Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Поради першокурсникам: як зробити перший рік в університеті легким та цікавим

5 березня 2025 7 хвилин читання

Початок студентського життя — це важливий етап для кожного. Та іноді зміна обстановки може викликати стрес та розгубленість. Саме тому усе – від проживання в гуртожитку до лекцій, лабораторних робіт, семінарів та іспитів — потребує чіткої стратегії. Я, як студентка третього курсу, підготувала практичні рекомендації, які допоможуть зробити ваш перший рік навчання легшим та цікавішим. Читайте далі, щоб дізнатися, як ефективно планувати свій час, встановлювати професійні відносини з викладачами та підготуватися до життя в гуртожитку.

Трохи про вибір університету

Тут розповім небагато, адже, якщо ви переймаєтеся поселенням в гуртодиток та плануванням, то етап вступної кампанії у вас, скоріш за все, пройдений. Тож тут трохи інформації для тих, хто поки ще є абітурєнтами. 

Часто при виборі університету ми дивимося рейтинги, запитуємо поради у знайомих, які, можливо, вчаться на тій спеціальності, на яку ми вступати не плануємо. Це, звісно, також важливо, проте не має бути першочерговим. Адже часто буває таке, що хоч університет і один, та викладання на спеціальностях “Журналістика”, “Право” та “Комп’ютерні науки” може сутєво відрізнятися за якістю. Адже викладацький склад на кожному факультеті свій.

Тож, у першу чергу оберіть спеціальність (або кілька) на яку ви хотіли б вступити. Тут уже можна звернутися до інтернету із запитанням, у яких університетах обрану вами спеціальність викладають на високому рівні. Також у нагоді стане TikTok або YouTube. Там студенти часто діляться своїми враженнями. 

Далі, коли ви сформували список бажаних університетів, спробуйте знайти звідти студентів, які навчаються на обраній вами спеціальності (3-4 студенти), та розпитайте про те, чи подобається їм, що подобається, що ні, як сформований навчальний процес, чи подобаються викладачі, чи добре вони контактують. Запитайте все, що вас цікавить. І вже спираючись на відповіді зможете зрозуміти, чи підходить вас це чи ні.

І, звичайно, обирайте навчальний заклад, спираючись на свої бали НМТ, якщо хочете вступити на бюджет. 

Насправді є ще багато нюансів, але це коротенько про те, що не часто озвучують.

Поради першокурсникам: як зробити перший рік в університеті легким та цікавим зображення 1 Плануйте свою роботу. Freepik

Навчальний процес

Підписуйтеся на наші соцмережі

Вимоги викладача

На початку навчального року випишіть собі у блокнотик усі дисципліни та запишіть імена викладачів. Адже перша пара зазвичай ознайомча. Викладача розповідатиме про специфіку його дисципліни, про кількість завдань і головне – про свої вимоги. І це важливий момент. Якщо викладач про це не згадує – запитайте самі. Занотуйте вимоги по кожному предмету. Це може допомогти згодом планувати виконання завдань. Адже якийсь викладача вимагає більше теорії, якийсь любить розбір завдань на реальних прикладах, а інший – хоче чути вашу думку, підкріплену теорією та прикладами. Запитайте також, чи можна ділитися на групи для виконання завдань того чи іншого викладача. 

Надалі – будь уважним на парах, не соромся ставити запитання та звертайся по допомогу, якщо виникли труднощі. Зазвичай викладачі відкриті до комунікації. Викладачі помічають студентів, які активно слухають, беруть участь у дискусіях та цікавляться чимось додатково. Це створює гарне враження.

Планування

Купи собі блокнотик чи планер або використовуй Google Calendar чи Notion( я обираю блокнотик, адже люблю закреслювати у ньому справи, після виконання, і бачити, як потроху виконую заплановане на день). Розпиши розклад на тиждень, який уже є в університеті та по дням вписуй, що треба виконати. Враховуй не лише пари та завдання, а й час на самостійне навчання, хобі, відпочинок та зустрічі з друзями.

Зазвичай на кожне завдання стоять чіткі дедлайни. Намагайся в них вкладатися і не відкладати виконання на потім. Адже потім, наприкінці семестру, коли треба готуватися до іспитів, паралельно ще закриватимеш купку боргів. Виконання завдань вчасно допоможе уникнути стресу і дасть можливість насолоджуватись вільним часом.

