Підсумки 2022 року: як змінилася IT-індустрія з початком війни?
IT — основний економічний драйвер для України. IT-експорт за перше півріччя збільшився на 23% і становив приблизно $3,74 млрд. За кризою та війною завжди йде відновлення. Так, це буде не скоро і ніхто не знає коли, але воно буде, і потенціал України великий. Умовою є фінансова підтримка та уміння бізнесів підлаштовуватися й фокусуватися на ефективності.
Загальні тенденції IT-індустрії у 2022 році
Загальний бізнесовий вектор усіх компаній (не тільки України, а й світу) тепер зосереджений на підвищенні ефективності роботи, збільшенні показників профіту, зменшенні витрат, зокрема на розвиток, ризиковані експерименти та персонал. Компаніям стало менш вигідно в моменті наймати та збільшувати штат, а люди побачили, що найстабільніша сфера в Україні — IT. Саме тому попит найбільше зростає у сегменті кандидатів без досвіду в IT взагалі. Відгуки на вакансії збільшилися у 3-4 рази.
До того ж ми спостерігаємо світову фінансову кризу. Зниження коефіцієнту Nasdaq більш ніж на 30-40%, падіння акцій найбільших технологічних компаній світу, масові скорочення, зменшення інвестицій у нові продукти та стартапи (від початку року зниження суми інвестицій на понад 50%) — все це змушує IT-компанії оптимізувати свої витрати, зменшувати темпи зростання та змінювати ринок наймання.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Співпраця з іноземними клієнтами, корпоративна культура та формат роботи в перші місяці війни і зараз
Співпраця з іноземними клієнтами на початку повномасштабного вторгнення — це про підтримку, знижки та додаткові можливості. Деякі безкоштовно надавали доступ до своїх сервісів. Для компанії, що в моменті витрачає багато коштів на евакуацію своїх працівників і їх родичів, активно підвищує свої показники та намагається впоратись з новою реальністю – це відчутна допомога.
Продуктові IT-компанії все більше приділяють увагу корпоративній культурі, піклуються про безпеку своїх працівників, психологічну підтримку, а тепер ще й про забезпечення автономної роботи. Дорослі люди у дорослій корпоративній культурі вміють не просто відновлюватися та адаптуватися у нових реаліях, а й створювати новий сенс роботи.
Ми завчасно забронювали декілька автономних готелів на заході країни. І з початку грудня частина команди вже перебуває на цих локаціях. Quarks покриває вартість проживання співробітників та допомагає їм з поселенням близьких та тварин. В першу чергу – це задля зменшення хвилювання та ризиків під час можливих обстрілів або інших подій.
Розуміємо, що не всі можуть виїхати з різних особистих причин, тож обладнали офіс двома генераторами: основним та резервним, які також живлять водопостачання та системи опалення. Душовими кабінами з резервом технічної води, запасом їжі, медикаментів та можливістю залишитись на ніч, на випадок повного блекауту. Готуємось до найгіршого і знижуємо рівні переживань команди.
Важливою зміною також є впровадження різних систем оцінювання, що підлаштовані під гібридний формат роботи з форс-мажорними обставинами. Менеджери приділяють левову частку часу на пропрацювання дій у випадку ЧС та враховують більше ризикових моментів в стратегії.
Яка проблематика в IT залишається сьогодні і до яких проблем маємо бути готові в майбутньому
Основною проблемою для всіх україно-локалізованих бізнесів залишається безперебійність роботи працівників та їх безпека. Ситуація з відключеннями навряд чи буде системно вирішена в найближчий час, отже технологічним компаніям слід адаптуватись – облаштовувати офіс, змінити формат роботи та домовленостей, допомагати з автономією вдома.
Команди розкидані по всій Україні та світу. Частина людей в офісі, частина десь ще, форс-мажорні обставини, тривожність та інше. Синхронізація команди в оффлайн та онлайн режимі нерівномірна і це те, з чим потрібно навчитись працювати. Ми всі стоїмо за конвеєром корисних справ і демонструємо одне одному приклад.
Які кроки допоможуть розв'язати «больові» питання або хоча би покращити ситуацію (зі сторони IT-компаній, керівництва держави, іноземних партнерів) у 2023?
Наша мета – підвищувати операційну ефективність та рівень найму, розвиватись як продуктова IT-компанія, та бути готовими до великих змін через 2-3 роки.