Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Кар'єрне зростання: за скільки можна досягти рівня senior?

Галина Лакуста
Галина Лакуста Партнер з навчання та розвитку, Levi9
28 жовтня 2022 8 хвилин читання

Компаніям цікаво будувати довгострокові відносини зі спеціалістами та створювати відповідні умови для розвитку ІТ-талантів. При цьому шлях від junior до senior триває не один рік. Як ростити спеціаліста у межах компанії, зберігаючи ефективність команди, та чи можна прокласти швидкий шлях до позиції senior — говоримо у цьому матеріалі.

Структура проєктної команди — це піраміда, в якій розподіл синьйорності індивідуальний і залежить від складності проєкту та завдань. Класично це один senior, два middle, три junior. У такому разі ніхто не перетягує ковдру на себе, зберігається баланс професійності та ентузіазму, що сприяє розвитку: молоді фахівці практикуються, а досвідчені підігрівають інтерес, виступаючи менторами.

Через війну та економічний спад в усьому світі баланс на ІТ-ринку праці похитнувся — пропозицій втричі менше за кандидатів у пошуку, та й ті здебільшого для досвідчених розробників. Динаміка показує, що у порівнянні з 2021 роком компанії менш активно залучають junior-ів у команду. Крім зміни підходу до роботи над проєктами, причина — це відсутність практичного досвіду роботи над бізнес-завданнями, комунікації з командою та клієнтом. 

Натомість доповнення команди junior- або middle-інженером дає позитивні результати. Нові люди приносять ідеї, свіже бачення та знання з інших сфер. При цьому junior-и замотивовані зростати та зацікавлені у більшості проєктів, адже шукають свою сферу інтересів і охочі до знань.

Навчання — справа рук фахівця

Кар'єрне зростання спеціаліста й те, наскільки швидко воно відбувається, — це взаємодія менті та ментора та відповідальність обох сторін. Фахівець має хотіти розвиватися, цікавитися новинками в індустрії та щоразу братися за складніші завдання. При цьому знання треба застосовувати на практиці та вміти фільтрувати інформацію, тобто мислити критично. 

В процесі роботи junior-и спостерігають за роботою досвідченіших колег і вбирають знання й навички від них. Роль компанії ж у розвитку спеціаліста полягає не в цілеспрямованому навчанні як у школі, а в створенні умов, якими кожен може скористатися та підсилити кваліфікацію. На прикладі Levi9, всі спеціалісти можуть навчатися онлайн на udemy, pluralsight та інших платформах, відвідувати софт-скілові та технічні тренінги компанії, брати участь у внутрішніх хакатонах.

Рецепт кар'єрного бусту 

Універсального списку інструментів, завдяки яким компанії можуть сприяння розвитку спеціалістів в ІТ, не існує. Натомість є компоненти, які компанія можна враховувати — так звані магічні пігулки.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Магічна пігулка №1: стежити за успіхами

За професійною динамікою спеціалістів варто стежити в робочих умовах, щоб вчасно помітити прогрес. Бачите, що джун став швидше виконувати завдання, сміливіше спілкуватися з клієнтами або вивчив нову технологію — дайте йому проявити себе, запропонуйте нові обов'язки. 

Часто виникає наступна ситуація — досвідчені розробники займаються складними завданнями, а молодшим дістаються більш базові, «чорнові» задачі. При цьому до своїх вони їх не підпускають, адже бояться, що ті не впораються. За такої структури роботи молодого спеціаліста можна демотивувати, що нашкодить і йому, і команді.

Магічна пігулка №2: розвиватися нелінійно

Фахівець у компанії не обов'язково має рухатися по прямій від точки А до Б — можна змінювати проєкти та створювати продукт для інших ринків або розвиватися в суміжних напрямах. Наприклад, займаючись front-end розробкою можна вивчити ще й back-end і стати Full Stack-інженером.

Отримати та вдосконалити нові навички можна наступним чином: 

  • learning by doing, тобто працюючи безпосередньо в команді чи окремо з менторами, якими можуть виступати досвідченіші колеги; 
  • learning by learning, тобто через навчання, отримання сертифікатів і нових кваліфікацій;
  • learning by sharing, коли спеціалісти самі стають вчителями. Ділячись досвідом, вони також розвиваються, систематизують свої знання, навчаються в інших. В Levi9, наприклад, активно розвиваються профільні комьюніті, в рамках яких ми проводимо внутрішні мітапи, knowledge sharing сесії тощо. Одна з таких ініціатив — це TechIn (Technical Culture Invigoration), що об'єднує розробників з різними сферами інтересів — від blockchain до кібербезпеки.

