Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
26 грудня 2022 11 хвилин читання

«Навесні Україна буквально завалила посилками країни Євросоюзу» — заступник гендиректора Укрпошти з розвитку мережі Дмитро Поліщук

SPEKA продовжує серію інтерв'ю з представниками великого та системного бізнесу. Наш співрозмовник — заступник генерального директора Укрпошти з розвитку мережі Дмитро Поліщук. 

У другій частині інтерв'ю він розповів, як під час війни була перебудована поштова логістика в країні та за кордоном, як фахівці Укрпошти розробляли переадресацію посилок переселенцям та які об'єми відновлення бізнесу демонструє вітчизняний e-commerce.

Нагадаємо, у першій частині інтерв'ю Дмитро Поліщук розповів, як Укрпошта повертається на деокуповані території, як її співробітники героїчно зберігали техніку і навіть брали у полон окупантів, а також як відділення працюють без світла та інтернету. 

Про перебудову поштової логістики Укрпошти

Як Укрпошта перебудувала логістику під час повномасштабної війни? Чи складно було організувати відправлення саме посилок?

У межах країни все було більш-менш зрозуміло. Хоча проблеми були й тут.

У мирний час логістика будувалася переважно завдяки вантажним перевезенням автошляхами, а з початком війни навантаження на автомагістралі зросло. Та й транспорт став на вагу золота, водії стали дуже потрібні як армії, так і державі та бізнесу.  

Крім того, Укрпошта активно допомагала перевозити багато внутрішніх гуманітарних вантажів, брала участь в евакуації бізнесу у безпечніші регіони. Усе це робили централізовано, разом з Кабміном та представниками інших держорганів. На практиці це означало, що частину  нашого транспорту залучили до вирішення гуманітарних та державних завдань, і потрібно було шукати альтернативні варіанти забезпечення перевезення саме посилок.

Тому Укрпошта разом з «Укрзалізницею» згадали про старі часи та запустили проєкт «Залізна пошта»: відновили перевезення посилок у вагонах на головних напрямках. «Укрзалізниця» навіть переоснастила частину вагонів. Крім того що перевезення залізницею допомогло розвантажити наш автопарк, це ще й пришвидшило доставку, бо автівки стояли у заторах на дорогах та чисельних блокпостах. Це дуже допомогло. 

А як ви вирішили проблеми з міжнародною логістикою?

Тут ситуація виявилася складнішою. На початку повномасштабної війни в Україні закрили небо. А коли закривається авіасполучення, суттєво обмежуються можливості відправляти міжнародні вантажі. Ми відправляли посилки з України в Європу автотранспортом, а вже звідти авіадоставкою по всьому світу напряму через авіакомпанії або через наші партнерські транзитні хаби.

Завдяки чартерній авіапрограмі з компанією Windrose до США було здійснено 13 прямих рейсів, які везли із США посилки Укрпошти, а із США забирали медичне обладнання від донорів. Ми вдячні поштовим операторам Польщі, Латвії, Словаччини та Румунії, які стали для Укрпошти транзитними хабами. Найбільші обсяги припали на пошту Польщі, і ми невимовно вдячні нашим партнерам за оброблення наших обсягів експорту та імпорту.                                                                                     

Завданням Укрпошти було зберегти та підтримати експорт як основний вид заробітку наших клієнтів. Також у нас був великий попит на відправлення речей з України родичам та близьким, які вимушено виїхали до сусідніх країн. Тому вже у березні ми запустили акцію «Посилка з домівки» зі знижкою 70% до Польщі, Румунії, Молдови, Угорщини, Словаччини, яка діяла до кінця червня 2022-го. За весь час ми доставили понад 500 тонн посилок у ці країни.

Ми буквально завалили посилками країни ЄС. Через це виникали великі черги на міжнародних сортувальних центрах. Багато наших клієнтів жалілися, що «посилка кілька тижнів, як доїхала до Польщі, та зникла». Але вона не загубилася, просто були дуже великі черги на транзиті. Врешті всі отримали свої речі.  

Ми бачили, де були черги й основне навантаження у пошт-партнерів, тож реагували та вдосконалювали логістичні маршрути. Коли побачили, який завантажений сортувальний центр у Польщі, вирішили збільшили кількість країн, у які доставляли посилки напряму автівками. 

Укрпошта не припиняла доставку за кордон, і від початку війни доставила товари наших клієнтів у 190 країн, окрім росії та білорусі.

Як іще пошти європейських країн допомагали Укрпошті?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Пошти інших країн зробили для України дві важливі речі.  

  • Перша. На початку повномасштабної війни 15 країн Європи разом з Укрпоштою запустили «Безкоштовні відправлення» до України. Ми доставили понад 250 тис. таких відправлень. Тому коли мешканці інших країн та наші переселенці відправляли гуманітарні вантажі в Україну, вони робили це безкоштовно.           
  • Друга. Поштові оператори країн-партнерів через мережу своїх відділень збирали гуманітарну допомогу та направляли її в Україну. Загалом на потреби України було акумульовано приблизно 2 тис. тонн допомоги, яку потім передали гуманітарним фондам.  

Про заборону речей для пересилки в Укрпошті

Чи стали більш суворими правила перевірки посилок під час війни? 

З перших днів війни посилки приймаємо тільки у відкритому вигляді. Людина має показати, що вона відправляє. Це правило працює як на внутрішньому, так і на міжнародному напрямках. Зазвичай клієнти до цієї вимоги ставляться із розумінням, адже в країні триває війна. Аргумент, що це заради безпеки, працює завжди. 

Які речі Укрпошта не пересилає?

