Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Які міжнародні авіакомпанії доставляють вантажі по світу

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
14 лютого 2023 10 хвилин читання

Попри ризики війни, навесні українська авіакомпанія Supernova Airlines, що входить до складу Нової пошти, розпочне власні вантажні авіарейси в ЄС. Supernova вже придбала два літаки АН-26 на умовах лізингу. Які ще світові авіакомпанії мають власний вантажний флот, на чому літають і що возять? 

Топ вантажних авіакомпаній: FedEx Express, Qatar Airways та United Parcel Service Топ вантажних авіакомпаній: FedEx Express, Qatar Airways та United Parcel Service

SPEKA розібралася, що відбувається на світовому ринку вантажних авіаперевезень та з ким буде конкурувати авіакомпанія Нової пошти. Спойлер: у списку Amazon, DHL, Emirates і не тільки.

Світовий ринок вантажних авіаперевезень: ситуація, лідери, тренди

На цьому ринку працюють 25 глобальних компаній. Серед пʼяти вантажних авіакомпаній з найбільшим флотом — FedEx Express, United Parcel Service (UPS), DHL Express, Atlas Air та Amazon Air — чотири американські і лише DHL родом з Німеччини. Разом на них припадають 1200 літаків. 

FedEx Express використовує переважно літаки Airbus та Boeing FedEx Express використовує переважно літаки Airbus та Boeing

Але на ринку конкурують також авіакомпанії, що готові перевозити посилки у вантажних відсіках пасажирських літаків. Натепер жодна із сторін не має відчутної переваги: приблизно 53% від загального обсягу перевезень припадає на суто вантажні компанії, 47% — на пасажирські, які перевозять і вантажі. 

Яке майбутнє чекає на ринок? Частина компаній робить ставку на екологію, зокрема, вони замовляють електролітаки, хоча цей варіант підходить лише для перевезень на короткі відстані. Але авіаексперт Богдан Долінце вважає, що доставляти вантажі між маленькими містами найкраще дронами, здатними піднімати до 150 кг.

Обсяг вантажних авіаперевезень скоротився 

За даними Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA), щороку у світі авіакомпанії перевозять понад 65,6 млн тонн вантажів. Це 1% загального обсягу міжнародної торгівлі та 35% від неї ж за вартістю. Тобто щодня літаки доставляють вантажів на суму $18,6 млрд, щороку — на $6,8 трлн. 

Вантажні авіаперевезення: скільки можна перевести за добу за оцінками IATA Вантажні авіаперевезення: скільки можна перевести за добу за оцінками IATA

Останнім часом глобальний ринок вантажних авіаперевезень сповільнився. У листопаді 2022 року світовий попит, що вимірюється у вантажних тоннокілометрах, знизився на 13,7% (в порівнянні з листопадом 2021-го). Цей тренд торкнувся ринку вантажних авіаперевезень майже у всіх регіонах світу. 

Оцінки IATA: восени 2022 року ринок авіавантажів у ЄС знизився на 16,5% (у річному порівнянні) Оцінки IATA: восени 2022 року ринок авіавантажів у ЄС знизився на 16,5% (у річному порівнянні)

В IATA падіння попиту пояснюють низкою причин: 

  • Великі економіки скорочують нові експортні замовлення. Виняток —Німеччина, США, Південна Корея
  • Через новий спалах COVID-19 у Китаї впали обсяги торгівлі й виробництва. Також з'явилися перебої у ланцюжках логістичних постачань. 
  • Війна в Україні зламала традиційні логістичні маршрути для Європи.

Топ-10 вантажних авіакомпаній світу

Галузь відновлюється після складного для планети періоду пандемії. Так, згідно з IATA World Air Transport Statistics (WATS), у 2021 році міжнародні авіакомпанії збільшили загальний об'єм регулярних перевезень у вантажних тоннокілометрах на 18,7%. Це гарний показник — у 2020-му об'єм ринку впав на 10,6% через пандемію

Також у WATS визначили 25 найкращих вантажних авіакомпаній світу за 2021 рік. Ось топ-10: 

Топ-10 вантажних авіакомпаній світу від IATA Топ-10 вантажних авіакомпаній світу від IATA

Як світові авіакомпанії розвивали бізнес у 2021 році

Лідер рейтингу авіакомпанія FedEx збільшила вантажні перевезення завдяки високому попиту на e-commerce-товари, вакцини від COVID-19, засоби індивідуального захисту. «Пандемійні» товари допомогли з відновленням обсягів перевезень також Qatar Airways та UPS. 

