Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зупинити потрапляння західних компонентів до російських ракет. Головне з дискусії Atlantic Council

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
29 березня 2023 5 хвилин читання

29 березня Atlantic Council провів онлайн-дискусію, присвячену тому, що західні технологічні компоненти продовжують потрапляти у російську зброю. Аналітики обговорили найбільш поширені способи обходу санкцій, проблемні країни та регіони, а також те, як сповільнити потік цих компонентів настільки, щоб перекрити кисень російському виробництву зокрема високоточних ракет

У дискусії взяли участь аналітик британського Royal United Services Institute (RUSI) Джек Кроуфорд, президент ініціативи Хартленд Сем Джонс, старший науковий співробітник відділу фізики та астрономії Центру енергетичної політики Клейнмана Бенджамін Шмітт та генеральний секретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО) Олена Трегуб. 

Модерував розмову експосол США в Україні та старший директор Євразійського центру Atlantic Council Джон Гербст. 

SPEKA долучилася до дискусії і публікує ключові пункти.  

Як західні технологічні компоненти продовжують потрапляти у російську зброю Як західні технологічні компоненти продовжують потрапляти у російську зброю

Наскільки серйозна проблема появи західних компонентів у російській зброї

  • Численні звіти показують, що західні компоненти критично важливі для забезпечення російської агресії проти України. росія покладається на західні ресурси зокрема для будівництва та обслуговування своїх безпілотників, крилатих ракет, систем зв'язку та комплексів радіоелектронної боротьби. 
  • Багато з компонентів, які використовує росія, походять із країн, які підтримують Україну, зокрема Сполучених Штатів, Великої Британії, Європейського Союзу, Японії та Тайваню.
  • На початку березня 2023 року в спільному звіті Міжнародного партнерства з прав людини та НАКО виявили, що зброя, яка використовувалася в імовірних воєнних злочинах росії в Україні, суттєво залежала від товарів подвійного призначення та західних компонентів. 
  • росія продовжує обходити санкції та заборони на експорт, щоб імпортувати західні компоненти, необхідні для військової машини кремля.

У яких сферах найважливіше запровадити експортні обмеження проти росії

Експерти наголосили, що запровадження та забезпечення виконання додаткових обмежень вкрай важливі у транспортній, енергетичній та космічних сферах. 

Бенджамін Шмітт підкреслив, що досвід та звичка співпраці з росією у космічній сфері, зокрема на МКС та з кораблями «Союз„, не мають ставати на заваді запровадженню санкцій проти агресора. 

Заходу, і особливо США, потрібно припинити співпрацю з росією щодо спільних космічних проєктів. 

Що робити, аби завадити росії отримувати західні компоненти для своєї зброї

Дослідники дійшли висновку, що ключовими є моніторинг та due diligence. Важливо відстежувати шлях компонентів, особливо подвійного призначення, від моменту виготовлення до того, як вони потрапляють у російські ракети. 

Зараз велику проблему становлять корпорації, які або виконують базовий мінімум, якого вимагають санкції, або намагаються виправдатися, що їхні компоненти у російській зброї лишилися зі старих запасів або перебувають у вільному обігу, тож проконтролювати їхнє розповсюдження неможливо. 

«Ми запитали одну компанію: якщо RUSI може простежити шлях вашого компонента від виробництва до росії, чому ви не можете?», — розповів Сем Джонс. 

Олена Трегуб додала, що для відстеження можна використовувати ШІ-алгоритми, адже сучасний розвиток технологій це дозволяє. 

Західні компоненти для російської зброї: проблемні регіони 

Джек Кроуфорд назвав найбільш проблемними країнами у питаннях перетікання західних компонентів до росії Туреччину, Гонконг та регіони навколо них. 

«Гонконг стає дедалі більш популярним перевальним пунктом для західних технологічних компонентів перед їхнім відправленням до росії», — пояснив аналітик.  

Чи варта боротьба з контрабандою західних компонентів витрачених зусиль

Експерти були одностайними — варта. «На жаль, немає єдиного способу гарантувати, що вони не потраплятимуть до росії. Але наша мета і не має бути в тому, щоб повністю їх зупинити, мета в тому, щоб достатньо сповільнити, щоб росія не мала змоги підтримувати поточні темпи війни проти України, — сказав Кроуфорд і додав: Путін десятиріччями намагався зняти росію з голки західних технологій, тож навряд чи він встигне зробити це зараз. А отже, немає західних чипів — немає „Калібрів“. 

Велика соціальна відповідальність лежить саме на компаніях-виробниках цих технологічних компонентів. Виконувати мінімум санкційних вимог недостатньо, компанії мають діяти проактивно і питати своїх перекупників, куди спрямують продані їм товари, а також проводити якісний due diligence.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Німеччина надала Україні всюдеходи Bandvagn 206

Максим Красіков 11 годин тому

Twitter приховує українські акаунти в пошуку

Артем Житкевич 11 годин тому

Екологічні наслідки підриву Каховської ГЕС. Інтервʼю з гідроенергетиком

Єлизавета Гогілашвілі 11 годин тому

Як підрив Каховської ГЕС вплине на дику природу

Ганна Гілова 13 годин тому

Іран вперше показав свою «гіперзвукову» ракету Fattah — відео

Юлія Даниленко 14 годин тому