Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок
Олег Зубченок експерт KSE Graduate Business School
26 вересня 2022 7 хвилин читання

Чи можливо було підготуватися до війни і як готувалися компанії

Війна-2022: як готувалися компанії Війна-2022: як готувалися компанії

Напередодні війни більш завбачливими виявилися міжнародні корпорації в Україні, які уважно стежили за оголошенням посольств своїх країн, а також США і країн ЄС та завчасно готували інфраструктуру. У великих українських компаній також зазвичай є план «на випадок„, навіть війни.

Якщо ми говоримо про те, як готувався малий та середній бізнес (МСБ), то це більше стосується психології власників, наскільки вони були готові продумувати негативні сценарії та хоч якось до них підготуватися. Наприклад, тема релокації. У перші місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну підприємства релокувалися без жодного плану і часто без всього необхідного обладнання. Тож частині довелося релокуватися потім ще раз уже в інший регіон або повертатися назад.

Так, «24 лютого» і тотальна розгубленість вже позаду. Але попереду зима, і ніхто не може бути впевнений, що якийсь із регіонів не буде знеструмлений внаслідок обстрілів окупантів або ще якимось чином не буде пошкоджена критична інфраструктура. А ще треба чітко розуміти, що агресивний сусід завжди буде межувати з нами.

Щоб уникнути хаотичної реакції на кризи у майбутньому, МСБ дуже потребує різноманітних чеклістів та гайдів зі зрозумілими рекомендаціями та інструкціями. Наприклад, ми разом з експертами Київської школи економіки та за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» готуємо посібник з релокації. Адже часового та людського ресурсу на створення антикризових планів у МСБ просто немає. З цієї причини, як мені здається, навіть якщо малий бізнес здогадувався про повномасштабну війну, навряд чи міг швидко підготувати план дій.

Отже, зрозумілі приклади, посібники та інструкції — це те, що зараз потрібно напрацьовувати для МСБ, і те, що буде для них must read (з англ. треба прочитати). 

Якщо оцінки експертів правильні й майже 10 млн українців виїхали закордон через війну і не повернуться у найближчі місяці, ми маємо 10 млн втрати попиту споживання товарів та послуг локального ринку. Така сама ситуація на ринку праці, частково порушені багато ланцюгів постачань, оскільки у контрагентів МСБ також можуть бути проблеми із закупівлями, логістикою та персоналом.

Крім того, сам кризовий стан спричиняє діяльність або бездіяльність менеджерів, управлінців, власників, які недостатньо реалізують систему управління ризиками, щоб або запобігати їм або зменшувати їхній вплив.

Базові принципи для МСБ на випадок кризи — це готовність до змін з урахуванням зовнішніх та внутрішніх чинників, швидкість ухвалення рішень та превентивні заходи щодо ризику.

Що об'єднує компанії, які змогли вистояти під час війни

Під час кризи основним завданням є виживання підприємства. А це означає, що частину проєктів потрібно відтермінувати, від частини взагалі відмовитися. Коли бізнес відновиться, а люди повернуться — повернеться і масштаб. Не потрібно тягнути те, що точно не реалізується у короткостроковій перспективі, тягне ресурси і в найближчі 3-6 місяців не дасть ніякого плюсу грошовому потоку та прибутку для МСБ. 

По-друге, потрібно зрозуміти, яка у вашій компанії ситуація з командою. У перші дні вторгнення ми спостерігали три первинні реакції людини — завмерти, боротися або тікати. Частина завмерла, і ви їх не розворушите. Тому не варто втрачати зусилля. Тих, хто виїхав з різних причин, також не чіпаємо. Залишаються, ті, хто вирішив боротися: з них частина пішла на фронт або волонтерити, а частина залишиться боротися з вами у бізнесі. І таких 10-20%. Вам пощастить, якщо залишаться найбільш талановиті та вмотивовані люди. З ними ви маєте постійно шукати, що б такого зробити, що допоможе менше витрачати та більше заробляти. З тими, хто залишився, має бути постійна комунікація.

Підприємці, що впоралися з вищеописаними викликами, з великою ймовірністю змогли вистояти. І, сподіватимемося, у них з'являться хороші шанси для зростання та розвитку бізнесу після завершення війни і навіть у поточний час завдяки тому, що їхні конкуренти просто пішли з ринку.

Крім того, є якості власника, які дуже допомогли компанії.

Насамперед лідерство. Лідери не завжди ухвалюють правильні рішення, зате вони вміють ухвалювати їх швидко і швидко адаптуватися до нових викликів. На ваших бізнес-вагах завжди будуть «ресурси» і «результати». Але лідери можуть утримувати цей баланс.

Інша риса — турбота про людей. Зараз співробітникам, які залишилися в Україні, дуже потрібне відчуття безпеки. Після ковіду класні керівники зробили висновки і деякі сформували навіть фонди, які дорівнюють кільком місяцям неотримання прибутку на підприємстві. Це рішення є рішенням гідного лідера, за яким будуть іти люди.

Що об'єднує бізнеси, які не тільки вистояли, але й розвиваються

На жаль, малий і середній бізнес – це часто не про системність, а про систему пазлів, яка працює у певній географічній точці, коли визначені люди роблять визначені речі. Але коли у цьому пазлі витягуєш один з елементів, все руйнується. 

Розвиватися зараз можуть ті бізнеси, які здатні працювати навіть коли випадає декілька елементів. 

Поруч із надзвичайною об'єднаністю і кооперацією всередині українського суспільства ми бачимо взаємодію бізнесу. 

Ті компанії, що знайшли нових партнерів, запустили спільні проєкти, успішно скооперувалися навіть із конкурентами після релокації, впоралися з викликами. 

Для розвитку релокованих бізнесів важливе значення відіграє правильний вибір регіону. Наприклад, якщо компанія займається онлайн-продажами, логічним для неї буде переїзд до Хмельницького, де є великий логістичний хаб «Нової пошти». Це означає, що наступного дня після відправлення їхній клієнт вже отримує замовлений товар.

Якщо говорити про зовнішні чинники успіху, то, по-перше, це ринок. Утрималися і розвиваються ті бізнеси, чий ринок не зник з приходом війни, або ж вони змогли увійти в інший — що працює. Зокрема, найменше втратила ІТ-галузь та аутсорс-бізнеси, тобто основний ресурс яких — персонал, що має доступ до інтернету. 

  • По-друге, це діяльність у регіонах, які не зазнали серйозних ризиків. Куди люди евакуювалися.
  • По-третє, робота на експорт за умови, що логістика не постраждала.
  • По-четверте, виробництво та продаж товарів першої потреби та харчів.
  • По-п'яте, здатність швидко переключитися. Наприклад, переорієнтація з B2B на B2C.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ракетні обстріли 5 грудня: ситуація у Києві та регіонах

Катерина Колонович 5 хвилин тому

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 3 години тому

У Мінцифри розповіли, як штучний інтелект допомагає Україні перемагати у війні

Руслан Сорока 21 годину тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 21 годину тому

Microsoft: росія посилить кібератаки на Україну та союзників

Руслан Сорока 4 грудня 2022 10:16