Запорізька АЕС повністю знеструмлена через обстріли: що буде із станцією і чим це загрожує
Внаслідок ракетних атак та обстрілів Запорізька АЕС знову знеструмлена. Ми спробували з'ясувати що це означає, якими можуть бути наслідки та чому росіянам не вдалось приєднати атомну станцію до російської електромережі.
Який статус у Запорізької АЕС зараз?
ЗАЕС, яка розташована у місті Енергодар, окупована російськими військами. Це найбільша атомна станція у Європі.
Росіяни іноді допускають до станції моніторингові місії на кшталт МАГАТЕ та персонал об'єкта. Російські військові розмістили техніку та боєприпаси у машинному відділені атомних блоків.
Із найбільшого виробника електроенергії в Європі ЗАЕС перетворилася на споживача, адже більшість енергоблоків та усі реактори зараз неактивні. Енергоблоки для власних потреб споживають електрику з об'єднаної енергомережі України. Вона отримує електроенергію переважно від Дніпровської лінії електропередач потужністю 750 кВ, що проходить від станції над Каховським водосховищем і йде далі на північ. Потрібно приблизно 100 МВт, щоб працювали насоси з охолодження ядерних реакторів. Обстріли 9 березня пошкодили Дніпровську ЛЕП і призвели до блекауту Запорізької АЕС.
Зазвичай на станції перебувають майже 500 російських загарбників, там розміщені ракетні комплекси, протиповітряні установки, кулеметні гнізда на дахах реакторних відділень та блокпости між енергоблоками. Станція повністю замінована: шляхи під'їзду, берегова лінія Каховського водосховища, де розташована ЗАЕС.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Чому росіяни обстрілюють лінії постачання та поки що не приєднали ЗАЕС до Криму
Окрім ядерного шантажу мета росіян — викрасти станцію. З технічної точки зору це складно, але можливо. Для цього її треба спершу зупинити, потім відключити від українських мереж і під'єднати до лінії, що йде на Крим. Зараз росіяни лагодять цю лінію.
Раніше ЗАЕС постачала електроенегрію у Крим. Восени 2015 року чотири лінії електропередач (ЛЕП), що вели до Криму, підірвали активісти колишніх добробатів. Коли Україна припинила постачати енергію на окуповані території, російській владі довелося будувати нові електростанції у Криму, а згодом прокладати ще одну лінію електропостачання через Керченську протоку.
Директор компанії «Енергоатом» Петро Котін пояснював: «Щоб перемикнути ЗАЕС на Крим, росії потрібно погасити весь південь України — окуповані частини Херсонської та Запорізької областей. Після цього вони мають знову підключати області від підстанції у Джанкої, поступово дійти до Каховської підстанції, а потім заживити ЗАЕС».
Зробити це дуже складно, оскільки лінії електропередач і підстанції періодично вибухають. ЛЕП, які ведуть на територію півострова, легко зруйнувати, і якщо Крим споживатиме енергію зі станції, там почнуться віялові відключення енергії через нестабільне постачання.
Чи вже бували випадки знеструмлення ЗАЕС?
Так, це вже не перший випадок повного відключення станції від електромереж. Вперше це трапилось 8 жовтня 2022 року. Тоді це сталося через обстріл російськими військами лінії електропередач. Після знеструмлення автоматично вмикаються дизель-генератори. Наступного дня лінію відремонтували українські енергетики.
Подібна ситуація трапилась 12 жовтня, тоді енергопостачання відновили того ж дня. 17 жовтня з'єднання відновили за 18 годин. Після обстрілів 2 листопада енергопостачання відновили лише увечері 4-го листопада.
Станом на 9 березня це вже шостий випадок відключення електропостачання на Запорізькій АЕС.
На скільки вистачає дизель-генераторів
«Енергоатом» намагається постачати дизельне пальне для забезпечення роботи атомної станції у випадках відключення від ЛЕП. Наприклад, під час відключення 2 листопада 2022 року пального для роботи дизель-генераторів вистачило на 15 діб. Після обстрілів 9 березня 2022 року «Енергоатом» повідомив, що пального для роботи генераторів вистачить на 10 діб.
Що буде у разі відключення генераторів ЗАЕС
Втрата усіх джерел електроживлення може спричинити вихід з ладу систем охолодження й викид радіоактивних речовин у довкілля. Саме за таким сценарієм сталася аварія на японській атомній станції «Фукусіма-1» у 2011 році. Найімовірніше, це призведе до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря.
Головна проблема полягає в тому, що екологи зараз не мають доступу до Запорізької АЕС і не можуть відстежувати стан довкілля на цій території. Ми можемо лише прогнозувати, що там відбувається.