Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Пробити стелю. Навіщо українській економіці більше жінок в ІТ

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
9 жовтня 2023 15 хвилин читання

9 жовтня 2023 року американська професорка Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію з економіки за «внесок у наше розуміння наслідків виходу жінок на ринок праці». 

Нещодавно SPEKA досліджувала тему жінок на ринку IT-праці. Розповідаємо, скільки зараз жінок в IT й чому зріст їх кількості допоможе економіці України. 

Навіщо українській економіці більше жінок в ІТ Навіщо українській економіці більше жінок в ІТ

«Рекрутерка, яка найняла мене на поточний проєкт у 2019 році, зізналася, що мій профіль на LinkedIn спершу здався їй фейковим, бо вона ще не зустрічала кандидаток на посаду розробника рівня Strong Middle», — розповідає Євгенія, Senior Python Developer у компанії EchoUA. 

Євгенія закінчила університет у 2013 році, але працювати за фахом почала лише у 2015-му, коли доєдналася до новоствореного технічного підрозділу у ЗСУ. У проєкт її взяли через брак кадрів. 

SPEKA за підтримки Google запускає проєкт, присвячений ролі жінок в ІТ, проблемам, з якими вони стикаються в індустрії, економічному ефекту, якого ми можемо очікувати від більшого залучення айтівниць та рецептам успіху від фаундерок — як їм вдалося пробити свої «скляні стелі». 

Починаємо ми з глобальної аналітики: скільки додасть українській економіці збільшення частки жінок в ІТ-індустрії? 

Ми постійно чуємо, що кількість жінок в IT України щороку зростає. Але більшість із них обіймають посади, не повʼязані з технічними навичками. Навіть на С-level це зазвичай HR, маркетинг чи комунікації, попри те що дослідження, зокрема UNESCO, не підтверджують статистично значущої різниці у математичних здібностях жінок та чоловіків.

Світові корпорації показують тренд на збільшення частки жінок: за даними Statista, у п’ятьох техногігантах — Amazon, Apple, Facebook, Google та Microsoft — жінок уже від 29% до 45%. 

Співвідношення жінок та чоловіків на українському IT-ринку

За даними Lviv IT Cluster, частка айтівниць наприкінці 2022 року становила лише 29%. Схожі дані наводить аутсорсингова IT-компанія GlobalLogic: за їхніми підрахунками, частка жінок в українському IT за останні 10 років зросла втричі і станом на серпень 2022-го становила 24%. Тож говорити про рівність зарано: жінок в IT-компаніях менше, ніж чоловіків. 

У GlobalLogic в Україні на серпень 2022-го працювало понад 1760 жінок (25% від усіх спеціалістів). 

Інший гігант ринку, Sigma Software, у коментарі для SPEKA зазначив, що станом на квітень 2023 року у компанії на технічних посадах працює 320 жінок (24% від загальної кількості production), причому частка майже не змінювалася впродовж минулих двох років. Загальна частка жінок у Sigma Software — 35%. 

В Intellias розповіли, що натепер у компанії працюють 27,6% жінок, і щороку показник зростає. Частка залучених до розроблення спеціалісток становить 17,9%. На керівних посадах 43,81% жінок проти 35,16% у 2021 році. 

У компанії Svitla Systems, заснованій українкою, серед технічних спеціалістів понад 15% — жінки. Загалом у команді Svitla в Україні 23% жінок. 

У технічному департаменті компанії з технічної підтримки SupportYourApp, заснованої українкою, працюють чотири жінки — Business Analytics Specialist, QA Lead, Java Developer, Analytics Manager. На C-level, окрім керівної партнерки Дарʼї Лещенко, ще 9 жінок, зокрема CFO та Deputy Director. У компанії натепер 44% жінок, але за минулий рік цей показник упав на 5% (у 2021-му було 49%). Та однаково це майже половина жінок — найвища частка серед IT-компаній, з якими спілкувалася SPEKA.

