Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як створити ефективну маркетингову стратегію. Поради тому, хто робить це вперше

Володимир Крещенко
Володимир Крещенко CMO у Stripo
3 серпня 2023 10 хвилин читання

Дисклеймер: Підготовка маркетингової стратегії (і не тільки маркетингової) — це дуже нетривіальна задача, яка часто відрізняється від того, як про неї пишуть у книжках, статтях та надають на курсах або різних фреймворках. Всі задачі і бізнеси унікальні, умови, люди та ресурси теж відрізняються, тому не існує одного правильного рішення, яке гарантує результат.

Ця стаття висвітлює особисту думку автора з точки зору організації процесу і надає деякі поради, які б я хотів мати перед тим, як створити першу власну маркетингову стратегію.

Я виділяю для себе три ключові елементи, без кожного з яких це не має сенсу:

  • Дослідження та аналіз
  • Підготовка самої стратегії
  • Презентація та синхронізація

Далі ми пройдемося детальніше за кожним з цих пунктів і розглянемо критичні моменти, на які варто звернути увагу. 

Дослідження та збір інформації

На цьому етапі нам спочатку потрібно визначити, чи є у вашій компанії формалізована стратегія руху або з продукту, мета чи бачення куди рухатись. Це потрібно, щоб узгодити загальну спрямованість та підсилювати її. Знайдіть будь-які матеріали, до яких ви зможете дотягнутись: технічні плани, продуктові ідеї, план з продажів, візія, місія, замітки та блог компанії або CEO тощо. Маркетингова стратегія має охоплювати всі інші залежності та рухати вашу компанію до досягнення цілей та наближати бажане майбутнє. Ви допомагаєте продукту, а продукт допомагає вам, надаючи більше приводів для комунікації з користувачами, ви допомагаєте продажам, а вони дають вам інсайти або записи розмов. Все це — дуже цінна інформація, яку можна використати для покращення та розвитку. 

Далі треба визначити, яких цілей вам потрібно досягнути з командою маркетингу, що саме залежить від вас. Чи є якісь конкретні OKR або KPI, на які очікують? Поговоріть з CEO/CPO/CTO/CFO стосовно їхнього бачення та можливостей. 

Для досягнення невеликих цілей у великому масштабі (типу зростати 10% y2y) часто вибирають безпечні способи досягнення з поступовим покращенням та системним розвитком, тому що є багато ризиків, зокрема для сформованого бренду чи фінансових. 

Амбітні результати в свою чергу потребують більшої готовності до ризику; пам'ятайте про це, плануючи свій маршрут. Brewdog стала популярною саме через свою готовність ризикувати та робити щось незвичайне, те, що може або дати їм популярність, або зруйнувати.

У їхньому випадку це було повністю виправдано, бо на початку їм не було що втрачати. На противагу згадайте Bud light, яка через сміливий крок щодо ЛГБТ+ втратила лідерство, і багато фанів продукту організували бойкот.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Тепер нам треба оцінити ресурси, які у вас є або будуть надані на досягнення мети. Чи вистачить їх вам, як ви їх витратите, на що саме, у який час? Зробіть розрахунки, прикиньте результативність на час стратегії помісячно і подивіться, чи вдається хоча б на папері вийти на цільові показники. 

Варто враховувати обмеження, іноді вам потрібно дотримуватися щорічного плану щодо фінансів або не можна дозволити собі перевищити деякі жорстко встановлені обмеження. 

З огляду на це наявні ресурси можна використати по-іншому і з меншими цифрами вийти на кращий результат, але це залежить від вашої креативності і досвіду. 

Не завжди він має вирішальне значення, бо якщо ми не знаємо що це неможливо — то зробимо все для досягнення. 

Далі збираємо якомога більше інформації про нішу та ринок, дослідження та предікшени, конкурентів, про спроби досягти цілей у минулому, невдалі тактики та результати попередніх стратегій — все це буде корисним вам для формування потужної та робочої стратегії з урахуванням максимальної кількості деталей. 

Отримайте більше контексту зі свого ринку та ніші, знайдіть електронні книги та статті, досліджуйте свою тему, тренди тощо. 

Якщо вам потрібно провести якесь дослідження — зробіть це: бізнес-модель, SWOT-аналіз, таблиця функцій та аналіз конкурентів, відкритих джерел та фінансової звітності точно стануть у нагоді і додадуть шматочків пазлу у загальну картину. Не обов’язково мати цілу карту для пошуку скарбів, але має бути достатня кількість важливих шматочків. 

Основні правила на цьому етапі:

  • Не делегуйте формування стратегії своїм колегам, навіть тим, хто може це зробити, оскільки це є вашою зоною відповідальності, але ви можете скласти її з менших стратегій по напрямах: органіка, платна реклама, піар тощо. Якщо керівники відділів вже підготували їх, зверніть увагу на те, чи узгоджуються вони з загальною метою та завданнями перед включенням у загальну версію документу. 
  • Просіть про допомогу, делегуйте дослідження або збір інформації, пошук даних чи аналіз
  • Не передавайте це на аутсорс агенціям або консультантам. Зазвичай вони не мають глибоких знань про ваш бізнес і ринок (хоча є виключення з цього правила).
  • Не розраховуйте на готові стратегії, створені попередником без змін і перегляду.
  • Не використовуйте будь-які готові стратегії від подібних компаній або конкурентів. Пам'ятайте, що ваш бізнес є унікальним з точки зору ресурсів, цілей, людей та стартових позицій. Є загальні штуки, які ви можете позичити, якщо вважаєте, що це дійсно може гарно спрацювати для вас, і вірите у це.
  • Не створюйте стратегії виключно за допомогою ШІ. Вони можуть допомогти оформити ідеї чи підкинути цікаві напрями для діяльності, але не зробити це за вас.

