10 міфів про роботу з комп'ютером і зір: пояснює офтальмохірург
Без гаджетів сучасний світ немислимий. Ми з ними засинаємо та прокидаємося. Вони впливають на нашу обізнаність, настрій, ефективність і спосіб життя. Та чи діють комп'ютери, телефони, планшети на наш зір? Майже за пів століття користування ПК виникло чимало міфів щодо шкідливого впливу на здоров'я людини. Розглянемо те, що пов'язано з очима.
Міф 1. Робота за комп'ютером знижує зір
Мушу зазначити, що комп'ютерний зоровий синдром (низка зорових і взагалі очних розладів) виникає у разі тривалої роботи не лише з комп'ютером, а й ноутбуком, планшетом, смартфоном та навіть електронною книгою. Експерти вважають, що від цієї проблеми потерпають приблизно 50% користувачів.
Прояви комп'ютерного зорового синдрому різноманітні, але переважно вони спричинені двома чинниками:
- ваші очі пересихають;
- через перевтому порушується зір.
Звісно, більша дистанція до монітора дає змогу очам менше напружуватися. Проте не слід нехтувати й іншими причинами, як-от:
- недіагностовані відхилення щодо здоров'я очей;
- невідповідні окуляри;
- недотримання ергономіки робочого місця, зокрема неправильно підібрана висота стола й стільця;
- занадто тривала робота;
- невідповідне освітлення й налаштування ґаджетів тощо.
Міф 2. Лінзи із захистом від синього світла — маркетинговий хід
Сонячне світло з високою енергією, а саме ультрафіолетові промені й синє світло, може підвищити ризик очних хвороб. Це називається фототоксичністю. Як відомо, екрани ґаджетів випромінюють саме синє світло.
У дослідженнях на тваринах виявили: синє світло може спричиняти утворення токсичних молекул у клітинах фоторецепторів і таким чином пошкоджувати сітківку. Причому вираженість ураження залежить від двох чинників:
- довжини хвилі — найшкідливішим є синє світло з короткою довжиною 415-455 нм;
- тривалості впливу — навіть кілька годин вже може бути шкідливим для ока.
В експерименті довели, що використання фільтра, який відсікає 94% синього світла, зменшувало ураження сітківки.
Крім того, надлишок синього світла є некомфортним для наших очей. Отже якщо у моніторі немає фільтра синього світла, варто встановлювати спеціальні програми, що змінюють колірну температуру на більш теплі відтінки (наприклад, f.lux) або одягати спеціальні захисні окуляри. Особисто я такими користуюсь.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Міф 3. Усі монітори однаково шкідливі через випромінення
Насправді всі монітори різні. Практично пішли в небуття лампові, їх ще називають ЕПТ-монітори (назва пішла від електронно-променевої трубки, що лежить в їх основі), які випромінювали електронно-магнітне поле. Порівняно з ними сучасні рідкокристалічні монітори утворюють незначне електромагнітне випромінювання і вважаються найбезпечнішими. Однак і вони постійно вдосконалюються.
Зараз монітори мають такі корисні фішки:
- підлаштовують яскравість під інтенсивність навколишнього освітлення — технологія розумної яскравості;
- відфільтровують шкідливе синє світло;
- практично не створюють мерехтіння;
- мають великий діапазон нахилу.
Все це підвищує безпечність приладу й зменшує зорову втому під час роботи з девайсом.
Міф 4. Скролити у транспорті — гарний варіант перепочинку
Навряд чи це гарна ідея. Що гірша дорога, то більших зусиль докладають очі, аби сфокусуватися на нестабільному зображенні, й то швидше вони втомлюються. Особливо шкідливий скролінг у телефоні під час їзди для тих, хто вже має порушення зору. Можливо, краще послухати аудіокнигу, подкаст або просто музику?
Міф 5. Кілька годин роботи за комп'ютером не зашкодять дорослій людині
Ви помічали, як після двох-трьох годин сидіння за комп'ютером терпнуть м'язи шиї та плечей? Всередині ока теж є м'язи. Уявіть: малесенькі м'язи змінюють форму кришталика й налаштовують око на певний об'єкт — цей механізм називається акомодацією. І що ближче об'єкт, то більше вони напружуються.
