Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українське IT пережило 2022 рік: розповідають Data Science UA, 3DLOOK, SupportYourApp та AVentures Capital

Дарʼя Бабійчук
Дарʼя Бабійчук PR manager у Data Science UA
26 грудня 2022 11 хвилин читання

У 2022 році IT була єдиною експортною галуззю України, якій вдалося показати зростання попри вторгнення росії. Проте  повномасштабна війна вдарила по кожній з IT-компаній, змусивши будувати антикризові плани, релокувати та евакуювати співробітників, а також перебудовувати бізнес-процеси, іноді з нуля. 

Як український IT-бізнес зміг зберегти команди і клієнтів та продовжити працювати  Як український IT-бізнес зміг зберегти команди і клієнтів та продовжити працювати 

Засновники та засновниці Data Science UA, 3DLOOK, SupportYourApp та AVentures Capital розповіли SPEKA, як минув для них 2022 рік, які виклики він поставив перед українськими підприємцями та чого варто очікувати у 2023-му.

Олександра Богуславська
Олександра Богуславська
CEO/Founder Data Science UA
Вадим Роговський
Вадим Роговський
CEO 3DLOOK
Дар'я Лещенко
Дар'я Лещенко
Керуюча партнерка SupportYourApp
Євген Сисоєв
Євген Сисоєв
Managing partner AVentures Capital

Про плани українських IT-компаній до війни 

Олександра Богуславська: У цей рік ми заходили з амбітними планами: вели переговори з новими клієнтами з усього світу і готувалися до проведення нашої десятої конференції Data Science UA.

Вадим Роговський: У квітні-травні ми планували запустити новий продукт YourFit, який дозволив би нам рости і масштабуватися ще швидше. Також хотіли зібрати офлайн в Одесі усіх співробітників 3DLOOK з нагоди нашого шостого дня народження. 

Дар'я Лещенко: Ми чекали великого зростання наших компаній SupportYourApp, Label Your Data, Outstaff Your Team — від 40% до 100%. Готувалися відкрити четвертий офіс у Києві та ще два за межами України. 

Євген Сисоєв: 23 лютого 2022 року ми мали три угоди на стадії підписання, серед яких найбільша угода з потенційному екзиту фонду AVentures та найбільша M&A-угода, де ми виступали M&A радниками-брокерами. Звісно, ці угоди зірвалися, але сподіваємося закрити їх у 2023 році. 

Плани були дуже амбітними: після великого екзиту знову повернутися до ідей підняття великого фонду. Також ми міркували, як завести ще більше іноземних компаній через M&A в Україну. Можна сказати, що зараз ці цілі ще більш актуальні та надихаючі, але велике вікно для такого ривка може відкритися лише після перемоги України. 
Євген Сисоєв
Євген Сисоєв Managing partner AVentures Capital

Як українські IT-компанії пережили гостру фазу війни

Олександра Богуславська: Ми мали business continuity plan і готували команду до евакуації на Західну Україну, але до останнього вірили, що все буде гаразд. 24 лютого ми призупинили роботу на п'ять днів, клієнти поставилися до цього з розумінням. Від початку березня вся команда вже працювала фултайм.

Під час війни ми почали співпрацювати з декількома новими клієнтами зі Штатів, вони хотіли підтримати саме український IT-сектор, і ми їм за це безмежно вдячні. Це продуктові каліфорнійські компанії, які розробляють софт з використанням ШІ. 

Вадим Роговський: Я до останнього не вірив у найгірше, але рада директорів наполягла, щоб ми розробили business continuity plan. Ми вивезли менеджмент компанії до Штатів, решту співробітників з офісів у Одесі, Києві та Львові — у заброньовані заздалегідь готелі в Ужгороді та Чернівцях. 24 лютого наша HR-команда спрацювала дуже швидко та оперативно, і за день ми виконали план трансферу співробітників, зокрема тих, хто був у Києві, Харкові та інших містах, де було небезпечно.

Компанії, які підійшли до цього відповідальніше і вивезли своїх працівників задовго до початку бойових дій, на мою думку, спрацювали на 5. Нам я можу поставити хорошу 4.

Дар'я Лещенко: Ми готувалися. Розробили business continuity plan, прописали ризики та варіанти дій, підготували бомбосховище. Але, звісно, сподівалися, що ці плани залишаться на папері. Я, наприклад, повернулася у Київ із відрядження 18 лютого.

