У сучасному світі віртуальна (VR) та доповнена (AR) реальності стали невід'ємними частинами різних галузей. Від розваг до медицини, ці технології змінюють спосіб нашого сприйняття світу та взаємодії з ним. Пропоную розглянути основні сфери застосування VR та AR сьогодні.
Трохи про VR і AR
Абревіатури VR (віртуальна реальність), AR (доповнена реальність) і MR (змішана реальність) часто використовуються як взаємозамінні. І для багатьох «VR» є універсальним терміном для опису будь-якого комп'ютерно-створеного середовища, що нагадує реальність. Але між цими абревіатурами є чіткі відмінності.
Ось простий спосіб зрозуміти відмінності між VR, AR і MR:
Приклад віртуальної реальності (VR). Ви знаходитеся у підводному середовищі, де можете пересуватися та розглядати віртуальних риб, корали або інші об’єкти.
Приклад доповненої реальності (AR). Ви знаходитеся у своїй вітальні в реальному часі, а навколо вас плавають риби, акули, скати, на підлозі – корали.
Приклад змішаної реальності (MR). На додачу до перелічених вище прикладів ви ще й можете взаємодіяти з віртуальними підводними об’єктами.
Тобто AR розширює ваше оточення, додаючи цифрові елементи до зображення в реальному часі, часто за допомогою камери на смартфоні. VR – це повністю імерсивний досвід, який замінює реальне середовище на симульоване. А MR об'єднує віртуальну (VR) і доповнену (AR) реальності. Ця технологія дозволяє не тільки створювати віртуальні об'єкти в реальному світі, а й забезпечувати їх взаємодію в режимі реального часу.
Ігри
Гадаю, одним із найвідоміших шляхів застосування VR, AR та MR є ігри. Тут можна наводити купу прикладів.На відміну від традиційних ігор, де ви обмежені лише екраном, VR-ігри переносять вас у віртуальне середовище, де ви відчуваєте себе немов учасником подій.
Грати у VR-ігри можна на ігрових приставках, ноутбукахта комп'ютерах, що підтримують потрібні для цього пристрої VR, такі як VR-гарнітури, рукавички з датчиками, ручні контролери та інші.
Одним із найвідоміших та найпростіших прикладів застосування AR є всесвітньо відома гра Pokemon Go, яка дозволяє виявляти вигадані істоти в реальному світі за допомогою камери смартфона.
TechRadar Gaming створив підбірку найкращих VR-ігор 2024 року. Пропонуємо першу п’ятірку з них:
1
Half-Life Alyx (платформа SteamVR).
2
Wands Alliances (платформа Meta Quest 2).
3
Walkabout Mini Golf (платформи Meta Quest 2, Oculus Rift, HTC Vive, Valve Index).
Окрім того, що віртуальна реальність використовується в іграх, вона знаходять своє застосування також у навчанні. Використовуючи доповнену, віртуальну та змішану реальності, учні можуть досліджувати та взаємодіяти з об'єктами так, як це було б неможливо у фізичному світі.
Так, наприклад, у школі Reddam House School за допомогою VR проводять наукові експерименти, які інакше були б недоступними або навіть небезпечними. Наприклад, подорож у відкритий космос чи перебування на поверхні місяця. Використовують також на географії, щоб миттєво перенестися у будь-яку точку світу або на уроках історії, щоб повернутися у минуле, пережити події Другої світової війни, зрозуміти, якою була атмосфера того часу.
Це також чудова річ для вивчення мов, адже за допомогою віртуальної реальності можна відвести учнів у французький ресторан або в кабінет лікаря у Німеччині для занурення в мовне середовище.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Учні запам’ятовують матеріал просто фантастично. Якщо вони щось побачили або доторкнулися до чогось, вони це запам’ятають. І розуміння гибшає, адже вони можуть взаємодіяти з об’єктом, бачать його з усіх боків, як він працює, його функції.
вчителька Reddam House School Іоання Драгомир для "5 каналу"
Імерсивний тренінг. Фонд 2402
Також, наприклад, нещодавно український Фонд 2402 запустив програму VR-тренінгів з безпеки для цивільного населення. Так для відвідування можна обрати одну з ситуацій: вуличні протести та цифрова безпека.
Уявіть, ви стоїте серед натовпу під час вуличного протесту, навколо вас починаються сутички, потім напад здійснюють на вас. І це все ви відчуваєте на собі, адже ви у VR-гарнітурі.
Це створено для навчання людей розпізнавати загрози та тримати самоконтроль у важких ситуаціях.
Архітектура та дизайн
Завдяки технології віртуальної реальності (VR) архітектори, дизайнери та їх клієнти отримали чудовий інструмент для роботи над проєктами. VR дозволяє досліджувати та відчувати простір та об'єм майбутньої будівлі чи дизайну ще до її фізичного втілення. Це відкриває безліч нових можливостей та значно покращує процес роботи над проектом.
Використання віртуальної реальності в архітектурі почалося приблизно у 2015 році і стає все більш поширеним. Зараз її використовують усі гравці індустрії, від таких гігантів, як Foster + Partners та Zaha Hadid Architects, до фірм-початківців.
З появою віртуальної реальності архітектори можуть занурюватися у віртуальне 3D-середовище, що дозволяє вносити зміни в дизайн в режимі реального часу. Це забезпечує більш захоплюючий досвід та дає змогу досліджувати простір, матеріали й освітлення так, ніби вони фізично присутні в будівлі, що призводить до точніших і ефективніших дизайнерських рішень.
