Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зберегти власний ресурс: поради HRD Cosmolot

Юлія Лапко
Юлія Лапко HRD Cosmolot
4 лютого 2023 4 хвилин читання

Буденність українців щодня складається з низки викликів через війну. Вплив війни та стресу на психіку кожного з нас індивідуальний, але однаково сильний для кожного. Це спричиняє зокрема тривожність та втому. Що робити, аби зберегти ресурс та уникнути вигорання?

З досвіду роботи з людьми, їхніми потребами та проблемами я знаю, що емоційний та психологічний стан — надважлива база для нормальної життєдіяльності людини. Рано чи пізно кожен із нас відчуває емоційне вигорання. Індивідуальне світосприйняття сприяє тому, що хтось одразу його ідентифікує, а хтось не помічає до останнього. 

За минулий рік моя команда співпрацювала з різними психологами щодо збереження власного ресурсу, і наші напрацювання допоможуть вам не тільки подолати емоційне вигорання під час війни, а й запобігти йому в майбутньому.

У травматичних подіях є три етапи, які проходить наша психіка. Це «Виживання», «Проживання» та «Розвиток». На кожен з цих етапів є практичні поради, які полегшують наш стан та дають енергію для подальшого подолання стресу.

Етап «Виживання» найскладніший, адже це саме той момент, коли з нами відбулося щось травматичне.

  • Перша і найважливіша порада для цього часу — не робити нічого: ніякої рефлексії, медитації чи вправ. Дайте собі час прийняти реальність.
  • Друга рекомендація — намагайтеся не застрягнути у цьому стані.
  • Щоб не застрягнути, необхідно дещо зробити: фіксувати те, що відбувається тут і зараз, записувати емоції та явища, не аналізуйте їх та не намагайтеся виправити, а лише спостерігайте за своїми реакціями. Це наблизить вас до етапу «Проживання» та відіграє важливу роль у майбутньому.

На етапі «Проживання» ми повертаємо у своє життя відповідальність, стосунки, обов'язки та ролі, які зазвичай займаємо. І тут корисними діями стануть:

  • Увага до тіла. Йога, чай, тепла ковдра, відпочинок, сон — усе, що надає тілу комфорт.
  • Маленькі кроки. Не навантажуйте себе одразу і всім — якщо йога, то 10-15 хвилин; дихальні вправи — у 5-хвилинних перервах між роботою. До речі, чудовий приклад дихальної вправи тут.
  • Спілкування з близькими. Поділіться власними емоціями та відчуттями з друзями або коханими. Відчути підтримку в цей час  — найдієвіші ліки для душі.

Етап «Розвитку» приходить, коли емоційний стан вирівнявся та повернувся наш щоденний настрій. На цьому етапі приємними діями ми можемо посилити стресостійкість, тим самим запобігти вигоранню в майбутньому.

  • Будуйте плани. Реалістичні та детально опрацьовані плани на кожну зі сфер життя знижують тривожність та стають орієнтирами у повсякденному житті.
  • Прописуйте ймовірні сценарії. Проаналізуйте, що може втрутитися у ваші плани та пропишіть це. Готовність до будь-якого розвитку подій застережить вас від емоційних гойдалок.
  • Розповідайте власні історії. Транслюючи свій досвід людині, якій ви довіряєте знижується напруга, ви не відчуваєте себе ізольованим у своїй біді, а інколи це стає класним інструментом рефлексії. До речі, саме тут вам допоможе те, що ви записували на етапі Виживання.
  • Мрійте. Заплющіть очі та уявіть, як ви з близькими святкуєте Перемогу, як будуєте плани на подорожі, як радієте новим можливостям та втілюєте свої цілі.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Результати великого апдейту Google 2024 року: чому одні компанії не встояли, а інші наростили трафік на хвилі оновлення

Олексій Шаповал 4 години тому

Чи можна підприємцю відмовитись від використання РРО?

Владислав Нечипорук 7 годин тому

Як за допомогою SERM вивести тональність бренда на новий рівень. Кейс Goldi та Netpeak

Владислав Миронович 8 годин тому

10 кроків для збереження команди в кризовий час

Bogdan Levchenko 22 травня 2024 18:00

Як залишатися продуктивними, працюючи віддалено

Анна Геллар 22 травня 2024 16:00