Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як пережити кризу ІТ-компаніям, які працювали на внутрішній ринок? Досвід мемберів Kharkiv IT Cluster

Ольга Шаповал
Ольга Шаповал Виконавча директорка Kharkiv IT Cluster
23 серпня 2022 10 хвилин читання

Керувати командою ІТ-кластера для мене — це насамперед бути у контакті з ІТ-учасниками, розуміти їхні нагальні потреби та стан бізнесу і разом зі спільнотою шукати рішення. Від 24 лютого кількість викликів для кожного з нас зросла у геометричній прогресії. Але ми мали три ключові переваги, які допомогли вистояти. Це напрацьовані механізми підтримки від Kharkiv IT Cluster, обʼєднувальний простір комʼюніті та стійкий характер керівників харківського ІТ-бізнесу. Саме вони зіграли ключову роль у продовженні роботи ІТ-індустрії Харкова, яка розташувалася по всій Україні та світу. Але продовжує тримати Харків у фокусі та у серці.

Виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал Виконавча директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал

Станом на лютий 2022-го у Харкові було понад 500 ІТ-компаній та понад 50 тис. айтівців, майже половина з них — команди учасників Kharkiv IT Cluster. Частина з них долучилася до кластера під час війни: плюс 50 ІТ-компаній за шість місяців, які шукають можливості для посилення впливу та захисту у колі однодумців, незалежно від їхнього місцеперебування. Це сервісні та продуктові ІТ-компанії різних напрямів, які й показують найбільшу стійкість у ці часи.

ІТ-компанії, які були сфокусовані на закордонних клієнтах та мали експертизу в абсолютно різноманітних напрямках, відновили свою роботу ще в березні. Зовсім інша ж ситуація склалася із тими, хто працював на внутрішній ринок. Ми поговорили з мемберами Харківського ІТ Кластера про те, як вони пережили кризу і неочікувано знайшли ще більше можливостей для себе: CHM Software (embedded-розробка), Promodo (діджитал-маркетинг), Source iT (EdTech).

CHM Software: замінити весь російський софт українським

Ще до повномасштабної війни ми проводили зустрічі про те, як вберегти бізнес. І хоча у кожного мембера був свій business continuity plan, проте війна багатьох застала неочікувано. Тоді Кластер розпочав евакуацію ІТ-фахівців, серед який була й команда СНМ. Дмитро Агапов, СЕО СНМ, згадує про свій досвід порятунку команди:

«Системно ніякої евакуації в компанії не було. Тоді почали створюватися такі групи, як „Кластер евакуація“. Ми почали додавати туди співробітників, бо сам я не розумів, що робити».
Дмитро Агапов.

СНМ Software компанія, яка сама проєктує програмне забезпечення: програми для для робочих місць касирів (Point of sale), каси самообслуговування, рішення для аптек і для малого бізнесу з точки зору тотальної необхідності фіскалізації всіх ФОП-працівників.

СНМ працювали переважно на український ринок і лише в одному Харкові софт компанії обслуговував декілька великих харківських мереж супермаркетів та близько 600 торгівельних точок «Кісет» по всьому місту й області (після вторгнення залишилося 30) «Кулиничівський хлібокомбінат» – близько 600 торгівельних точок (залишилось близько 180) та ще низку харківських бізнесів. Майже всі вони закрилися чи діяльність стала мінімальною, тому й послуги не надавались чи були мінімальними.

Працювати попри всі складності.

«Якщо брати березень, ми ще отримували якісь сервісні платежі і підтримку не зупиняли ні на день. Сервіс ми надавали всім, хто цього прагнув, навіть без оплати. Так березень ми якось пережили. Команда розробників працювала десь на 10%. В основному це були сервісні інженери, які продовжували працювати. При цьому робота була дуже складна, адже основний офіс у Харкові. Інші 80% персоналу кудись рухалися: хтось без інтернету, хтось кудись їде, у когось ще якісь труднощі, хтось на війну пішов, хто — до тероборони. У такому хаосі довелося працювати».
розповідає Дмитро Агапов.

Заміна російського софта на український. Переломним моментом став дзвінок у квітні: знайомий Дмитра розповів про те, що 70% софта ресторанів у країні – російський. Це і визначило успішний сценарій подальшої роботи команди розробників. Згодом Дмитро зв'язався з інвестором, щоб на базі продукту СНМ почати розробляти український софт, який буде кращим за російські відповідники.

Promodo: допомагати вижити українському бізнесу, залишаючись у Харкові

Promodo – харківська діджитал-агенція і співзасновниця Kharkiv IT Cluster. Олександр Колб, член Наглядової Ради Харківського ІТ Кластера та СЕО Promodo, згадує:

«Разом з Харківським ІТ Кластером ми з першого дня повномасштабної війни допомагаємо. Вже на другий день ми поїхали на виїзд до 602 мікрорайону – одна з найзапекліших точок... Вклад, який робить Kharkiv IT Cluster та айтішники загалом, він величезний».

Присвятивши себе волонтерству, Олександр продовжує керувати агенцією, вести щоденники війни та допомагати фондам. До 24 лютого портфоліо Promodo налічувало близько 400 проєктів, зараз – понад 300. Більшість клієнтів повернулася, але говорити про обсяги довоєнного часу ще зарано. Треба розуміти, що і об'єми медіа бюджетів та деяких послуг значно збідніли. Основний фокус для компанії зараз –клієнти, які не зосереджені в Україні та вихід на потенційні ринки Європи та США.

