Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Яким стало українське IT в умовах війни. Дослідження IT Research Resilience

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
1 серпня 2022 7 хвилин читання

Lviv IT Cluster оприлюднив результати дослідження IT Research Resilience. Його мета — дослідити зміни, які відбуваються в індустрії після початку повномасштабної війни. Звіт презентував CEO кластеру Степан Веселовський. SPEKA розповідає про основні результати дослідження, економічні очікування, мобілізацію айтівців та міграційні настрої. 

IT в Україні до війни і сьогодні

До війни IT-ринок України генерував $6,9 млрд експортного виторгу за рік. Загалом в Україні було приблизно 285 тис. айтівців, а головні тех-хаби розташовувалися у Києві, Львові, Харкові, Дніпрі та Одесі. Зростання ринку становило 38% щодо 2020 року. 

До війни майже 40% ІТ-спеціалістів проживали у Києві та на півночі України, ще 27,8% у Харківській, Дніпровській, Запорізькій областях та на Донбасі. Тепер у цьому регіоні залишилося менше 10% айтівців. Значний приріст у Центральній та Західній Україні — з 8,4 та 16,5% до 22 та 24% відповідно.  

За даними IT Research Resilience, станом на травень-червень за кордон виїхало 50-57 тис. ІТ-фахівців. Поки що вони є податковими резидентами України. Залишилося в Україні приблизно 228 тис. представників індустрії.

Середній вік фахівця — 31 рік, знизилася частка жінок через міграцію. Майже 16% сімей працівників живуть за кодоном та в Україні одночасно. Це підсилює міграційні настрої.

Третина спеціалістів працює у великих компаніях (понад 1 тис.). Серед типів компаній переважає аутсорс — 41% продуктовими є 24% фірм, 17% мають змішану структуру, 9% — аутстаф, а ще 3% — це стартапи. 

Про зміни в роботі IT в Україні 

44% працівників зазначили, що у них сталися зміни в роботі. 27% змінили місце праці, а 11% втратили роботу та перебувають у пошуках нової. Серед інших змін — перехід на інші проєкти та у резерв (bench). Також уперше за останні сім років досліджень фіксували такі проблеми, як часткову зайнятість та безробіття. 

Щодо податкового резидентства, то 18% тих, хто проживає за кордоном, планують легалізувати свій ФОП у тій країні, де зараз проживають. А 12% айтівців скористалися можливістю платити знижений податок (2% від доходів замість 5%). 

Про доходи IT-спеціалістів під час війни

Приблизно 73% ІТ-спеціалістів кажуть, що їхні доходи не змінилися або зросли. Але водночас зросли витрати. Це зокрема пов'язано з релокацією та переїздами. 

Серед айтівців 89% (203 тис. людей) донейтять на благодійність. 14% із них витрачають на це понад чверть сімейного бюджету.

ІТ-індустрія заходу України

Найбільше компаній у Львівській області — 563. Це більше, ніж у шести інших регіонах разом взятих, де компаній 397. У Львівській області зараз проживає 37 тис. спеціалістів. У двох найближчих областях — Івано-франківській та Тернопільській — 4,5 тис. і 4 тис. фахівців.

Медіана доходу айтівців — $2360. При цьому медіанна зарплата прибулих працівників суттєво вища, ніж місцевих. Наприклад, у Львівській області медіанний дохід місцевих спеціалістів становить $2400, а приїжджих $3000. У Чернівецькій це $1600 та $2500 відповідно. 

Витрати на релокацію у перший місяць для IT-фахівців становили $14,7 млн. Щомісяця на переїзд українські айтівці витрачають $13,1 млн. 

Економіка війни

Зростання доходу від початку війни відзначило 65% компаній, зменшення доходів — 26% фірм. Тому попри війну ринок ІТ-індустрії продовжує зростати. Майже половина компаній повністю відновила роботу, ще 41% — на більш ніж три чверті потужностей. 

