Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
17 листопада 2022 12 хвилин читання

«Коли ЗСУ звільняють населений пункт, місцева влада може вже наступного дня просити привезти туди пенсії» — Дмитро Поліщук

SPEKA розпочинає серію інтерв'ю з представниками системного бізнесу. Наш перший співрозмовник — заступник генерального директора Укрпошти з розвитку мережі Дмитро Поліщук.

У першій частині інтерв'ю він розповів, як Укрпошта повертається на деокуповані території, як її співробітники героїчно зберігали техніку і навіть брали у полон окупантів, а також як відділення працюють без світла та інтернету. 

Про роботу Укрпошти під час повномасштабної війни

Чи мала Укрпошта алгоритм дій на випадок повномасштабного вторгнення? Як змінився формат роботи після 24 лютого?

Попри всі попередження, неможливо цілком підготуватися до повномасштабної війни. Реальність завжди несподівана. 

Головне було 24 лютого зрозуміти, хто де перебуває (виїхав з країни чи залишився) та взяти ситуацію під контроль. Також треба було організовувати роботу мережі, транспорту, сортувальних центрів, внутрішню та міжнародну логістику. Ми зорієнтувалися дуже швидко і відкрили наші відділення вже 25 лютого.

Перші два місяці працювали в режимі добового планування. Щоранку о 9.00 публікували на сайті перелік відділень, що працюють, та графік їхньої роботи, за потреби вносили зміни. 

За якими принципами працює Укрпошта у воєнний час?

Перший принцип — це життя та безпека наших співробітників. Наші колеги на півдні та сході забезпечені бронежилетами. Також ми домовляємося з ОВА та військовими про супровід наших екіпажів у дні видачі пенсій. Якщо говорити про відділення в тилу, то співробітникам категорично забороняється працювати під час тривоги. 

Укрпошта не може оцінити стан відділень на окупованих землях Укрпошта не може оцінити стан відділень на окупованих землях

 

Другий принцип — своєчасне надання критично важливих послуг, особливо що стосується пенсій та допомоги українцям, які постраждали від війни. Ми активно використовували поштові перекази та інші типи виплат у межах партнерства з ООН, Товариством Червоного Хреста та іншими міжнародними організаціями. 

І третій принцип — організація безперебійної роботи логістичної інфраструктури, адже для багатьох ми фактично є звʼязком всередині держави та за її межами. Тим паче під час повномасштабної війни. 

Про пошкодження об'єктів інфраструктури

Скільки майна втратила Укрпошта за ці місяці?

До війни у нас було 8,5 тис. стаціонарних відділень, на додаток ще й пересувні — надавали послуги більш ніж у 12,5 тис. населених пунктах. Це була й залишається найбільша мережа відділень в Україні. 

Зараз 255 з цих відділень пошкоджені, 83 повністю зруйновані. Ще 645 відділень розташовані на окупованих територіях, тож ми не можемо оцінити стан будівель. Повністю знищені майже 220 автівок. 

Укрпошта: стан пересувних відділень після окупації Укрпошта: стан пересувних відділень після окупації

Укрпошта дуже швидко повертається на звільнені території, але зазвичай після окупантів залишається небагато. На Київщині, Харківщині, Чернігівщині, Сумщині та частково на Херсонщині зруйновані приміщення, вибиті чи винесені вікна та двері. Крадуть меблі та техніку, тож у кращому випадку нам залишаються стіни та перекриття. Ми вже відновили 183 відділення на деокупованих територіях. На 100% відбудовані відділення на Київщині та Чернігівщині, на 80% на Сумщині, на 40% на Харківщині. Попереду багато роботи у Херсонській області. Дуже чекаємо на успіхи ЗСУ в інших куточках України.

За час повномасштабної війни ми додатково відкрили 98 нових відділень та відремонтували майже 60 старих. Це планова робота у відносно мирних регіонах. Туди перемістилося багато людей і бізнесів. Вони теж потребують відповідного сервісу від нас.  

Як зараз працює команда та які заходи вживаєте для безпеки співробітників? 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Майже всі основні поштамти обладнані укриттями, а під час повітряної тривоги відділення не працюють. Укрпошта працює в умовах війни, зокрема на прифронтових та деокупованих територіях.

Місцеві військово-цивільні адміністрації та ЗСУ допомагають нам з виплатами пенсій, а також із захистом працівників. 

Ми останніми припиняли роботу в населених пунктах у перші місяці війни, коли було надто небезпечно для співробітників. І намагаємося першими відкрити відділення, коли території звільняються. 

