Пробити стелю. Навіщо українській економіці більше жінок в ІТ
9 жовтня 2023 року американська професорка Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію з економіки за «внесок у наше розуміння наслідків виходу жінок на ринок праці».
Нещодавно SPEKA досліджувала тему жінок на ринку IT-праці. Розповідаємо, скільки зараз жінок в IT й чому зріст їх кількості допоможе економіці України.
«Рекрутерка, яка найняла мене на поточний проєкт у 2019 році, зізналася, що мій профіль на LinkedIn спершу здався їй фейковим, бо вона ще не зустрічала кандидаток на посаду розробника рівня Strong Middle», — розповідає Євгенія, Senior Python Developer у компанії EchoUA.
Євгенія закінчила університет у 2013 році, але працювати за фахом почала лише у 2015-му, коли доєдналася до новоствореного технічного підрозділу у ЗСУ. У проєкт її взяли через брак кадрів.
Починаємо ми з глобальної аналітики: скільки додасть українській економіці збільшення частки жінок в ІТ-індустрії?
Ми постійно чуємо, що кількість жінок в IT України щороку зростає. Але більшість із них обіймають посади, не повʼязані з технічними навичками. Навіть на С-level це зазвичай HR, маркетинг чи комунікації, попри те що дослідження, зокрема UNESCO, не підтверджують статистично значущої різниці у математичних здібностях жінок та чоловіків.
Світові корпорації показують тренд на збільшення частки жінок: за даними Statista, у п’ятьох техногігантах — Amazon, Apple, Facebook, Google та Microsoft — жінок уже від 29% до 45%.
Співвідношення жінок та чоловіків на українському IT-ринку
За даними Lviv IT Cluster, частка айтівниць наприкінці 2022 року становила лише 29%. Схожі дані наводить аутсорсингова IT-компанія GlobalLogic: за їхніми підрахунками, частка жінок в українському IT за останні 10 років зросла втричі і станом на серпень 2022-го становила 24%. Тож говорити про рівність зарано: жінок в IT-компаніях менше, ніж чоловіків.
У GlobalLogic в Україні на серпень 2022-го працювало понад 1760 жінок (25% від усіх спеціалістів).
Інший гігант ринку, Sigma Software, у коментарі для SPEKA зазначив, що станом на квітень 2023 року у компанії на технічних посадах працює 320 жінок (24% від загальної кількості production), причому частка майже не змінювалася впродовж минулих двох років. Загальна частка жінок у Sigma Software — 35%.
В Intellias розповіли, що натепер у компанії працюють 27,6% жінок, і щороку показник зростає. Частка залучених до розроблення спеціалісток становить 17,9%. На керівних посадах 43,81% жінок проти 35,16% у 2021 році.
У компанії Svitla Systems, заснованій українкою, серед технічних спеціалістів понад 15% — жінки. Загалом у команді Svitla в Україні 23% жінок.
Підписуйтеся на наші соцмережі
У технічному департаменті компанії з технічної підтримки SupportYourApp, заснованої українкою, працюють чотири жінки — Business Analytics Specialist, QA Lead, Java Developer, Analytics Manager. На C-level, окрім керівної партнерки Дарʼї Лещенко, ще 9 жінок, зокрема CFO та Deputy Director. У компанії натепер 44% жінок, але за минулий рік цей показник упав на 5% (у 2021-му було 49%). Та однаково це майже половина жінок — найвища частка серед IT-компаній, з якими спілкувалася SPEKA.
«У нашій компанії працюють понад 100 фахівців. Жінок 27% від усієї кількості співробітників. На технічних посадах 10 жінок. Решта — в адміністрації, продажах, маркетингу тощо. У 2022 році ми активно наймали співробітників через розширення компанії, і кількість жінок зростала пропорційно. У хмарній галузі досить складно наймати жінок, адже професії мережевих адміністраторів, системних архітекторів та hardware інженерів більш популярні серед чоловіків», — розповів Володимир Бєлов, СEO GigaCloud Ukraine.
Ймовірно, ці професії притаманні чоловікам через гендерні стереотипи: дівчат досі вважають менш здатними до точних наук. Проте сьогодні на ситуацію впливає повномасштабна війна. За словами власниці рекрутингової компанії VP Team Вікторії Придатко, IT-компанії більш охоче беруть на роботу жінок, адже вони можуть за потреби виїхати у відрядження за кордон.
Жінки на C-level та gender gap в українському IT
SPEKA звернулась до восьми крупних українських IT-компаній, щоб дізнатись про ситуацію з гендерним розривом. Не всі компанії надали коментарі. В щонайменше пʼяти компаніях є жінки на C-level, але здебільшого вони займаються рекрутингом, комунікаціями та маркетингом.
Посаду CTO у списку найбільших українських IT-компаній обіймає тільки одна жінка — Віра Ткаченко у MacPaw, але продуктова компанія не надала SPEKA свій коментар. Спостереження SPEKA підтверджують і висновки рекрутерів.
