Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як «Молочний альянс» працює в умовах відключення електрики

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
16 листопада 2022 5 хвилин читання

Восени росія завдала масованих ударів по енергетичній системі України. Внаслідок цього постраждало приблизно 40% інфраструктури. Люди звикають жити в умовах віялових відключень, а бізнес намагається перебудувати свої виробничі процеси під нові виклики. 

SPEKA запускає серію матеріалів про те, як компанії адаптуються до важкої зими та відключень електрики. Сьогодні наш співрозмовник — голова наглядової ради ГК «Молочний альянс» Сергій Вовченко. Він розказав, як підприємства групи пристосовуються до роботи в умовах відключення електрики та чи загрожує українцям дефіцит молочної продукції через можливий цілковитий блекаут

Сергій Вовченко: встановили генератори на підприємствах ще до 2014 року Сергій Вовченко: встановили генератори на підприємствах ще до 2014 року

Виробничі питання «Молочного альянсу»

Наші заводи мають по два вводи кабельних ліній — основний та резервний. Якщо відключається подання від однієї підстанції, завод може переключитися на іншу. Ми встановили дизельні генератори на підприємствах ще до 2014 року. Звісно, вони не можуть повністю забезпечити виробничі потреби, особливо зважаючи на те, що у нас потужні морозильні камери. Але завершити розпочаті технологічні процеси, щоб не зіпсувалася сировина, забезпечити зберігання продукції на деякий час, а також створити запас води зі скважин вони дозволяють. І пальне зараз за доступними цінами, що дає нам змогу суттєво не підвищувати ціни на готовий продукт.

Також ми розробили графіки роботи заводів у нічний час, але потреба у цьому була нечасто. 

Попри те що графіків відключень електрики енергетичні компанії не завжди дотримувалися, ми жодного разу не порушили плани постачань нашої продукції до торговельних мереж. Згодом Кабмін рекомендував усім обленерго не відключати молокопереробні підприємства від живлення. Нам це допомогло. Але через вимкнення електрики у постачальників сировини порушуються звичні режими доїння корів, тому молоко дорожчає. Так, від початку жовтня ціни на сировину підвищились на 5%, що, звичайно, позначилося на собівартості готової продукції. 

«Молочний альянс»: на підприємствах є два вводи кабельних ліній «Молочний альянс»: на підприємствах є два вводи кабельних ліній

Логістика продукції та споживчий попит 

Від 10 жовтня російські ракети зруйнували значну частину енергетичних потужностей в Україні, і ми відчули просідання замовлень від торговельних мереж. Друге таке просідання відбулося на початку листопада. Але натепер обсяги замовлень майже на тому самому рівні, що й до аварійних відключень електроенергії.  

Логістика не зазнала змін. Мережі через свої розподільчі центри отримують, зберігають і доставляють у супермаркети продукцію, дистриб'ютори також отримують і доставляють її підприємствам роздрібної торгівлі. 

Від початку відключень електрики торговельні мережі переймалися, що певна частина продукції може зіпсуватися через тривалі вимкнення електроенергії у тих магазинах, де не встановлені генератори. Але згодом більшість магазинів мереж обладнали автономними генераторами, завдяки яким працює холодильне та морозильне обладнання.  

Ми пішли на деякі поступки великим торговельним мережам: взяли на себе часткову відповідальність за можливу втрачену продукцію, яку виробляють наші підприємства.  

Щодо купівельної спроможності, то ми бачимо  зниження попиту на тверді та чедерні сири. Але це зумовлено не стільки відключенням електроенергії, скільки зниженням рівня доходів українців.  

«Молочний альянс»: переводимо котельню на альтернативне паливо «Молочний альянс»: переводимо котельню на альтернативне паливо

Виклики зимового періоду для «Молочного альянсу»

Наші підприємства не залежать від централізованого опалення, оскільки у нас працюють власні котельні, які забезпечують технологічним теплом виробничі потужності та адміністративні будівлі. Якщо раптом не буде газу, тоді проблеми, звісно, можуть бути. Щоб їх уникнути, на одному з підприємств ГК «Молочний альянс» проводимо експеримент — переводимо котельню на альтернативне паливо. Так ми підготуємося до відсутності газу і зможемо перевести заводи на дизель. Але ціна опалення на дизельному пальному буде набагато більшою за ціну опалення на газі. 

Те саме стосується і можливого погіршення ситуації із електрикою. Ми маємо на всіх підприємствах резерві/аварійні генератори, які можуть лише забезпечити завершення розпочатих технологічних процесів. Тому ми замовили потужні генератори, які  доставлять з дня на день. Ці генератори зможуть підтримати повноцінну роботу заводів на певний час.

Але проблема полягає в тому, що електроенергія, отримана від дизельних генераторів, майже удвічі дорожча від мережевої. Це позначиться на собівартості продукції. 

Стосовно можливої хвилі ковіду взимку, то ми маємо досвід роботи в умовах карантину. Окрім того, більшість наших співробітників щеплені. Компанія торік і цьогоріч забезпечила вакцинацію людей від ковіду та грипу. Також ми розробили графіки взаємних заміщень працівників, тому проблем із дефіцитом спеціалістів у нас не буде. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 10 годин тому

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 22 години тому

Акумулятори в блекаут — як вибрати безпечне та ефективне джерело енергії для домашніх потреб

Сергій Коноплицький 17 червня 2024 15:06

Відключення по всій Україні 14 червня 2024-го будуть — Укренерго

Олеся Дерзська 13 червня 2024 18:54

Найпоширеніші функції ERP, про які ви могли не знати

Vira Bondarenko 13 червня 2024 14:00