Про налагодження поштових послуг на звільнених територіях 

Коли ЗСУ звільняють території, як швидко туди повертається Укрпошта?

Спочатку військові проводять первинні роботи з розмінування. Потім ВЦА та ЗСУ дають Укрпошті офіційний дозвіл на початок роботи, зазвичай за декілька днів після деокупації. Одночасно з нами повертаються мобільні оператори та інші представники критичної інфраструктури. 

Часто директорів місцевих дирекцій Укрпошти зараховують до складу місцевих координаційних штабів з питань деокупованих територій та інших обласних штабів при ВЦА. Тому що Укрпошта є виконавцем спільних проєктів з низкою міністерств та відомств щодо відновлення поштового зв'язку та соціального забезпечення.

Укрпошта працює на звільнених територіях зі Starlink Укрпошта працює на звільнених територіях зі Starlink

Оскільки зазвичай будівлі Укрпошти надто пошкоджені, щоб там відновити роботу, ми організовуємо виїзд пересувних відділень. Наприклад, коли почалося звільнення північної частини Херсонщини, туди виїхали колеги з Кривого Рогу з Дніпровської дирекції. 

Чи готові фахівці, які проживають на деокупованих територіях, повертатися до роботи в Укрпошті?

Дуже багато фахівців залишаються на територіях або повертаються додому після деокупаці. Є навіть справжні герої.  

На Харківщині наша співробітниця взяла у полон трьох окупантів. Селище було дуже пошкоджене, а її будинок уцілів, тож вона прихистила майже 30 односельців. Щоб нагодувати людей, вона почала пекти хліб. На запах прийшли троє голодних окупантів із білим прапором і попросили їсти. Наша співробітниця забрала у них зброю в обмін на хліб і зачинила їх у погребі. Мешканці зв'язалися з ЗСУ, згодом військові забрали полонених. 

Ще одна цікава історія — керівниця відділення у Великій Олександрівці (це на півночі Херсонщини) до окупації зібрала техніку, документи, печатки та закопала на городі. У селищі була велика точка базування пересувних відділень — 15 автівок. Коли ЗСУ звільнили село, наша співробітниця знайшла 12 авто і декілька діб охороняла їх, щоб не розікрали. Коли приїхали наші фахівці з Кривого Рогу, вони забрали авто та відкопали сховане. 

Є ще історія з Харківщини. Добрі люди написали червоною фарбою на стіні відділення «міни». Завдяки цьому поштамт залишився єдиною будівлею у всьому селищі, яку не пограбували окупанти. 

Про роботу Укрпошти в умовах відключень електрики

Від 10 жовтня в Україні почалися серйозні перебої з електроенергією. Як організовуєте роботу відділень під час відключень світла?

Останні декілька років ми активно працювали над завершенням повної автоматизації нашої мережі відділень. І нарешті ця робота майже завершена. За минулі декілька місяців ми автоматизували 1,1 тис. відділень, ще 300 плануємо  до кінця року. А у нових реаліях треба повертатися до роботи у неавтоматизованому форматі.

Якщо говорити про відключення світла, треба розуміти масштаби виклику. Зараз в Україні щодня працюють 5,5 тис. стаціонарних відділень та 1,7 тис. пересувних. Неможливо придбати таку кількість генераторів, зарядних станцій тощо. 

Що можна зробити? Ми просто згадали, як можна працювати без інтернету, комп'ютера та світла. Ми ще не забули, як прийняти чи видати посилку, виплатити пенсію, прийняти комунальний платіж з паперовою квитанцією від руки. Все це стало у пригоді.   

Так, це значно сповільнює процес обслуговування клієнта. На те, що за наявності світла та інтернету витрачається 20 секунд, тепер — декілька хвилин. Але краще так, ніж зовсім не працювати. 

Укрпошта виплатила людям понад 2 млрд грн Укрпошта виплатила людям понад 2 млрд грн

Тому зараз всі поштові відділення, навіть столичні, отримали детальні вказівки щодо роботи без світла та інтернету. Під час відключень ми працюємо, а відділення зачиняємо тільки під час повітряної тривоги. Ми забезпечуємо відділення ліхтарями, а сортувальні центри — генераторами. Загалом інвестиції у забезпечення роботи Укрпошти в умовах блекауту становлять 30 млн грн. 

Чи впливає відсутність світла та інтернету на якість надання фінансових послуг?

