Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як вибрати психолога: 11 ментальних помилок за самостійного вибору фахівця

Олександр Карташов
Олександр Карташов CEO AboutYou
17 жовтня 2023 9 хвилин читання

Лише 41% українців задоволені станом свого психічного здоров’я. А серед негативних станів, які проживають найчастіше, називають тривожність і напругу, поганий настрій, погіршення сну, роздратування та злість. Про це свідчать результати дослідження, проведеного дослідницькою компанією Gradus.

Негативні стани, які відчували останнім часом — результати опитування Gradus Research Негативні стани, які відчували останнім часом — результати опитування Gradus Research


Як відомо, усвідомлення проблеми — перший крок на шляху до її подолання. Проте ще більше важить другий етап — вибір правильного психолога, який супроводжуватиме людину в подорожі до внутрішнього емоційного комфорту. Саме в цей момент через брак досвіду чи незнання основних критеріїв вибору люди припускаються помилок, які потім впливають на результативність терапії та ефективність співпраці з психотерапевтом.

Фахівці психологічного центру AboutYou підготували чеклист з 11 ментальними помилками, які можуть виникнути за самостійного вибору психолога. Спробуємо розібратися у кожній з них, щоб ви не витрачали час дарма і знайшли того спеціаліста, який найкраще відповідатиме вашим запитам. 

Що таке ментальні помилки

Ментальні (або когнітивні) помилки — це систематичні неправильні способи мислення, сприйняття та оброблення інформації, які виникають автоматично, без нашої свідомої участі, та можуть впливати на ситуацію, ухвалення рішень, емоційний стан та нашу поведінку.

Когнітивні помилки є типовими для людей, оскільки мозок спрямований на ефективне та швидке опрацювання великої кількості інформації. Однак ці ментальні «спрощення» можуть спотворити наше сприйняття реальності та призвести до неточних висновків.

Помилка №1. Надмірне узагальнення

Вона полягає в тенденції робити загальні висновки на основі обмеженого досвіду чи невеликої кількості прикладів. Наприклад, якщо ви маєте негативний досвід комунікації чи взаємодії з однією людиною з певної групи, то зазвичай узагальнюєте цей досвід і проєктуєте його на всю групу. Це може спотворити справжню картину, призвести до неправильних висновків та формування стереотипів.

Тобто якщо ви чули поганий відгук про одного психолога, може скластися враження, що всі психологи однакові, а витрачати час на терапію не має сенсу, бо вона неефективна.

Помилка №2. Фільтрування

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ця помилка може виникнути, якщо ви відкидаєте можливість звернутися до психолога через негативний досвід одних людей, не враховуючи позитивний досвід інших. Вибіркове сприйняття та бачення лише частини інформації призводить до хибної оцінки ситуацій та втрати можливості отримати необхідну професійну допомогу.

Помилка №3. Чорно-біле мислення

Це спосіб мислення, коли ви бачите ситуації тільки у двох полярних векторах — або дуже позитивні, або дуже негативні. У світі існує багато відтінків, але ця помилка ігнорує будь-які проміжні варіанти, що призводить до перекручення уявлення про ситуацію та хибних висновків.

Наприклад, ви можете вважати, що психологи можуть бути або дуже ефективними, або зовсім неефективними без інших варіантів. Тож якщо після першого сеансу терапії чи першої консультації ви не відчули полегшення, вважатимете, що психолог недостатньо кваліфікований і не вартий уваги.

Помилка №4. Катастрофізація

Це перекручення реальності у негативному ключі, тобто передбачення найгірших можливих наслідків. Люди, схильні до катастрофізації, зазвичай завищують значення подій та їхній вплив. Це може створювати надмірний стрес та спричиняти тривогу, що ще більше ускладнить ваш стан та життя загалом.

Наприклад, якщо ви очікуєте, що консультація з психологом буде дуже важкою або неприємною, навряд чи наважитеся на неї, навіть якщо вам це потрібно.

Помилка №5. Обране підтвердження

Це відмова у визнанні інформації, яка суперечить вашим переконанням. Люди, схильні до такої помилки, вибирають та сприймають тільки ту інформацію, в яку вірять самі та яка підтверджує їхні власні думки або уявлення. Тим самим ризикують не отримати новий досвід та розвиток.

Наприклад, ви завжди вважали, що психотерапія вам не допоможе, тому коли чуєте про чийсь негативний досвід, знаходите в цьому підтвердження власній думці, не розбираючись в причинах та не аналізуючи ситуацію. 

Помилка №6. Ціна має значення

Впевненість в тому, що чим вища ціна, тим кращий фахівець і тим ефективнішою буде терапія, може зіграти з вами злий жарт. Не станьте жертвою маркетологів, які змушують людей по всьому світу повірити в те, що ціна за послугу чи товар еквівалентна їхній якості. Іноді це дійсно так. Проте вартість своєї послуги психолог визначає, як правило, сам, і залежить вона здебільшого від його амбіцій, ніж від компетенцій, умов його роботи, конкуренції та багатьох другорядних факторів.

