Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українська енергосистема напередодні зими. Скільки знищила росія, як працює передавання енергії та система захисту

Валерій Моісєєв
Валерій Моісєєв Економіка
21 жовтня 2022 5 хвилин читання

Від початку активних атак на українську критичну інфраструктуру 10 жовтня росія пошкодила чи знищила 30% електростанцій в Україні, оголосив президент Володимир Зеленський. Видання the Page проаналізувало, в якому стані перебуває українська енергосистема напередодні воєнної зими.  

SPEKA переповідає ключове. 

Як організована та працює енергосистема України

Енергетична система України — розгалужена структура, в якій електростанції, що генерують електроенергію, віддають її у загальну мережу. Тож споживачі навіть не можуть сказати, на якій саме станції виробили енергію, яку вони отримують. Локальні магістральні мережі з'єднані одна з одною через вузли-підстанції.

Якщо лінію чи підстанцію вивести з ладу, енергію подаватимуть альтернативним шляхом. 

Енергосистема складається з двох частин: магістральні лінії електропередавання (ЛЕП), які належать державі, та генерувальні потужності, які можуть бути як державними, так і приватними.

Головним керівним органом у галузі енергетики є НЕК «Укренерго», 100% акцій якої належать державі і яка перебуває під управлінням Міненерго.

Як керують енергетикою України

Управління енергетикою України відбувається відповідно до норм Третього енергопакета ЄС. «Укренерго» є оператором системи передавання і виконує функції:

  • (ОЕС);
  • передавання електроенергії магістральними електромережами від генерації до розподільних мереж;
  • адміністратора комерційного обліку та адміністратора розрахунків на ринку електроенергії країни.

Одним із найважливіших завдань «Укренерго» є баланс виробництва та споживання електроенергії та потужності в енергосистемі.

Чому це важливо? 

Частота змінного струму в енергосистемі має бути завжди постійною, інакше у споживачів виникнуть великі проблеми. Частота має бути у межах 50,0±0,2 Гц не менш як 95% часу доби і не виходити за гранично допустимі 50,0±0,4 Гц.

Частота в енергосистемі визначається балансом активної потужності, що виробляється та споживається. У разі порушення балансу частота змінюється. Якщо вона знижується, то необхідно збільшити активну потужність, що виробляється на електростанціях, і навпаки. Тому диспетчери «Укренерго» за потреби підключають або відключають ті чи інші генерувальні потужності.

Скільки електростанцій та генерувальних потужностей є в Україні

Зараз в Україні функціонують:

  • чотири АЕС із 15 енергоблоками;
  • 15 ТЕС;
  • 21 ТЕЦ (потужністю понад 10 МВт) плюс ще кілька десятків станцій малої потужності;
  • 12 ГЕС/ГАЕС (сім із них на Дніпрі);
  • кілька десятків вітряних, сонячних електростанцій і об'єкти, що працюють на біогазі.

Частина цих станцій розташована на тимчасово окупованих територіях.

Що відбувається, якщо частину електростанцій пошкодити

Як було згадано вище, у разі пошкоджень електроенергія може розподілятися альтернативними маршрутами. Але кількість та можливості таких маршрутів обмежені. 

Так, внаслідок ракетних обстрілів окупантами ввечері 11 вересня тимчасовий блекаут стався у п'ятьох регіонах України. Причина — спрацювання системи захисту на Харківській ТЕЦ-5, Зміївській ТЕЦ, Павлоградській ТЕЦ-3 у Дніпропетровській області, Кременчуцькій ТЕЦ у Полтавській області. На Хмельницькій і Південноукраїнській АЕС почалося відключення енергоблоків через неможливість подавати електроенергію у мережу та споживачам.

За кілька годин налагодили альтернативні маршрути, і постачання електроенергії відновилося. 

Отже, будь-яка енергосистема має обмежену стійкість до руйнувань. Вірогідно, у разі пошкодження об'єктів генерації відбудеться автоматичне відключення частини споживачів. Ще небезпечнішим є руйнування розподільних центрів, через це залишитися без світла можуть цілі регіони.

Що втратила енергосистема Україна під час війни

За офіційними даними, загалом від 2014 року Україна втратила 27 середніх і великих електростанцій. 17 із них росія окупувала у 2022 році, а 10 — у 2014-2015 роках.

Зараз на окупованій території перебувають Запорізька АЕС і Запорізька ТЕС, Каховська ГЕС, Вуглегірська та Луганська ТЕС, Приморська та Ботіївська ВЕС, вісім місцевих виробників тепла. Також пошкоджено не менш як 12 ТЕС і ТЕЦ.

Відʼєднання енергетики України від росії та Білорусі

16 березня 2022 року завершилося об'єднання української та європейської енергосистем. Відтепер енергетична система України відокремилася від енергосистем росії та Білорусі і приєдналася до ENTSO-E. 

Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, українська енергосистема стане більш стабільною та стійкою до викликів. Наша країна зможе отримувати електроенергію та зберегти енергосистему навіть у разі подальших пошкоджень агресором української енергетичної інфраструктури. 

Натепер Україна здатна передавати електроенергію в Європу та отримувати її звідти.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

USAID передало Україні понад 1000 генераторів

Руслан Сорока 25 листопада 2022 16:11

Ситуація в Україні за добу: в яких регіонах є світло і вода, наслідки обстрілів

Юлія Даниленко 24 листопада 2022 13:12

Як відновити енергосистему після обстрілів і що для цього потрібно

Юлія Даниленко 24 листопада 2022 11:32

Обстріли і відключення, де вже є світло, зброя від Британії та США. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 24 листопада 2022 09:19

Україна швидко відновлює подачу електроенергії після ракетних атак 23 листопада: де вже повернули

Катерина Венжик 23 листопада 2022 19:16