Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому передоплата заважає розвитку електронної комерції

Микита Артемчук
Микита Артемчук Директор із розвитку продукту, Prom.ua
25 жовтня 2022 6 хвилин читання

Приріст ринку електронної комерції в Україні один із найвищих у світі. Однак частка проникнення невисока — лише 10-12%. Причина проста: багато хто звик купувати офлайн і не хоче змінювати звичку. Онлайн-купівля здається покупцям привабливою, однак вона, на їхню думку, може бути небезпечною. Насамперед через питання оплати. За даними нашого маркетплейсу, 30% відмов від замовлення трапляється через те, що покупці не хочуть передплачувати на картку.

Два підходи

Як усе зазвичай відбувається? Ви знаходите товар на маркетплейсі, кладете його у кошик та оформляєте замовлення. З вами зв'язується продавець, ви обговорюєте деталі, а далі він питає про оплату. 

В Україні два найбільш поширені способи оплати онлайн — це післясплата через логіста та передоплата продавцю. З післясплатою все зрозуміло, багато хто нею користувався. Хоча вона має суттєві мінуси. По-перше, покупець переплачує за безпеку, іноді вагому суму. По-друге, продавець не застрахований від збитку, якщо покупець не забирає товар. Тому дуже часто продавці просять часткову передоплату, щоб про всяк випадок покрити доставку товару.

Але з передоплатою не краще. Тут не застрахований покупець, адже товару немає і є небезпека, що гроші дістануться шахраям. Або якщо товар не підійде, то його складно буде повернути й отримати назад свої гроші.

Що ж у інших? 

Ця історія в Україні не унікальна. Подібна ситуація є і на європейському ринку, з тією лише різницею, що споживач там загалом більше захищений. Якщо брати американський ринок, то там навіть можна купити товари у кредит. Тобто маркетплейс бере ризики на себе і захищає продавця та покупця.

Схожа ситуація з китайськими майданчиками. Неможливо уявити, що там хтось скаже покупцю: «Перекажіть гроші на картку і тоді я надішлю вам чохол для телефона». Ні, і ще раз ні. Коли ви купуєте товар, то гроші на картці «заморожуються» і продавець отримує їх тільки після того, як ви забрали товар. Причому, якщо з ним щось не так, то маркетплейс обов'язково розгляне скаргу та поверне гроші, коли правий покупець. 

Тобто практика, коли маркетплейс виступає гарантом безпеки для обох сторін, поширена і сприяє розвитку ринку електронної комерції. 

Що заважає Україні?  

Насправді нічого. Так, у нас вже багато великих гравців ринку онлайн-продажів пропонують покупцям безпечну оплату і водночас гарантують продавцю, що він отримає гроші. Проблема в тому, що зазвичай саме малий бізнес не готовий відмовитися від передоплати. Цьому сприяють кілька міфів.

Міф 1. Маркетплейси просувають післяплату 

Ні. Завдання будь-якого маркетплейсу — надавати покупцям прості та зрозумілі способи оплати та доставки. Адже це підвищує конверсію і лояльність покупців до майданчика та продавців. Що простіші та зрозуміліші умови, то легше зробити вибір. 

Міф 2. Передоплата має бути, і це нормально!

Передоплата має бути тільки для товарів під замовлення. Тому що за рахунок передоплати продавець фактично його виготовляє чи купує. Проте це стосується невеликого сегменту товарів.

Міф 3. Онлайн-оплата маркетплейсів — це та сама післяплата

Ні. Різниця в тому, що післяплату покупець оплачує на пошті. При цьому в нього немає жодної мотивації прийти за товаром, бо гроші ще не сплачені. А при оплаті через маркетплейси, по-перше, покупець має відчуття безпеки, що гроші не підуть в руки шахраїв, а по-друге, така оплата мотивує покупця прийти та забрати замовлення. Це допомагає продавцям зменшити кількість забраних замовлень.

Міф 4. Світові маркетплейси відправляють товари тільки після повної оплати 

Знов тут, як і в попередньому міфі, підміна понять — світові маркетплейси, як і українські виступають гарантом безпеки зберігання грошей покупця, доки він не отримає товар на пошті та не перевірить, що все добре.

Чому потрібно змінювати цей патерн поведінки та відмовлятися від передоплати?

Можливості покупця. Коли покупець відчуває, що його гроші захищені, то він може вільніше ними розпоряджатися. У випадку ж, коли з нього вимагають гроші для перестраховки, є велика ймовірність відмови від угоди. Таким чином, кожен гравець на ринку електронної комерції втрачає цього покупця, адже його не переконали у безпеці онлайн-шопінгу.

Оборот грошей. Коли маркетплейс виступає гарантом безпеки, то підприємець швидше отримує гроші від покупця. Це дає бізнесу змогу розпоряджатися цими грошима, а не чекати на них. Тобто можна сміливо закуповувати новий товар, платити зарплату, інвестувати у сервіс. 

Прозора економіка. Ми всі зараз розуміємо, яку державу хочемо бачити у майбутньому і боремося за це. Економіка, яка дедалі більше «виходить з тіні», важлива для всієї країни. І банківська система тут відіграє велику роль, причому важливо, що це не переказ з картки на картку, а повноцінний платіж, який дає банку можливість використовувати ці гроші. 

Ринок екому в Україні ще молодий стандарти сервісу тільки формуються, так само як і очікування й довіра покупців до продавців. Але поступовий перехід до безпечних онлайн-оплат має відбуватися швидше, тим пак, що всі великі гравці на ринку вже пропонують інструменти для цього. Які, на відміну від післясплати, не збільшують кінцеву вартість покупки в інтернеті.

Тільки так частка проникнення електронної комерції почне зростати. Нагадаю, що цей показник становить лише приблизно 10%, а 90% продажів проходять в офлайні. Водночас у Європі частка електронної комерції — 15%, у Китаї — 30%. Перспективи для зростання величезні як для великих гравців, так і для малого та середнього бізнесу, що навіть більш важливо.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

Рейтинг популярності повербанків від Prom.ua

Христина Коновалова 2 грудня 2022 14:24

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

Корисні сервіси, які спростять життя українським експортерам

Володимир Жиляєв 1 грудня 2022 16:00