Як переживає війну e-commerce. Владислав Чечоткін для ЦЕС — про Rozetka у Польщі, відновлення попиту і пункти обігріву в магазинах
Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай та виконавчий директор ЦЕС Гліб Вишлінський поспілкувалися зі співвласником Rozetka Владиславом Чечоткіним про відкриття Rozetka в Польщі, виклики повномасштабної війни та розвиток бізнесу.
SPEKA обрала ключові тези з подкасту.
Про падіння і зміну структури продажів та чи мають вони шанс відновитися до довоєнного рівня
Структура попиту змінилася: ми відвантажуємо більше замовлень, ніж рік тому, але замовлення подрібнішали. Набагато менше продаються телевізори чи велика побутова техніка. Майже не впав, а деінде і зріс попит на ноутбуки. Більш-менш стабільна ситуація щодо смартфонів. Дуже зріс попит на предмети першої потреби, хоча список цих предметів постійно змінюється. Зараз, наприклад, у топі генератори та зарядні станції, раніше — корм для тварин та все для війни, для виживання: ліхтарики, батарейки, рації, ковдри, теплий одяг тощо.
Більше дрібних замовлень — більше роботи з обробленням — більше витрат?
З одного боку, так, це додаткові витрати. З іншого боку, ми дещо знизили рівень сервісу і зараз не так швидко доставляємо. Люди здебільшого ставляться з розумінням.
Наскільки зросли ціни на товари
Зараз ринок визначається дефіцитом на товари. З одного боку, впав попит. З іншого, багато великих постачальників скоротили обсяг. Великі виробники не хочуть продавати з відстроченням платежів чи у кредит. Тож за більшість товарів ми змушені сплачувати наперед, і це зумовлює дефіцит і обмежує вибір.
Це теж зрозуміло: коли ти вже досяг певного рівня, тобі важливіше не втратити, ніж заробити.
Чи мало позитивний вплив на бізнес рішення створити у магазинах Rozetka пункти обігріву та підзарядки
Ми почали готуватися до блекаутів ще у середині квітня: встановлювати генератори, закуповувати старлінки. Ми ніколи не ставили собі за мету щось на цьому заробити. Ми не робили на цьому піару. Чесно кажучи, я був впевнений, що багато бізнесів теж готові до блекаутів, готові допомагати Україні. Виявилося, що ми були одними з найперших.
Підписуйтеся на наші соцмережі
У перші дні люди приходили до нас із молоком, мʼясом, щоб підзарядити чайник, позайматися англійською або зробити інгаляції. Приходили зігрітися люди, які просто замерзали.
Якщо говорити про продажі, то людям зазвичай у такі моменти не до покупок. Є невелике зростання щодо споживчих товарів: купують солодку воду, шоколад чи алкоголь (звичайну воду ми надаємо безкоштовно).
Це все про сталий розвиток. Ми в Україні 18 років і сподіваємося, що хоча б стільки ще пробудемо. Я впевнений, що майже всі щось купували у Rozetka, і сподіваюся, що будуть мати змогу купити ще.
Які зміни у поведінці споживачів найбільше здивували
Мене дуже здивували люди, які повертали нам, наприклад, збережені генератори, одяг з деокупованих міст. Коли ми повернулися в Ірпінь, магазин був розбитий. Десь за пів години чи годину люди принесли генератор та теплий одяг співробітників, який вкрали у рашистів, що окупували наш магазин. Коли ті відволіклися, люди сховали що могли і були дуже раді, що ми повернулися.
Це виявилося великою несподіванкою для мене, бо я не розумів, наскільки люди люблять своїх тварин.
А ще здивувало, що найбільшим (не за грошима, а за обсягом) замовленням у деокупований Херсон були ялинкові прикраси та новорічні іграшки. Люди хочуть жити. Люди хочуть якомога швидше повернутися до нормального мирного життя і забути всі ті жахіття, які творять росіяни на наших територіях.
Якою має бути зараз стратегія держави щодо бізнесу
Починаючи з 24 лютого у нас було 98 перевірок. Більшість з них пройшли нормально: перевірили документи, певні товари і пішли. Але частина супроводжувалася погрозами, і це геть неприйнятно. Наприклад, у Харкові були випадки, коли у магазин під час блекауту заскакували перевіряльники і лякали наших працівників з криками «Всім лежати! Всім стояти!». Мабуть, уявляли себе якимись спецпризначенцями.
Були моменти, щодо яких ми досі намагаємося довести свою правоту і сподіваюся, що це завершиться кримінальним переслідуванням перевіряльників. Зокрема, коли вони блокували роботу і вимагали документи на все: від опалення до генерувальних потужностей, намагалися перевіряти дизель біля генераторів тощо. І просто погрожували нам.
Rozetka ще не сплатила за цими штрафами. Ми оскаржуємо все це в суді. Але навіть якщо ми ці всі штрафи сплатимо, то я рахував, що за день роботи кожного податківця, який перевіряв нас за цей час, вони принесли державі лише 500 грн. Упевнений, зарплату за день вони отримують більшу.
А якщо говорити про наші витрати на все це, то треба множити на 100-120.
Як працює доставка товарів у Польщі
Ми поки що намагаємося. Зрозуміло, що ніхто нас у Польщі не чекає. Зрозуміло, що ніхто нам допомагати не збирається. У принципі, я на це і не розраховував.
Якщо ми, наприклад, намагаємося домовлятися з певними майданчиками і підписувати контракти, вони спочатку розмірковують, чи треба нас взагалі туди пускати.
Якщо казати про те, що хоче Польща від України, зрозуміло, що кожен бізнес хоче продавати і всі поляки мріють продавати свої товари в Україні.
Чи змогли зберегти свої позиції українські виробники, який відсоток постачальників відпав
Досить багато, бо було багато втрат у Харкові, в Одесі. Дуже багато бізнесів ми втратили через те, що жінки поїхали, чоловіки пішли воювати. Тобто втрати помітні.
Але насправді є тренди, що дають нам надію. До 24 лютого, якщо ми намагались допомогти людям обрати поміж іншого українські товари, це частіше шкодило, ніж допомагало. «Зроблено в Україні» не було брендом для самих українців. Зараз ситуація змінюється: економічний патріотизм і патріотизм взагалі збільшуються. І те, що зроблено в Україні, продається краще, ніж те, що зроблено не в Україні.
Але товарів помітно недостатньо. Потрібен більший вибір, але стають на заваді чинники непевності: блекаути, відсутність грошей, відсутність інвесторів тощо.
Тому ті, хто зараз вистоїть і знайде у собі сили рухатися вперед, на мою думку, мають гарні перспективи.
Чого очікує Rozetka від 2023 року
Це для мене персонально досить болюче питання, бо багато сотень людей з Rozetka воює, багато людей вже загинуло — і моїх друзів, і моїх знайомих, і працівників Rozetka. Тому мені важко говорити про плани чи досягнення.
З приводу того, що робиться зараз у Rozetka. Ми скоротили інвестування, з одного боку. А з іншого — намагаємося бути більш ефективними. Тобто через те, що ми менш вкладаємо у розвиток і з меншою швидкістю рухаємося вперед, ми можемо деякі речі фіксити.
Тож якщо дивитися на сталий розвиток, то ми дуже стабільний бізнес, який досить повільно, але рухається вперед. Наша частка ринку помітно зросла від того, що було рік тому. Тобто якщо економіка буде відновлюватися, як і купівельна спроможність, а люди, які поїхали, повернуться, то економічно у нас все буде добре. Але це мої припущення, а як воно буде насправді, подивимося.