Також понад половина (55%) компаній зазначили, що отримали від клієнтів пропозиції про додаткову співпрацю, щоб підтримати фірму пыд час війни. Натомість 25% компаній повідомили про розірвані контракти, з них 7% втратили більшу частину доходу. 

Більшість компаній (88%) продовжують наймати в Україні. При цьому майже ніхто з керівництва не зацікавлений у відкритті офісів в Україні. Найпопулярніший напрямок  — Польща. Там планують відкрити представництва 20% компаній. 

Економічні очікування IT-ринку України

Більшість учасників ІТ-ринку (64%) думають, що індустрія буде зростати. Щодо директорів компаній, то вони стримано оптимістичні, але у довгостроковій перспективі також налаштовані, що ринок зростатиме. 

Експортний виторг, за даними досліджень, за збереженні наявного тренду — $8,5 млрд (+23% від минулого року). За негативного сценарію — $8,1 млрд. Якщо всі айтівці, які емігрували, втратять податкове резидентство, — $7,5 млрд. Тобто навіть за найгіршого сценарію прогнозують зростання.   

Мобілізація айтівців

Натепер приблизно 7 тис. ІТ-фахівців служать у лавах ЗСУ, ТрО та інших силових структурах. 

Абсолютна більшість (96%) компаній підтримують проєкти, які наближають Україну до перемоги. Станом на початок червня 11% компаній внесли на благодійні ініціативи понад $300 тис.

Міграційні настрої ІТ-фахівців

57% айтівців хочуть жити в Україні. У дослідженні використовували поняття міграційного балансира. Це те, як різні чинники впливають на міграційні настрої людей. За шкалою від -4 до +4, де -4 — кардинальна зміна позиції на користь виїзду за кордон і +4 бажання залишатись в Україні. У дослідженні було три сценарії:

  • «Євроінтеграція та лібералізація економіки». За ним дерегулюють економіку та забирають вплив держави, а відновлення інфраструктури швидко відбувається разом із західними союзниками. За такого сценарію показник міграційного балансира +0,58. Тобто за найпозитивнішого сценарію 12% айтівців намагатимуться виїхати за кордон, коли це стане можливим. Це 27 тис. людей. 
  • Нейтральний сценарій «Євроінтеграція та державне регулювання». У зовнішній політиці такий самий, але держава жорстко регулює економіку. За такого сценарію показник міграційного балансира — +0,04. Тоді за кордон прагнутимуть виїхати 54 тис. айтівців. 
  • Сценарій «Зупинка євроінтеграції та державне регулювання». У такому випадку показник -0,95 і поїхати з країни прагнутимуть 118 тис. ІТ-спеціалістів.

Основний чинник, який впливає на те, емігрувати чи залишатися, — війна. Основним мотивом залишитись в Україні 79% опитаних назвали перемогу над росією. На другому місці  — лібералізація економіки. 

Чинники, які схиляють до думки емігрувати  — гіпотетична втрата житла за місцем проживання. Також втрата роботи та посилення економічних утисків. 

Найбільш ймовірно емігрують чоловіки віком 34-35 років, які мають сім'ї. При цьому більш налаштовані на еміграцію IT-фахівці, які проживають на заході України. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Переважна більшість українців готова працювати не за спеціальністю та чекає на допомогу від держави – опитування

Євген Муджирі 5 годин тому

Хто кого переможе в економічній війні та як довго ми зможемо прожити на рейках воєнної економіки. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 2)

Олександр Тартачний 7 годин тому

Як треба було готуватися до війни і як на це впливає поведінкова економіка. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 1)

Олександр Тартачний 18 серпня 2022 15:30

«Мені було нічого робити»: чому учасники найбільшої молодіжної організації у світі AIESEC почали волонтерити

Yevheniia Starodubtseva 18 серпня 2022 13:02

Львівські студенти розробили дрон для доставки: долає відстань до 10 км

Євген Муджирі 17 серпня 2022 14:08