Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Для запуску авіарейсів на двох літаках Boeing або Airbus потрібно п'ять мільйонів доларів» — директор Supernova Airlines Ярослав Красножон

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
25 січня 2023 11 хвилин читання

Нещодавно авіакомпанія Supernova Airlines, що входить до групи Нова пошта, отримала сертифікат експлуатанта. Цей документ надає право здійснювати власні вантажні авіарейси. Тож навесні авіакомпанія Нової пошти почне перевозити вантажі клієнтів у закордонних аеропортах. Для цього Supernova Airlines вже придбала два літаки АН-26 на умовах лізингу.

Supernova Airlines Нової пошти планує розширити повітряний флот до чотирьох літаків Supernova Airlines Нової пошти планує розширити повітряний флот до чотирьох літаків

SPEKA поцікавилася у Supernova Airlines, чи буде й надалі розширюватися повітряний флот авіакомпанії, скільки часу потрібно для повернення інвестицій, де в Європі розташований хаб та як часто літаки будуть виконувати вантажні авіаперевезення. На наші запитання відповів директор Supernova Airlines Ярослав Красножон.

Про складнощі, документи та інвестиції Supernova Airlines 

Розкажіть, як виникла ідея запустити Supernova Airlines? Чому важливо було запустити авіакомпанію саме під час війни? 

Ідея створення власної авіакомпанії виникла у власників Нової пошти як логічний етап розвитку компанії. Адже ми хочемо й надалі гарантувати клієнтам високу якість, швидкість та прогнозованість доставки з-за кордону.

Від реєстрації компанії до отримання сертифіката експлуатанта, який надає можливість розпочати власні вантажні авіарейси, минуло 14 місяців. Ми сподівалися на швидший процес і планували розпочати рейси у вересні 2022 року. Однак війна в Україні додала багато викликів, які довелося оперативно вирішувати. Тому що ми розуміємо, як важливо саме зараз розвивати власну інфраструктуру й логістику по всій Україні, щоб забезпечувати швидку та якісну доставку усього необхідного.

Ярослав Красножон розповідає про плани розвитку Supernova Airlines Ярослав Красножон розповідає про плани розвитку Supernova Airlines

Окрім того, навіть за умов війни український бізнес продовжує працювати і розвиватися. Підприємці орієнтуються на європейські ринки, а тому потребують надійного перевізника. Наша компанія завжди була і залишається надійним партнером, а разом із власною авіакомпанією Supernova Airlines Нова пошта зможе запропонувати ще більше можливостей у логістичній сфері. Тому створення авіакомпанії під час війни для потреб бізнесу та вирішення гуманітарних проблем — наш внесок у пришвидшення перемоги над ворогом. Так ми допомагаємо країні лишатися сильною, адже швидка логістика — це наріжний камінь нашого сьогодення.

До того ж процес отримання сертифікатів доволі тривалий. Завдяки тому, що ми отримали всі відповідні дозволи під час війни, Нова пошта зможе здійснювати вантажні перевезення в Україні вже наступного дня після перемоги, а не через 6-9 місяців по тому. Supernova Airlines буде однією з перших авіакомпаній, яка долучиться до відновлення України. Адже повоєнне відновлення держави потребуватиме наявності вантажної авіації. 

Під час запуску авіакомпанії ви вивчали закордонний досвід? Чи консультує вас хтось з іноземних компаній, хто має аналогічний досвід поштових авіаперевезень? 

Команда, яка займається запуском авіакомпанії Supernova Airlines, вже мала успішний досвід запуску інших авіакомпаній. Тож ми зважали на власний досвід і консультативну допомогу колег із Державіаслужби.

Можете розказати про суми інвестицій в Supernova Airlines? На що були потрібні основні гроші? За вашими розрахунками, який термін окупності цих інвестицій може бути?

Зазвичай для запуску власних авіарейсів на двох літаках Boeing 737-800 або Airbus A320 потрібно приблизно $5 млн.

Основну частину бюджету авіакомпанії витрачають на операційну діяльність:

  • 30% — витрати на паливо;
  • 30% — лізинг та технічне обслуговування флоту;
  • 30% — аеронавігаційні та аеропортові збори;
  • 10% — зарплата персоналу, оренда офісу, інші супутні витрати та послуги.