Якщо ми годинами сидимо навпроти екрана, втупившись в одну точку, акомодація виснажується, зір стає розмитим, можуть з'явитись біль в очах і головний біль.
Візьміть на озброєння правило 20/20/20: кожні 20 хвилин на 20 секунд переводьте погляд на 20 футів (більше ніж 6 метрів), щоб розслабити м'язи очей, а також поморгати, щоб зволожити очі. Кожні 40-60 хвилин бажано робити перерву на незорове навантаження — понахилятися тулубом у різні боки, розім'яти шию та плечі.
Міф 6. Дітям краще гратися не на комп'ютері, а на планшеті
Діти й цифрові пристрої — окрема велика тема. На превеликий жаль, ми спостерігаємо лавиноподібне збільшення кількості короткозорих людей у всьому світі. І що більший час, проведений за комп'ютером або смартфоном, так званий екранний час, то більший ризик виникнення й прогресування короткозорості.
Багато школярів наразі навчаються дистанційно. Тож краще користуватися не смартфоном/планшетом, а комп'ютерним монітором і ставити його якомога далі. У цьому плані ноутбук гірший, бо його клавіатура вмонтована безпосередньо поряд з екраном.
Ще хочу зауважити, що дітям особливо важливо працювати за гарного освітлення, правильно обладнати робоче місце, робити перерви й вправи. А ще перевіряти зір раз на рік. Короткозорі батьки, будьте особливо пильні!
Міф 7. Щоб розслабитися й легше заснути, треба у темряві лежачи почитати чи подивитися щось у телефоні
Читання у ліжку перед сном у більшості людей навіть може покращити засинання та якість сну. Проводили таке дослідження. Але це стосується суто книжок.
Синє світло екранів, навпаки, порушує вироблення гормону сну мелатоніну й спричиняє його розлади. Дві години синього світла вночі призводять до суттєвого сповільнення, а інколи й припинення вироблення мелатоніну. Ми живемо у неспокійний час, і багато з нас через стрес не можуть заснути ввечері. То чи варто погіршувати ситуацію?
До речі, мелатонін називають гормоном краси, молодості та здоров'я, тому краще дотримуватися рекомендації вимикати цифрові девайси щонайменше за три години до сну.
Міф 8. Щоб не знижувався зір, треба користуватися смартфоном із великим екраном
Передусім потрібно зрозуміти, чому вам погано видно на невеликому екрані. Можливо, ви маєте негаразди зі здоров'ям очей і потребуєте корекції зору? Якщо ж ці проблеми вирішити неможливо, ґаджет із великим екраном, який дає змогу збільшувати текст і зображення, безумовно, стане в пригоді. Або ж ви просто любите великі смартфони.
Міф 9. Щоб добре бачити, слід налаштувати більшу яскравість кольорів
Тривале споглядання дуже яскравих об'єктів є неприродним для наших очей і спричиняє зорову втому. Яскравість монітора не має перевищувати загальну освітленість приміщення. Тож не нехтуймо загальним освітленням — екран не повинен бути єдиним джерелом світла.
Міф 10. Морква й чорниця допоможуть зберегти зір під час роботи за комп'ютером
Така думка дійсно поширена. І справді, зазначені продукти містять необхідні для очей мікроелементи, зокрема бета-каротин (провітамін А). Вітамін А бере участь у функціонуванні сітківки, а от його дефіцит впливає на якість нічного зору.
Проте наш організм може засвоїти лише певну (невелику) кількість цих корисних речовин. Тож споживати моркву, чорницю тощо корисно, але для отримання необхідної дози лютеїну потрібно з'їсти кілька кілограмів, а отже, отримати й надмірну кількість цукрів.
Для захисту від шкідливого синього світла моніторів нам необхідні лютеїн і зеаксантини, які не синтезуються в організмі. Логічніше тоді вживати значно багатші на лютеїн і зеаксантин зелені листкові овочі — капусту кале, шпинат, броколі, які є топовими за вмістом цих речовин. У меншій кількості вони містяться у кукурудзі, брюссельській капусті, зеленому горошку, гарбузі, червоному перці, апельсинах та яєчних жовтках.