Підготовка самої стратегії

Переконайтеся, що у вас достатньо часу для досягнення цілей і отримання результатів. Вони не занадто складні, щоб рухатись сотню років, але й не прості, щоб зробити за тиждень. Складіть список питань, які ви маєте наразі, а потім поговоріть зі своєю командою. 

Задавайте питання щодо конкретних підходів, тактик, ідей, напрямів тощо. Ви не маєте бути найрозумнішою людиною на землі та в команді, але маєте робити це у командній взаємодії, щоб разом досягнути цілей.

Спробуйте розкласти її на різні напрями за цією схемою і йдіть від загального бачення (візії) до більш конкретних напрямків руху, включаючи всю інформацію, яку ви зібрали і проаналізували. Це допоможе поглянути на маркетингову стратегію під різними кутами як систему всіх стратегій і елемент загального плану, які приведуть вас і вашу компанію до необхідного результату.

Мені приємно думати про маркетинг-стратегію як коктейль, який ми готуємо з різних інгредієнтів або того, що маємо у барі.

Корисні поради:

  • 1
    Ідеї народжуються на перетині різної інформації, досвіду, ідей та умов. Не змушуйте себе генерувати їх. Просто поєднуйте компоненти в голові та обов’язково записуйте всі, які з'являться. Потім провалідуєте їх разом з командою або зовнішніми даними підтвердите/спростуєте їх. Так, багато з них будуть невалідними та недоречними, але будуть декілька, які дійсно круті. Прямо як з А/Б-тестами.
  • 2
    Щось нове не завжди є найкращим шляхом досягнення мети. Розгляньте також перевірені методи, якщо у вас консервативний ринок, продукт і аудиторія, бо іноді вони можуть дати вам початкову точку для руху вперед безпечно і відчути землю під ногами, а пізніше прийти до більш ризикованих методів. Або навпаки — робіть всупереч тому, що роблять всі, як свого часу зробив Monobank. 
  • 3
    Ви точно можете змінити свою нішу за допомогою проривних технологій, але це вимагає більше ресурсів та вищої терпимості до ризику. Bing з ШІ несе великі ризики і витрати, але потенційний виграш частки ринку у Google робить гру вартою того.

Презентація та синхронізація

Коли ви готові представити свою стратегію, переконайтеся, що кожен розуміє основні її елементи:

  • Що потрібно зробити для досягнення цього і в які терміни, якими ресурсами
  • Хто відповідає за втілення кожного з пунктів
  • Які елементи є пріоритетними, а які менш важливими
  • Як щоденна діяльність людей впливає на загальний рух до цілі. Варто бачити, куди ми йдемо і як
  • Чи згодне вище керівництво з представленим планом
  • Чи опрацювали ви попередньо всі заперечення та питання
  • Чи досить обґрунтовані ваші твердження, якщо так — то чим

Усі ці елементи є важливими, оскільки працювати над великим завданням, як-от здійснення революції на ринку, цікавіше, ніж створення кількох матеріалів для блогу або публікація кількох соціальних повідомлень, але одне часто неможливе без іншого.

Зробіть презентацію, розкажіть про задумку, поясніть основні моменти і уважно слухайте фідбек, який надають вам, заперечення й іншу важливу інформацію та опрацюйте кожне питання або зауваження. Якщо раніше це вже спробували — то покажіть, що змінилося і чому цього разу буде по-іншому. 

Якщо не всі зрозуміють її і потрібно буде внести деякі корективи до загальної презентації — обґрунтуйте або поясніть якісь моменти додатково.

Стратегія не є таким документом, який можна створити один раз і забути про нього або залишити у незмінному вигляді. Вона повинна бути «живим» документом, в якому кожен може змінювати і видаляти деякі елементи, терміни, пріоритети, міняти місцями або перероблювати повністю.

Час від часу переглядайте і змінюйте статус задач і напрямкв, робіть зрізи зі стратегій так часто, як потрібно. Раз на значний період часу (3 місяці — півроку) переглядайте її концептуально, можливо треба буде від чогось відмовитись або навпаки — додати нові елементи. Діліться та нагадуйте про цей документ, бо у людей поки немає звички ним користуватися постійно, і їм потрібна допомога. 

Розкажіть, що саме було для вас найцікавішим, у коментарях.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

9 помилок під час просування застосунку

Сергій Коноплицький 15 годин тому

Як побудувати бренд спортсмена: п'ять кроків wow-маркетингу

Єлизавета Нечет 2 липня 2024 17:43

Як правильно налаштувати SMM, щоб збільшити взаємодію з клієнтом у 2 рази. Кейс VARUS

Катерина Селезень 27 червня 2024 16:48

Що таке retention-маркетинг та яке його майбутнє? — подкаст SPEKA «Що буде далі?» #6

Сергій Коноплицький 25 червня 2024 10:38

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 19 червня 2024 14:15