Термін окупності дуже залежить від попиту. Ми розраховуємо вийти на рівень беззбитковості щонайменше  за три роки.

Про логістичні плани та бізнес-модель Supernova Airlines 

Які у вас були логістичні плани щодо запуску та розвитку авіакомпанії до війни? Як вони змінилися під час війни?

Supernova Airlines планує возити гуманітарні грузи Supernova Airlines планує возити гуманітарні грузи

Першочерговим завданням для нас було організувати надійну та швидку доставку посилок із Китаю та США до аеропортів Бориспіль та Львів. Проте через закриття повітряного простору України це наразі неможливо.

Однак наша концепція не змінилася, а навіть розширилася. Ми так само плануємо доставляти вантажі з США та Китаю і продовжуємо перемовини щодо оренди відповідних літаків, які зможуть виконувати далекомагістральні рейси. Два літаки АН-26, які вже є в нашому флоті, будуть доставляти вантажі з Європи. 

Можете розказати про етапи запуску Supernova Airlines: ліцензії, бізнес-модель, пошук літаків та співробітників?

Запуск авіакомпанії суворо регламентований авіаційними правилами. Основні етапи такі:

1.  Створення юридичної особи.

2.  Підбір стартового персоналу.

3.  Пошук літаків у лізинг.

4.  Попередня зустріч у Державіаслужбі.

Між цими етапами зазвичай проходить 1-2 місяці. Цей час витрачається на підготовку договорів, документації тощо.

5.  Подання заявки на отримання сертифіката експлуатанта і попередній розгляд.

6.  Інспекторська перевірка майбутнього авіаперевізника.

7. Виконання демонстраційних польотів (потрібно здійснити чотири перельоти).

8.  Видача сертифіката.

Варто наголосити, що на кожному з основних етапів ви можете отримувати зауваження від Державіаслужби, які потрібно усунути за 90 днів. Інакше перейти до наступного етапу запуску неможливо.

Скільки людей працюють у авіакомпанії? Чи є особливі вимоги до персоналу? Скільки плануєте працевлаштувати у 2023 році?

Натепер штат Supernova Airlines складається із 30 працівників: 12 людей льотного складу, решта — керівний персонал, що забезпечує діяльність авіакомпанії. До початку виконання регулярних рейсів ми збільшимо штат до 45 людей.

В команді Supernova Airlines працює тридцять фахівців  В команді Supernova Airlines працює тридцять фахівців 

Звісно, є певні вимоги до персоналу. Адже авіаційна діяльність суворо регулюється авіаційними правилами. Кандидатам потрібно мати профільну освіту, досвід роботи від трьох років, відповідні сертифікати, знання авіаційних правил. Якщо кандидат має льотне свідоцтво, це буде додатковим плюсом. Крім того, кандидатів на керівні посади мають погодити  у Державіаслужбі. 

Про вибір лізингових літаків та розшрення флоту  Supernova Airlines 

Чому ви обрали для лізингу саме Ан-26? Чи розглядали літаки інших виробників? 

Є певні процедури, які дозволять літакам здійснювати перевезення у тій чи іншій країні. Наприклад, перед тим як здійснювати вантажні рейси, авіакомпанія має отримати сертифікацію на тип свого повітряного судна, щоб працювати в Україні.

Літаки Ан-26 його мають і відповідають нашим потребам. Тому вирішили спочатку отримати сертифікат експлуатанта з уже сертифікованим літаком. Звісно, для здійснення вантажних перевезень із США та Китаю Ан-26 не підходить, тому ми продовжуємо пошук інших суден і будемо займатись сертифікацією.

До початку повномасштабної війни ми мали домовленості про експлуатацію Boeing 757. Проте власник літаків вимушено вийшов з угоди щодо лізингу, адже воєнні ризики виявилися для нього неприйнятними. Ми розуміємо позицію власника, тримаємо зв'язок і обов'язково повернемося до перемовин після перемоги України.

Чи плануєте ви у 2023 році взяти ще літаки у лізинг? За який термін плануєте розширити авіапарк до потрібного рівня? 

Так, ми ведемо активний пошук літаків, які відповідають нашим потребам. На жаль, зараз існує великий дефіцит вантажних літаків на міжнародному ринку. Деякі компанії чекають на свої літаки по кілька років, адже слоти на переобладнання пасажирських літаків у вантажні вже розписані до 2025-2026 років.

