Коли, як не зараз: навіщо нам подкасти про українське IT
Спілкування за всіх часів допомагало людям знаходити однодумців, ділитися знаннями й гуртом долати труднощі. Нині ж комунікація набула ще більшої ваги.
Із початком повномасштабної війни ми засвоїли одну важливу аксіому: найцінніше зараз — бути на зв'язку. Так ми не лише сповіщаємо про те, що перебуваємо в безпеці. Регулярне спілкування дає змогу не втрачати фокус у потоці новин і вчасно реагувати на нові виклики. А їх в IT-галузі щодня стає дедалі більше. Особисто мені дати раду всьому цьому допомагає власний подкаст. У цій статті я зібрав кілька думок щодо необхідності такого формату для IT-спільноти.
Увесь світ слухає подкасти, це доводить статистика
Може здатися, ніби в сучасному світі, де переважає візуальне сприйняття, аудіоконтенту не місце. Однак подкасти стали гідним варіантом обміну інформацією. Вони дають змогу не сумувати в заторах, на прогулянці чи вдома під час прибирання. Можна не відволікатися на відео і не заглиблюватися в читання — просто слухати і паралельно робити іншу справу. Подкасти не лише розважають, а й навчають. Це чудова нагода отримувати корисний контент будь-де у зручний для тебе час.
Цікавим є прогноз Global Media Market Report. Дослідники пишуть, що аудиторія подкастів щороку зростає на 16%. Згідно їх опитування, поціновувачі аудіоформату щодня приділяють програмам близько години. Аналітики Edison Research and Trion Digital зазначають, що в США понад 100 млн людей щомісяця слухають подкасти — тобто мають підписки і стежать за оновленням контенту. У Норвегії, Австралії, Канаді, Іспанії аудіоконтент домінує завдяки чисельності населення. Отже, світова статистика підтверджує той факт, що подкасти вже давно популярні й продовжують знаходити нових шанувальників.
А що в Україні?
У нас зацікавлення подкастами менше, ніж за кордоном, але все-таки є. Вітчизняний ринок подкастів досі формується, тому фахових досліджень на цю тему немає. Хоча українські медіа, стримінґові платформи та незалежні подкастери активно опановують цей формат. Серед них — Megogo Audio, Izone Media, The Village Україна, «Куншт», Urban Space Radio, «Абук» тощо.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Айтівці теж підтримують тренд і випускають подкасти про вітчизняні стартапи, новини у світі технологій, про можливості для професійного розвитку й навчання. Наприклад, у нещодавніх випусках «Потестимо в проді» спікери обговорювали велике опитування розробників на Stack Overflow, кібервійну росії проти України, боротьбу з дезінформацією, роль Starlink на війні та новинки IT-ринку. TechToloka Podcast багато уваги приділяє не лише суто технічним темам, а й навколовоєнним у контексті IT. Тут є випуски про волонтерство і ведення бізнесу в період війни. А гості подкаста QAGuild (це програма про QA та автоматизацію в тестуванні) щомісяця ведуть бесіди про тестування та й загалом про життя.
Як на мене, добирати теми подкастів варто так, щоб цікаво було і початківцям в IT, і досвідченим розробникам, управлінцям, підприємцям. Навіть тим, хто знається на IT опосередковано. Власне, це я й намагаюся робити в подкасті NIX «Наша собача справа». За провокативною назвою ховається проста думка: якщо тобі є що сказати і ти маєш достатньо аргументів — сміливо ділися думками.
Ідея подкаста з'явилася задовго до повномасштабної війни. Ми з Ніксами давно розмірковували над онлайн-майданчиком для всіх охочих розповідати про свій досвід в IT, ділитися порадами зі спільнотою, мотивувати людей своїм прикладом. Пілотний випуск записали ще взимку минулого року, але зі зрозумілих причин не наважувалися його публікувати. Утім, із часом нам стало ясно: попри важкий для країни час, ми маємо показати, що українська IT-галузь дійсно працює і розвивається. Ми продовжуємо створювати нові продукти та прокачувати власні навички. Ми волонтеримо, донатимо, воюємо на передовій — кожен і кожна на своєму фронті впевнено наближає Перемогу України. Чому б про це не поговорити в подкасті?
