Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке інклюзивне наймання та як це працює в ІТ

Леся Терещук
Леся Терещук Senior Recruiter у SoftServe
2 жовтня 2023 9 хвилин читання

Тема інклюзивності та інклюзивного наймання відкриває шлях до справедливішого, більш різноманітного та інноваційного суспільства. Інклюзивність допомагає забезпечити рівні можливості для всіх, борючись з упередженнями і створюючи сприятливе середовище для розвитку та досягнень. І це актуально для України, враховуючи, що у нас зростає кількість людей з військовим досвідом, є гендерна нерівномірність щодо кількості чоловіків та жінок у компаніях і з кожним днем збільшується кількість людей з травматичним досвідом.

Розгляньмо кілька статистичних фактів, які засвідчують важливість інклюзивного наймання та різноманітності:

  • 1
    Звіт DDI про різноманітність, рівність та інклюзивність за 2023 рік говорить, що компанії з рівнем різноманітності вище середнього у 2,4 рази частіше перевершують своїх конкурентів у фінансовому плані.
  • 2
    Згідно з дослідженням Boston Consulting Group, компанії з різноманітним персоналом генерують до 19% більше прибутку від інноваційних продуктів та послуг.
  • 3
    Різноманітні та інклюзивні компанії мають на 35% більше шансів фінансово перевершити своїх конкурентів.

Ці статистичні дані підкреслюють, що інклюзивність та різноманітність не лише морально правильні цілі, але і призводять до позитивних фінансових результатів та підвищення конкурентоспроможності компаній.

Що таке інклюзивність та різноманітність у рекрутингу?

Інклюзивне наймання — це підхід до наймання, в якому організації активно створюють умови для того, щоб всі кандидати/тки, незалежно від їхньої статі, віку, раси, етнічності, відмінностей у здоров'ї, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, релігії, соціального статусу та інших характеристик, мали рівний доступ до можливостей обіймати певну посаду.

З погляду рекрутингу є принципи інклюзивного наймання, які включають:

  • забезпечення того, щоб всі кандидати/кандидатки мали однаковий шанс на отримання роботи, без дискримінації за будь-якими ознаками;
  • визнання цінності різноманітності та переваг, які привносять люди з різноманітним досвідом;
  • відсутність упереджень та активна боротьба зі стереотипами та упередженнями під час процесу рекрутингу;
  • усвідомлене розширення каналів пошуку для привертання кандидатів/ток із недопредставлених груп.

Еволюція рекрутингу свідчить про зсув парадигм від традиційних консервативних практик до більш інклюзивного та ширшого підходу. Первинні методи в рекрутингу часто підтримували упередження та навмисно виключали талановитих осіб, які вирізнялись по тим чи іншим ознакам.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Мабуть, усі рекрутери, які в професії хоча б 5 років, зіткнувшись із тим, коли серед вимог можна було почути: «Шукаю красиву дівчинку» чи «Не буду її брати, бо вона може піти в декрет» або «Запитай ще у кандидата знак зодіаку», «Який він не симпатичний».

Прикладів може бути дуже багато, однак, на щастя, ситуація змінюється з часом, сучасний рекрутинг поступово рухається до інклюзивності, і власне саме рекрутери/рки є частковими двигунами цього руху, адже вони зацікавлені збільшити кількість своїх кандидатів/ток, будувати тільки якісну і продуктивну комунікацію зі своїми кандидатами/тками та розвивати бачення та сприйняття менеджерів/рок, з якими працюють. Професійні рекрутери/рки розуміють бізнес-переваги різноманітних команд та активно прагнуть усунути упередження зі своїх процесів.

Виклики та подолання бар’єрів в інклюзивному рекрутингу

Хоча концепція інклюзивного наймання є трансформативною, виклики залишаються. Наприклад, деякі компанії можуть не мати необхідної інфраструктури, яка б підтримувала різноманітність та інклюзивність або все ще можуть бути менеджери/рки чи рекрутери/рки з певними упередженнями.

Наприклад, зараз в деяких компаніях може бути упередження, що наявність бойового досвіду або наявність ПТСР можуть заважати людині в цивільній професії.

Як розвіяти упередження? Оперувати фактами.

Головним рішенням та безперечним фактом в такому випадку є те, що бойовий досвід або хвороби чи ПТСР це те, що може бути в будь-якого кандидата в Україні, чи в будь-якій іншій країні, просто прийміть цей факт.  Незалежно від того, має кандидат ветеранський статус чи ні, має інвалідність чи ні, це люди які є для рекрутерів кандидатами.

