Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

3 липня 2024 5 хвилин читання

Третього липня в Україні відзначають День зенітних ракетних військ Повітряних сил. Саме ці підрозділи відповідальні за протиповітряну оборону країни. Розповідаємо, яке озброєння мають ті, хто обороняє небо, та як модернізуються зенітні війська. 

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни зображення 1 День зенітних ракетних військ: як змінювалась українська ППО

Що таке зенітні ракетні війська та скільки комплексів ППО мала Україна до вторгнення

Зенітні ракетні війська — рід військ, призначений для протиповітряної оборони важливих адміністративно-політичних центрів, головних промислових об’єктів, угруповань збройних сил тощо. Щонайменше майже 40 важливих об'єктів держави потребують постійного прикриття силами та засобами протиповітряної оборони. Серед них найбільші міста, атомні станції, ГЕС, підприємства хімічної промисловості тощо. 

Окрім Повітряних сил, зенітні війська є також у складі сухопутних військ та військово-морських сил. 

3 липня — День зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних сил України [відео]

Варто зазначити, що арсенали зенітних сил помітно скорочувались з 1990-х років і до повномасштабного вторгнення. Станом на 1997 рік до цього роду військ входило 160 дивізіонів у складі різних зенітно-ракетних комплексів. Зокрема, 26 дивізіонів С-200, 43 дивізіони С-300П, 19 дивізіонів С-75, 12 дивізіонів С-125, 6 дивізіонів С-300В, 27 дивізіонів «Круг», 23 дивізіони «Бук-М1», 4 дивізіони ЗРК «Куб».

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни зображення 2 Зенітно-ракетний комплекс С-125. Ілюстративне фото

Підписуйтеся на наші соцмережі

Уже станом на 2006 рік до складу зенітних ракетних військ Повітряних сил входило 58 дивізіонів. А саме: 4 дивізіони С-200, 35 дивізіонів С-300П, 3 дивізіони С-300В, 16 дивізіонів «Бук-М1». 

У 2016 році кількість озброєння збільшилась до 60 дивізіонів, але Україна відчувала брак систем та боєприпасів, а підтримка чинної системи переважно відбувалась через заміну із несправних зенітних ракет робочих частин, котрі потім встановлюються на ракети, що ще придатні для застосування. 

У 2021 році тоді полковник Борис Генов вітав військовослужбовців із Днем Повітряних сил Збройних сил України і сказав, що в бойовому строю та на бойовому чергуванні зараз перебувають більш як 40 зенітно-ракетних комплексів.

Які західні системи ППО отримала Україна від початку війни

За два з половиною роки від початку повномасштабного вторгнення зенітні ракетні війська Повітряних сил ЗСУ отримали на озброєння та освоїли низку західних комплексів протиракетної та протиповітряної оборони. Це ЗРК Nasams, IRIS-T, Patriot, SAMP/T, HAWK тощо. 

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни зображення 3 Радіолокаційна станція системи Patriot

Це дало змогу подекуди показувати абсолютно фантастичні результати. Наприклад, збивати 100% ракет противника, коли для ППО показник 80%+ уже вважається хорошою ефективністю. Так, 16 травня 2023 року росія випустила по Україні 18 ракет різних типів повітряного, морського та наземного базування. Зокрема, з літаків МіГ-31К запустила шість «аналоговнєтних» аеробалістичних ракет Х-47М2 «Кинджал». До того вважалось, що ці ракети неможливо збити з Patriot. 

Наразі на території України є три батареї Patriot та один SAMP/T, а також відомо про плани передання ще щонайменше трьох батареї Patriot від Румунії, Німеччини та США та один SAMP/T від Італії.

Крім установок, важливою також є наявність ракет, брак яких уже призвів до руйнування Новоукраїнської ТЕЦ. У червні США вирішили змінити пріоритети постачання озброєнь іноземним державам і передати ракети для систем ППО Patriot і NASAMS насамперед Україні.

Відомо також про те, що США інтегрували ракети для застосування з радянськими ЗРК. Припускається, що їх могли інтегрувати до комплексів «Бук» або С-300 через відповідність розміру радянських ракет. Цей та інші подібні проєкти отримали неформальну назву FrankenSAM.

Як збиття російських літаків А-50 та Ту-22М3 змінило тактику ракетних атак

Однак зенітні війська ПС України не лише збивають ворожі ракети, а й успішно контратакують. Зокрема, у січні та лютому 2024 року вони збили два російські літаки дальнього радіолокаційного виявлення та керування А-50

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни зображення 4 Літак А-50 на виставці 2011 року

А-50 можна застосовувати для виявлення та супроводу повітряних та надводних цілей, управління літаками винищувальної та ударної авіації за їхнього наведення на повітряні, наземні та морські цілі. Це фактично повітряний командний пункт стратегічного значення. 

Також 19 квітня, коли росія здійснила чергову ракетну атаку, ППО України збила бомбардувальник Ту-22М3

За повідомленням ГУР, цього разу ворожий літак вдалося збити на відстані майже 300 км від України тими самими засобами, якими раніше уразили А-50. За даними Reuters, літак збили за допомогою модифікованого комплексу С-200.

Окрім втрати у дефіцитному льотному складі, втрати літаків змушують росіян змінювати тактику та запускати ракети з більш віддалених регіонів, що дає більше часу на реагування та вищу ймовірність падіння ракет на території росії. 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 16 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 12 годин тому

Хакатон Fresh Air 2025

Diana Yashyna 8 годин тому