Так, напраклад, Foster + Partners використали VR для проєктування європейської штаб-квартири Bloomberg у Лондоні, дозволивши архітекторам і клієнтам прогулятися віртуальною будівлею. Саме це допомогло у створенні більш вишуканого дизайну.
Європейська штаб-квартира Bloomberg була спроєктована Foster + Partners. Найджел Янг
Або, наприклад, компанія Mortenson Construction. Вони наводять приклад використання VR при проєктуванні одного з люксів стадіону Atlanta Braves Truist Park. Незважаючи на те, що всі елементи були зображені на кресленнях, власники отримали реальне уявлення про дизайн лише завдяки VR. На оригінальних кресленнях номерів була зображена Г-подібна стільниця з барною стійкою. Однак після того, як власники відвідали віртуальну прогулянку, зрозкміли, що дизайн порушить плавність потоку простору. Було вирішено, що прямокутна стійка краще впишеться в простір і забезпечить бажаний вигляд і відчуття для вболівальників.
Барна стійка в одному з люксів стадіону Atlanta Braves Truist Park. Mortenson Construction
При використанні на різних етапах будівництва віртуальна реальність може допомогти запобігти непорозумінням, виявити зміни в дизайні на ранніх стадіях та допомогти в плануванні.
Маркетинг та реклама
Віртуальна реальність стала важливим інструментом для залучення та надання інноваційного контенту споживачам. Здатність віртуальної реальності створювати імерсивне середовище робить її ідеальною платформою для маркетологів, аби виділити свої кампанії в умовах високої конкуренції.
Бренди в індустрії моди використовують VR для створення віртуальних примірочних, що дозволяють клієнтам віртуально приміряти одяг. Навіть те, про що ми говорили раніше – дизайн та будівництво. VR-екскурсії ще не створеним приміщенням – це теж частина маркетингу.
Один з нових трендів у маркетингу та стратегіях продажі– доповнена реальність (AR). Вона дозволяє брендам дарувати клієнтам унікальний досвід завдяки зручності використання мобільних пристроїв. Бренди можуть використовувати доповнену реальність, щоб дозволити споживачам спробувати продукти, перш ніж купувати їх, оскільки доповнений досвід покупок стає все більш популярним. Від тестування макіяжу до тест-драйву можливого нового автомобіля.
Маркетингова кампанія для просування автомобіля
Так, наприклад, у 2021 році Aston Martin вирішив просувати свій новий седан (модель DBX) за допомогою VR-додатку для гарнітури Varjo. Це дозволило користувачам побачити екстер'єр та інтер'єр автомобіля в найдрібніших деталях і при найкращому освітленні.
Промисловість та виробництво
Завдяки здатності створювати реалістичне середовище для взаємодії працівників з віртуальними 3D-моделями інструментів та виробничого обладнання, VR стає все більш популярним інструментом на заводах, фабриках та інших промислових об'єктах.
Застосування віртуальної реальності на виробництві забезпечує гнучке і захоплююче середовище для кращого дизайну продукції та навчання працівників.
Туризм та подорожі
В останні роки туристична індустрія використовує технологію VR, щоб запропонувати мандрівникам захоплюючі та незабутні враження до, під час та після подорожі.
Маю приклад туристичного маркетингу. Наприклад, VR-агенція Poppr розширила звичайний маркетинговий матеріал (каталог) за допомогою доповненої реальності, щоб ще більше наблизити мандрівника до місця призначення.
У Сумах, наприклад, є віртуальний гід. По місту є спеціальні таблички, які оживають допомогою застосунку Ulab AR. Після цього Іван Герасимович Харитоненко та Герасим Кондратьевич Кондратьев розповідають про пам’ятки архітектури міста Суми.
Віртуальна екскурсія містом Суми. Знімок екрана
Медицина
VR вже має неймовірний вплив на охорону здоров'я. Вона використовується для полегшення дистанційних консультацій з пацієнтами, надання можливостей для навчання та освіти з ефектом занурення, а також пропонує цінний терапевтичний досвід, адаптований до потреб кожного пацієнта.
Такі компанії, як Osso VR та ImmersiveTouch, пропонують рішення віртуальної реальності для навчання хірургів та/або відточування їхніх навичок, і вони виявилися кращими за традиційні методи навчання. Дослідження, проведене Harvard Business Review, показало, що загальна ефективність роботи хірургів, які пройшли навчання у віртуальній реальності, зросла на 230% порівняно з їхніми колегами, які навчалися традиційно. Перші також були швидшими і точнішими у виконанні хірургічних процедур.
Для пацієнтів, які пережили інсульт або черепно-мозкову травму, час має вирішальне значення. Чим раніше вони розпочнуть реабілітацію, тим більше шансів на успішне відновлення втрачених функцій.
Гейміфікований підхід до фізичної терапії для таких пацієнтів забезпечує Neuro Rehab VR. Співпрацюючи з лікарями та терапевтами, компанія розробляє тренувальні вправи у віртуальній реальності за допомогою машинного навчання, щоб адаптувати кожну вправу до терапевтичних потреб пацієнтів. Мета – зробити фізичну терапію приємнішою, щоб підвищити залученість пацієнтів.
Віртуальна та доповнена реальності мають величезний потенціал для розвитку в різних галузях. Їх використання дозволяє покращити навчальні процеси, зробити медичні процедури безпечнішими та ефективнішими, а також створювати унікальні враження для користувачів.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.