Як завжди: наркотики, зброю, вибухо- та хіміко-небезпечні речовини. Є перелік заборонених для пересилання речей від Міжнародного поштового союзу. Також є перелік в кожній країні окремо.

Які тренди спостерігала Укрпошта під час міграції переселенців? 

У березні та квітні був великий потік відправлень, особливо за кордон. За їхніми розмірами можна було побачити, скільки наших біженців виїхали до Польщі, Румунії, Чехії, Німеччини тощо. Це корелює з іншими аналітичними дослідженнями у країні. Від середини травня бум експорту щодо посилок скоротився. До речі, ми також не бачимо, щоб люди, принаймні масово, поверталися в Україну. Масового повернення речей посилками через Укрпошту не було. 

Про відновлення e-commerce бізнесу 

Що відбувалося під час війни з бізнес-відправленнями?

Поступове відновлення обсягів внутрішніх посилок почалося від середини травня. Було видно, що середній та малий бізнес мігрував з прифронтових територій у більш спокійні області — Вінницьку, Хмельницьку, Черкаську, Рівненську, Закарпатську, Кіровоградську. Міграційні процеси населення в Україні теж сприяли тому, що обсяги відправлення посилок з цих областей та доставки у ці регіони зросли у два-три рази.

Обсяги внутрішніх посилок, у b2b- та b2c-сегментах, від літа демонструють суттєве зростання та відновлення. Особливо це стосується малого та середнього e-commerce бізнесу, роздробу. Якщо у перші місяці війни ми мали падіння від 50% до 80% в обсягах, то вже у червні у деяких сегментах спостерігали зростання до 35% у порівнянні з довоєнним періодом.

Це дуже важливо для української економіки, адже йдеться про робочі місця, зарплати, податки. Також це свідчить про внутрішній попит, який є індикатором відновлення економічних процесів. Великому бізнесу було набагато важче адаптуватися. З одного боку, вони втратили багато клієнтів, що виїхали за кордон, з іншого — змінювати бізнес-модель, коли ти дуже великий, потребує набагато більше часу та інвестицій.  

Чи відновлює e-commerce роботу в міжнародному напрямі?

Після того як Укрпошта домовилася з країнами-сусідами про авіасполучення, обсяги експорту відновилися майже до 100% довоєнного періоду. 

Компанія зараз обслуговує приблизно 50 тис. представників середнього та малого бізнесу, що орієнтовані на експорт. Зазвичай вони працюють на країни Західної Європи та Сполучені Штати. Торгують на майданчиках — Amazon, Ebay тощо.

При цьому терміни доставки міжнародних посилок майже відновилися до довоєнних показників і у середньому становлять 14 днів.

А щодо імпорту: чи стали українці активніше замовляти речі за кордоном?

Більшість країн не припиняла відправлення посилок до України. Одиниці запровадили тимчасові обмеження. Основні наші країни-імпортери — США, Китай і країни Європи — продовжили свою роботу, тобто приймали посилки в Україну, а Укрпошта доставляла їх адресатам. Саме за таку роботу ми отримали відзнаку «Провайдер року».

З імпортом ситуація складніша. Зазвичай українці купували товари з Китаю та США. Зараз ми маємо приблизно 35% від тих об'ємів, що були до війни — попит скоротився на дві третини. 

Причому річ не в обмеженнях, які зазвичай застосовують щодо відправлень до/із країн, в яких триває війна. Китай та США не зупиняли відправлення товарів в Україну, деякі країни запровадили обмеження на доставлення та замовлення у зону бойових дій, але готові працювати з регіонами, де безпечно. Таку політику розробляють безпосередньо маркетплейси. 

Попит на імпортні товари в Україні скоротився з декількох причин.

  • По-друге, доходи населення скоротилися.

Ну а головне — українці економлять гроші для підтримки близьких та ЗСУ. Люди не купують щось собі, бо вважають, що корисніше витратити ці гроші для потреб країни.  

Про зберігання та повернення посилок в Укрпошті

Чи збільшилася кількість загублених посилок під час війни? 

Радше збільшилася кількість неотриманих. У перші місяці велика кількість посилок приїхала на місце призначення, наприклад, у Київ чи Харків, а отримувач виїхав на захід країни або за кордон. Це була дійсно масова проблема. 

Що робили з такими посилками? 

Ми тоді повністю прибрали тарифи за зберігання посилок та їхню переадресацію. Також розробили та виклали на сайті онлайн-форму заявки, працював контакт-центр, щоб люди могли замовити переадресацію, скажімо, з Харкова у Черкаси.     

Було багато посилок з різних інтернет-магазинів. Речі чекали на замовників, але клієнти не дзвонили, не писали та не залишили ніяких заявок. Ми формували величезні реєстри, співробітники відділень та контакт-центру систематично телефонували клієнтам, щоб дізнатися, як, де та коли вони можуть забрати замовлене. 

А коли з людиною не було зв'язку або посилку не планували забирати, її надсилали назад  продавцю. Якщо ж і цей варіант був неможливий, в Укрпошті працює так звана «Комора зберігання», на складах якої посилка зберігається протягом ще 6 місяців, а після речі утилізують. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Джефф Безос в липні 2024 продасть акції Amazon на майже $5 млрд

Олеся Дерзська 13 годин тому

ЄС може запровадити мито на покупки з Temu та Shein, дешевші за 150 євро

Олеся Дерзська 17 годин тому

Amazon досяг ринкової вартості у $2 трлн завдяки оптимізму щодо ШІ

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 10:27

Компанія EvolutionaryScale виділить на розвиток ШІ в біології $142 млн

Владислав Паливода 25 червня 2024 20:48

TikTok розробляє можливість пошуку по фото

Владислав Паливода 24 червня 2024 21:30