Коли почалося повномасштабне вторгнення, для нас першочерговим завданням було допомогти команді дістатися безпечних місць. Ми щодня зідзвонювалися з core-командою, тричі на день робили перекличку, були постійно на зв'язку, робили розсилки на всю компанію, де розповідали, що ми робимо, скільки коштів донатимо, та нагадували про основні правила безпеки під час повітряних тривог тощо.

Ми сконцентрувалися на тому, щоб знайти вихід із ситуації та забезпечити нормальне функціонування бізнесу, і це допомогло не піддатися паніці. 

Євген Сисоєв: Ми не робили ставку на війну. Особисто я, коли фаундери обговорювали дії на цей випадок, казав: «Не витрачайте час на дурниці, давайте займатися бізнесом та важливими речами». Зараз розумію, що я був неправий і варто було подумати про релокацію команди раніше. Але працівники також не дуже хотіли переїжджати в інші міста України, не кажучи вже про закордон. 

Про зміни у команді, географії і комунікаціях за час війни

Олександра Богуславська:

  • Попри все, наша команда виросла від 40 до 80 людей.
  • Деякі розробниці виїхали за кордон, і нам довелося попрощатися через те, що їм потрібна легалізація у місцевих компаніях, медичне страхування у нових країнах, нетворкінг, офіс. Проте ми не втрачаємо зв'язок та ще обов'язково зустрінемось у мирній Україні. 
  • Останні місяці навчили всіх нас адаптивності і гнучкості, тож ми на все маємо план A, B, C, D. Головне, щоб команда працювала як годинник і могла одне одного підстрахувати.
  • Всі люди у нашій компанії зараз роблять диво, балансуючи між роботою, війною, відключенням світла, волонтерством, релізом нових продуктів, дедлайнами, закупівлею старлінків. Раніше був work-life balance. Тепер це war-life balance.
  • Ми відкрили два офіси на Західній Україні — у Львові та Ужгороді. 85% нашої команди перебувають або на Західній Україні, або у Києві. Найняли людей у Каліфорнії, хтось тимчасово виїхав у Європу. 
Ніколи не думала, що команда може ефективно працювати у країні, де триває війна: без світла, без зв'язку, без тепла та води. 
Олександра Богуславська
Олександра Богуславська CEO/Founder Data Science UA
  • Якщо раніше для людей було важливо, аби в офісі було багато видів кави, спальні капсули, панорамний краєвид на місто та інші забаганки, тепер головне — це генератор, тепла вода та укриття. 
  • Відчувається зміна пріоритетів та хвиля повернення людей до роботи з офісу. 

Вадим Роговський: 

  • Нам довелося перейти на ремоут. Зазвичай наша робота була гібридною, і процеси були не до кінця адаптовані до віддаленої роботи. 
  • Зараз ми бачимо, що через відключення світла люди повертаються до офісів. Відтоку співробітників у нашій компанії немає, і це тішить. Також радує мотивація працівників — зараз вона дуже висока. 
  • До кінця літа ми наймали людей в Україні, але коли побачили реальну загрозу, змістили фокус наймання на українців, які виїхали за кордон, або на європейців. 
  • Щод географії: якщо раніше 80% нашої команди перебували в Україні і 20% у США, то тепер це 45% — Україна, а решта — США та Європа.
  • Більше часу почали приділяти комунікації, особистому спілкуванню та допомозі співробітникам у вирішенні побутових питань: релокейт родини, придбання старлінків, генераторів. 

Дарʼя Лещенко: 

  • Війна дійсно «підсвітила» людей. Ми ще більше впевнилися у своїх цінностях, особливо у важливості командної співпраці. Ми з приємним подивом зрозуміли, яких класних людей зібрали навколо себе. 
У перші дні війни ми лише за кілька годин організували колцентри, які приймали запити на евакуацію людей із Гостомеля, Бучі, Ірпеня та інших окупованих територій Київської області. 
  • З глобального — змінилося планування. З оптимістично-амбіційного воно стало більш реалістично-скептичним. Тепер перед ухваленням будь-якого рішення ми зважаємо на усі чинники, які можуть на нього вплинути — як зовнішні, так і внутрішні. 
  • Ми намагаємося мати план B, C і навіть D. Здається, зараз ми готові до всього.
  • Почали більш активно виходити на ринки, де раніше були присутні лише точково, відкрили новий офіс та декілька хабів у Східній Європі.

Про плани IT-компаній на 2023 рік

Олександра Богуславська: По-перше, витримати це все. Важко щось планувати, як раніше, на 2-3 роки вперед. Але ми намагаємося.