Частка жінок в українському IT Частка жінок в українському IT

«У нашій компанії працюють понад 100 фахівців. Жінок 27% від усієї кількості співробітників. На технічних посадах 10 жінок. Решта — в адміністрації, продажах, маркетингу тощо. У 2022 році ми активно наймали співробітників через розширення компанії, і кількість жінок зростала пропорційно. У хмарній галузі досить складно наймати жінок, адже професії мережевих адміністраторів, системних архітекторів та hardware інженерів більш популярні серед чоловіків», — розповів Володимир Бєлов, СEO GigaCloud Ukraine.

Ймовірно, ці професії притаманні чоловікам через гендерні стереотипи: дівчат досі вважають менш здатними до точних наук. Проте сьогодні на ситуацію впливає повномасштабна війна. За словами власниці рекрутингової компанії VP Team Вікторії Придатко, IT-компанії більш охоче беруть на роботу жінок, адже вони можуть за потреби виїхати у відрядження за кордон. 

Жінки на C-level та gender gap в українському IT

SPEKA звернулась до восьми крупних українських IT-компаній, щоб дізнатись про ситуацію з гендерним розривом. Не всі компанії надали коментарі. В щонайменше пʼяти компаніях є жінки на C-level, але здебільшого вони займаються рекрутингом, комунікаціями та маркетингом. 

Посаду CTO у списку найбільших українських IT-компаній обіймає тільки одна жінка — Віра Ткаченко у MacPaw, але продуктова компанія не надала SPEKA свій коментар. Спостереження SPEKA підтверджують і висновки рекрутерів. 

Катерина Осадчук
Катерина Осадчук
CEO агенції Indigo Tech Recruiters

«Посаду СОО в IT-компаніях у 80% випадках обіймають чоловіки. На позиції СЕО в IT-компаніях у 4 рази менше жінок, ніж чоловіків. Коли ми робили огляд зарплат українських СТО, отримали 45 анкет, і лише одна з них була анкетою жінки.

У 2021 році жінки С-level у середньому заробляли на 40% менше, ніж чоловіки. Опитування цього року показує, що різниця трохи зменшилася — тепер це 35%. Але я не вважаю, що це роботодавці пропонують чоловікам більше. Часто самі жінки недооцінюють себе і просять менше. Але є багато інших причин різниці у зарплатах, які потрібно ретельніше досліджувати», — каже Катерина Осадчук, CEO Indigo Tech Recruiters.

Як більше залучення дівчат до IT-спеціальностей може допомогти українській економіці

SPEKA звернулася до спеціалістів Центру економічної стратегії (ЦЕС), які порахували, як виграє українська економіка від більшого залучення жінок до IT-спеціальностей та зменшення розриву в оплаті праці між чоловіками та жінками.

У ЦЕС пояснили, що попит на ІТ-кадри в Україні зростає щороку на 30%, але кількість нових програмістів відстає майже наполовину, тож це може гальмувати розвиток української IT-сфери, яка залишається єдиною експортною галуззю, що зростає навіть під час повномасштабної війни. 

Чи виграє українське IT, якщо у ньому буде більше жінок? Дослідники переконані, що так. Оскільки складно визначити, яким буде чистий економічний ефект від більшої кількості жінок в ІТ, адже більше ІТ-студенток також означає, що конкуренція за місця у вишах та на ринку праці серед чоловіків буде вищою, у ЦЕС порахували, яким був би виграш української економіки від меншого розриву в оплаті праці між чоловіками та жінками. 

*За оцінками, гендерний розрив у оплаті праці в ІТ значно менший, ніж в інших галузях (9% проти 20%)

Дослідники порівняли два сценарії: 

  • 1
    «Статус-кво» — коли кількість вступників на комп’ютерні спеціальності зростає, проте частка дівчат серед них залишається такою самою (20%).
  • 2
    «Гендерна рівність» — за припущення, що збільшення місць на освітніх програмах відбуватиметься паралельно зі зростанням частки дівчат на них з 20% до 50% до 2025 року.

