Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українське IT у 2023 році: до яких викликів готуватися

Степан Веселовський
Степан Веселовський CEO Львівського IT Кластера
23 грудня 2022 6 хвилин читання

Повномасштабна війна, а отже, вимушена міграція спеціалістів, мобілізація, закриті кордони, інфраструктурний терор росіян та нестабільність енергосистеми – з усім цим зіткнулося українське ІТ в цьому році. Попри ці виклики, індустрія показала стійкість і навіть ріст. Але в 2023 все може може змінитися. І не в кращу сторону. 

Уперше за 25 років IT-галузь може не показати росту у 2023 році

Головним викликом для IT-галузі та держави на наступний рік буде відновлення росту обсягу експорту комп'ютерних послуг. Попри те, що загалом за десять місяців 2022 року експорт зріс на майже на 10%, останні місяці ми спостерігаємо негативні тенденції. Обсяг експорту скорочується. 

На початку літа ми підготували наше дослідження IT Research Resilience, в якому передбачали різні сценарії розвитку подій, зокрема і щодо експортної виручки IT галузі: від оптимістичного у $8,5 млрд  до песимістичного у $7,2-7,5 млрд. Станом на теперішню динаміку ми бачимо, що галузь рухається до найгіршого сценарію — до $7,1 млрд. Якщо тенденція буде продовжуватись, то в наступному році ми будемо мати перше падіння експорту у порівнянні з минулим роком за останнє двадцятиліття. 

На жаль, ситуація буде загострюватися і на початку наступного року. Адже попереду ще два зимових місяці, а обстріли росіян по критичній інфраструктурі не припиняються. Відтак, ми повинні бути готові до довших блекаутів з відсутністю інтернету.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Крім того, удари окупантів по критичній інфраструктурі зумовлюють скорочення кількості іноземних замовників на ринку. Закордонні компанії усе обережніше наймають українських спеціалістів, адже побоюються, що ті через війну не можуть виконувати замовлення вчасно. Кількість вакансій на ринку вже скоротилася майже вполовину. Крім того, якщо іноземці і готові наймати українців, то здебільшого «middle» та «senior» кваліфікації. Вакансії на позиції без або з мінімальним досвідом зменшилися на 70% від довоєнного часу. А джунів навпаки стало в 3,5 рази більше. 

Відрядження та бронювання: як держава може допомогти IT-індустрії

Більшість IT-компаній уже подбали про те, щоб зробити свої офіси автономними. За власний кошт закупили генератори, закуповують Starlink та системи накопичення енергії. Ми у Львівському IT Кластері також робимо усе, щоб компанії нашої спільноти мали змогу продовжувати вести свій бізнес. У жовтні Кластер отримав право на ексклюзивний Angel account і тепер має право закуповувати великі партії терміналів з тарифним планом RV. Ми вже замовили 800 терміналів для компаній Кластера. І надалі за потреби будемо знову замовляти великі партії терміналів. 

Але без допомоги держави галузь не зможе розвиватися і рости. Майже рік IT-спільнота просить розробити прозорий механізм бронювання ключових спеціалістів. Нещодавно Президент Володимир Зеленський підписав Закон № 7687 «Про внесення змін до Закону України „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію“ щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час. Водночас, ми ще очікуємо напрацювання Кабміну щодо того, як він працюватиме.

Львівський IT Кластер працює над тим, щоб оновлений механізм бронювання ключових спеціалістів відповідав інтересам якомога більшої кількості компаній. Адже поки що ті документи, які ми бачимо, не зможуть повністю задовольнити галузь.

Наприклад, поки що документ передбачає бронювання лише штатних працівників. Однак, згідно з нашим дослідженням IT Research Resilience таких лише 14%. Більшість айтівців, а саме 88% в Україні працюють, як ФОПи. Не прописана також і система бронювання для компаній, які мають гіг-контракти, тобто є резидентами Дія-city. 

Не зрозуміло також, чи працюватиме цей закон для стартапів чи середніх і малих компаній до 250 працівників, які якраз і переважають на українському ринку. Згідно з нашими даними, майже кожен другий IT-спеціаліст (43%) працює саме у таких компаніях.

Ще одне досі не вирішене, але важливе для росту обсягу експорту питання – це виїзд спеціалістів за кордон у відрядження. За нашими даними 67% компаній працюють на зовнішньому ринку, 30% на змішаному і 3% на ринку України.  Особистий контакт, участь у бізнес-форумах та конференціях на кшталт Web Summit надважливий для укладання нових договорів, а відтак росту. Українським айтівцям потрібно бути представленими у світі, показувати, що ми є і ми готові працювати. 

Львівський IT Кластер разом з іншими профільними спільнотами ще в березні звертався до уряду з проханням розробити прозору систему виїзду айтівців за кордон. У вересні мало запрацювати «єВідрядження». Але проєкт повернули на доопрацювання і з того часу немає жодних новин. 

ІТ в очікуванні 2023 року

Українська IT-галузь уже показала високий рівень адаптивності до різних сценаріїв, і здатна подолати виклики і наступного року. Саме тому на IT покладають великі надії у наповненні бюджету, а згодом і фінансуванні відбудови країни після перемоги над окупантами. 

Однак, держава повинна дослухатися до запитів індустрії.  Ми, у Львівському IT Кластері, сподіваємося, що у наступному році питання з бронюваннями ключових працівників IT-компаній та відрядженнями спеціалістів нарешті вирішаться. Ми вже бачимо результат затягування цих процесів. Якщо так буде тривати і надалі, ситуація ставатиме ще більш критичною. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Soft skills у роботі проєктного менеджера: як знайти баланс

Марат Торянік 18 годин тому

PR Community від Kharkiv IT Cluster: «Омніканальність у retail: як завжди залишатися в полі зору клієнта?»

Olga Sukhorukova 22 години тому

Подкаст «Закрив Раунд» готує вже 5-й сезон. Старт у жовтні

Анна Старкова 10 жовтня 2024 16:21

МХП першою в Україні отримала міжнародний акредитований сертифікат про безперервність бізнесу

Віталій Новак 9 жовтня 2024 15:55

Європейська Бізнес Асоціація та Diia.City.Union запрошують на Ukraine Tech Conference

Ольга Топольська 9 жовтня 2024 12:57