Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як і чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки

19 квітня 2024 6 хвилин читання

Повітряні сили України у співпраці з ГУР вперше знищили у повітрі бомбардувальник Ту-22М3, який росіяни використовували для ракетних атак по Україні. Також вперше вдалося збити ракети X-22. SPEKA спробувала з’ясувати, що змінилось у тактиці росіян, яким озброєнням уразили бомбардувальник та як це вплине на подальший перебіг війни.  

Збиття Ту-22М3: що відбулося

19 квітня росія вкотре здійснила ракетну атаку на територію України. Під час нападу ППО України збила бомбардувальник Ту-22М3. 

Як і чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки зображення 1 Уламки збитого літака Ту-22М3

За словами Командувача Повітряних сил України Миколи Олещука, ворожий бомбардувальник Ту-22М3, який є носієм крилатих ракет Х-22, збили під час роботи зенітних ракетних підрозділів у взаємодії з Головним управлінням розвідки Міноборони України. І це вперше, коли знищили літак Сили оборони України просто у небі.  

Від початку повномасштабного вторгнення Україна двічі атакувала місця базування цих бомбардувальників. Вперше у жовтні 2022 року на авіабазі Шайковка (пошкоджено два бомбардувальники Ту-22М), а 19 серпня 2023-го один Ту-22М3 повністю згорів на авіабазі Сольці поблизу Новгорода. 

За повідомленням ГУР, цього разу ворожий літак вдалося збити на відстані майже 300 км від України тими самими засобами, якими раніше уразили російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50. На місці падіння знайшли лише двох пілотів, тому ймовірно, що штурман та оператор РЕБ, які входять до стандартного екіпажу (4 особи), загинули. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чим могли збити Ту-22М3?

Офіційно Міноборони та командування Повітряних сил не називають засіб ураження, який застосували по бомбардувальнику. Однак деякі деталі операції допомагають пролити більше світла на ситуацію. Авіаційний експерт Анатолій Храпчинський відзначає певні зміни у тактиці росіян у застосуванні повітряних атак. 

«Ми бачимо, що росіяни напередодні активно залучали Ту-22М3 для тренувальних польотів, проводили навчання, що передбачало їхнє застосування перед наступним масовим обстрілом. Літак, найімовірніше, знищили над акваторією Чорного або Азовського моря, де у нас є засоби, які можуть це зробити.

Екіпаж планував все ж таки дотягнути літак до якогось аеродрому, щоб здійснити посадку. Але пошкодження бомбардувальника призвело до суттєвих проблем. На відео горить двигун, тому літак не вдалося посадити. Загалом можемо стверджувати, що у нас є велика кількість засобів, які дають нам змогу знищувати ворожу авіацію. Ми бачили знищення літаків А-50, велику кількість тактичних літаків Су-34, Су-30 тощо. Головне, що Україна спромоглася під час бойового завдання знищити російський стратегічний літак. Цей літак входить до російської ядерної тріади», — коментує Храпчинський. 

Як і чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки зображення 2 Ту-22М3: технічні характеристики

Також експерт стверджує, що, ймовірно, ураження було на меншій відстані до контрольованої території, а упав він на цій відстані. 

«Він міг бути уражений на відстані до 200 км і, отримавши певні пошкодження, намагався долетіти до аеродрому. Його могли збити і системи Patriot, і модифіковані С-200. Я не стверджуватиму, тому що в України є велика кількість цікавих рішень, які допоможуть нам нищити надалі російську авіацію. На мій погляд, зараз буде черговий літакопад. Існують певні процедури, до яких потрібно дійти, так, як Україна свого часу вчилася збивати «Кинджали», — каже Храпчинський.

Як збиття Ту-22М3 вплине на тактику росії під час повітряних атак

Збиття літака важливе з кількох причин. По-перше, це перша втрата бомбардувальника у повітрі під час російсько-української війни (у 2008 році Грузія збила ЗРК «Бук», оскільки росіяни не очікували на ППО у цьому регіоні). ТУ-22М3 мали стати певною альтернативою для Ту-95, застосування яких значно обмежилося. Наприклад, 19 квітня із шести бортів лише один випустив дві ракети. До того ж вони підлітають останнім часом набагато ближче, щоб гарантувати точність запуску ракет. 

Зараз ворог активно намагається замінити стратегічну авіацію на тактичну, тому що має з першою певні проблеми. Зокрема, щодо Ту-95, це зношеність. До того ж їхні ракети мають радіус дії до 5,5 тис. км, тому використовувати такий ресурс нераціонально. Щодо Ту-22М3, який є носієм ракет X-22, то їхня дальність до 300 км, що ставить їх у зону ураження ППО

Однак росіяни шукають рішення. І частково його знайшли — використовують тактичні літаків Су-34 та Су-35, які здатні переносити модифіковану ракету Х-69. Саме нею, наприклад, знищили Трипільську ТЕЦ. 

Перше збиття ракет Х-22: що відомо 

Атака 19 квітня вирізнялась ще одним фактом. Уперше від початку повномасштабного вторгнення сили ППО збили дві ракети X-22. Саме їх застосовували для обстрілу «Азовсталі» та ТРЦ «Ретровіль». За минулий рік їх випустили понад 70.

«Ракети Х-22 може знищувати як Patriot, так і SAMP/T. Дві ракети Х-22 — це доволі потужний результат, тому що досі нам це не вдавалося. Можливо, вже є якісь надходження від наших західних партнерів, які дозволили нам це зробити», — пояснює експерт. Водночас Храпчинський не виключає, що це могла бути комбінована система з українського та західного озброєння.

«Чому не збивали раніше? Є питання щодо місця розташування цілі та протиповітряної оборони. За польоту зустрічним курсом це майже гарантоване знищення. Також багато залежить від майстерності операторів системи. З технічного погляду ми можемо модифікувати, наприклад, С-200, але все залежить від потужності РЛС та командного пункту. Саме вони надзвичайно швидко розраховують траєкторію польоту та попадання. Це дозволило створювати лазерне ППО. А, наприклад, FrankenSAM — це поєднання пускових установок Patriot з РЛС від С-300», — наголошує експерт. 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як зацікавити роботодавця за 30 секунд: Elevator Pitch

Олеся Руденко 21 березня 2025 08:41

Маленька, але потужна: як створити невелику технічну команду, яка замінить пів сотні людей

Сергій Марієха 21 березня 2025 11:54

Діти в гаджетах: марна трата часу чи інвестиція в майбутнє?

Євген Мощенський 21 березня 2025 17:00

AI — ворог чи інструмент? Паула Шер про нову реальність дизайну. Безкоштовний вебінар від Projector

PRJCTR OnlineInstitute 21 березня 2025 11:17

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07