Є чітке розуміння того, що клієнти не платять нам за те, що ми просто хороші люди або українці. Клієнти платять за те, що ми професійно і вчасно виконуємо свою роботу, і це дуже мотивує не зупинятися. Конкуренція величезна, благодійності від усього світу на українське IT ніколи не буде, тож ми маємо вистояти, утримати клієнтів і показати хороший перформанс. 

Фокус компанії далі на розвиток бізнесу, на підтримку команди, на підтримку України. У наших планах ще більш активний вихід на міжнародний ринок, зокрема розвиток напрямів аутстаф та аутсорс

Вадим Роговський: 

  • Зараз 45% нашої команди перебуває в Україні. Ми не плануємо її зменшувати, але активніше почали розвивати нашу команду у США. І це не через війну, а через те, що майже всі наші клієнти у Сполучених Штатах Америки. Наші клієнти можуть нам поспівчувати, але бізнес є бізнес, і нам потрібно дати клієнту відчуття, що співпраця з нами безпечна і неризикована. 
  • Ми бачимо, що наш продукт особливо потрібен у непростий час рецесії, адже ми допомагаємо е-commerce та ритейлу підвищувати конверсії та доходи, знижувати повернення одягу і, відповідно, залишки. 
  • Ми хочемо, аби наш продукт YourFit став стандартом віртуального примірювання одягу спочатку у США, а потім у всьому світі. 

Дар'я Лещенко: Рухатися тільки вперед: нові проєкти, нові офіси, нові ринки, нові компанії, нові програмні рішення, нові маніфести. Безперервне зростання та розвиток — це те, що ми вміємо робити, і цим ми продовжимо займатися, незважаючи ні на що.

Євген Сисоєв: Довести наші найбільші екзити, M&A-угоди як радників та новий фонд до переможного кінця. Під акорд перемоги України. 

Який головний висновок IT-компанії зробили за 2022 рік

Олександра Богуславська: Найголовніший висновок, який зробила я особисто, — це те, що класна команда і довіра роблять дива. Мабуть, жодна країна світу не працювала б у таких умовах, в яких працюють зараз всі українці. Велике щастя, що наприкінці року всі члени команди Data Science UA живі та здорові. 

Я пишаюся всією українською IT-галуззю: що всі тримаються, працюють та виконують свої обов'язки перед клієнтами та працівниками. Українське IT є третьою за розміром експортною галуззю, що робить цей сектор життєво важливим для економічної стабільності України. Нас не зламати. 

Вадим Роговський: У ретроспективі я чітко розумію, що загроза була реальною і можна було поставитися до неї серйозніше, підготуватися краще. Мій висновок: не нехтувати небезпекою, приділяти більше уваги плануванню ризиків та завчасно інвестувати у плани B, C, D. 

Дар'я Лещенко: Диверсифікація — це наше все. Бізнес має працювати, навіть якщо певні процеси тимчасово зупиняються або затримуються. Як керівна партнерка я несу відповідальність за компанію, і не лише за стабільність сервісу, але й за безпеку та дохід співробітників. 

А ще я зрозуміла, що наш підхід до побудови щирих, відвертих і людських відносин із нашими клієнтами дійсно є правильним.

Попри те, що у 2022 році Україна почала асоціюватися у світі з небезпекою, наші клієнти залишилися з нами. 
Дарʼя Лещенко
Дарʼя Лещенко Керуюча партнерка SupportYourApp

Євген Сисоєв: Українці — це незламна нація, яка має велике майбутнє. А найсильніших підприємців та сильних духом людей складні обставини загартовують і роблять ще сильнішими. 

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Skynet під ялинку. Українські ШІ-компанії про головні події року, тренди ринку та плани на 2024 рік

Олександр Тартачний 21 грудня 2023 13:50

Вадим Роговський, засновник та CEO 3DLook, про важливість експериментів, застарілі антропометричні дані та заміну SMM на ChatGPT

Єлизавета Гогілашвілі 5 грудня 2023 14:51

BERSHKA та 3DLOOK пропонують віртуальну примірочну та рекомендації щодо розміру

Артем Житкевич 29 листопада 2023 20:24

Пробити стелю. Навіщо українській економіці більше жінок в ІТ

Єлизавета Гогілашвілі 9 жовтня 2023 13:30

Data Science UA запустила аналог Tinder для спільноти AI-фахівців

Кіра Іванова 1 червня 2023 13:54