«Посаду СОО в IT-компаніях у 80% випадках обіймають чоловіки. На позиції СЕО в IT-компаніях у 4 рази менше жінок, ніж чоловіків. Коли ми робили огляд зарплат українських СТО, отримали 45 анкет, і лише одна з них була анкетою жінки.
У 2021 році жінки С-level у середньому заробляли на 40% менше, ніж чоловіки. Опитування цього року показує, що різниця трохи зменшилася — тепер це 35%. Але я не вважаю, що це роботодавці пропонують чоловікам більше. Часто самі жінки недооцінюють себе і просять менше. Але є багато інших причин різниці у зарплатах, які потрібно ретельніше досліджувати», — каже Катерина Осадчук, CEO Indigo Tech Recruiters.
Як більше залучення дівчат до IT-спеціальностей може допомогти українській економіці
SPEKA звернулася до спеціалістів Центру економічної стратегії (ЦЕС), які порахували, як виграє українська економіка від більшого залучення жінок до IT-спеціальностей та зменшення розриву в оплаті праці між чоловіками та жінками.
У ЦЕС пояснили, що попит на ІТ-кадри в Україні зростає щороку на 30%, але кількість нових програмістів відстає майже наполовину, тож це може гальмувати розвиток української IT-сфери, яка залишається єдиною експортною галуззю, що зростає навіть під час повномасштабної війни.
Чи виграє українське IT, якщо у ньому буде більше жінок? Дослідники переконані, що так. Оскільки складно визначити, яким буде чистий економічний ефект від більшої кількості жінок в ІТ, адже більше ІТ-студенток також означає, що конкуренція за місця у вишах та на ринку праці серед чоловіків буде вищою, у ЦЕС порахували, яким був би виграш української економіки від меншого розриву в оплаті праці між чоловіками та жінками.
*За оцінками, гендерний розрив у оплаті праці в ІТ значно менший, ніж в інших галузях (9% проти 20%).
Дослідники порівняли два сценарії:
-
1
«Статус-кво» — коли кількість вступників на комп’ютерні спеціальності зростає, проте частка дівчат серед них залишається такою самою (20%).
-
2
«Гендерна рівність» — за припущення, що збільшення місць на освітніх програмах відбуватиметься паралельно зі зростанням частки дівчат на них з 20% до 50% до 2025 року.
За даними аналітиків, чистий виграш від різниці між двома сценаріями може становити до $32,7 млн протягом 2025-2030 років, якщо частка дівчат на освітніх програмах у IT зростатиме відповідно до сценарію «Гендерна рівність». Це вкотре доводить, що залучення жінок до IT та зменшення gender gap — ефективний шлях до більш активного розвитку економіки країни.
Як державі та бізнесу сприяти більшому залученню жінок в IT
Український бізнес працює над тим, щоб підтримувати своїх IT-спеціалісток: зокрема, у Sigma Software є проєкт Femmegineering, присвячений підтримці жіночого tech-ком’юніті.
В Intellias створили простір для взаємопідтримки IntelliWomen Community. До нього залучили 420 спеціалісток (понад 70% жінок в Intellias). У 2021 році Intellias стала першою ІТ-компанією в Україні, яка підписала Принципи розширення прав і можливостей жінок, ініційовані Глобальним договором ООН та агенцією «ООН Жінки».
Google запустив Фонд підтримки стартапів в Україні ще у 2022 році, а цієї весни удвічі збільшив фінансування українських стартапів — до $10 млн. Серед стартапів, що отримали підтримку від компанії, зокрема, засновані жінками Esper Bionics, Mate Academy та Skyworker.
Проте ці ініціативи спрямовані на жінок, що вже залучені до tech-спільноти. У Центрі економічної стратегії рекомендують кілька кроків, які допоможуть більшій кількості дівчат обрати навчання в IT:
- Актуалізувати державні прогнози щодо потреб ринку праці в ІТ-фахівцях, на основі яких вираховують кількість бюджетних місць на комп’ютерних спеціальностях.
- Змінити назви IT-дисциплін в українських університетах на більш сучасні та гендерно нейтральні.
- Залучати бізнес до популяризації IT-освіти серед дівчат.
«Більшість досліджень визначають два поворотні моменти, коли дівчата, яким цікаві STEM-професії, обирають інший шлях: це випуск зі школи і перша робота після вишу. В обох цих епізодах великий вплив мають соціальні стереотипи та думка оточуючих. Тому, аби збільшити кількість жінок у STEM, треба працювати з молоддю та суспільством — підтримувати зацікавленість дівчат в цих професіях, презентувати їм рольові моделі з індустрії та обговорювати існування соціальних стереотипів», – зазначає голова української ГО STEM is FEM, яка з 2019-го року мотивує дівчат обирати для себе STEM-кар'єри Коренко Єлізавета.
Залучення бізнесу до сприяння IT-освіті серед жінок дає помітні результати. Так, за 15 років роботи польської організації Perspektywy Women in Tech, яка допомагає жінкам розвивати свій потенціал у науці, інноваціях та технологіях, 300 тис. випускників шкіл стали учасниками проєкту, а частка жінок у вишах із техспрямуванням зросла на 10%.