Укрпошта може продовжувати виплату пенсій та соціальної допомоги без світла та інтернету ще принаймні рік. Адже всі відомості для пенсійних виплат ми отримуємо від Пенсійного фонду у паперовому вигляді, з ними їдемо на місце та віддаємо людям готівку.

Також нам дуже допомагають системи Starlink, які ми активно використовуємо на етапі поновлення роботи на деокупованих територіях, поки відновиться стаціонарний зв'язок. 

Але деякі фінансові послуги неможливо надати без світла. Наприклад, ви не зможете розрахуватися платіжною карткою чи зняти готівку з неї. Механічних імпринтерів та паперових сліпів українська банківська система позбулась ще років 20 тому, Укрпошта не виняток, тож без світла ми приймемо оплату тільки готівкою.  

Про безпеку виплати коштів на звільнених територіях

Як забезпечуєте доставку грошей на деокуповані території і захист співробітників?

Після звільнення наших територій ми виплачуємо людям пенсію та соціальні виплати одразу за декілька місяців, у повному обсязі за весь термін, коли виплат не було через окупацію. Крім того, ми багато співпрацюємо з міжнародними партнерами, зокрема, із Товариством Червоного Хреста України, Міжнародною організацією з питань міграції в Україні, Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців.

Тільки для ВПО та мешканців деокупованих територій Укрпошта виплатила майже 2 млрд грн. 

Це великі суми, тому важливо правильно організувати безпеку працівників. Коли ЗСУ звільняють населений пункт, місцева влада може вже наступного дня вимагати, щоб Укрпошта привезла туди пенсії. Адже такі виплати є індикатором соціальної стабільності в регіоні. 

Як саме організована виплата коштів?

Ми заздалегідь попереджаємо ВЦА, якого числа та в яких населених пунктах плануємо організувати виплати. Координуємо наші дії з Пенсійним фондом та іншими партнерами щодо інших цільових виплат, отримуємо відповідні відомості, замовляємо готівку у банків партнерів тощо. ВЦА допомагає з організацією безпеки та супроводу, зокрема за допомогою військових. Особливо це актуально на щойно деокупованих територіях, де ми ще не відновили стаціонарні відділення.

Виплачуємо кошти лише готівкою. Інших інструментів в Укрпошти поки що немає. Та й там, куди ми це веземо, ані банкоматів, ані іншої інфраструктури зазвичай не існує або вона відновлюється значно пізніше. 

Також дуже важливо відразу дати людям можливість придбати за отримані гроші найнеобхідніше. Тому ми окрім готівки веземо продукти, побутову хімію тощо. Це вкрай актуально на деокупованих територіях зараз. 

Які ще послуги Укрпошта надавала на лінії фронту та як допомагала бізнесу в період окупації?

Я вже говорив, що ми трималися на окупованих територіях до останнього, а на Херсонщині та Запоріжжі були навіть випадки, коли відділення Укрпошти понад місяць працювали під окупацією. Наші термінали обслуговували картки, емітовані банківською системою України, як-от Visa, Mastercard, «Простір». Українці могли прийти у відділення Укрпошти та зняти готівку із своїх карток, коли відділення банку закрилося чи банкомат не працював.

Укрпошта оцінила роботи, що потрібні для відновлення відділень Укрпошта оцінила роботи, що потрібні для відновлення відділень

Нам дуже складно було знайти готівку, бо банки припинили роботу, завести гроші з сусідніх областей теж було неможливо. Щоб забезпечити виплату пенсій чи видачу готівки з банківських карток, ми приймали готівкову торговельну виручку на інкасацію від місцевого бізнесу, кошти за оплату комуналки використовували для виплати пенсій та соціальної допомоги. Була така собі закрита фінансова система, яка дозволяла підтримувати українців на окупованих територіях максимально довго, поки це було фізично можливо та безпечно.   

 

 

 

 

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Укрпошта змінює тарифи з 1 січня — що відомо

Вікторія Рудзінська 23 грудня 2024 11:34

Нова пошта відкрила 50-те відділення у Польщі: як розвивається мережа за кордоном

Павло Бартос 13 грудня 2024 15:15

Укрпошта випускає нову марку, присвячену волонтерам: що відомо

Владислав Паливода 2 грудня 2024 11:53

Укрпошта випустить нову марку до Дня Гідності та Свободи: як вона виглядатиме

Владислав Паливода 14 листопада 2024 10:50

Картки monobank можна поповнити на “Укрпошті” без комісії

Вікторія Рудзінська 13 листопада 2024 19:45