Помилка №7. Ефект знайомства з об'єктом

Люди схильні робити свій вибір на користь тих об'єктів, з якими стикалися раніше чи чули. Наприклад, якщо ви всюди бачите рекламу конкретного психолога — в телевізорі, на бігбордах, в соціальних мережах — то з більшою ймовірністю ви оберете його у випадку необхідності. Бо несвідомо йому симпатизуєте та довіряєте як давно знайомій людині, про яку все знаєте.

Помилка №8. Гало-ефект

Люди схильні вважати, що представники людства з більш привабливою зовнішністю розумніші, перспективніші та професійніші. Ми навіть більше їм довіряємо та частіше шукаємо їм виправдання в неприємних ситуаціях, що довів психолог М. Ефран, коли вивчав поведінку присяжних під час судових засідань. Такої ж помилки мислення припускаються в процесі вибору психолога: симпатична та харизматична людина в наших очах виглядатиме професійніше ніж менш привабливі зовнішньо фахівці.

Помилка №9. Ефект авторитету

Помилка, якою найчастіше користуються в рекламі та просуванні товарів і послуг: люди більше довіряють словам відомої та авторитетної людини, навіть якщо самі до цього вважати інакше. При цьому не важливо як проявляється авторитет: чи то зірка, якою всі захоплюються, чи то поважний професор у віці, чи блогер з мільйонною аудиторією. А може просто знайомий, який чогось досяг, гарно заробляє та викликає у вас повагу. Часто такі авторитети можуть не розбиратися в питанні, припускатися помилок у висновках або просто переслідувати свої інтереси. Проте ми схильні вірити їхнім порадам та рекомендаціям, що не завжди правильно та виправдано.

Помилка №10. Ефект Даннінга-Крюгера

При виборі психолога ми можемо потрапити у когнітивну пастку, яку створюємо самі собі. Перед тим, як наважитись на терапію, починаємо вивчати психотерапевтичні методики, різні теорії, інструменти розв’язання проблем та поради щодо вибору психолога. За якийсь час починаємо відчувати себе вже майже фахівцем з багажем знань та теоретичною підготовкою. Тоді проявляється ефект Даннінга-Крюгера: чим менше знань маємо у певній темі, тим більше переконані у правильності своїх суджень у ній. Це може призвести до кількох неправильних рішень: вибору психолога на підставі спрощених оцінок власних потреб; недооцінці важкості власного стану; відмови від допомоги через впевненість, що нам вистачить власних зусиль для розв’язання проблем.

Помилка №11. Ілюзія контролю

Ця помилка виникає, коли люди надмірно вірять у свій вплив на результати подій, над якими їм фактично не вдається контролювати. Наприклад, сприймати свій вибір психолога як справу, яку можуть повністю контролювати, і думати, що, обравши «правильного» психолога, краще контролюватимуть свої емоції та справлятимуться з проблемами ефективніше. Натомість краще давати собі право на невизначеність і довіряти професійному досвіду психолога в тих аспектах, які поза нашим контролем.

Як знешкодити вплив ментальних помилок за вибору психолога

Щоб зробити перший крок у керуванні власним життям та емоціями, важливо не лише знати ці десять ментальних помилок, а й прийняти той факт, що самостійний вибір психолога це завжди ризик втратити час, гроші або власне здоров’я. Тому не варто брати на себе таку відповідальність та шукати психотерапевта за відгуками в соцмережах або за результатами безплатних тестів на сайтах. Підібрати «того самого» фахівця зможе лише консультант психологічного центру, після того, як вивчить ваші проблеми, запити та вимоги до процесу терапії й особистості психолога. Кожна ситуація — унікальна, тому важливо довірити своє ментальне здоров’я та щасливе майбутнє в руки тих, хто має відповідні знання й досвід.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
1
Прокоментувати
Якщо ви дочитали цю статтю до кінця та розумієте важливість підбору спеціаліста, то запрошую скористатися нашою послугою підбору: https://aboutu.live/find
Інші матеріали

Стартап Healthy Mind залучив $1 млн інвестицій

Павло Бартос 6 грудня 2024 15:03

Вчені з’ясували, чи мають майбутнє стосунки, народжені онлайн

Сергій Коноплицький 3 грудня 2024 14:08

«Навігатори інновацій» 2.0: у Києві відбудеться конференція, присвячена ефективному впровадженню інновацій у бізнес

Інна Настенко 18 листопада 2024 17:45

Тривога — ворог: як війна впливає на ментальне здоров'я українців і що робити, щоб його зберегти

Сергій Коноплицький 12 листопада 2024 16:30

Стандарти якості у сервісному бізнесі: Погляд Che IT Group

Yulia Manjos 8 листопада 2024 16:00