Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Усе про цифровий маркетинг. Канали, інструменти, формати

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
13 лютого 2024 13 хвилин читання

Станом на липень 2023 року у світі налічується 5,19 млрд інтернет-користувачів, а це майже 65% населення планети. З них 4,88 млрд (60% населення) — користувачі соціальних мереж. Кожна людина у мережі — потенційний клієнт бізнесу, і для залучення цієї аудиторії існує напрям маркетингу, що зветься цифровим, або диджитал-маркетинг. SPEKA розповідає, що це таке і як працює.

Очікується, що середньорічні темпи зростання диджитал-маркетингу у період з 2021 по 2026 рік становитимуть 17,6%. А також що до 2026-го ця галузь сягне $807 млрд. Величезні цифри та перспективне зростання продиктовані унікальними можливостями інтернету, де маркетологи можуть ретельно досліджувати та відстежувати шлях покупця завдяки аналітиці, а потім пропонувати товари й послуги за допомогою технології та інструментів.

Чому диджитал?

Переваги цифрового маркетингу не дише у глибині аналітики або чисельних рекламних платформах та інструментах. Це також доступність, зручність, гнучкість тощо.  

Доступність

Онлайн-реклама значно доступніша за традиційні методи маркетингу, має низький поріг входу, що робить її ідеальною для новачків, тестів та малих підприємств.

Завдяки детальній аналітиці та точному таргетуванню можна оптимізувати кампанії, економити бюджет та отримувати кращу рентабельність інвестицій.

Ефективність

Аналітичні платформи дозволяють відстежувати ключові показники ефективності (KPI) та отримувати глибоке розуміння результатів кампаній.

Дані аналітики можна використовувати також для постійного вдосконалення оголошень, контенту та стратегії. А A/B-тестування та інші методи дають змогу перевіряти гіпотези, різні варіанти оголошень, щоб визначити найефективніші.

Лояльність

Інтернет — соціальне середовище, де покупці залишають відгуки, спілкуються. Позитивні відгуки мають значний вплив на рішення про купівлю. Спільноти — величезне поле для збирання зворотного зв’язку та підтримки взаємодії з клієнтами.

Таргетування та персоналізація

Сегментація аудиторії та персоналізація — унікальні можливості для маркетологів. Можна звертатися до людей, які з найбільшою ймовірністю цікавляться вашими продуктами й послугами та створювати релевантні та персоналізовані рекламні оголошення для кожної групи аудиторії.

Гнучкість та динамічність

Швидкий запуск рекламних кампаній, оперативне внесення змін, різноманіття форматів.

Основні канали цифрового маркетингу

Існує декілька каналів маркетингу в інтернеті. Перелічимо основні та розповімо про деякі з них докладніше.

SEO

SEO (Search Engine Optimization) — це дії, спрямовані на підвищення позицій сторінок сайту в пошуковій видачі у відповідь на запити користувачів.

Оптимізація для пошукових систем поділяється на два типи: внутрішня та зовнішня. Внутрішня оптимізація передбачає кілька кроків.

Спочатку проводиться аналіз ніші. Вивчаються конкуренти, щоб зрозуміти, які сторінки варто оптимізувати, як працювати з посилальною масою і як надати повну інформацію на запити користувачів у цій ніші. Потім відбувається збір семантичного ядра, визначаються ключові слова, за якими буде проводитися оптимізація сайту.

Також важливо працювати зі структурою. Розширюються або видаляються сторінки, елементи меню та категорії і створюються URL-адреси сторінок.

Додатково проводиться оптимізація тегів та метатегів, розміщення текстового контенту, перевірка навігації, пошук дублікатів сторінок та битих посилань, а також оптимізація швидкості завантаження сайту та перевірка індексації.

Зовнішня оптимізація сайту містить:

  • розміщення посилань на сайт на інших вебресурсах;
  • підтримання позитивної репутації бренда в інтернеті;
  • взаємодію з клієнтами через відгуки та комунікацію.

PPC

PPC (Pay-per-click), або оплата за клік, — це форма реклами, де рекламодавець платить за кожен клік на своє оголошення. Контекстна реклама базується на пошукових запитах користувачів, їхніх інтересах та поведінці в інтернеті. Зазвичай вона поділяється на дві категорії — пошукову та тематичну.

Пошукова реклама відрізняється від органічних результатів пошуку поміткою «Реклама» і часто з’являється над або під пошуковими результатами. Існують різні місця розміщення, як-от верхня частина першої сторінки або серед результатів на наступних сторінках.

