Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Топ 10 рекламних трюків Coca-Cola за 100 років

Артем Беседа
Артем Беседа креативний директор Rocketmen Agency, автор подкасту "Бесіди про бренди"
28 червня 2024 14 хвилин читання

Креативний директор агенції Rocketmen Артем Беседа у новому випуску подкасту «Бесіда про бренди» розповідає про історію бренду Coca-Cola. Автор пройшовся по топ 10 рекламних трюків Coca-Cola за 100 років, серед яких легендарні кампанії, що перетворили бренд на глобальний символ. Від першої пляшки до святкових фургонів та креативного використання Санта Клауса — випуск показує, як Coca-Cola завдяки інноваційним маркетинговим стратегіям досягла неймовірного успіху.

Історія Coca-Cola розпочалася майже 140 років тому. Напій був створений випадково Джоном Стітом Пембертоном, фармацевтом, який шукав засіб для полегшення болю після поранення. У 1885 році він винайшов напій, який згодом став відомий як Coca-Cola. Спочатку продавався як лікарський засіб за 5 центів за склянку. Назву і логотип придумав бухгалтер Пембертона — Френк Мейсон Робінсон. Докладніше про те, як  випадково з’явилась Coca-Cola, можете подивитись у відео тут .

Рекламна кампанія «Свято наближається» 

Навряд чи знайдеться у світі людина, котра хоча б раз у житті не куштувала культову газировку Coca-Cola. І чи не у кожного за згадуванні про нього перед очима виникає життєрадісна реклама, яку телеканали зазвичай транслюють напередодні Різдва й Нового року. Гігантський фургон із тисячами ліхтариків та впізнаваним логотипом розвозить Coca-Cola, приносячи святковий настрій у кожну домівку. 

А тепер спробуйте згадати, скільки років цій рекламі? Дуже скоро виповниться 30!

Адже якраз у 1995-му The Coca-Cola Company вирішила створити рекламу, про яку говорили б мільйони. Таку, заради якої чекали б на рекламну паузу, і яка б одночасно викликала бажання ще більше купувати легендарний напій. 

Замовлення на виконання великого рекламного проєкту отримала одна з найвідоміших агенцій світу. На той час вона працювала над промо епічних «Зоряних воєн».

Сценаристи здійснили справжній рейд містами США у пошуках яскравих червоних вантажівок. Зібрали кілька десятків автомобілів, які прикрасили тисячами різнокольорових лампочок. Довершив концепцію новорічного настрою слоган «Справжній смак свята». Уже за кілька днів після прем’єри рекламного ролика ці слова повторювали й діти, й дорослі.

Чи варто казати про те, що саме це промовідео вдихнуло нове життя у культовий бренд? Coca-Cola з улюбленого напою мільйонів перетворилась на справжній символ Різдва нарівні з Сантою та ялинкою. Причому на всіх континентах. 

Перший логотип та перший рекламний слоган Coca-Cola

Вартість сиропу була всього 5 центів за склянку. А саму назву вигадав близький друг та бухгалтер Пембертона Френк Мейсон Робінсон. Завдяки йому бренд отримав характерний логотип, без якого неможливо уявити етикетку напою. Це його каліграфічним почерком виведені складні літери із завитками. 

До речі, за час існування компанія не змінювала логотип — до нас він дійшов майже в автентичному вигляді.

Робінсон став також автором першого рекламного слогана. Фраза «Пийте Coca-Cola» привертала увагу тисяч містян. Незабаром продажі напою зросли до дев’яти склянок сиропу на день! Тобто 45 центів — і це був результат, який Пембертон з партнером вважали чудовим.

Оригінальний склад Coca-Cola

Варто зауважити, що наприкінці 18 століття аптеки відрізнялися від тих закладів, які ми звикли бачити зараз. У ті часи вони також були місцем здибанок, місцеві жителі приходили до аптеки, щоб гарно провести час і поспілкуватися. Більшість аптек були умебльовані столиками, а клієнтам подавали газовану воду. Згодом з'явилися спеціальні автомати.

З кожним днем клієнтська база Пембертона зростала. Смачний, а, головне, дієвий напій підкорив серця й шлунки багатьох містян. Постійні клієнти говорили, що сироп допомагає їм заспокоїти нерви та налаштовує на позитивний лад.

Саме Френк Робінсон порадив товаришу-фармацевту запатентувати рецепт лікарського сиропу як засобу від нервових розладів. Корпоративну таємницю Пембертон не вважав за потрібне зберігати, а складові Coca-Cola були досить простими. 

Основні інгредієнти напою — листя коки та кофеїн з тропічних горіхів дерева кола. Річ у тім, що тоді кокаїн не був забороненою речовиною. Його повсюдно використовували в напоях як тонізувальний інгредієнт. Врешті ним часто замінювали звичайний алкоголь.

У перший рік продажів своєї Coca-Cola Джон Пембертон заробив на ній всього 50 доларів за витрат на інгредієнти у 70 доларів. Таким чином, перший рік був невдалим з фінансового погляду, але з кожним днем популярність диво-напою зростала.

