Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Михайло Дикаленко
Михайло Дикаленко Журналіст SPEKA
27 жовтня 2022 11 хвилин читання

Напередодні продажу Twitter. Рейтинг найбільших угод M&A у Вig tech за останні 15 років

Ілон Маск пообіцяв закрити угоду з придбання Twitter цієї п'ятниці, 28 жовтня, повідомляє Bloomberg. Прогнозована вартість угоди в $44 млрд – рекорд навіть для Вig tech. 

Вчора Маск навіть завітав у штаб-квартиру компанії з умивальником в руках, після чого змінив свій опис в соцмережі на Chief Twit. 

Let that sink in, – зіронізував Маск. 

Схоже, Маск все-таки впіймає і зʼїсть свою синю пташку. Користуючись нагодою, SPEKA зібрала найбільші tech M&A за минулі роки.

Топ-5 найбільших M&A угод  Топ-5 найбільших M&A угод 

Також розповідаємо, як кожна з цих угод вплинула на ринок і як змінилася капіталізація компаній після продажу (спойлер — далеко не завжди на краще). 

До рейтингу не увійшла так і не укладена угода між Oracle та ByteDance щодо продажу американських активів соцмережі TikTok, яку за свого президентства просував Дональд Трамп – адже після перемоги Джо Байдена на виборах 2020 року перемовини завмерли, а потім вмерла і угода. 

Проте варто зазначити, що у червні поточного року TikTok все ж погодився перенести дані своїх американських користувачів у хмарні сховища Oracle з міркувань безпеки та у відповідності до вимог законодавства США. 

№11. Instagram: $1 млрд (2012)

Що це:
мобільна соцмережа з акцентом на фото та відео
Продавець:
Instagram
Покупець:
Facebook Inс. (зараз Meta Inс.)
Капіталізація натепер:
не розраховується, але за оцінками суттєво зросла

Соціальна мережа з обміну фото для мобільних застосунків була придбана Facebook Inc. (на той час соцмережею, яка працювала лише на стаціонарних ПК) за $1 млрд. У 2012 році ця сума здавалася захмарною, але завдяки їй сам Facebook не лише вдало провів IPO, але й по суті поглинув свого найстрашнішого конкурента. У рік продажу аудиторія Instagram становила до 30 млн, а сьогодні налічує пів мільярда і продовжує зростати. За оцінками експертів, натепер вартість Instagram суттєво перевищує $30 млрд.

№10. Tumblr $1,1 мрд (2013)

Що це:
сервіс мікроблогів
Продавець:
Tumblr
Покупець:
Yahoo!
Капіталізація натепер:
$3 млн (неофіційні дані за останнім продажем)

Сервіс мікроблогів Tumblr можна сміливо записувати до єдинорогів, що повільно помирають. Звісно, можна сказати, що Instagram, який продали майже за таку саму суму на рік раніше, вже тоді був набагато більш перспективним проєктом. Але Tumblr дуже не поталанило з покупцем. 

За свідченнями топспівробітників компанії, коренем проблеми було те, що в Yahoo! просто не розуміли, що саме вони купують. Першою помилкою була ставка Yahoo! на рекламу, яку у Tumblr взагалі не розвивали до купівлі. Попри усі спроби, нагнати конкурентів не вдалося. Потім Yahoo! повністю заборонив дорослий контент на платформі, хоча 10% блогів на Tumblr спеціалізувалися саме на NSFW-контенті. 

Невдалими виявилися й інші рішення Yahoo з оптимізації платформи, тож популярність сервісу, який на піку налічував понад 400 млн активних користувачів, почала стрімко падати. До 2018 року Tumblr втратив до 30% свого трафіку. 

Результат: після кількох перепродажів у 2019 році Tumblr купив Automattic Inc. За неофіційними даними, усього за $3 млн.

№9. YouTube: $1,65 млрд (2006)

Продавець:
Чад Герлі, Стів Чен і Джавід Карім
Покупець:
Google Inc.
Угода укладена:
2006
Капіталізація натепер:
понад $160 млрд (неофіційні дані)

У 2018 році група експертів Morgan Stanley провела неофіційну оцінку капіталізації YouTube, яка перевищила $160 млрд. Цікаво, що у 2006-му $1,65 млрд, які Google виклала за сервіс, експерти майже одностайно називали надмірною ціною. Сервіс, заснований за рік до продажу, не був готовий ані концептуально, ані технічно.

