Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Наталія Миронова
Наталія Миронова Relationship Manager at SPEKA
20 вересня 2022 8 хвилин читання

Work-war balance. Ключові навички для топменеджера під час війни

Повномасштабна війна росії проти України докорінно змінила наше життя від побуту до економіки. Бізнесу довелося евакуйовувати працівників, переносити виробництво у безпечніші регіони, відбудовувати з нуля ланцюжки постачання і намагатися зберегти команду. 

Але як ефективно керувати командою, коли триває війна, а гайдів для менеджерів під час воєнного стану ще не вигадали?

Переосмислити роль і завдання лідера допоміг COVID

Пандемія коронавірусу стала першою глобальною кризою, що спонукала бізнес до перебудови процесів та переосмислення ролі лідера. Ця нова реальність вимагала від керівників нового підходу. Раніше керівник мав справу лише з «робочим» аспектом особистості свого працівника, але під час пандемії, за даними World Economic Forum, керівникам довелося працювати з «людиною загалом». Адже особистість співробітника на роботі — це лише одна із складових його характеру, який визначається його побутом, досвідом, оточенням. Керівникам довелося навчитися бути більш гнучкими, враховувати особливості своїх співробітників поза межами їхніх прямих робочих обовʼязків. 

Топам довелося звернутися до соціології та системного мислення, щоб створити справді комплексні підходи до взаємодії з персоналом. Дослідження показали безпрецедентний рівень стресу та вигорання співробітників під час пандемії.

Завдання забезпечити добробут співробітників надто важливе та складне, коли вони працюють віддалено або за гібридним графіком.
Емі Едмондсон
Емі Едмондсон професорка лідерства та менеджменту Гарвардської школи бізнесу

Здобуті у розпал пандемії навички виявилися корисними, коли керівникам довелося  вибудовувати процеси командної взаємодії у нестабільний воєнний час. 

SPEKA розбиралася, які навички виявилися найпотрібнішими топменеджеру в умовах війни. 

1. Чітко визначати цілі

Згідно з дослідженням Global Leadership Forecast 2021, одне з головних завдань керівника — чітко визначити, до якої саме мети прямує компанія. Щоб співробітники відчували впевненість у майбутньому компанії та у собі, вони мають розуміти і стратегічні, і короткострокові цілі вашого бізнесу. 

В умовах війни розуміння, куди та навіщо йде компанія, є основою всієї роботи. 

2. Критично мислити

За словами Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University Євгенії Клепи, ця навичка допомагає вчасно та ефективно проаналізувати ситуацію. Ви маєте завжди бути готовим до евакуації, релокейту або швидкого ухвалення рішення, яке визначить існування вашої компанії. 

Фактчекінг також критична навичка для топменеджера, адже до вашої позиції, заяв та публічних постів дослухається більшість співробітників. 

3. Спершу допомогти собі

Війна — постійне джерело стресу і тривоги. Інколи здається, що ви поділяєте роль керівника з роллю психолога. Але згадайте рекомендації з поведінки під час авіаперельотів: спочатку ви маєте одягнути кисневу маску собі, а вже потім дитині. Спочатку допомагаємо собі, а потім команді. Основа основ психічного здоров'я тут.

Як і у будь-які складні часи, під час війни лідер має бути послідовним, зваженим та готовим ухвалювати складні рішення. Головне завдання — це втримати команду і за змоги допомогти кожному. Як саме, це вже мистецтво, яке не можна поставити у рамки.
Андрій Живолович
Андрій Живолович CEO Precoro

Євгенія Клепа згодна, що насамперед потрібно взяти відповідальність за самого себе. Все починається з голови, тобто з лідера. Якщо у лідера є ресурс, то він зможе підтримувати інших. 

4. Брати на себе відповідальність та заручитися підтримкою команди

Євгенія Клепа додає, що обов'язок керівника під час воєнного стану — це вміти брати на себе відповідальність. Топменеджери — ключова ланка у компанії. Вони визначають загальний напрям діяльності компанії, формулюють бачення, розробляють плани та стратегії, а також розподіляють ресурси для досягнення цілей компанії. 

"Також потрібно заручитися підтримкою команди. Це питання стейкхолдерів, які не завжди є у компаніях у достатній кількості", — додає Клепа.

5. Не дати вигоріти співробітникам

Результати опитування, про які йдеться у книзі «Добробут на роботі: як створити життєстійкі та процвітаючі команди», показують, що ті культури, в яких існує ефективна інтеграція роботи та особистого життя та можливості для зростання, мають більше шансів утримати талановитих співробітників. 

Компанії можуть використати різні стратегії для цього: наприклад, LinkedIn worldwide надає співробітникам додаткову оплачувану тижневу відпустку як можливість відключитися від мережі та відновити сили. Компанія Wanderlust Group зробила ще один крок уперед, впровадивши чотириденний робочий тиждень для зниження вигорання, розглядаючи його як універсальний інструмент рекрутингу. 

Під час війни звичний work-life balance перетворився на work-war balance.

Тож треба враховувати, коли співробітникам потрібно спуститися у сховище під час тривоги або відволіктися на волонтерство, а коли зупинитися.

