Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Джоб-хопер: «червоний прапор» для рекрутера чи джерело можливостей для компанії?

Тетяна Бедратюк
Тетяна Бедратюк Senior Talent Recruiter у Levi9
16 грудня 2022 8 хвилин читання

Зараз все частіше в LinkedIn-профайлах зовсім молодих IT-фахівців можна побачити довгий список компаній, з яким їм вдалося співпрацювати. Широкими, майже кролячими стрибками, айтівці рухаються від однієї компанії до іншої, а лишатися на одному місці кілька років для них вже може вважатися «поганим тоном». Таких спеціалістів називають «джоб-хопери» і це поширений феномен. Що про це думають рекрутери, чи звертають увагу і наскільки такий підхід до роботи вписується в бачення здорової культури в IT-компанії?

Що то за звір «джоб-хопер»?

Технічна та економічна еволюції відкрили багато можливостей для розвитку, в тому числі й професійного. Деякі люди можуть 30 років працювати на підприємстві та бути щасливими, а хтось не витримує постійно стояти на місці — безперестанку шукає нових можливостей і часто змінює компанії. Дослідження LinkedIn показує, що у 2021 році кількість користувачів соціальної мережі, які змінили свою роботу, зросла на 37%. Близько 25% респондентів сказали, що планують змінити місце роботи протягом наступних шести місяців.

Тенденція поширена в тому числі й в ІТ-галузі, а такі спеціалісти навіть отримали окрему назву — «джоб-хопери». Вони постійно прагнуть працювати з новими технологіями та вбачають свій розвиток у стрімкій зміні професійного середовища.

На перший погляд, цей феномен виглядає досить позитивно. Проте є й зворотний бік медалі: інколи фахівець не бачить професійних перспектив для себе в жодній з компаній і змінює їх хаотично, не маючи стратегії. А буває, що джоб-хопери мотивовані більш приземленим фактором — фінансовим. Так, деякі прагнуть не швидшого професійного зростання, а можливості отримання нового привабливого оферу. Інколи вони навіть поєднують кілька фул-тайм робіт одночасно.

Пошук роботи: коли спеціалісти наважуються на зміни 

Постійна міграція від компанії до компанії не характерна для junior-спеціалістів в IT сфері. Як правило, вони намагаються закріпитись і затриматись у своїй першій компанії мінімум на рік, адже прагнуть набратися досвіду, адаптуватися й розширити коло знайомств. Типовий джоб-хопер — це middle-фахівець з 2-3 роками професійного досвіду, якому рекрутери все частіше пишуть в LinkedIn. 

При цьому серед Senior-спеціалістів теж є джоб-хопери, але це радше винятки. Зазвичай досвідченіші спеціалісти розуміють, в якій компанії, за яким напрямом і технологічним стеком вони хотіли б працювати. До того ж, наступає момент, коли вони втомлюються від постійних співбесід і знайшовши цікавий проєкт, колектив та комфортні умови, залишаються в компанії вже на довго. В Levi9 спеціалісти в середньому залишаються на 3 роки, а є й ті, хто працює з нами вже понад 5 років.

Співпраця з джоб-хоперами очима компанії

Кожна компанія прагне побудувати довгострокові відносини з кандидатом, хоча це завжди виклик, адже важко передбачити дії спеціаліста в майбутньому. При цьому стратегія підбору кандидатів може бути різною і, наприклад, бекграунд і досвід джоб-хопера може стати в пригоді в проєктній роботі. Зокрема я бачу кілька переваг:

  • 1
    Стрімка адаптивність. Джоб-хопери швидко проходять онбординг, а в перспективі так само швидко пристосовуються до нових проєктів.
  • 2
    Сильні софт-скіли. Такі спеціалісти легкі на підйом, їм просто знайти спільну мову з колективом і замовником, адже у них є досвід співпраці у різних командах і вони в цілому більш гнучкі.
  • 3
    Варіативність попереднього досвіду. Це дозволяє їм приносити в компанію більше нових знань, технологій та підходів.   

Однак негативні побічні ефекти від джоб-хоперства, як правило, для компаній вагоміші. Першочергово йдеться про фінансові витрати на пошуки нового фахівця: зарплати talent-команді, залучення зовнішніх рекрутингових агенцій, а також кошти, які компанія втрачає за період «простою» — тобто коли попередній працівник вже не працює, а нового ще не знайшли. Ці фактори є суттєвими при прийнятті рішення не на користь джоб-хопера.