Втім у цьому, мабуть і полягає талант інвестора найвищого ґатунку — побачити за технічно недосконалим продуктом те, чим буде користуватися вся планета. Натепер у YouTube понад 5 млрд переглядів щоденно.

№8. GitHub: $7,5 млрд (2018)

Що це:
сервіс для розроблення та хостингу ПЗ
Продавець:
компанія GitHub
Покупець:
Microsoft
Капіталізація натепер:
не розраховується

GitHub — веб-сервіс для спільного розроблення та хостингу IT-проєктів. Фактично став професійною соцмережею для розробників, де окрім розміщення коду можна коментувати правки, стежити за новинами тощо. Заснований 2008 року, у 2018-му його поглинув Microsoft. 

За оцінками експертів, сума угоди приблизно дорівнювала капіталізації і відтоді суттєво не змінилася. 

Завдяки придбанню Microsoft значно зміцнив свій підрозділ Intelligent Cloud, який приносить основний дохід корпорації (разом з GitHub до нього входять хмарний сервіс Azure, Windows Server та SQL Server).

№7. Skype: $8,5 млрд (2011)

Що це:
голосовий, відео- та текстовий месенджер
Продавець:
консорціум власників (Silver Lake, Andreessen Horowitz, Canada Pension Plan Investment Board та інші)
Покупець:
Microsoft
Капіталізація натепер:
не розраховується, за оцінками, суттєво впала

Сервіс запустили у 2003 році, станом на 2010-й у компанії було 663 млн користувачів. У 2011 році відбулося поглинання компанією Microsoft за $8,5 млрд: корпорпорація потребувала заміни Windows Live Messenger. Тесh-гігант додав до сервісу кілька функцій, але водночас оголосив про закриття напряму Skype для бізнесу.

На початку пандемії COVID-19 Skype контролював понад 32% ринку, але вже у 2021-му його частка впала до 6,6%. 

№6. Tableau: $15,7 млрд (2019)

Що це:
сервіс з розроблення ПЗ
Продавець:
Tableau Software, Inc.
Покупець:
Salesforce
Капіталізація натепер:
не розраховується

Tableau — розробник однойменного програмного забезпечення для інтерактивної візуалізації даних і бізнес-аналітики. Був заснований у січні 2003 року. IPO провів на Нью-Йоркській фондовій біржі у 2013-му, зібравши $225 млн.

Серед основних продуктів —Tableau Desktop (домашня і професійна версії), сервер Tableau (серверна версія), Tableau Online (публічний PaaS), Tableau Vizable (мобільний застосунок для візуалізації користувацьких даних), Tableau CRM та інші. У 2019 році компанію поглинув CRM-розробник Salesforce.

№5. Figma: $20 млрд (2022, триває оформлення)

Що це:
розробник ПЗ інтерфейсів
Продавець:
Figma
Покупець:
Adobe
Капіталізація натепер:
оцінка приблизно $10 млрд (травень 2021)

Компанія Figma надає онлайн-сервіси для розроблення інтерфейсів з можливістю організації спільної роботи в режимі реального часу. Сервіс доступний за передплатою (передбачений безкоштовний тарифний план для одного користувача). Використовується для детального розроблення дизайну інтерфейсів мобільних застосунків, вебсайтів, корпоративних порталів.

Від самого початку компанія йде шляхом монетизації продуктів і не може похвалитися великою аудиторією (1 млн зареєстрованих користувачів). Втім це не завадило Figma отримати високу ціну від Adobe.

№4. WhatsApp: $22 млрд (2014)

Що це:
месенджер
Продавець:
WhatsApp Inc.
Покупець:
Facebook Inс. (тепер Meta Inс.)
Капіталізація натепер:
не розраховується

Продаж культового сервісу миттєвого обміну повідомленнями WhatsApp довго був новиною №1 у світі. За умовами угоди Meta заплатила $4 млрд грішми, $12 млрд — акціями компанії, ще $3 млрд — акціями з додатковими умовами. З урахуванням коливання курсу акцій за час, поки готувалась угода, остаточна ринкова сума вийшла на $22 млрд. 

