Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як Нова пошта відновлює бізнес під час війни

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
19 грудня 2022 9 хвилин читання

Українські компанії змушені закуповувати генератори, Starlink та навіть бронежилети для своїх співробітників, щоб продовжити працювати в умовах війни та складної зими з ракетними атаками та відключеннями електрики. SPEKA продовжує розповідати, як великі та системні компанії протидіють новим викликам.

У Новій пошті на запит редакції SPEKA розповіли, скільки компанія втратила обладнання на окупованих територіях, як відновлює роботу відділень у звільнених містах та організовує безпеку працівників поблизу лінії фронту.

Раніше SPEKA вже розповідала, як «Молочний альянс» перебудував свої виробничі процеси в умовах віялових відключень електроегергії і як «Укрпошта» поверталася у деокупований Херсон. 

Про втрати інфраструктури Нової пошти

За 10 місяців війни Нова пошта втратила шість сортувальних терміналів. Три термінали розграбовані, 25 відділень повністю знищені, понад 80 пошкоджені. У кожному з них побували мародери. 37 поштоматів пошкоджені і непридатні до використання.

Нова пошта працює на Херсонщині Нова пошта працює на Херсонщині

Ще 950 відділень та чотири термінали розташовані на окупованій території, тож про їхній стан нічого невідомо. 

Окупанти обстріляли термінали та депо у Миколаєві, Харкові, Чернігові, Дніпрі, Полтаві. Натепер термінали у Миколаєві, Харкові та Чернігові відремонтовані та працюють на повну потужність, а от Дніпровське та Полтавське депо вщент зруйновані. 

За попередніми підрахунками, орієнтовні збитки Нової пошти через війну сягають 1 млрд грн.

Про припинення роботи точок Нової пошти на лінії фронту 

Нова пошта тимчасово зупиняє роботу у прифронтових містах та селах, де життю працівників та клієнтів загрожує небезпека. Паралельно компанія зупиняє приймання посилок з усієї країни на цей населений пункт та евакуює посилки, які вже прибули у відділення, до найближчих безпечних складів. 

Після цього компанія інформує клієнтів про вимушене переміщення, щоб вони могли зробити переадресацію. Посилки можуть безкоштовно зберігатися на складах, допоки людина не отримає відправлення. 

Нова пошта видає гуманітарну допомогу
Нова пошта видає гуманітарну допомогу
Нова пошта видає гуманітарну допомогу

Також Нова пошта організовує виїзд працівників у безпечні регіони за бажання. 

Щойно військова адміністрація дозволяє бізнесу відновити роботу, відділення починають працювати.

Про відновлення роботи пунктів Нової пошти на звільнених територіях

Нова пошта впровадила єдину схему для відновлення роботи у деокупованих містах та селах. Зараз компанія має достатню кількість мобільних відділень, вона завчасно придбала велику партію генераторів та Starlink, адже розробляли різні сценарії відновлення роботи. Усе це дає змогу швидко відкривати відділення на звільнених територіях.

Компанія працює за наступною схемою:

 • Необхідно отримати дозвіл-перепустку від військової адміністрації, ДСНС України на в'їзд до звільненої території.
 • Треба узгодити маршрут, адже наявні подекуди знищені. Немає мостів, розбиті дороги.
Нова пошта: машина кур'єра після обстрілу  Нова пошта: машина кур'єра після обстрілу 

Перші два-три тижні роботи на шляху до деокупованого міста важливо виконувати  такі правила:

 • їхати колоною;
 • не зупинятися, нікуди не звертати, навіть на узбіччя, адже вони зазвичай ще заміновані;
 • тримати швидкість, не відставати від колони;
 • зв'явився новий елемент одягу у новопоштовців на звільнених територіях — бронежилет та каска.
Здебільшого на звільнених територіях немає світла, тепла та зв'язку, а всі магазині зачинені. Тому спершу Нова пошта привозить гуманітарну допомогу — продукти, ліки, засоби гігієни. Також компанія обов'язково везе модуль Starlink та генератор. Коли мешканці приходять до мобільних відділень, вони можуть підзарядити свої гаджети та безкоштовно під'єднатися до інтернету.
 • Потрібно сформувати команду. Наприклад, в Ізюм їздили співробітники компанії з Харкова, а у Херсон — із Миколаєва. Паралельно за змоги Нова пошта формує команду з місцевих.
 • Важливо відновити мережу відділень. Там, де не можна швидко відкрити стаціонарне відділення, компанія використовує мобільні пересувні відділення. Нова пошта має два їхні типи: перший — власна розробка на базі контейнера для перевезення посилок (БДФ), де є кондиціонер, сонячні батареї, генератор, другий — на базі звичайної автівки — докера.
Нова пошта: в відділеннях закривають вікна фанерою для безпеки людей  Нова пошта: в відділеннях закривають вікна фанерою для безпеки людей 

Щойно Нова пошта заїжджає у місто, її співробітники обходять усі приміщення разом із бригадою вибухотехників ДСНС. Фахівці перевіряють приміщення та околиці, проводять  роботи з розмінування. Після цього представники Нової пошти можуть зайти, щоб оцінити  збитки.