П'ять авіакомпаній з найбільшим флотом вантажних літаків

У 2021-му найбільший повітряний флот мали авіакомпанії FedEx Express, United Parcel Service, DHL Express, Atlas Air та Amazon Air

Підписуйтеся на наші соцмережі

Як змінилась ситуація у 2023 році: 

У авіафлоті FedEx майже 500 літаків
У авіафлоті UPS майже 300 літаків
У авіафлоті DHL Express понад 200 літаків
У авіафлоті Atlas Air більш ніж 100 літаків
У авіафлоті Amazon Air понад 90 літаків

FedEx Express

  • Заснована у США 1971 року. 
  • У 2021 році доставляла посилки та вантажі до більш ніж 220 країн. 

United Parcel Service

  • Заснована у США 1907 року. 
  • Дочірня компанія з авіаперевезень була заснована у 1980-х. 
  • У 2021 році UPS обслуговувала понад 220 країн. 

DHL Express

  • Розпочала вантажні авіаперевезення у 1969 році. 
  • Дочірня компанія німецького гіганта DHL Aviation.
  • Має хаби у Німеччині, Індії, США, Панамі, Великій Британії, Еквадорі, Венесуелі та інших країнах. 

Atlas Air

  • З'явилася у 1992 році у США. 
  • Є дочірні авіаперевізники. 
  • Базується у штаті Нью-Йорк.
  • Має представництва за кордоном. 

Amazon Air

  • Заснована Amazon у 2015 році. 
  • У 2021 році авіаперевізник працював у більш ніж 35 аеропортах США. 
  • Восени 2020 року розпочала доставляти вантажі в Європі.

Вік флоту та перспективи електролітаків. Що кажуть авіаексперти

Великі компанії підбирають у свій флот літаки відповідно до маршрутів і завантаження. Зазвичай експлуатують моделі Airbus і Boeing. Вік вантажного флоту — приблизно 20-25 років. Чекати на новий літак потрібно 2-5 років. 

Ярослав Красножон
Ярослав Красножон
директор Supernova Airlines

20-25 років — нормальні показники для експлуатації судна, адже усі вантажні літаки можна розділити на дві групи:

  • літаки, які будували як вантажні; 
  • вантажні літаки, які переобладнали з пасажирських.

Кожні 6 та 12 років конструкцію літака досліджують на наявність дефектів. Якщо їх знаходять, літаки ремонтують. Часто це збігається з переобладнанням літака у вантажний, зазвичай через 18-24 роки роботи літака як пасажирського. Після судно експлуатують ще 12-24 роки. 

Середній термін служби — 42 роки. Подальша експлуатація часто стає фінансово нераціональною. До прикладу, щоб модифікувати літак 1992-1995 років випуску для польотів над Атлантикою, потрібно вкласти у нього $1,5-2 млн.

Богдан Долінце
Богдан Долінце
авіаексперт

Зараз на міжнародному ринку великий дефіцит вантажних літаків. А слоти на переобладнання пасажирських літаків у вантажні розписані до 2026 року.

Ярослав Красножон

«Пандемія COVID-19 суттєво зменшила кількість пасажирських перевезень. Спочатку пасажирські літаки перевозили багато вантажів та e-commerce-посилок, а потім раптово цієї можливості не стало. Крім того, пандемія підвищила попит на доставку різних товарів. Це призвело до зростання попиту на вантажні літаки. У 2020 році розконсервовували навіть вантажні літаки 1970-х років». 

Богдан Долінце: 

«Вантажні авіакомпанії активно використовують повітряні судна виробництва Boeing та Airbus, тому у флотах логістичних компаній певні моделі літаків повторюються. Високий попит на конкретні марки суден створює додатковий дефіцит на ринку вантажних літаків».