Незабаром біля аптеки утворювалися натовпи з охочих скуштувати сироп. Щоб придбати склянку напою, люди приїздили з сусідніх міст і селищ. Уже за рік про Сoca-Cola знала вся Атланта. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Перша реклама та перші маркетингові хитрощі Coca-Cola

Саме на 1886 рік  припадають перші рекламні кампанії молодого бренда. Й ці акції абсолютно нічого не коштували Пембертону. Популярність напою йшла поперед нього. 

Аптекарі закуповували партії сиропу, а на дверях розміщували великі таблички з написом «Тут продають Coca-Cola!». 

Стан здоров’я Пембертона різко погіршувався, й у 1888 році він вирішив продати рецепт та все необхідне обладнання. Дві третини фірми отримав відкривач газованого варіанта напою, а решта бізнесу перейшла в руки ірландського емігранта Аси Ґріґґса Кендлера.

Аса Кендлер виявився надзвичайно підприємливим і креативним лідером. Він постійно вигадував нові способи просування Coca-Cola. 

Одного разу запропонував розмістити два галони напою в одній з аптек абсолютно безплатно.  За це він попросив у аптекаря імена й адреси постійних клієнтів. А далі Кендлер просто надсилав купони на безплатну газовану воду за цими адресами, щоб популяризувати напій серед широкої аудиторії.

Власники аптек були захоплені цим хитрим ходом: адже клієнти, відвідуючи аптеку, не лише пили колу, але й купували різне потрібне для дому. Продажі аптек зростали з дня у день.  

Крім того, Аса вигадав  продавати сувеніри з логотипом компанії для збільшення впізнаваності бренду. Такий от природний бізнесовий геній. Парадоксально, але саме ірландець створив найбільш американський напій у світі. 

Про створення першої пляшки Coca-Cola 

Для Кендлера був надзвичайно важливий зовнішній вигляд продукту. Про оригінальність бренду мало говорити все, від ковпачка до форми пляшки. Якраз тоді до компанії приєднався Ерл Дін, талановитий дизайнер. Він і створив знамениту скляну пляшку, натхненний супермодною тоді спідницею-годе.

Ця незвичайна тара справляла великий психологічний вплив на покупців, бо надавала самому напою унікальний, ні на що не схожий вигляд. Популярність Coca-Cola зростала з неймовірною швидкістю. Створення власної пляшки не просто принесло компанії значні прибутки, але й забезпечило захист від підробок.

Кажуть, що одного разу до Кендлера заглянув знайомий, який пообіцяв розкрити секрет швидкого збільшення доходів компанії. Отримавши чек, він шепнув Асі на вухо: “Розливайте напій у пляшки”. Однак Кендлер проігнорував пораду — він вважав, що пляшки іноді вибухають, а це загрожує судовими позовами. 

Вперше Coca-Cola розлили в пляшки у Віксбурзі, штат Міссісіпі, в кондитерській компанії Biedenharn. Був 1894 рік. А ще через 5 років в Чаттанузі, штат Теннессі, запрацював перший завод з виробництва пляшкової коли. Ботлер працював на правах франчайзингу. Тобто компанія Кендлера постачала сироп та займалась маркетингом, а заводи розводили концентрат підсолодженою газованою водою, бутилювали й продавали. Таку бізнес-модель компанія Coca-Cola використовувала більшу частину XX століття.

До початку 1920-х кількість підприємств-ботлерів перевищила тисячу.До початку 1920-х кількість підприємств-ботлерів перевищила тисячу.

На хвилинку зупинимось на пляшці. В 1915 році Coca-Cola оголосила конкурс на створення ексклюзивного дизайну пляшки. Перемогла компанія Root Glass. Й перемогла завдяки великій помилці – дизайнер вважав, що у складі напою є боби какао! Випукла пляшка, згідно із задумом, мала нагадувати їх формою. Можна, ще раз згадаю про щасливі збіги?

Ідеальна температура для споживання та стандарти виробництва Coca-Cola

У 1928 році були затверджені єдині стандарти виробництва та продажу бутильованої коли: від рецептури та змішування напою до розміщення пляшок на полицях магазинів. Таким чином, Coca-Cola забезпечила свій продукт уніфікованою якістю в усіх країнах продажів.

До речі, слоган поза часом “Пийте охолодженим” вперше почали використовувати в 1919 році. Тоді компанія стверджувала, що ідеальна температура вживання коли — від 1°C до 3,3°C. 

Роберт Вудрафф інвестував значні кошти у рекламну кампанію бренду і відкрив нові заводи у Кубі, на Філіппінах та у Франції. Саме за його керівництва з'явилися відомі слогани, які стали візитівкою продукту й дійшли до нашого часу: 

“Чудова до останньої краплі” “Чудова до останньої краплі”
“Освіжись” “Освіжись”
“Пауза, яка освіжає” “Пауза, яка освіжає”

У 1928 році Coca-Cola стала офіційним партнером Олімпійського руху – це був перший напій, взагалі представлений на Олімпійських іграх взагалі. Це підсилило популярність марки. 

