Як «Молочний альянс» працює в умовах відключення електрики
Восени росія завдала масованих ударів по енергетичній системі України. Внаслідок цього постраждало приблизно 40% інфраструктури. Люди звикають жити в умовах віялових відключень, а бізнес намагається перебудувати свої виробничі процеси під нові виклики.
SPEKA запускає серію матеріалів про те, як компанії адаптуються до важкої зими та відключень електрики. Сьогодні наш співрозмовник — голова наглядової ради ГК «Молочний альянс» Сергій Вовченко. Він розказав, як підприємства групи пристосовуються до роботи в умовах відключення електрики та чи загрожує українцям дефіцит молочної продукції через можливий цілковитий блекаут.
Виробничі питання «Молочного альянсу»
Наші заводи мають по два вводи кабельних ліній — основний та резервний. Якщо відключається подання від однієї підстанції, завод може переключитися на іншу. Ми встановили дизельні генератори на підприємствах ще до 2014 року. Звісно, вони не можуть повністю забезпечити виробничі потреби, особливо зважаючи на те, що у нас потужні морозильні камери. Але завершити розпочаті технологічні процеси, щоб не зіпсувалася сировина, забезпечити зберігання продукції на деякий час, а також створити запас води зі скважин вони дозволяють. І пальне зараз за доступними цінами, що дає нам змогу суттєво не підвищувати ціни на готовий продукт.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Попри те що графіків відключень електрики енергетичні компанії не завжди дотримувалися, ми жодного разу не порушили плани постачань нашої продукції до торговельних мереж. Згодом Кабмін рекомендував усім обленерго не відключати молокопереробні підприємства від живлення. Нам це допомогло. Але через вимкнення електрики у постачальників сировини порушуються звичні режими доїння корів, тому молоко дорожчає. Так, від початку жовтня ціни на сировину підвищились на 5%, що, звичайно, позначилося на собівартості готової продукції.
Логістика продукції та споживчий попит
Від 10 жовтня російські ракети зруйнували значну частину енергетичних потужностей в Україні, і ми відчули просідання замовлень від торговельних мереж. Друге таке просідання відбулося на початку листопада. Але натепер обсяги замовлень майже на тому самому рівні, що й до аварійних відключень електроенергії.
Від початку відключень електрики торговельні мережі переймалися, що певна частина продукції може зіпсуватися через тривалі вимкнення електроенергії у тих магазинах, де не встановлені генератори. Але згодом більшість магазинів мереж обладнали автономними генераторами, завдяки яким працює холодильне та морозильне обладнання.
Ми пішли на деякі поступки великим торговельним мережам: взяли на себе часткову відповідальність за можливу втрачену продукцію, яку виробляють наші підприємства.
Щодо купівельної спроможності, то ми бачимо зниження попиту на тверді та чедерні сири. Але це зумовлено не стільки відключенням електроенергії, скільки зниженням рівня доходів українців.
Виклики зимового періоду для «Молочного альянсу»
Наші підприємства не залежать від централізованого опалення, оскільки у нас працюють власні котельні, які забезпечують технологічним теплом виробничі потужності та адміністративні будівлі. Якщо раптом не буде газу, тоді проблеми, звісно, можуть бути. Щоб їх уникнути, на одному з підприємств ГК «Молочний альянс» проводимо експеримент — переводимо котельню на альтернативне паливо. Так ми підготуємося до відсутності газу і зможемо перевести заводи на дизель. Але ціна опалення на дизельному пальному буде набагато більшою за ціну опалення на газі.
Те саме стосується і можливого погіршення ситуації із електрикою. Ми маємо на всіх підприємствах резерві/аварійні генератори, які можуть лише забезпечити завершення розпочатих технологічних процесів. Тому ми замовили потужні генератори, які доставлять з дня на день. Ці генератори зможуть підтримати повноцінну роботу заводів на певний час.
Стосовно можливої хвилі ковіду взимку, то ми маємо досвід роботи в умовах карантину. Окрім того, більшість наших співробітників щеплені. Компанія торік і цьогоріч забезпечила вакцинацію людей від ковіду та грипу. Також ми розробили графіки взаємних заміщень працівників, тому проблем із дефіцитом спеціалістів у нас не буде.