Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Керівник асоціації IT Ukraine про бронювання, закордонні відрядження, валютні правила та податкове резидентство айтівців

Роман Судольський
Роман Судольський Журналіст
6 липня 2022 5 хвилин читання

В березні 2022 року асоціація IT Ukraine та регіональні ІТ-кластери надіслали листа Володимиру Зеленському із проханням вирішити три найбільш актуальних питання для галузі – бронювання співробітників експортних індустрій від мобілізації, можливість їздити в бізнес-відрядження за кордон та питання податкового резидентства ІТ-спеціалістів, які перебувають за межами України. В травні, після запровадження нових валютних правил НБУ, до цього переліку додалося ще й питання різниці між офіційним та ринковим курсом валют.

З моменту першого листа минуло понад три місяці. SPEKA поговорила з директором асоціації IT Ukraine Костянтином Васюком про те, чи є якийсь прогрес у перемовинах з державними органами. Розповідаємо найголовніше з його відповідей.

Бронювання та закордонні відрядження

Найбільший прогрес наразі є саме у цих двох питаннях. Міністерство економіки вже підготувало проекти постанов щодо бронювання та закордонних бізнес-відряджень для представників експортних галузей. Кабмін мав розглянути їх минулого тижня, але процес загальмувала конференція в Лугано. У найближчі тиждень-два очікуємо конкретних рішень на рівні уряду.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Я ознайомлений з цими пропозиціями, це суттєвий крок вперед. Якщо їх затвердять, то співробітники експортної галузі отримають можливість тимчасово виїжджати за кордон за наявності обгрунтування. А експортно-орієнтовані компанії зможуть бронювати певний відсоток свого штату. Конкретну цифру поки не називатиму, давайте дочекаємося рішення уряду.

Ми знаємо про законопроєкти із пропозиціями щодо виїзду айтішників, які було подано у Верховну Раду. На наш погляд, вони трохи віддають популізмом і не є надто дієвими. В парламенті ці рішення можуть розглядатись довго, а потім незрозуміло, коли закон буде підписаний і коли вони вступають у дію. На наш погляд, механізм впровадження через постанови Кабміну більш швидкий. Асоціація не має відношення до ініціатив окремих депутатів. Ми сподіваємось, що питання вирішать саме на рівні уряду.

Податкове резидентство

З питанням податкового резидентства все трохи складніше, адже воно зачіпає інтереси країн-реципієнтів і його треба обговорювати на рівні ЄС. Багато компаній на вимогу своїх клієнтів релокували частину співробітників за кордон ще до війни. Ці співробітники знаходяться за кордоном вже понад 180 днів, і закон змушує їх ставати податковими резидентами країн Євросоюзу. Зараз на рівні окремих країн є рішення про відтермінування цієї процедури, але його треба вирішувати і в цілому. Хоча б для топ-5 країн, де найбільше українських ФОПів, зокрема йдеться про Польщу, Німеччину, Іспанію, Румунію та Португалію.

Валютні правила НБУ

Ми і надалі вважаємо нинішню валютну політику дискримінаційною по відношенню до експортерів. При цьому ми не висуваємо претензій до НБУ і нікого не шантажуємо. Але попереджаємо про ризики. 

За 5 місяців 2022 року українська ІТ-індустрія збільшила експорт на 27%. Це єдина галузь української економіки, яка показала зростання відносно 2021 року. Частка IT у загальному експорті послуг зросла до 46%.

Але вже наступного місяця ми очікуємо зниження валютних надходжень від ІТ-експорту. І причина якраз у валютних правилах. Багато компаній зараз пропонують ІТ-спеціалістам притримати частину своєї зарплатні на корпоративному рахунку. Вони можуть отримати свої гроші пізніше, за вимогою,  або коли офіційний та реальний курси прийдуть у відповідність. Це означає, що через дискримінаційний курс українська економіка не отримає чималу частку валютних надходжень. 

З початку повномасштабної війни IT-індустрія вже надала Україні та ЗСУ допомогу на понад мільярд доларів

До прикладу, візьмемо компанію, яка щомісяця заводить у країну у вигляді зарплат $10 млн. Теперь замість цього вона заведе $5-6 млн. І нічого протизаконного в цьому немає, контрактори та ІТ-спеціалісти мають право розпоряджатися заробленими грошима так, як вважають за потрібне.

Одна справа, якщо б дохід від різниці курсів автоматично йшов на потреби ЗСУ. Але фактично цей дохід отримують комерційні банки. Знаю, що Нацбанк готує офіційну відповідь на наше травневе звернення і з нетерпінням чекаємо на нього.

Додам, що за нашими оцінками з початку повномасштабної війни IT-індустрія вже надала Україні та ЗСУ допомогу на понад мільярд доларів – у вигляді сплачених наперед податків, внесків у благодійні фонди, закупівлю техніки та обладнання для військових, а також прямих донатів від співробітників компаній. Ця сума щодня збільшується, але курсова різниця суттєво впливає на обсяг цих коштів.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 11 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 16 годин тому

День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ: як змінилась ППО з початком війни

Олександр Тартачний 16 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 3 липня 2024 05:53

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25