Coca-Cola стала символом американської мрії, свободи і Америки як далекої прекрасної землі. Кожна людина, від африканських пустель до холодних скандинавських країн, обирала саме Coca-Cola. Виробництво сувенірної продукції з цим товарним знаком принесло компанії неймовірний успіх.

Логотип Coca-Cola став легко впізнаваним й інтегрувався в повсякденне життя. Ви могли його зустріти на обкладинках модних журналів, на величезних плакатах вздовж доріг. Реклама напою вирізнялася яскравими та помітними образами, які подобалися кожному американцеві. Найвідоміші артисти та спортсмени рекламували цей напій, що підсилювало його популярність.

За часи керівництва Роберта Вудраффа відбулось багато цікавих подій і нововведень в історії Coca-Cola. 

Санта Клаус і Coca-Cola

Не можна оминути тему Санти-Клауса як маскота бренду.  На замовлення Вудраффа художник Хаддон Сандблом протягом 30 років створював зображення Санти для різдвяних рекламних кампаній. І саме цій рекламі світ завдячує закріпленню у свідомості людей на всіх континентах улюбленого образу головного новорічного чарівника: веселий дідуган у яскравому червоно-білому вбранні. 

Зараз картини Санти стали надзвичайно цінними експонатами архіву Coca-Cola. Вони були виставлені в престижних музеях по всьому світу, включаючи Музей науки і промисловості в Чикаго, Королівський музей Онтаріо в Торонто, навіть Лувр, універмаги у Токіо та Стокгольмі. Деякі з цих картин можна побачити й досі в постійній експозиції музею Coca-Cola в Атланті. 

Ви навіть не уявляєте, як багато звичних моментів нашого життя повʼязані з колою. 

Маркетологи компанії помітили, що ніхто не приходить з магазину з однією пляшкою напою. Тому в 1923 році вивели на ринок зручну мультиупаковку з шести пляшок.

У 1933 році вперше з'явилися автомати з продажу пляшок Coca-Cola у магазинах, що зробило їх доступними для покупців у будь-який час. Саме для напою створили зручні коробки, в яких можна було переносити одночасно 6 пляшок.

Компанія Coca-Cola першою запровадила виносні холодильники, які встановлювалися у різних магазинах, дозволяючи покупцям самостійно брати охолоджені пляшки напою. Сьогодні такий сервіс загальновідомий і популярний в усіх куточках світу.

Як Coca-Cola полетіла у космос

Повертаємось до другої половини 20 століття, яка стала для Coca-Cola ерою масштабування й змін. 

  • Випуск напою почався у нових пляшках об'ємом 0,33 та 0,77 л. 
  • З'явилися алюмінієві банки, а пізніше — пластикові. 
  • Родина брендів Coca-Cola поповнилася новими продуктами, як-от Santa та Sprite. 
  • Крім того, компанія стала офіційним спонсором чемпіонату світу з футболу FIFA.

Білі ведмеді: нові зірки 

У цей період з'являється наступна з легендарних рекламних кампаній — “Сяйво” з білими ведмедями. Для цих роликів вперше в історії компанії використали комп'ютерні спецефекти. Харизматична родина білих ведмедиків стала маскотами Coca-Cola нарівні з Санта-Клаусом. 

Рекорди напоїв, про які всі говорили  

У 1997 році компанія встановила світовий рекорд, продавши протягом 12 місяців стільки напоїв, скільки за попередні сім з половиною десятиліть. Ці цифри і обсяги вражають. Було ясно, що Coca-Cola – найпопулярніший напій у світі. 

Компанія стверджує, що її назва — друге найвідоміше слово у світі. Воно поступається космополітизмом лише слову ОК” (“окей”).  

А червоно-білий логотип компанії впізнають понад  90% мешканців планети. 

Висновки 

Час просто зупинити себе, бо 138 років історії бренда — це масив інформації не для ролика, а для серіалу. Що ж повчального в історії Coca-Cola:

  • Навіть геніальний шанс можна втратити, якщо не скористатись ним правильно. Умійте розгледіти свій щасливий випадок.
  • Важливий секрет тривалого успіху продукту — вміння передбачати й задовольняти потреби споживачів.
  • Статус глобального бренда — це не тільки слава й великі продажі, а насамперед соціальна відповідальність.

Подкаст доступний на YouTube | Spotify | Apple podcast 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому Facebook Ads досі лідер для B2B-реклами?

В'ячеслав Юренко 27 серпня 2024 13:09

SPEKA запускає відеоблоги учасників «Спільноти»

Сергій Коноплицький 16 серпня 2024 15:45

Netpeak переказав весь прибуток від продажу реклами у Telegram до Superhumans Center

Владислав Паливода 16 серпня 2024 13:49

У Facebook та Instagram рекламують наркотики: конгрес просить пояснень від Цукерберга

Владислав Паливода 16 серпня 2024 11:08

Як залучити більше відвідувачів та збільшити кількість резервацій у ресторані?

Anzhelika Yelina 9 серпня 2024 14:02