Головне завдання рекрутера/рки — оцінити, наскільки досвід є релевантним для вакансії. Звісно, потрібно підготуватись та адаптуватись, розуміти, які питання варто задавати, а які ні, як будувати стратегію зустрічі і розуміти, чи зможе ваша компанія забезпечити якісні умови праці та розумне пристосування (reasonable adjustment) кандидату. Але секрет в тому, що це потрібно робити для всіх, для кожного кандидата/тки. Усвідомте, що упередження не мають нічого спільного з реальністю, це страх або думка яка не пов’язана з робочими аспектами.

Необхідні навички для сучасних рекрутерів

Професійність рекрутерів полягає в тому, щоб якісно оцінити саме навички та досвід і не допустити, щоб на оцінювання та рішення впливали упередження щодо особистих ознак кандидата чи кандидатки. Потрібно пам’ятати, що кожен кандидат чи кандидатка — це людина зі своїм унікальним набором знать та вмінь, про який він/вона вам з радістю розкаже, попри будь-які інші аспекти в житті.

Інклюзивний найм потребує етичних розглядів. Важливо поводитися з усіма кандидатами з повагою, забезпечуючи справедливість, прозорість та конфіденційність протягом усього процесу. Етичні практики рекрутингу сприяють довірі, репутації та довгостроковим відносинам. Якщо концентруватись на цьому, вам не будуть страшні будь-які рекрутерські виклики.

Загалом новачку рекрутеру/рці варто вибудувати стратегію не упередженого ставлення до всього, що відбувається під час процесу рекрутингу. Рекрутер/рка є фільтром, який просто визначає на скільки досвід відповідає вимогам вакансії, ми не маркуємо людей на «хороших\поганих» або «своїх/не своїх» і тд. 

Важливо чітко розділити, що відноситься до вакансії та роботи, а що ні. Не заходити за межі робочих питань, та не ставити персональних оцінок — це буде першим золотим правилом. Просто поставте себе на місце кандидата/тки, та з повагою формулюйте питання зважаючи на те, на що може бути не зручно відповісти. З часом вибудується професійна звичка, яка буде відчуватись для кандидата/тки як тактовність та професійність.

Ще важливо бути в контексті, розуміти, які зміни справді потрібні. Тому співпрацюємо з Veteran Hub в контексті навчання рекрутерів/рок щодо створення програми підтримки ветеранів/нок та рідним загиблих, організації комфортних процесу найму й роботи, проведення безплатного навчання для ветеранів/нок тощо.

Технології та інструменти для інклюзивного рекрутинг-процесу  

Інклюзивний найм підтримується різноманітними технологіями та інструментами, що допомагають усунути бар'єри. Створення інклюзивних описів вакансій, проведення співбесід за доступними форматами та забезпечення зручного робочого середовища є ключовим. Прогресивні компанії переосмислюють свої підходи до простору в офісах, щоб врахувати різноманітні потреби, впроваджують гнучкі робочі графіки та використовують технології для зменшення географічних обмежень.

Наприклад в SoftServe до опису вакансії ми додаємо, що для нас важливі рівні можливості, тому ми розглядаємо усіх кваліфікованих кандидатів та кандидаток незалежно від раси, релігії, віку, національності, можливостей, сексуальної орієнтації, гендеру, ветеранського статусу тощо.

Онлайн-інтервʼю дуже спрощують рекрутерське та кандидатське життя, це насправді ще один крок до рівності. На інтервʼю кандидати/тки можуть озвучити деякі питання, що стосуються різноманітності, і я з радістю розповідаю про те, що ми поважаємо різноманітність та нашу мультикультурність. У кандидатів/ток так само можуть бути страхи про те, чи приймуть їх такими які вони є, і це надзвичайно надихає – знати, що компанія абсолютно поважає кожного і кожну, і має на меті однаково розвивати всіх.

У моєму досвіді було багато прикладів, коли кандидати/тки дякували та приєднувались до компанії усвідомивши під час інтервʼю, що вік це не недолік, а перевага; що у нас можна займатись не тільки професійною діяльністю, а й долучатись до соціальних проектів; що гендер не має значення, а має значення професіоналізм. 

Також у нашій компанії працюють люди з інвалідністю, і вони так само професійно зростають, будують кар’єру. У SoftServe зараз 60% офісів відповідають вимогам доступності, і ми працюємо над збільшенням цього числа. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 10 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 20 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 2 липня 2024 11:35