Тематична реклама розміщується на сайтах, що входять до однієї з партнерських мереж рекламних систем. 

Таргетована реклама

Таргетована реклама у соціальних мережах, а саме в Instagram, Facebook, TikTok, Linkedin та Twitter, дозволяє точно визначити аудиторію за їхніми віковими групами, статтю, місцем проживання, рівнем освіти, захопленнями та іншими параметрами.

Цю інформацію користувачі надають добровільно під час реєстрації у соціальних мережах, тому у системах рекламних кампаній є докладні профілі цільової аудиторії. Навіть якщо користувач нічого не розповів про себе, системи можуть проаналізувати його поведінку, визначити модель телефону та місце розташування, щоб вирішити, чи показувати йому рекламу.

Дослідження Retail TouchPoints показало, що 76% користувачів бодай раз придбали товар або послугу, які вони побачили у соцмережах.

Контекстна та таргетована реклама мають потужну функцію ремаркетингу, коли рекламу показують людині, що вже зробила попередню дію, наприклад, відвідала сайт, сторінку компанії тощо. Це дозволяє збільшити один з основних показників успішності реклами — конверсію.

Конверсія, CV, convertion rate, CTR або close rate показує, скільки користувачів із загальної аудиторії виконали певну дію. Наприклад, 100 людей відвідали сайт, а 10 здійснили покупку. Конверсія = 10%. 

Читайте на SPEKA: 

Контент-маркетинг

Контент-маркетинг — це стратегія маркетингу, яка передбачає створення та поширення цінного та цікавого для цільової аудиторії контенту, щоб залучити та утримати потенційних клієнтів або споживачів. 

Основна ідея контент-маркетингу в тому, щоб аудиторія  отримала корисну інформацію або розвагу, що відповідає її потребам та інтересам, замість прямої реклами. 

Зазвичай це різноманітний контент, як-от статті, блоги, відео, інфографіка, подкасти тощо. Головна мета контент-маркетингу — побудова довгострокових відносин з аудиторією та створення позитивного іміджу бренда.

Згідно з результатами дослідження CMI, 72% маркетологів вважають, що контент-маркетинг допомагає навчати  аудиторію (саме тому це дуже потужний інструмент для стартапів або складних продуктів), а 63% — що він підвищує лояльність клієнтів. Крім цього, він допомагає:

  • ознайомити клієнтів із брендом; 
  • просувати сайт у пошукових системах, адже вони краще ранжують сайти з корисним контентом;
  • покращити клієнтський досвід. 

Партнерський маркетинг

Згідно з дослідженнями Morning Consult, 50% міленіалів довіряють рекомендаціям щодо товарів від інфлюенсерів у соціальних мережах. Цей показник навіть перевищує їхню довіру до знаменитостей, яка становить 38%. Лідери думок впливають на довіру до бренда, спонукають до того, щоб спробувати щось нове або можуть знищити репутацію. Тому бізнесу важливо налагоджувати партнерські відносини з інфлюенсерами, пропонувати цікаві рекламні інтеграції. Для цього слід враховувати кілька рекомендацій.

Щоб забезпечити ефективність співпраці з впливовими лідерами у відповідній галузі, дотримуйтеся кількох принципів.

1. Ознайомтеся з аудиторією. Важливо зрозуміти, якими платформами користуються потенційні покупці, кого читають, їхні інтереси та психологічні мотиватори, які спонукають їх до купівлі.

2. Визначте обсяг партнерської винагороди. Варто розрахувати, скільки компанія може запропонувати афіліатам. Багато інфлюенсерів вже мають тарифи залежно від типу реклами.

3. Лідери думок повинні мати авторитет у відповідній галузі та аудиторію, що відповідає цільовій групі компанії. Ідеально, якщо у впливової особи є успішні приклади участі у партнерських програмах.

4. Використовуйте партнерські UTM-посилання. Вони допомагають відстежувати клієнтів, які приходять від певного афіліата, та аналізувати їхню активність на сайті, що дозволяє зберігати дані про кожну партнерську конверсію.

5. Відстежуйте результати. Аналізуючи дані, можна визначити, які партнерські канали працюють найкраще, і надалі розподіляти маркетингові витрати ефективніше.

Інструменти цифрового маркетингу 

Існує чимало програм, платформ та сервісів, що допомагають диджитал-маркетологу. 