Важливо також не допускати ситуації, що спеціаліст «закляк» на проєкті. Для цього проводяться ротації, за які відповідальні department-менеджери та talent-партнери. Вони допомагають спеціалісту розвиватись, складають personal-development plan і оперативно реагують на будь-які зміни.

Буває, що спеціаліста треба підштовхнути до зміни напрямку чи підвищення кваліфікації. Зробити це в слушний момент можна, проводячи регулярні коучінг-бесіди з членами команди. При цьому в процесі варто розробляти план дій для досягнення бажаного результату та критерії, за якими ціль вважається досягнутою.

Магічна пігулка №3: фокус на індивідуальність

Варто придивлятися до інтересів і індивідуальності фахівців. Junior-спеціалісти зазвичай лише знайомляться зі сферою, тож досвідченіші колеги можуть радити їм, що вивчити, які навички підтягнути та в якому напрямі краще розвиватися. Вчасно помітивши сильні сторони та хист фахівця, можна допомогти йому професійно вирости та, на додаток, налагодити міцні й довготривалі відносини. 

Якщо спеціалісту цікаво, він хоче заглиблюватися в процес і братися за складніші задачі, при цьому зростаючи без надзусиль. Молоді фахівці часто самі знають, над чим хочуть працювати, тому важливо будувати такі робочі стосунки, щоб джун не боявся озвучувати свої побажання й заохочувати ініціативу в міру можливостей. Це завжди win-win стратегія, бо наставник отримує мотивованого працівника, а початківець — задачу чи проєкт, над яким в кайф працювати.

Загалом, людина найбільш ефективна та продуктивна в тих сферах діяльності, до яких має хист та задатки. В нас був випадок у Frontend Academy — студентці важко давалась практика. Проте ментор підмітив, що вона класно описує завдання й проблеми та має сильну англійську. Він запропонував попробувати себе як Technical Writer і все склалося. Або інший випадок — коли після тривалої роботи з певним стеком спеціалісти вирішують змінити напрям. Наприклад, з тестувальника на Java-розробника. Це не відбувається швидко, але при правильному менторстві та плані розвитку, все можливо.

Ризики занадто швидкого зростання

Якщо швидко зростати, то для спеціаліста є ризик переоцінити свої навички та припустити, що вже знає і вміє все. Досягнувши стелі, як йому здається, такий фахівець вже не хоче розвиватися в професії та, зрештою, перестає високо цінуватися на ринку.

Якість і різноплановість досвіду також різняться. Зростання має супроводжуватися викликами — робиш щось добре, завтра зроби ще краще, ще більше чи в іншому напрямі.

Припустимо, три роки фахівець виконував однакові задачі на проєкті. Він відточив техніку та найкраще з команди розбирається в темі. За роками він може претендувати на позицію вище, але не має навичок у суміжній сфері та не може взяти відповідальність за інший проєкт. Інша ситуація, коли за ті самі три роки спеціаліст у тих же умовах щороку пробував себе в нових напрямах розробки. Він розвивався різнобічно, отримував навички в суміжних галузях, а отже — може впоратися зі складнішими завданнями. 

Можливості для навчання в ІТ необмежені. Це безперервний процес без фінішної стрічки, який можна порівняти з ремеслом: що глибші знання має «майстер», то краще він володіє «технікою». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кар’єра в IT: що змінилось для початківців у 2024-му

Вікторія Рудзінська 14 січня 2025 21:00

Як ми створили курс Fullstack: інвестиція в майбутнє з оплатою після працевлаштування

Євген Мощенський 13 січня 2025 14:05

Тренди зелених технологій на 2025 рік

Федір Компанієць 10 січня 2025 09:10

Тренди у медичних технологіях на 2025 рік

Роман Бурдюжа 9 січня 2025 18:00

Як створити Employer Branding проєкт, що допомагає айтівцям спати

Марія Герасимяк 9 січня 2025 09:50