Якщо придбання Instagram для Facebook було перспективною угодою, WhatsApp з першого дня дозволив суттєво доповнити базу даних компанії і безпосередньо збільшував прибуток за рахунок більш точного таргетування реклами.

№3. LinkedIn: $26,2 млрд (2016)

Що це:
соціальна мережа
Продавець:
LinkedIn
Покупець:
Microsoft
Капіталізація натепер:
не розраховується

LinkedIn зʼявилася у 2003 році як звичайна соціальна мережа. Згодом її перепрофілювали у мережу для пошуку та встановлення ділових контактів. Користувачі мережі представляють 150 галузей бізнесу з 200 країн. Таким чином LinkedIn уникає або майже уникає головних мережевих хвороб — випадковості контактів, агресивності користувачів тощо. Адже це платформа для спілкування професіоналів за обраними напрямами.

Правду кажучи, Microsoft придбав (за рекордну для корпорації суму) дані про контакти, вподобання тощо 750 млн зареєстрованих користувачів, які використовуються у сервісах компанії. 

№2. Slack: $27,7 млрд (2020)

Що це:
корпоративний месенджер, ПЗ для спільної роботи
Продавець:
Slack Technologies
Покупець:
Salesforce
Капіталізація натепер:
не розраховується

Корпоративний месенджер Slaсk був створений майже випадково як інструмент спілкування команди розробників ігор. Але «вбивця корпоративної пошти та Skype» (як його назвали пізніше) вже у день тестування зібрав аудиторію у 8 тис. зареєстрованих користувачів і став найбільш швидкорослим застосунком в історії. У 2019 році під час лістингу загальна капіталізація компанії Slack Technologies становила $23,2 млрд. 

Для розробника CRM-систем Salesforce це ще один крок у конкуренції з Microsoft: аудиторія сервісу становить приблизно 1,1 млн користувачів, переважно з IT-індустрії.

№1. Twitter: $44 млрд (2022, угода на стадії підготовки)

Що це:
соціальна мережа, сервіс мікроблогів
Продавець:
Twitter Inc.
Покупець:
Ілон Маск
Угода укладена:
на етапі підготовки
Капіталізація:
$40,4 млрд

Історія з продажем «щебетуна» не залишає перші шпальти протягом останнього року. Фаундерам Twitter — Джеку Дорсі, Ноа Глассe, Бізу Стоуну та Еванcу Вільямсу — вдалося створити з елементарних речей справжнє диво. Яке, між іншим, може стати (у разі ухвали угоди з Маском) ще й найдорожчою угодою M&A у Big Tech. 

Офіційно Маск планує досягти 600 млн монетизованих користувачів у 2025 році та 931 млн до 2028-го (натепер їх майже 200 млн). Дохід компанії до 2028 року Маск планує збільшити у понад п'ять разів — до $26,4 млрд (половина доходу — від передплати, решта — від реклами). Для порівняння, нині з $1,19 млрд виручки 90% дає реклама. Також Маск вже оголосив про плани скоротити штат Twitter на 75%

Пʼятниця — крайній термін, коли Маск може закрити угоду з придбання Twitter за $44 млрд. 

«Я хочу, щоб Twitter охопив максимальну кількість людей не лише у країні, але й у світі, — сказав Маск про свої плани щодо платформи на зустрічі зі співробітниками компанії у червні. — Китай практично живе у WeChat, тому що він дуже зручний і корисний у повсякденному житті. І якщо ми зможемо цього досягти з Twitter, це буде величезним успіхом».
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

YouTube прийматиме скарги на ШІ-імітацію голосу та обличчя користувачів

Кіра Іванова 1 годину тому

Білл Гейтс нагадав про надмірне споживання електроенергії ШІ

Олеся Дерзська 28 червня 2024 16:07

Figma анонсує великий редизайн за допомогою ШІ

Вікторія Рудзінська 26 червня 2024 20:43

Блогерка поставила 15 запитань в анкеті і відмовила 5000 чоловікам

Олеся Дерзська 26 червня 2024 15:17

YouTube тестує нову функцію для розкрутки відео

Владислав Паливода 26 червня 2024 14:12