Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як послаблення курсу гривні вплине на українців: розповідають експерти

25 липня 2022 5 хвилин читання

21 липня Нацбанк України вперше від початку повномасштабної війни підняв офіційний курс долара на 25%. При цьому облікову ставку зберіг на рівні 25% річних. 

Які наслідки матимуть ці два рішення для українців і банківської системи, пояснює сам НБУ та експерти. 

Чому Нацбанк вирішив підняти курс долара

НБУ зазначив, що на початку війни фіксація курсу гривні на позначці 29,25 грн за 1 долар допомогла забезпечити стабільну роботу фінансової системи, але натепер офіційний курс гривні на рівні 24 лютого вже не відповідає реаліям. 

Нацбанк пояснює, що фіксація курсу на рівні 36,5686 грн за долар дозволить забезпечити більш стабільну роботу української економіки в умовах невизначеності. 

Що про новий курс долара кажуть експерти 

«Нацбанк ухвалив цілком зважене рішення»
Данило Гетманцев, голова фінансового комітету ВР

«В умовах війни та невизначеності фіксований курс є важливим якорем стабілізації очікувань економічних агентів. Продовження такої політики на цьому етапі є виправданим, бо дасть змогу зберегти контроль за ціновою динамікою та підтримувати стійкість фінансової системи. Поточний рівень ЗВР, з огляду на надходження зовнішньої фінансової допомоги та активізацію експорту, є достатнім для забезпечення цих цілей», — стверджує Гетманцев.

«У НБУ насправді не було іншого вибору»
Сергій Фурса, аналітик інвесткомпанії Dragon Capital

Експерт пояснив, що підтримка валютної стабільності від початку війни надто швидко вичерпувала золотовалютні резерви України. Від різниці між офіційним курсом та курсом на чорному ринку у 25% страждали експортери та ФОПи, особливо у галузі IT. 

Що про новий курс долара та облікову ставку кажуть банки

Головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій назвав підвищення облікової ставки очікуваною подією: після того як ставку підвищили на 15 в. п, стало зрозуміло, що це не одноразовий хід і висока облікова ставка буде зберігатися протягом тривалого періоду.

"Минулого разу, коли НБУ підняв облікову ставку в умовах війни, у 2015 році до 30 в. п., вона зберігалася незмінною протягом пʼяти місяців, після чого відбулося доволі суттєве її зниження до 22 в. п. і потім до 19", — додає Колодій. Він очікує аналогічного розвитку подій у 2024 році. 

Начальник відділу аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин додав, що, на його думку, НБУ використовує для формування своєї стратегії більш песимістичний прогноз, ніж ринок. 

Печерицин зазначає, що і ринок, і пересічні українці очікували від Нацбанку дій щодо зменшення розриву між офіційним та чорним курсом, бо це створювало певний простір для спекуляцій та сірих операцій. 

«Велика різниця між готівковим та безготівковим курсом негативно впливала на активність щодо продажу валют деяких експортерів, зокрема IT-сектору, працівники якого отримують зарплату за офіційним курсом, а потім мали купувати валюту за готівковим», — говорить експерт. 

Він також наголосив, що НБУ протягом червня робив кілька кроків, які мали б скоригувати цей дисбаланс і дозволити у перспективі безболісно перейти до гнучкого курсоутворення. Нову фіксацію курсу Печерицин вважає тимчасовим заходом, спрямованим на ліквідацію цього дисбалансу, який може стати маркером поступового повернення до гнучкого курсу. 

Він зазначив, що деякі громадяни сприйняли рішення НБУ як сигнал купувати валюту з остраху, що курс на чорному ринку буде ще вищим. Але, на думку Печерицина, підстав для різкого ослаблення гривні сьогодні немає: потроху збільшується експорт, ситуація повільно покращується. 

"Дисбалансів, які б гнали курс вище, поки що немає", — додає він. 

Чи буде курс долара рости до кінця 2022 року 

Фурса пояснює, що тепер головне завдання Нацбанку та усіх гілок влади — не допустити, щоб українці чекали нового перегляду курсу, адже тоді курс відчуватиме постійні спекулятивні атаки. 

Євген Дубогриз, аналітик у CASE Ukraine, вважає, що за відсутності вкрай неочікуваних подій змінювати офіційний курс до кінця року не знадобиться: «Не буде значних відмінностей між офіційним і ринковим курсом (ринковим у лапках, бо немає ринку, немає вільного руху капіталу). Якби НБУ підняв курс у травні чи червні, така проблема виникла б. Тепер — ні. Мені здається, що курс на рівні 37 містить всі негативні очікування».

Тимофій Мілованов, ексміністр економіки, налаштований менш оптимістично.  Він стверджує, що якщо емісія гривні триватиме у великих обсягах, то це буде не остання девальвація у наступні місяці.

Роман Сульжик, член наглядової ради ПриватБанку, зазначає: «Після успішно проведеної реструктуризації боргу фінансова система має достатньо ресурсів, щоб утримати цей еквілібріум пів року — рік, а далі подивимося. Під час війни важко планувати». 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Monobank дозволив купувати більше валюти через застосунок

Христина Коновалова 1 жовтня 2022 18:48

Купуй та клади на депозит. НБУ дозволив купувати валюти на 100 тис. грн щомісяця

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 15:12

Валютні перекази в Україну стануть дешевшими

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 19:05

Ранкова SPEKA: Око НБУ, боротьба з дезінформацією та біохакінг

Наталія Миронова 26 серпня 2022 08:52

Пункти обміну валют працюватимуть під обовʼязковим відеонаглядом з 1 вересня – вимога НБУ

Євген Муджирі 25 серпня 2022 09:27