Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вся правда і фейки про зміну сигналів у системах оповіщення та у застосунку «Повітряна тривога»

Євген Муджирі
Євген Муджирі Випусковий редактор SPEKA
23 серпня 2022 5 хвилин читання

Повідомлення щодо зміни сигналів про загрози у системах оповіщення збило з пантелику не лише пересічних громадян, а й розробників застосунку «Повітряна тривога». Speka розібралася, у чому справа.

З чого все почалося?

Перше повідомлення про оновлення сигналів повітряної тривоги зʼявилося у телеграм-каналі Центру протидії дезінформації 21 серпня.

У ньому йшлося про те, що через загострення ядерного шантажу рф деякі територіальні громади запровадили кілька сигналів тривоги, що повідомлятимуть про різні види небезпеки.

Наводилися приклади, як розпізнати нові сигнали тривоги:

  • сигнал хімічної небезпеки — звук церковних дзвонів;
  • сигнал радіаційної небезпеки — набат;
  • сигнал евакуації з міста звучить як гудок потяга. Після такого сповіщення слід увімкнути місцеве радіо або телебачення та чекати на подальшу інформацію.

Інформацію підхопили користувачі соцмереж і навіть випустили відео з прикладами роботи мобільного застосунку «Повітряна тривога» з новими сповіщеннями. Проте пізніше в Ajax випустили заяву, що це фейк.

«Інформація про оновлення сигналів тривоги у загальних системах сповіщення, яка зараз активно шириться соціальними мережами та новинними ресурсами, — це фейк! Програма „Повітряна тривога“ не має до цього жодного стосунку».

Очевидно, що тут мало місце непорозуміння, бо ця програма дійсно не має стосунку до загальних систем сповіщення. І спростування стосувалося саме фейкового відео про застосунок «Повітряна тривога», тоді як сигнали тривоги дійсно змінили, але для загальних систем сповіщення.

Що саме було фейком?

Вже наступного дня ЦПД оприлюднив повідомлення про фейки стосовно нових сигналів повітряної тривоги. Фейків вийшло три, і ось вони.

Фейк №1. Звук церковних дзвонів, гудок потяга, набат — немає таких сигналів!

Насправді Вінницька міськрада однієї з перших затвердила нові звуки (https://youtu.be/oNmSkf1jP0s) повітряної тривоги у разі виникнення хімічної та радіаційної небезпеки, а також оповіщення про початок евакуації. Текст рішення: https://www.vmr.gov.ua/alerts

Фейк №2. Нові звуки повітряних тривог незаконні!

Насправді постанова КМУ №733 від 27.09.2017 затверджує Положення про організацію оповіщення. Відповідно до неї, саме органи місцевого самоврядування самостійно затверджують «порядок оповіщення», а отже, мають право самостійно обирати сигнали.

Фейк №3. Почув звук потяга біля вокзалу — біжи в укриття!

Насправді звук відповідної тривоги лунатиме із системи оповіщення і триватиме щонайменше 30 секунд. Водночас диктор говорить «Увага всім!» і повідомляє про порядок дій під час небезпеки.

Розʼяснення від компанії Ajax Systems

Сьогодні у компанії Ajax Systems, яка розробляла мобільний застосунок «Повітряна тривога», навели хронологію появи фейків та розʼяснили, що змінилося у роботі застосунку (спойлер — нічого).

Хронологія подій:

  • У TikTok з'явилося відео про різні сигнали тривог застосунку.
  • Центр протидії дезінформації при РНБО України зробив заяву про оновлення сигналів повітряної тривоги, а пізніше спростував некоректне трактування цієї новини деякими ЗМІ.
  • У ЗМІ продовжили ширитися новини із TikTok-відео про різні сигнали тривог застосунку із посиланням на інформацію Центру протидії дезінформації, яку вже спростували.
  • Ми поширили інформацію про те, що відео користувача TikTok — це фейк, маючи на увазі, що сигнали, демонстровані у відео, відповідають лише застосунку, а не загальним системам сповіщення, як це сприйняла аудиторія.

Застосунок «Повітряна тривога» версії 4.0. сповіщає про п'ять типів тривог: повітряна тривога, артобстріл, вуличні бої, хімічна та радіаційна небезпека. Сповіщення для кожного типу тривоги є унікальними у застосунку та відрізняються відповідним голосовим повідомленням і звуковим сигналом.

У налаштуваннях застосунку «Повітряна тривога» користувачі можуть обрати жіночий або чоловічий голос сповіщень. У разі тривоги користувачам також надходитиме текстове повідомлення з рекомендаціями дій залежно від типу тривоги.

Закликаємо уважно ставитися до повідомлень у ЗМІ та соцмережах про зміну сигналів тривог у загальних системах сповіщення, зокрема вуличних сирен. Ці сигнали залишилися незмінними, ними керують обласні адміністрації. 

Нагадаємо, застосунок «Повітряна тривога» від Ajax Systems отримав масштабне оновлення у квітні.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

10 найзручніших застосунків для особистих фінансів. Рахуємо витрати на їжу, комуналку та донати

Христина Коновалова 22 вересня 2022 19:22

В Україні з'явився застосунок для журналістів з вакансіями, проєктами та грантами

Вадим Добровольський 21 вересня 2022 17:44

Український застосунок Impulse став №1 у світі за кількістю завантажень в App Store

Вадим Добровольський 21 вересня 2022 12:45

У застосунку «Дія» зʼявилося пенсійне посвідчення: як його додати

Євген Муджирі 2 вересня 2022 12:18

Вчені створили месенджер AquaApp для спілкування під водою: як ним користуватися

Євген Муджирі 2 вересня 2022 11:39