Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Угода росії та КНДР: як це вплине на Україну та постачання зброї

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
21 червня 2024 7 хвилин читання

19 червня правитель РФ владімір путін та очільник Північної Кореї Кім Чен Ин украли угоду про стратегічне партнерство. Цей політичний жест важливий, тому що поглиблює співпрацю двох диктаторських режимів, а КНДР вже й раніше постачала росії снаряди та ракети. Розповідаємо, що відомо про угоду та чи призведе це до постачання зброї Україні від Південної Кореї

Чи постачатиме Південна Корея зброю Україні після угоди РФ та КНДР  Чи постачатиме Південна Корея зброю Україні після угоди РФ та КНДР 

Що означає угода про стратегічне партнерство Росії та КНДР 

Стаття 4 цього документа передбачає, що якщо одна з країн зазнає вторгнення і буде переведена в стан війни, інша повинна розгорнути «всі наявні в її розпорядженні засоби без затримки» для надання «військової та іншої допомоги». Але там також сказано, що такі дії мають відповідати законам обох країн і статті 51 Статуту ООН, яка визнає право держави-члена ООН на самооборону.

Північна Корея та колишній Радянський Союз у 1961 році підписали договір, який, можна було б трактувати як необхідність допомоги Північній Кореї у разі нападу. Угоду скасували після розпаду СРСР, а у 2000 році вона була замінена угодою, яка пропонувала менші гарантії безпеки.

Нова угода є свідченням поглиблення відносин, що зближує дві країни більше, ніж будь-коли з часів холодної війни. Кім Чен Ин сказав, що це рівнозначно «союзницьким відносинам». 

Постачання снарядів, ядерні технології та тиск на Південну Корею — якими є наслідки укладення угоди про стратегічне партнерство росії та КНДР

Візит очільника РФ до Пхеньяна має водночас кілька наслідків, зокрема політичних. Диктатори розглядають свій союз як альтернативу світовому порядку під керівництвом США. Для росії співпраця з Північною Кореєю допомагає ускладнити американську стратегію в Азії. Цього року росія наклала вето на резолюцію ООН щодо продовження мандата Групи експертів, основного органу з моніторингу санкцій проти Північної Кореї.

Також це може бути засобом стримування підтримки України, зокрема з боку Південної Кореї, яка наразі не надсилає Україні летальної зброї та не постачає її напряму. Путін пригрозив поглибленням «військово-технічного» партнерства з Північною Кореєю, якщо Україна продовжить отримувати передові системи озброєння.

Яку зброю постачає Північна Корея для росії   

Підписуйтеся на наші соцмережі

Насамперед ця співпраця необхідна росії для постачання артилерійських снарядів та балістичних ракет класу Hwasong-11. Наприкінці 2023 року OSINT-аналітики стверджували, що об’єм відправленої допомоги становив 2 тис. контейнерів, що теоретично можуть вміщувати до 1 млн снарядів. 

Орієнтовний маршрут доставки снарядів з Північної Кореї до рф Орієнтовний маршрут доставки снарядів з Північної Кореї до рф

Також  міністр оборони Південної Кореї Шин Вон Сік напередодні угоди заявив, що з вересня Північна Корея відправила до Росії 11 тис. контейнерів зі зброєю. Якщо припустити, що мова йде виключно про снаряди, то їх кількість може становити 4,8 млн штук. Хоча не можна виключати постачання ракет, танків, чи запчастин. 

Значна частина матеріалу має сумнівну якість, але вона, тим не менш, може допомогти росії виграти час для нарощування власного виробництва. Під час останніх переговорів Кім пообіцяв путіну «повну підтримку».

Натомість важко сказати чим розраховується росія. З вересня в Північну Корею прибуло 9 тис. контейнерів. Напевно, що переважна більшість із них містить продовольство та паливо, але Північна Корея прагне отримати доступ до технологій та проєктів ядерних озброєнь та балістичних ракет. Малоймовірно, що росія піде на такі кроки, але може постачати запчастини для кораблів, літаків та засобів ППО. 

