оцінювання стану психіки. Наприклад, вимірюють варіабельність серцевого ритму (пульс) за допомогою ліхтарика з камери смартфону. Або ж визначають психологічні стани за змінами вашого голосу.

Та ми вважаємо, що eye-tracking — найкраща технологія для такого завдання. І ми віримо, що у нас найвища точність, найкращий дизайн та юзер-експірієнс, тому що не треба нічого додатково інсталювати і давати доступ до всіх своїх файлів.

Як кажуть, очі — дзеркало душі. Anima з латини й означає «душа». 

Пройти чек-ап на депресію, тривогу чи вигорання за допомогою Anima можна тут.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Керівник Anthropic помістив в офісі плакат із роботом, що знищує світ

Олеся Дерзська 26 червня 2024 16:01

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Mathema проведе онлайн-табір зі знайомства з ШІ для підлітків – як взяти участь

Олеся Дерзська 25 червня 2024 13:48

ШІ-інструменти в смартфонах збиратимуть більше даних користувачів

Олеся Дерзська 24 червня 2024 17:57