Аналіз конкурентів допоможе дізнатися, які продукти та послуги пропонують конкуренти, як вони їх просувають і продають. Ці дані допоможуть обрати найкращі практики, використати слабкі сторони конкурентів і залучити більше клієнтів: Serpstat, SimilarWeb, SpyFu

Моніторинг згадувань бренда дозволяє дізнатися, що клієнти думають про компанію, отримати чесний зворотний зв'язок і вчасно відреагувати: Brand24, Mention, Mentiolytics

Аналіз пошукової видачі допоможе з’ясувати, які конкуренти у топі видачі та що потрібно зробити, щоб їх потіснити: Google Search Console, Google Analytics, Internet Marketing Ninjas

Пошук ключових слів — це цінна інформація про те, що шукають користувачі і який контент потрібно створити, щоб задовольнити їхні потреби. Вибрані вами ключові слова допомагають визначити контент-стратегію і теми, які варто висвітлювати на сайті: Serpstat, Ahrefs, Google Keyword Planner

Дизайн — важлива частина маркетингу. Корисні інструменти: Canva, Photoshop, Visme

Email-маркетинг. Платформи пропонують вже готові шаблони та налаштування автоматизації розсилок: Mailchimp, eSputnik, SendPulse

Організація роботи над диджитал-маркетингом передбачає тісну взаємодію багатьох спеціалістів та менеджмент проєктів. Потрібно ставити завдання і контролювати їхнє виконання, організовувати онлайн-зустрічі та мати зручний канал для робочого листування: Slack, Notion, Zoom

З чого починається диджитал-маркетинг?

Величезна кількість маркетингових інструментів в інтернеті — це великі можливості, але, щоб знайти джерело синергії у цьому різмаїтті, потрібна продумана стратегія, розуміння, що з чим поєднувати, які типи та формати реклами потрібні, який шлях проходить клієнт перед купівлею. Для цього формується стратегія диджитал-маркетингу — комплексна система, що охоплює всі аспекти просування бренда у цифровому середовищі. Вона містить:

  • Позиціювання бренда: чітке формулювання цінностей бренда та його місця на ринку.
  • Планування контенту: розроблення та поширення контенту, який зацікавить цільову аудиторію та продемонструє цінність ваших товарів чи послуг.
  • Вибір маркетингових каналів: визначення найефективніших платформ для просування бренда, як-от соціальні мережі, пошукові системи, email-маркетинг тощо.
  • Медіапланування: розроблення чіткої стратегії для кожного каналу, серед яких бюджет, KPI та календар публікацій.
  • Аналітика: відстеження результатів кампаній та внесення необхідних змін для їхньої оптимізації.

Завдання диджитал-стратегії — провести аналіз ринку, оцінити поточний стан компанії та конкурентів, визначити канали просування, протестувати нові підходи та оптимізувати маркетингові витрати, розробити детальний медіаплан, чітко визначити KPI та кроки для досягнення маркетингових цілей.

Цілі диджитал-стратегії можуть бути різними:

  • Вибір цільового ринку: визначити, чи вигідно виходити на ринок, оцінити його потенціал, дослідити маркетингові активності конкурентів та мотиви споживачів.
  • Вибір диджитал-каналів: визначити найефективніші канали просування, розробити бюджет та медіаплан для досягнення маркетингових цілей.
  • Пошук точок росту: знайти можливості для покращення результатів у порівнянні з конкурентами та збільшення продажів.
  • Пошук нових ніш та продуктів: дослідити перспективні ринки, оцінити бар'єри для виходу на них, вивчити тренди та розробити стратегію успішного launch нового продукту.

Що додатково почитати на SPEKA про цифровий маркетинг?

Ефективна диджитал-стратегія допоможе підвищити упізнаваність бренда, збільшити залучення та лояльність аудиторії, генерувати більше лідів та продажів, оптимізувати маркетингові витрати, зміцнити конкурентні позиції.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ 10 рекламних трюків Coca-Cola за 100 років

Артем Беседа 28 червня 2024 14:53

Як правильно налаштувати SMM, щоб збільшити взаємодію з клієнтом у 2 рази. Кейс VARUS

Катерина Селезень 27 червня 2024 16:48

Що таке retention-маркетинг та яке його майбутнє? — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #6

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 10:38

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00

Як створити YouTube-оголошення з високою конверсією у 2024 році?

В'ячеслав Юренко 21 червня 2024 19:00