Україна потребує аналогічної політики, що дасть змогу розширити список українських фаундерок, CEO, CTO, успішних розробниць у геометричній прогресії.
Фаундерки, CEO та CTO українських компаній — хто вони
Попри стереотипи, труднощі та скляну стелю, Україна має приклади жінок-фаундерок, CEO та CTO інноваційних IT-компаній. Ми зібрали найяскравіші серед них.
- На початку нульових Катерина зіткнулась з відсутністю CRM-системи для сейлзів в Україні. У 2002 році вона створила власну систему — так почалася історія компанії Terrasoft, яка зараз входить до групи компаній Creatio.
- Перші 12 років Terrasoft працювала тільки на внутрішньому ринку. Зараз продуктами Creatio користуються у 100+ країнах.
- У 2021 році Катерина потрапила на 56-те місце списку Forbes 100 найбагатших українців 2021.
-
На початку 2022 року отримала нагороду у номінації «Жіноче лідерство» премії Forbes «Підприємець року».
- 2010 року заснувала компанію з надання послуг технічної підтримки SupportYourApp. Компанія виросла з відділу техпідтримки стартапу, що очолила Дарʼя, якій на той час був 21 рік.
- Нині SupportYourApp входить до п’яти найкращих постачальників послуг підтримки клієнтів у Європі. У компанії працюють понад 1200 людей.
- Перша жінка в Україні, що потрапила до складу Forbes Tech Council.
-
У квітні 2023 року Дарʼя Лещенко потрапила до списку 200 жінок, які змінюють світ, від Inc.
- Народилася в Україні, але понад 30 років живе у США, куди переїхала під час навчання.
- Заснувала 2003 року аутсорсингову IT-компанію Svitla Systems у Сан-Франциско. У 2004-му у компанії зʼявився перший офіс у Києві.
- Зараз у компанії 10 офісів у пʼяти країнах та понад 1 тис. завершених проєктів.
- Переможниця конкурсу CEO World Awards у 2020 році.
- Єдина жінка-CTO великої української IT-компанії.
- Має профільну освіту — магістерка з компʼютерних наук, випускниця КПІ.
- До MacPaw її запросив однокурсник — засновник компанії Олександр Косован.
- Працює у MacPaw понад 14 років, починала як розробниця, а CTO стала за 10 років роботи у компанії.
- Має юридичний бекграунд. Працюючи зі стартапами як юрист, зацікавилася технологічною сферою.
- У 2018 році заснувала медичний стартап Raccoon Systems. Продукт позиціонують як цифрового фізіотерапевта у смартфоні.
- За освітою економістка. Три роки працювала у Google.
- Після повернення з Дубліну заснувала платформу Let’s Enhance, що покращує фото за допомогою штучного інтелекту.
- Влітку 2022 року компанія запустила друге покоління свого продукту Claid, що працює із зображеннями для маркетплейсів. У березні 2023 року додали новий інструмент — Scene Creation. Він генерує маркетингові зображення з описами продуктів у стилі відповідного бренду.
- Закінчила фізико-математичний факультет НПУ ім. Драгоманова.
- У 2010 році заснувала IT-компанію Integrity Vision, яку очолила у 2018-му.
- Із засновниками Petcube Анастасія познайомилася 2013 року, коли працювала у відеопродакшені.
- Згодом очолила напрям перфоманс-маркетингу та продажів у компанії. Працювала на цьому рівні понад півтора року.
- Від вересня 2022 року обіймає посаду CEO.
- У 2019 році разом із Дмитром Газдою та Ігорем Ільченком заснувала стартап Esper Bionics, головний продукт якого — біонічний протез руки.
- У проєкті відповідає за фінансові питання, партнерство та команду.
- Esper Bionics має R&D-центри у Києві та Берліні, а також штаб-квартиру у Нью-Йорку. У команді — 24 людини.
- У листопаді 2022 року стартап потрапив на обкладинку Time.
- Кандидатка економічних наук.
- Почесна членкиня та співголова Дослідницького комітету Ukrainian Venture Capital Association (UVCA). До квітня 2021 року була CEO UVCA.
- Шість років поспіль організовувала Український дім у Давосі.
- Від березня 2021 року працює в аутсорсинговій IT-компанії ELEX, що була заснована понад 30 років тому у Львові.
- У 2014-2015 роках Анна вирішила застосувати модель післяплати в IT-освіті — студент навчається безкоштовно й сплачує школі за курси після працевлаштування в ІТ. У 2015 році Анна взяла на навчання першого студента за моделлю Income Share Agreement.
- 2021 року Анна увійшла до рейтингу Forbes Україна 25 жінок в ІТ
- З лютого 2022 року школа Mate academy вийшла на міжнародні ринки, а в листопаді цього ж року відкрила представництво у Польщі.
- У 2022 році згідно звіту Central and Eastern European startups від Atomico, Google for Startups, Dealroom і Credo Ventures стартап Mate academy був визнаний як «Висхідна зірка» Європи.