Практика

Не затягуйте з практикою. Чим раніше ви почнете отримувати практичний досвід, тим швидше будете розвиватися у своїй галузі. Адже зазвичай теоретичний матеріал дуже відрізняється від того, що ви робитимете на практиці.

Якщо ви маєте змогу, не йдіть одразу підпрацьовувати десь у кав’ярню. Повідвідуйте пари, аби розуміти якусь базу, потім спробуйте запропонувати свою кандидатуру для роботи по спеціальності хоча б безоплатно. Ви отримаєте якісь навички та матимете, що додати в резюме. А далі з певним досвідом уже легше буде влаштуватися на оплачувану роботу. Вам точно окупиться той час, який ви виділили для саморозвитку, а не для підробітку у кав’ярні.

Програми обміну

Майже кожен університет пропонує своїм студентам програми обміну або академічної мобільності. Цікавтеся цим і зможете провести семестр або й кілька років, навчаючись в іншій країні. Переглядайте сайт університету, щоб відслідковувати, коли відкривається конкурс. Поїхати на навчання за обміном можна зазвичай з 2-го курсу. Та документи можна подати вже в 2-му семестрі першого курсу. 

Для цього зазвичай потрібно мати рівень англійської B2+, високі досягнення у навчанні та бути активним студентом: брати участь у студентському житті, проходити усілякі курси, відвідувати тренінги, брати участь у наукових конференціях. Проте зазвичай вимоги різняться, з ними можна ознайомитися на сайті університету. 

Не бійтеся спробувати, навіть якщо не знаєте, як щось зробити, вам обовʼязково допоможуть.

Гуртожиток

Перегляньте, які гуртожитки надає ваш навчальний заклад та поспілкуйтеся зі студентами, які там живуть. Вони розкажуть, що краще докупити, що взяти з дому, а що ні. Адже кожен гуртожиток має різне наповнення та умови.

Не беріть багато, адже, скоріш за все, ви не будете користуватися і половиною, а місце ті речі займатимуть. Варто враховувати, що часто в кімнатах живе по 3-4 людини, кожна бере свої речі, а місця зовсім мало. Нагромадження речей створюватиме неприємний візуальний шум. 

Одразу створіть із сусідами якість правила просто для того, аби кожному було комфортно. Сплануйте прибирання, обговоріть, хто коли лягає спати та хто коли прокидається.

Якщо ви ще раніше дізнаєтеся, з ким будете жити, домовтеся, хто що бере, щоб у вас не було 3 чайника, 7 кастрюль та 4 сковорідки. Бережіть простір у кімнаті!

І, звичайно, не забувайте знайомитися із сусідами, бо нічні посиденьки в гуртожитку – спогади на все життя. 

Думки студентів

  • 1
    “Не переймайтеся надто сильно через результат НМТ, адже вступної кампанії – більші труднощі. Саме тоді потрібно добре обдумати, що, як і куди ви хочете вступити”.
  • 2
    “Більше насолоджуйтеся початком нового етапу в житті, ніж мучтесь від нього. Щодо планування – просто слідкуйте за дедлайнами: якщо якийсь предмет можна здавати до наступного року, а інший має строгий дедлайн, який не можна пропустити, то вибір очевидний. Краще зробити те, що терміново. Викладачам не довіряйте повністю: деякі можуть виглядати строго, але навчать і допоможуть, а інші, які здаються доброзичливими, можуть утнути якусь несподіванку наприкінці року”. 
  • 3
    “Якомога швидше приступайте до практики”.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
12
Icon 4
Коментарі
Міша Лиштван 05.03.2025, 01:35
Здається очевидною ідеєю зробити якийсь сайт, де в одному форматі буде уся детальна інфа про кожен універ. Разом з відгуками і так далі. Я думав це давно вже є, лол.
Згадала свій гуртожиток аж в очах потемніло..
Вибачте, але як тут не згадати про червоноградський ліцей?)) https://www.youtube.com/watch?v=FmGDAFNQyRQ
Іван Жила 05.03.2025, 10:13
Тільки перед тим як опитувати студентів, треба врахувати, що люди по своїй природі часто незадоволені, здебільшого безпідставно.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 24 березня 2025 08:13

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 3 години тому

Огляд сервісів для створення музики за допомогою ШІ

Сергій Коноплицький 7 хвилин тому

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 12 годин тому

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13