Що цікавить айтівців?
- Перспективи розвитку IT-бізнесу в Україні
Вочевидь, спільноту хвилює питання: якщо ми навіть в умовах війни здатні рухатися далі, то куди саме? Що буде з IT в Україні наприкінці року? На які розробки є попит? Наші спеціалісти розуміють сьогоднішні потреби користувачів і вміло втілюють їх у технічних рішеннях. Доказом цього є моя перша бесіда з розробником Степаном Танасійчуком, автором застосунку «Повітряна тривога». Те саме стосується й роботи з закордонними ринками. Маємо сильні навички й високий рівень фаховості — тож робимо найкраще для іноземних партнерів.
- Як волонтерити, працювати і зберігати продуктивність
Від перших днів повномасштабної війни сотні тисяч українців об'єдналися, щоб допомагати армії, одне одному та всім нужденним. Хтось досі поєднує волонтерство з роботою й навчанням. Однак фізичні й емоційні ресурси мають властивість вичерпуватися. Допомагаючи іншим, не варто забувати і про власні потреби. Про те, як бути ефективним волонтером, працювати в IT і не втрачати мотивації, ми поговорили з Ніксами — Аліною Ловчиновською та Артемом Шажко, кураторами волонтерського штабу NIX Support Crew. Команда ще в березні активно долучилася до волонтерства. На сьогодні зусиллями Ніксових волонтерів вдалося передати на фронт близько 40 автівок для військових, десятки коптерів, рацій та чимало інших необхідних речей.
- Навчання та професійне зростання
Навчатися не буває пізно чи рано. А якщо казати про IT, то й поготів. Специфіка нашої роботи полягає в постійному опануванні нового, адже тільки так можна створити дійсно інноваційний продукт. Та й просто вдосконалювати вже наявні. Зараз набуває актуальності питання перекваліфікації, оскільки багато людей через війну залишилися без роботи. В IT-галузі вмотивована людина завжди знайде застосування своїм навичками, ким би вона не працювала раніше.
Ігор Шатіло, Backend Developer у NIX, ще один гість нашого подкаста, впевнений, що теорію можна класно попрактикувати у pet-проєкті. Тобто створити простенький застосунок чи сайт і відпрацьовувати на ньому свої хард скіли. Ігор сам часто робить такі проєкти і радить спробувати те саме початківцям в IT. Ті ж, хто вважає, що на рівні Senior досягли кар'єрної стелі, нехай не поспішають із висновками. У розмові з QA Tech Lead у NIX Сергієм Могілевським ми з'ясували, якими шляхами розвитку можуть рухатися досвідчені айтівці. Багаторічний досвід — це, звісно, добре, але й оновлювати знання ніколи не завадить.
Це геть не весь перелік тем. Ми продовжуємо випускати нові епізоди і запрошуємо до розмов не лише Ніксів, а й інших успішних айтівців. Поки що тільки онлайн, та хай там як, ми говоримо про те, що нас хвилює. Не буду спойлерити :). Краще підпишіться на наш YouTube-канал або слухайте на платформах:
Ми живемо в час великих змін. І що особливо тішить — карколомних змін для українського IT. Свого часу квоти на україномовний контент змінили на краще радіо, телебачення і медіа загалом. Технології — теж частина вітчизняного продакшну. Ми як знавці IT маємо об'єднати зусилля і зробити так, щоб якісного контенту у цій галузі ставало більше. Подібні подкасти — це не просто теревені. Це посилена увага до українських IT-продуктів, до наших фахівців і компаній, які працюють, попри складні часи.
Війна спровокувала нові дискусії. Хоча в IT завжди було, є і буде те, що прийнято називати «холіварними» темами. Бо в кожного свій досвід і своє бачення, як працювати з тими чи іншими технологіями, яке рішення спрацює, а яке — ні. Допоки індустрія розвивається, нам завжди буде про що поговорити. Тож я переконаний: ніша українських IT-подкастів розвиватиметься далі. Попереду в нас багато актуальних обговорень. Залишаймося на зв'язку!