Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Росіяни почали застосовувати авіабомби: що відомо про нову тактику

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
30 березня 2023 5 хвилин читання

Російська армія намагається вигадати новий спосіб обійти українську систему ППО та почала застосовувати керовані авіаційні бомби. SPEKA розповідає, що відомо про нову стратегію, чим вони небезпечні та як військові планують протидіяти країні-терористу.

Керовані авіаційні бомби росії (ФАБ-500): як їх застосовують в Україні Керовані авіаційні бомби росії (ФАБ-500): як їх застосовують в Україні

Чому росіяни використовують керовані авіаційні бомби

На початку повномасштабного вторгнення росія використовувала масовані удари різними типами ракет. Тепер країна-терорист рідше використовує ракети типу «Калібр« чи  Х-31, оскільки вони доволі дорогі, а російська армія виснажила запаси більшості стратегічних ракет.  

Згодом росія намагалась атакувати з повітря дронами Shahed-136, зокрема через їхню дешевизну. Основними цілями «шахедів» переважно були об'єкти критичної інфраструктури та електропідстанції. Також росіяни продовжують використовувати реактивні системи С-300 поблизу лінії фронту та поблизу Запорізької АЕС

Попри ці заходи, російській армії не вдалося досягти значних успіхів: ракети та БпЛА дедалі ефективніше збивають засоби протиповітряної оборони, а реактивні системи вкрай неточні і слугують швидше для терору цивільного населення. 

Як повідомив спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, росіяни почали використовувати некеровані авіаційні бомби, які оснащують системами наведення, щоб надавати їм точності та уражати за межами досяжності українських засобів ППО. 

У чому загроза керованих авіаційних бомб та як їх переобладнує російська армія

«У росіян дуже багато фугасних авіаційних бомб ФАБ-500, які можна переобладнати у планерувальні. І робити щось на зразок тих бомб, які застосовуємо ми. Це нова загроза, ми шукаємо способи їй протидіяти», — пояснює Ігнат.

Бомби ФАБ-500 на борту літака ТУ-22М Бомби ФАБ-500 на борту літака ТУ-22М

За його словами, росія почала використовувати планерувальні авіабомби — сучасніші вагою 1500 кг (УПАБ-1500Б) та більш поширені 500-кілограмові ФАБ-500. 

рф робить ці авіабомби на кшталт західних JDAM (Joint Direct Attack Munition) — додає крила, систему GPS та наведення. Вони доволі потужні, в УПАБ-1500Б бойова частина становить понад 1 тонну вибухівки, у ФАБ-500 — 300 кг (у Shahed-136 — до 50 кг).

Речник ПС ЗСУ пояснює, що основна проблема полягає в тому, що російські літаки скидають їх, не заходячи в зону дії української ППО. Наприклад, за 50+ км від кордону.

До того ж модернізувати їх можна доволі швидко та дешево у порівнянні з крилатими ракетами. 

Скільки ФАБ на озброєнні у росії?

Фугасні авіаційні бомби лише один із різновидів озброєння для літаків та мають різні комплектації масою від 100 до 9000 кг. Точних даних про кількість озброєння немає, але, за словами Юрія Ігната, їх у противника «дуже багато».  

Чи застосовували ФАБ у війні проти України раніше?

Так, російська армія вже застосовувала авіаційні бомби проти України, однак раніше це було не масово. Оскільки бомби були некеровані, то літак часто ризикував увійти у межі досяжності ППО. 

У березні 2022 року росіяни застосували ФАБ-500 під час обстрілу Харкова та Чернігівщини, а також ФАБ-250 в Ірпені — бомба потрапила у житловий будинок, але не вибухнула. Російські ЗМІ стверджують, що застосовували УПАБ-1500Б в Авдіївці. 

Водночас російські авіаційні бомби не дуже точні, а тому дуже небезпечні для цивільного населення. Ними вже двічі обстріляли прикордонне Білопілля на Сумщині. У ніч на 24 березня по місту випустили 11 авіабомб, у ніч на 28 березня ще одну.

Як можна протидіяти російським керованим авіабомбам?

Як розповідає Юрій Ігнат, потенційно можна боротись у двох напрямах: знищувати носії та блокувати виробництво.

Щоб знищувати носії, потрібно відтіснити російську авіацію. Для цього є кілька способів:

  • Використання далекобійних ЗРК. Це могли б зробити американські системи Patriot чи європейські SAMP-T, але їх не вистачить, щоб покрити відстань усього кордону та фронту. Також цей варіант не підійде для фронту, оскільки там вони стануть першочерговою ціллю.
  • Удари по аеродромах. За словами головного редактора Defense Express Олега Каткова, для відтіснення потрібно знищувати аеродроми у радіусі 300 км від кордонів. Але, щоб це зробити, потрібно багато далекобійних ракет, а Україна поки що їх немає.
  • Сучасні західні літаки. Такі винищувачі можуть використовувати далекобійні ракети класу «повітря-повітря», наприклад, AIM-120 AMRAAM із дальністю до 180 км, які є основною зброєю для F-16/18/22.

Інший спосіб — блокування виробництва бомб. За словами Каткова, за залишками авіабомб у Білопіллі потрібно з'ясувати, які компоненти використовують росіяни, щоб перекрити канали постачання.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 7 годин тому

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36