Згідно з Повітряним кодексом, щоб відповідати сертифікату експлуатанта, нам потрібно мати мінімум два літаки, і ми вже їх маємо, взяли у лізинг. Зараз шукаємо ще два літаки. Флот із чотирьох авіасуден плануємо зберігати до кінця 2024 року. Подальше розширення флоту буде залежати від попиту та обʼєму вантажів.

Про пошук авіахабу та логістичні плани Supernova Airlines 

Де розташований авіахаб? 

Під час війни літаки Supernova Airlines базуватимуться у Європі Під час війни літаки Supernova Airlines базуватимуться у Європі

Наразі ми підбираємо оптимальний аеропорт для базування наших літаків, зважаючи на технічні можливості їх обслуговувати. На час війни це точно буде європейський аеропорт, розташований близько до кордону з  Україною.

Після перемоги це, звісно, будуть українські міжнародні аеропорти Бориспіль та Львів.

Перші рейси плануєте здійснити навесні. Як часто та за якими маршрутами? Як буде відбуватися доставка вантажу до України? 

Перші комерційні рейси заплановані на березень 2023 року. Ми опрацьовуємо графік та варіанти маршрутів, адже вони мають бути не тільки  доцільними, але й вигідними. Наразі плануємо, що будемо виконувати по декілька рейсів на тиждень.

В умовах війни доставка вантажу з європейських аеропортів до України відбуватиметься наземними шляхами, а саме автомобільним транспортом. 

Які види товарів плануєте доставляти передусім? 

Ми будемо перевозити як комерційні вантажі клієнтів Нової пошти Глобал, так і гуманітарні вантажі. Насамперед це товари першої потреби, експрес-доставка, тобто все те, що потребує терміновості.

Ми плануємо завантаження в обидва боки. Хочемо швидко та надійно доставляти посилки з усього світу для українців та бізнесу як в Україну, так і з України до інших країн.

Про сертифікат екслуатанта Supernova Airlines 

Чому важливо було отримати сертифікат експлуатанта? Які ще дозвільні документи потрібні для забезпечення роботи авіакомпанії? 

Сертифікат експлуатанта надає компанії право виконувати комерційні авіаційні перевезення. Саме цей документ є гарантом того, що Supernova Airlines має належні засоби та вміння, щоб виконувати такі перевезення безпечно і на регулярній основі.

Після перемоги літаки Supernova Airlines будуть розташовані в Україні  Після перемоги літаки Supernova Airlines будуть розташовані в Україні 

Цікавий факт: здійснити переліт літака з пункту А до пункту Б без пасажирів і вантажу можливо і без отримання сертифіката експлуатанта, а от комерційна експлуатація літака без цього документа неможлива.

Війна значно ускладнила безліч процесів у країні, зокрема й процес сертифікації. Ми перший український перевізник, який зміг виконати усі вимоги та отримав сертифікат експлуатанта в умовах війни. Це вдалося завдяки злагодженій роботі команди та професіоналізму інспекторів Державіаслужби. Процес тривав майже рік: 12 січня 2022-го ми подали заявку, а 6 січня 2023-го отримали його.

Для Європи, США та Китаю нам потрібно ще проходити процедуру підтвердження сертифіката експлуатанта на відповідність місцевим вимогам. Зараз цим активно займається команда авіакомпанії. 

Будь-які авіаційні перевезення в Україні натепер неможливі, адже повітряний простір закритий. Тому виконувати рейси ми почнемо з/до європейських аеропортів. Після перемоги будемо літати з міжнародних аеропортів Бориспіль та Львів. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Нова пошта» відкрила ще два відділення у Чехії

Олеся Дерзська 19 червня 2024 20:05

«Нова пошта» вже протестувала перший рейс власного літака

Олеся Дерзська 19 червня 2024 14:16

Нова пошта побудує більше укриттів у відділеннях

Олеся Дерзська 5 червня 2024 20:01

NovaPay запускає міжнародні перекази MoneyGram

Владислав Паливода 29 травня 2024 11:17

Airbus демонструє вантажівку з функціями керування літаком

Вікторія Рудзінська 24 травня 2024 11:46