Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Головний редактор SPEKA
1 липня 2024 6 хвилин читання

Майже щодня ми читаємо сумні новини, як прифронтова зона та найближчі до неї українські міста й села потерпають від ударів ворожими КАБами (керованими авіабомбами). Кількість ударів досягла понад 3000 на місяць. Вага деяких бомб становить 3 тонни, з яких 1200 кг — вибухова речовина (ФАБ-3000 М-54). Видання Defensenews дізналося, що потрібно Україні, аби захиститися від цих атак. SPEKA зібрала інформацію про КАБи та найголовніше з цієї статті.

Що таке КАБ

Керована авіаційна бомба (КАБ) — один із видів авіаційних боєприпасів, оснащений для підвищення влучності у ціль аеродинамічними поверхнями та системою наведення.

Вони бувають різних типів та модифікацій. Існують бомби, одразу спроєктовані керованими (наприклад, УПАБ-1500В), є фугасні радянські бомби, вдосконалені до керованих. До них додають крила, модулі корекції та управління польотом (ФАБ-250, ФАБ-500, ФАБ-1500 — цифри означають вагу бомби). 

Як Україні зупинити російські удари КАБами зображення 1 КАБ-1500Кр-Пр

Типи бомб також розрізняють за системами наведення — з радіокомандним наведенням, телевізійним, інфрачервоним, лазерним. Росія використовує з ГЛОНАСС-приймачем поліпшеної точності (КАБ-500С).

Росіяни запускають планерні бомби з літаків Су-17, Су-22, Су-24, Су-25, Су-30, Су-34, Су-35 з висоти 12-15 км. Максимальна відстань влучання — 70 км, але зазвичай це 40-50 км. Через безпечну відстань для скидання бомби літак важко збити. 

Як Україні зупинити російські удари КАБами зображення 2 КАБ-500С-Э

КАБи дешеві, це не ракети вартістю мільйони доларів. Ці бомби невеликі і їх важко помітити на радарах. Вони не використовують двигун і не випромінюють тепло, яке можна було б виявити. 

Протидія КАБам

Підписуйтеся на наші соцмережі

Найбільш практичною протидією таким бомбам є знищення літака-носія на землі або у повітрі. Це можна зробити, використовуючи поєднання тактичних ракет, засобів «повітря-повітря» і радіоелектронної боротьби.

Україна вміло використовує тактичні ракети і безпілотники проти наземних цілей. Так, у травні армійські тактичні ракетні комплекси дальнього радіусу дії (450-500 км) американського виробництва знищили три сучасні бойові літаки у Криму.

Як Україні зупинити російські удари КАБами зображення 3 Наслідки української атаки на Бельбек. Фото: MAXAR

У червні Україна запустила щонайменше 70 власних безпілотників проти далекого російського аеродрому, ймовірно, знищивши три літаки, обладнані для запуску КАБів.

Згідно з нещодавно пом’якшеною політикою США, Україна може застосовувати армійські тактичні ракетні комплекси, або ПТРК, проти російських сил, які нападають або збираються напасти на Україну. Але це стосується лише цілей на недостатній відстані на території росії, тому США було б розумно дозволити ПТРК завдавати ударів по віддалених аеродромах.

США можуть надати ракети класу «земля-повітря», що запускаються з повітря і наземного базування. Наприклад, фінські і польські ВПС покладаються саме на цю малопомітну зброю.

Довгоочікувані F-16

Західне обладнання може запропонувати ще один спосіб нейтралізації КАБів. Україна планує незабаром придбати європейські винищувачі F-16 і два шведські літаки раннього повітряного попередження й управління (ДРЛВ AEW&C).

Їхнє об’єднання створить нові можливості, особливо якщо США нададуть вдосконалені ракети середнього та дальнього радіусу дії «повітря-повітря». Вони могли б вражати багато літаків ще до того, як будуть запущені бомби. Радари AMRAAM з радіолокаційним наведенням мають більшу дальність польоту, ніж керовані бомби.

Як Україні зупинити російські удари КАБами зображення 4 Saab 340 AEW&C

Літаки Saab AEW&C стануть мультиплікатором сил. Вони можуть ідентифікувати цілі на відстані майже 450 км і виявляти повітряні і наземні радари. Це дуже важливо для відстеження і знищення віддалених літаків і засобів протиповітряної оборони.

Хоча українські F-16 будуть старішими, вони матимуть багато сучасної електроніки. Це може бути Link 16, стандартна система НАТО для обміну тактичними даними. Пролітаючи над Україною на безпечній відстані, літаки AEW&C можуть наводити F-16 на цілі. 

Як Україні зупинити російські удари КАБами зображення 5 F-16, Фото: Omar Barrera, Pexels

Є надія, що з часом США допоможуть Україні розбудувати більш потужні військово-повітряні сили. Деякі списані літаки F-16 і літаки радіоелектронної боротьби E-2 Hawkeye ВМС США, що зберігаються в Аризоні, можна відремонтувати для України.

Радіоелектронна боротьба

Радіоелектронна боротьба пропонує третій спосіб перемогти планерні бомби — збити їхні супутникові навігаційні системи ГЛОНАСС або GPS. Для захисту критичної інфраструктури Україні потрібні потужні глушилки для блокування супутникових сигналів на великому просторі.

Керована бомба може покладатися на резервну інерційну систему наведення, якщо супутникова навігація вийде з ладу, але вона менш точна для наведення на ціль. Помилки збільшуються, чим далі бомба летить без супутникового наведення.

Висновок

Росія виготовляє дешеві КАБи, збільшує їхню вагу та потужність і руйнує українські міста та села. Звісно, приємно, що іноді ці бомби падають на території рф, можливо, через недостатню якість, але вони залишаються серйозною загрозою.

Протидія керованим бомбам — це комплексний підхід із застосуванням сучасної бойової та розвідувальної авіації та систем радіоелектронної боротьби. Є обнадійлива інформація, що співпраця з союзниками триває саме в цьому напрямі.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 21 березня 2025 08:41

Маленька, але потужна: як створити невелику технічну команду, яка замінить пів сотні людей

Сергій Марієха 21 березня 2025 11:54

Діти в гаджетах: марна трата часу чи інвестиція в майбутнє?

Євген Мощенський 21 березня 2025 17:00

AI — ворог чи інструмент? Паула Шер про нову реальність дизайну. Безкоштовний вебінар від Projector

PRJCTR OnlineInstitute 21 березня 2025 11:17

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07