За даними аналітиків, чистий виграш від різниці між двома сценаріями може становити до $32,7 млн протягом 2025-2030 років, якщо частка дівчат на освітніх програмах у IT зростатиме відповідно до сценарію «Гендерна рівність». Це вкотре доводить, що залучення жінок до IT та зменшення gender gap — ефективний шлях до більш активного розвитку економіки країни.

Як державі та бізнесу сприяти більшому залученню жінок в IT 

Український бізнес працює над тим, щоб підтримувати своїх IT-спеціалісток: зокрема, у Sigma Software є проєкт Femmegineering, присвячений підтримці жіночого tech-ком’юніті.

В Intellias створили простір для взаємопідтримки IntelliWomen Community. До нього залучили 420 спеціалісток (понад 70% жінок в Intellias). У 2021 році Intellias стала першою ІТ-компанією в Україні, яка підписала Принципи розширення прав і можливостей жінок, ініційовані Глобальним договором ООН та агенцією «ООН Жінки». 

Google запустив Фонд підтримки стартапів в Україні ще у 2022 році, а цієї весни удвічі збільшив фінансування українських стартапів — до $10 млн. Серед стартапів, що отримали підтримку від компанії, зокрема, засновані жінками Esper Bionics, Mate Academy та Skyworker. 

Проте ці ініціативи спрямовані на жінок, що вже залучені до tech-спільноти. У Центрі економічної стратегії рекомендують кілька кроків, які допоможуть більшій кількості дівчат обрати навчання в IT:

  • Актуалізувати державні прогнози щодо потреб ринку праці в ІТ-фахівцях, на основі яких вираховують кількість бюджетних місць на комп’ютерних спеціальностях. 
  • Змінити назви IT-дисциплін в українських університетах на більш сучасні та гендерно нейтральні. 
  • Залучати бізнес до популяризації IT-освіти серед дівчат. 

«Більшість досліджень визначають два поворотні моменти, коли дівчата, яким цікаві STEM-професії, обирають інший шлях: це випуск зі школи і перша робота після вишу. В обох цих епізодах великий вплив мають соціальні стереотипи та думка оточуючих. Тому, аби збільшити кількість жінок у STEM, треба працювати з молоддю та суспільством — підтримувати зацікавленість дівчат в цих професіях, презентувати їм рольові моделі з індустрії та обговорювати існування соціальних стереотипів», – зазначає голова української ГО STEM is FEM, яка з 2019-го року мотивує дівчат обирати для себе STEM-кар'єри Коренко Єлізавета.

Залучення бізнесу до сприяння IT-освіті серед жінок дає помітні результати. Так, за 15 років роботи польської організації Perspektywy Women in Tech, яка допомагає жінкам розвивати свій потенціал у науці, інноваціях та технологіях, 300 тис. випускників шкіл стали учасниками проєкту, а частка жінок у вишах із техспрямуванням зросла на 10%.

Україна потребує аналогічної політики, що дасть змогу розширити список українських фаундерок, CEO, CTO, успішних розробниць у геометричній прогресії.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Мерседес» посеред шосе і що з ним робити: правила успішної спільної роботи з вендором

Владислав Миронович 10 квітня 2024 14:00

Minecraft — це не тільки розвага: як працює навчальна платформа Minecraft Education

Владислав Миронович 9 квітня 2024 13:30

Проєкти Open source для розробників: 7 суттєвих переваг і 4 незначні недоліки

IT-команда NIX 8 квітня 2024 19:00

Зв’язок шостого покоління: навіщо він потрібен та коли його чекати

Владислав Миронович 8 квітня 2024 14:00

Розширення для Chrome, що виявляє російські сайти, отримало нові функції

Олена Черкасець 4 квітня 2024 13:22