Як Південна Корея реагує на угоди між рф та КНДР 

Південна Корея, є великим експортером зброї та союзником США. Раніше країна надавала лише гуманітарну підтримку Україні, посилаючись на давню політику непостачання зброї країнам, які активно ведуть війну. Єдиним винятком є постачання снарядів Америці, яка частину з них використала на поповнення власних запасів, а частину — на підтримку України. 

Після договору між рф та КНДР в уряді Південної Кореї пообіцяли розширити перелік підсанкційних товарів, а що головне — переглянути свою позицію щодо України. 

Радник із національної безпеки Чан Хо Джин зазначив, що Південна Корея визначатиме обсяги постачання зброї Україні, виходячи з позиції росії щодо КНДР.

«Існують різні варіанти поставок зброї, і наша позиція щодо недавніх подій між росією і Північною Кореєю залежить від того, як рф підійде до розвитку ситуації в майбутньому», – сказав він.

Яка зброя є в Південної Кореї та що вона продає 

Варто зазначити, що Південна Корея зараз активно просуває свої військові розробки. Наприклад, лише Польщі країна продавала танки K2, САУ K9, ракетні системи K239 Chunmoo та літаки FA-50 на $12 млрд.

Південнокорейський танк K2 Black Panther Південнокорейський танк K2 Black Panther

До того ж ця країна зазвичай виконує свої контракти дуже швидко. Перші партії з вживаної техніки передають протягом декількох місяців, а вже потім надходять нові. А також надають ліцензії на локалізацію виробництва країні-замовнику. 

Окрім Польщі, країна уклала Угоди з Румунією на танки, веде переговори про постачання K239 Chunmoo, свого аналога HIMARS, до Швеції та Норвегії, а також продаватиме ППО для Саудівської Аравії та ОАЕ. 

Яку зброю може отримати Україна від Південної Кореї

Окрім згаданих комерційних пропозицій, теоретично Україна може отримати деякі старі зразки озброєння та боєприпасів. Наприклад, радянську бронетехніку. В Пд Кореї є 43 танки Т-80У, 67 БМП-3, а також 20 БТР-80. які отримані за борги Союзу і виконують роль «умовного противника». Ще у квітні 2022 року Україна просила надати цю техніку, але запит не задовільнили. 

Корейські Т-80У на навчаннях Корейські Т-80У на навчаннях

Однак набагато цікавішими є потужності країни у виробництві снарядів та їх запас. Корея має певний арсенал артилерійських боєприпасів для установок калібром 155-мм, але оцінки запасів різняться. Країна виробляє ще близько 200 тис. таких снарядів на рік. 

Очікувати великих постачань саме цих боєприпасів не варто, оскільки країна має постійну загрозу поновлення війни. Разом з тим, є запаси й 105-мм снарядів. Лише за програмою WRSA-K (Резервний запас озброєнь союзників у Кореї), які уряд США згодом продав Кореї їх 3,4 млн. 

Снаряди 105-мм мають меншу дальність і вибухову силу, але гаубиці, які ними стріляють легші та мобільніші. В Силах оборони є близько 100 артилерійських знарядь калібру 105 мм. Це американські, M101, американські/британські M118/M119 та італійська OTO Melara.

Менш ніж 30% гаубиць, які експлуатують південнокорейські військові, стріляють боєприпасами калібру 105 мм, більшість з яких належать до сил підтримки. Міністерство оборони Південної Кореї спочатку планувало вивести з озброєння всі 105-мм гаубиці до 2020 року.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Повітряні сили ЗСУ збили дві ракети Х-59/Х-69 та чотири ворожих БпЛА

Олеся Дерзська 14 липня 2024 11:44

Ударний дрон, що атакував Україну залетів у білорусь у ніч проти 13 липня 2024: деталі

Владислав Паливода 13 липня 2024 13:06

США оголосили про 61-й пакет допомоги Україні на $225 млн

Владислав Паливода 11 липня 2024 21:20

Оновлено: Monobank зібрав на відновлення «Охматдиту» 280 млн грн

Олеся Дерзська 11 липня 2024 13:35

Закінчився перший день саміту НАТО у Вашингтоні

Олеся Дерзська 10 липня 2024 20:39