Більша частка нових клієнтів Promodo зараз якраз з-за кордону. Мета – щоб частина клієнтів з інших регіонів зростала скоріше, ніж в Україні. 

Робочі місця.

«Місяць тому ми вже відкрили вакансії, та взяли в команду близько 10-ти співробітників. Близько 20-ти вакансій відкрито на сьогодні. Якщо говорити про географію нашої роботи, то 15% промодовців лишаються за межами України і знаходяться в 25 різних країнах, решта в Україні. 10-15% ще лишаються в Харкові. Формат роботи віддалений, У Львові офіс працює повноцінно, та в Києві близько 50% співробітників відвідують офіс. Цікава річ, що багато з тих, хто відвідують київській офіс – це наші колеги, які тимчасово перемістилися з Харкова. В Харкові офіс законсервований, ходжу тільки я та ще декілька моїх колег».
коментує Олександр Колб.

Розвивати бізнес в Україні. Вся команда Promodo працює на економічному фронті: створює робочі місця та розвиває бізнес в Україні інструментами Інтернет-маркетингу. Команда залишила стратегію розвитку, яку опрацювали до війни та лишається українською компанією з планами на лідерство в Digital-маркетингу в Україні. Звичайно, є значна частина косметичних змін у їхній стратегії та поправки на час і зовнішнє середовище, але команда продовжує вірити та залишатись саме тут.

Продуктова експертиза.

«Є в нас плани і стосовно розвитку продуктової експертизи. В 2021 ми анонсували сумісний продукт Claspo.io з нашими партнерами компанією Esputnik.com. Будемо підсилювати і цей напрямок, який, сподіваємось, допоможе нам диверсифікувати наші ризики в сервісній моделі бізнесу».
ділиться Олександр Колб.

Source iT: перекваліфікувати в ІТ і дати надію

SOURCE iT недавно доєднались до Харківського ІТ Кластера, проте одразу долучились до багатьох його проєктів. Зокрема – у підготовці до проєкту «IT Generation», адже компанія популяризує ІТ-освіту вже 10 рік.

Зберегти команду. На початку війни компанія була розгублена та стурбована збереженням здоров'я і життя членів команди та клієнтів – офіс у Харкові розграбовано, що ускладнило комунікацію з клієнтами. Знадобився час прийти до тями і відновити роботу. Але зараз з повним переходом в онлайн керівники SOURCE iT  відмічають, що можливості компанії в навчанні тепер безмежні: географія розширилася не лише на всю Україну, а й на Європу та США.

Давати іншим надію. Нові клієнти, які прийшли до SOURCE iT вже після 24 лютого, мають велику мотивацію до навчання, до старту кар'єри в IT-сфері. Багато хто залишився без роботи: хтось переїхав у межах України чи за кордон, у когось з'явилося більше часу на перехід до ІТ-професії. Усі вони використовують ситуацію для того, щоб змінити роботу та адаптуються до нинішніх умов.

«Війна вчить нас бути гнучкими, жити тут і зараз, бути сміливими, допомагати одне одному. Ми адаптуємось до нового життя, у нових реаліях. Зараз ми працюємо над покращенням процесу онлайн-навчання, шукаємо можливості для стипендіального навчання для наших клієнтів, шукаємо партнерів серед ІТ-компаній, щоб якнайбільше наших студентів знайшли роботу в ІТ-сфері».
робить висновки Оксана Портянкіна, представниця компанії.

Що допоможе вам вже зараз?

Як би це не звучало, проте війна — це не тільки втрати, а й можливості. Підсумовуючи всі досвіди учасників Харківського ІТ Кластера, пропоную виділити наступні ключові моменти переможного сценарію для вашого бізнесу:

 • 1
  Продовжувати працювати навіть попри складнощі. По-перше, це суттєво рятує вашу психіку, по-друге, обов'язково дасть поштовх до нових проєктів, а отже – й до нових клієнтів.
 • 2
  Насправді у вас уже є досвід – це ковід. Так, під час ковіду ми не були під бомбами, проте релокейт, онлайн та неможливість виїзду – речі, до яких українських бізнес вже встиг звикнути. 
 • 3
  Витісняйте все російське. На світ чекає ще багато роботи над тим, щоб прибрати російський слід у розробці. Відслідковуйте та обов'язково пропонуйте свій продукт. Досвід харківський розробників вказує на те, що нам є чим пишатися. Тож цим неодмінно треба скористатися саме зараз, коли увага до України прикута по всьому світі.
 • 4
  Створюйте нові робочі місця. Нові люди в команді – це нові можливості та нове бачення для ваших проєктів, тому створюйте нові робочі місця, а також умови для тих, хто шукає шлях в ІТ. Харківський ІТ Кластер постійно залучає ІТ-спільноту до профорієнтаційних проєктів і допомагає із пошуком роботи. Долучайтесь і ви!
 • 5
  Допомагайте іншим бізнесам. Win-win стратегія – це не тільки про гроші (але й про них також), це – про те, щоб допомогти одне одному дати більше завдяки взаємодії та бажання разом досягти більших цілей.

Спільнота Харківського ІТ Кластера продовжує зростати. Ми відкриті до нових учасників, партнерств та проєктів. Тож приєднуйтесь, щоб разом розвиватись та спільними зусиллями наближати Перемогу!

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У світі дикого венчура. Штучний інтелект, контент-мейкери, та до чого тут інвестиції

Наталія Миронова 30 вересня 2022 16:48

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43