Про основні проблеми відділень Нової пошти на звільнених територіях

Більшість відділень компанії на деокупованих територіях дуже пошкоджені або зруйновані. Якщо приміщення вціліло, воно завжди пограбоване.  

Щойно співробітники компанії потрапляють у відділення, вони все фотографують,  проводять ревізію  вцілілого  обладнання,  посилок та  підраховують  збитки. У компанії кажуть, що приміщення зруйновані (розстріляні або від ракетних обстрілів), пограбовані (є випадки викрадення унітазів та меблів).

Нова пошта: мобільне відділення у місті Балаклії на Харківщині Нова пошта: мобільне відділення у місті Балаклії на Харківщині

Компанія починає працювати у населеному пункті зазвичай як мобільне відділення, водночас робить ремонт або шукає нове приміщення в оренду, встановлює обладнання та відкриває вже стаціонарне відділення.

Варто зауважити, що робота працівників мобільних відділень Нової пошти доволі складна, адже їм доводиться працювати у шоломах та бронежилетах. 

Графік роботи такого відділення узгоджується з ОВА, і Нова пошта працює не повний робочий день, а лише 3-4 години. Співробітники обирають найбезпечніший час з  урахуванням того, що треба дістатися населеного пункту і виїхати звідти до комендантської години.

Про організацію безпеки роботи працівників на лінії фронту

У компанії кажуть, що безпека працівників та клієнтів у пріоритеті. Тому Нова пошта укріплює відділення, забиває вікна фанерними листами, обкладає мішками з піском, будує сховища-зупинки, возить людей на роботу та з роботи.

На деокуповані території приходять майже 80% посилок з продуктами, їжею для тварин, ліками, будівельними матеріалами тощо. Такой тренд зрозумілий, адже там перший час не працюють аптеки, магазини та інший бізнес.

Нова пошта: інфраструктура зруйнована через війну
Нова пошта: інфраструктура зруйнована через війну
Нова пошта: інфраструктура зруйнована через війну

Тож важливо забезпечити безперебійну роботу логістики. Якщо працює мобільне відділення, Нова пошта може приймати посилки вагою до 10 кг, адже доставляє невелика машина.

Якщо компанія може відновити роботу стаціонарного  відділення, тоді співробітники працюють з посилками до 30  кг та можуть надавати фінансові послуги у повному обсязі.

Аби мати змогу перевозити великогабаритні вантажі до 1100 кг, треба відновити роботу вантажного відділення або відкрити нове. Таке відділення має бути розташоване в приміщенні розміром від 800 кв. м, а пошук такого може довго тривати.

Про надання фінансових послуг Новою поштою на лінії фронту

У відділеннях Нової пошти на деокупованій території можна отримати і відправити посилку. Ця послуга першою повертається у звільнене місто чи селище. За посилку можна розрахуватися декількома способами: 

 • через мобільний застосунок
 • посилка може оплатити відправник; 
 • можна розрахуватися карткою через POS-термінал. 
Нова пошта: стан відділень після окупації
Нова пошта: стан відділень після окупації
Нова пошта: стан відділень після окупації

Для операцій з картками і мобільним застосунком потрібен зв'язок з банком, тому працівники привозять із собою інтернет-модуль Starlink і генератор, тоді завжди є інтернет та світло.

Готівку у мобільних відділеннях Нова пошта не приймає і не видає.

Про організацію роботи відділень Нової пошти під час відключення електрики

Нова пошта обладнала майже усі відділення у великих населених пунктах генераторами. Також там є запас пального на п'ять днів. Отже, відділення можуть тривалий час працювати за відключення електроенергії.

Нова пошта використовує генератори для роботи відділень Нова пошта використовує генератори для роботи відділень

У відділеннях Нової пошти із генераторами клієнти можуть отримати усі послуги: 

 • надіслати та отримати посилки; 
 • зняти готівку
 • розрахуватися готівкою, онлайн через мобільний застосунок, автосписанням або карткою через POS-термінал за наявності зв'язку із банком.

За довгої відсутності електроенергії місцеві мешканці можуть зарядити свої мобільні пристрої у відділеннях Нової пошти. У тих відділеннях, які ще не оснащені генераторами, під час відключення світла можуть лише видавати посилки. Компані закупила достатньо генераторів, тож до кінця грудня усі відділення мережі будуть ними оснащені.

Кур'єрська доставка відбувається у звичному режим: кур'єри доставляють посилки, оформлюють відправлення через мобільний застосунок для кур'єрів та приймають оплату. Для них компанія закупила підсилювачі мобільного зв'язку, щоб вони мали стабільний зв'язок, оскільки для більшості операцій потрібна мережа.

Усі 110 сортувальних терміналів Нової пошти оснащені генераторами і можуть працювати 24/7.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Анатолій Храпчинський про знищення А-50, готовність до F-16 та роль ударів БпЛА по росії

Олександр Тартачний 12 годин тому

Збройні сили України збили черговий літак А-50 окупантів

Сергій Коноплицький 23 лютого 2024 21:30

Sea Baby: що відомо про морські дрони, на які збирають 300 млн грн

Анна Нагорна 22 лютого 2024 14:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45

«Нова пошта» планує запустити у відділеннях коробкомати

Максим Красіков 21 лютого 2024 14:51