Крім цього велика плинність фахівців може підривати довіру клієнтів, адже вони завжди аналізують показники тривалості роботи спеціалістів в команді підрядника. Якщо замовник помітить тенденцію до короткострокової співпраці, то є шанс його втратити. Для серйозних і великих бізнес-проєктів із важкими доменними областями, як-то фінтех, період онбордингу триває  в середньому від 3 до 6 місяців. А враховуючи бажання джоб-хопера часто змінювати проєкти, він може повністю навіть не влитися в команду та робочий процес. В такому разі клієнт і компанія-виконавець ризикують не встигнути до дедлайну.

Стратегія рекрутерів 

Для Talent-фахівців не існує єдиного «здорового» ліміту для кількості компаній в резюме спеціаліста, за яким можна було б ідентифікувати джоб-хопера. Всі мають різний досвід і його тривалість, життєві обставини та ситуації, через які фахівець вимушений почати шукати роботу, тож кожний кейс варто розглядати індивідуально. Саме цим і займаються рекрутери, вивчаючи профайл потенційного кандидата на позицію та проводячи інтерв'ю. 

Рекрутеру важливо виявити мотивацію частої зміни роботи фахівця і дослідити його професійний бекграунд.Коли айтівець стає джоб-хопером вже на senior-позиції, а до цього багато років працював, наприклад, в Java-напрямку, то він має ґрунтовну експертизу та технічну базу і потенційно нам цікавий.

І якщо ми зможемо закрити його потребу в новому досвіді в межах компанії чи проєкту, то це буде плідна та довготривала співпраця. Але якщо вся кар'єра фахівця складається з короткотривалих співпраць, то глибокої експертизи від нього очікувати не варто — навіть якщо він різносторонній і обізнаний в ринкових тенденціях в суміжних сферах.

Говорячи про час роботи на одному місці, «зеленим» світлом для рекрутерів є термін у півтора року. Як правило, це мінімальний час для того, щоб повноцінно влитися в проєкт, розібратись з його внутрішньою будовою, налагодити комунікацію з клієнтом, та можливо навіть з'їздити у відрядження і познайомитися наживо з командою на стороні замовника. Також це оптимальний період, щоб зрозуміти та роздивитися компанію з різних сторін, відчути на собі її цінності та пріоритети. 

Шукаючи нового члена команди в Levi9 ми орієнтуємось на спеціалістів, які мають стабільний і довготривалий досвід в попередніх компаніях. Зазвичай ми не пропонуємо наші позиції джоб-хоперам, тож маємо досить стабільних спеціалістів і хорошу статистику утримання. Ми шукаємо ретельно і коли робимо офер, то впевнені, що людина і технічно, і по софт-скілах є левінайнером. Як правило, під час випробувального періоду це завжди підтверджується.

Зрозуміти та прийняти джоб-хопер таким, яким він є

Всі «за» і «проти» показують, що джоб-хоперство може мати різну природу, і задача рекрутера — зрозуміти мотивацію айтівця змінювати компанії часто. Це не обов'язково говорить про непостійність фахівця чи його ненадійність, але може стати червоним прапором на співбесіді.

Ми в Levi9 переконані: якщо зі спеціалістом регулярно спілкуватись, проводити зустрічі, розуміти його бажання і рухатися по персональному плану розвитку, то він затримається в компанії надовго. В нас, наприклад, є декілька внутрішніх проєктів для цього, які дозволяють спеціалістам пробувати себе в новому напрямі чи стеку технологій. 

Ми знаємо, що десь там на IT-ринку точно є компанія вашого серця, в якій навіть найзавзятіший джоб-хопер захоче затриматися якнайдовше. І якщо ви все ще її не знайшли, то бажаємо, щоб це сталося якомога скоріше!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Від інформаційної гігієни до квантових атак: що вивчає кібербезпека

Команда НАУ 12 квітня 2024 16:00

Як просувати відео на YouTube через рекламу: повний практичний посібник

Ігор Івіцький 12 квітня 2024 15:00

Вісім кроків до автоматизації відправлень з «Новою поштою»: як заощадити час та гроші

Vitaliy Gordeev 12 квітня 2024 13:30

Чому Ethereum Foundation під слідством: деталі розслідування

Павло Осадчук 11 квітня 2024 15:30

Чому алгоритм Google бореться з ШІ-контентом та як йому сподобатись

Ігор Воловий 11 квітня 2024 13:30