«Іноді вкрай важливо сказати співробітнику „Видихни, візьми вихідний, піди у відпустку“. Не всі відповідальні люди (а саме відповідальних ми наймаємо) вчасно розуміють, коли їхній ресурс вичерпався», — ділиться досвідом Андрій Живолович

6. Бути гнучким

За словами Андрія Живоловича, зараз керівнику дуже допоможе гнучкість і впевненість у собі. Гнучкість допоможе підлаштовуватися під ситуацію, оперативно адаптувати плани до поточних умов та змінювати пріоритети, впевненість допоможе втілювати заплановане у життя і дати вашій команді віру у завтрашній день. 

Продуктова компанія MacPaw навіть створила Emergency Concierge Service, щоб гнучко реагувати на виклики воєнного часу.  Цей сервіс допомагав вирішувати термінові запити людей у команді: з евакуацією, пошуком житла для сім'ї після переїзду тощо. «Щодня коучі MacPaw організовують групові зустрічі з психологічної підтримки, а також проводять індивідуальні сесії для спеціалістів компанії та їхніх близьких», — пояснив COO компанії Іван Портний.

А ІТ-компанія Sigma Software на початку війни надала своїм співробітникам більшу свободу в ухваленні рішень терміново і без багаторівневого узгодження, зокрема у питаннях релокації команди. 

"Ми застосовували принцип "не проси дозволу, за потреби попросиш вибачення". Вибачатися нікому не довелося", — розповідають у Sigma Software.

7. Розвиватися та прокачувати емоційний інтелект

Менеджери, які мають високий емоційний інтелект та емпатію, частіше встановлюють високий рівень довіри зі своїми співробітниками, формують у компанії культуру прозорості та ставлять запитання, щоб краще зрозуміти ситуацію. 

«Щочетверга ми проводимо зустрічі для співробітників (knowledge sharing), де охочі можуть поділитися з усіма своїми знаннями. Це легкий формат дискусій, де, наприклад, тестувальник може дізнатися нове про бізнес-аналіз, а девелопер — про те, як проводити технічне інтерв'ю з кандидатами», — пояснює Custom Division Director Р2H Михайло Захаров. 

На перетині різних компетенцій постають дуже цікаві питання та відповіді, які штовхають компанію вперед. Для нас це — про нові горизонти. 
Михайло Захаров
Михайло Захаров Custom Division Director Р2H

Тож навіть під час війни не треба забувати про освіту та саморозвиток. Крім водійських курсів та такмеду згадайте про кризовий менеджмент, продовжуйте прокачувати лідерські навички. 

8. Змінюватися швидко, планувати короткостроково

Потрібно вміти реагувати на події блискавично, а також змиритися з тим, що довгострокове планування тимчасово відійшло у небуття, бо надто різко змінюються обставини і для країни, і для бізнесу. 

"СEO мирного часу ставить великі, об'ємні та гучні цілі. CEO воєнного часу надто зайнятий боями з конкурентами, щоб читати книги консультантів, які овочевою яткою не керували", — зазначає відомий американський бізнесмен та інвестор Бен Горовіц. 

Я проти п'ятирічок. Виклики можуть бути на пів року / рік максимум. Ми Україна, а не Ізраїль. Ми ще не знаємо, як жити довгий час в умовах війни. Тому я не підтримую історію з плануванням на п'ять років наперед. 
Євгенія Клепа
Євгенія Клепа Executive Director, 1991 Accelerator

Яким має бути топменеджер воєнного часу 

Топменеджер під час війни — це капітан, що повинен успішно привести свою команду у гавань, а не завести у шторм. Від його емоційної стабільності, гнучкості та здатності швидко пристосовуватися до змін залежить не тільки майбутнє компанії, а й економічна стабільність України.

Сьогодні у українських бізнес-лідерів є унікальний шанс побудувати ефективну, сучасну, гнучку культуру управління, яка витримає війну і буде успішною у мирний час, а також дасть змогу зберегти та зміцнити команду, що зробить вашу компанію сильною та конкурентоспроможною і всередині країни, і на міжнародній арені. 

Тому ключові навички лідера воєнного часу — це вміння ставити цілі, критично мислити, бути готовим адаптуватися до нових умов, берегти власне ментальне здоровʼя і підтримувати співробітників. 

«Важливо ставитися до людей, з якими працюєш, з повагою, і памʼятати, що не все у житті можна виміряти за допомогою KPI», — резюмує Андрій Живолович.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи варто довчатися і зараз пробувати входити в ІТ, зважаючи на ситуацію на ринку

Олександра Стеценко 3 години тому

Цифрове забуття для російського VK та захист від астероїдних атак. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 6 годин тому

Їжа в режимі AR, чатбот для боротьби зі злочинцями, незвичайний 3D-друк. Українці запітчили свої стартапи інвесторам на івенті 1991 Accelerator

Христина Коновалова 19 годин тому

Розповідь світчера. Майбутній айтівець викладав астрономію, досліджував ракети та заводив в Україну лоукостери

Юлія Даниленко 23 години тому

Отримати грант чи піти стажером: як IT-компанії впливають на розвиток освіти в Україні

GlobalLogic Ukraine 28 вересня 2022 13:50