Увага логістичних операторів прикута до електричних літаків. Так, авіакомпанії FedEx та UPS уже використовують електричні вантажні літаки з вертикальним зльотом та посадкою (eVTOL), а DHL замовила електричні вантажні літаки у виробника Eviation. 

UPS експлуатує електричні вантажні літаки з вертикальним зльотом та посадкою UPS експлуатує електричні вантажні літаки з вертикальним зльотом та посадкою

Але Ярослав Красножон не вірить, що найближчим часом вантажні авіакомпанії зможуть масово використовувати електричні літаки. Тривалість їхнього польоту у межах однієї години, тому їх можна використовувати на невеликих відстанях і з маленьким завантаженням.

Водночас Богдан Долінце вважає, що через декілька років популярними можуть стати спеціальні дрони для доставки вантажів між невеликими містами. Такі засоби зможуть перевозити вантажі по 100-150 кг. 

Що чекає на ринок вантажних авіаперевезень

У 2023 році обсяги вантажних авіаперевезень, що вимірюються у тоннокілометрах, можуть знизитися на 4%, прогнозує IATA. Але це падіння менше, ніж у 2022-му, тоді показник становив 8%. 

Як наголошує керівник відділу аналізу політики IATA Ендрю Маттерс, галузь переживає труднощі через: 

  • війну між росією та Україною; 
  • уповільнення глобального економічного зростання;
  • вищу інфляцію, вищі відсоткові ставки та подорожчання життя. 

Цього року прибутковість вантажів також може знизитися на 22,6%. До цього прибутки галузі зростали:

  • у 2020-му — на 52,5%;
  • у 2021-му — на 24,2%;
  • у 2022-му — на 7,2%.

Заробляти вантажні авіакомпанії будуть на перевезенні електронної комерції, говорять в IATA, адже онлайн-торгівля зростатиме. Очікують, що у 2023 році вартість світового e-commerce сягне $5,7 трлн, а у 2025-му — $7,3 трлн. 

Українські авіаексперти згодні з прогнозами IATA. 

Богдан Долінце:

«Обсяг замовлень знизиться через світову рецесію та згортання міжнародної торгівлі, яка перебуває під санкційним тиском». 

Красножон додає, що сегмент вантажних авіаперевезень знизиться через популярність пасажирських літаків.

«Велику частину вантажів перевозять саме пасажирськими літаками. Наприклад, на рейсі з Нью-Йорка до Парижа пасажирський Boeing 777-300ER може взяти додатково на свій борт до 18 тонн вантажу. Такі перевезення значно дешевші за аналогічні вантажними літаками, тому що пасажири вже сплатили вартість рейсу. Але неможливо спрогнозувати, яку кількість додаткового вантажу зможе прийняти борт. Тому гарантій, що ваш вантаж заберуть саме цим рейсом або хоча б наступним, немає». 

Перспективи Supernova Airlines

Попри песимістичні тренди у світі, Supernova Airlines зможе знайти свою нішу на міжнародному ринку, говорить Богдан Долінце. 

24 лютого українське небо зачинили, тому ринок трансформувався: літаки доставляють товари до найближчих країн Європи, а потім транспортують в Україну автомобілями або залізницею

Ан-26 — універсальний вантажний літак Ан-26 — універсальний вантажний літак

Богдан Долінце:

«Нова пошта бачить ці тенденції, тому активно розвиває бізнес у Європі. Зокрема, компанія відкриває нові поштові відділення, наприклад, у Польщі та Литві, а також запускає перші вантажні авіаперевезення у ЄС вже навесні». 

Долінце вважає, що потім поштовий оператор буде запускати авіамаршрути у Німеччині, Чехії та Польщі, оскільки саме у цих країнах ЄС оселилося найбільше українських біженців. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Джефф Безос в липні 2024 продасть акції Amazon на майже $5 млрд

Олеся Дерзська 10 годин тому

"Нова пошта" збільшила мережу відділень і поштоматів до 30 тисяч

Олеся Дерзська 28 червня 2024 19:27

Amazon досяг ринкової вартості у $2 трлн завдяки оптимізму щодо ШІ

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 10:27

Компанія EvolutionaryScale виділить на розвиток ШІ в біології $142 млн

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:48

TikTok розробляє можливість пошуку по фото

Владислав Паливода 24 червня 2024 21:30