Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи повернуться українці, що виїхали під час війни, на батьківщину: думки психологів HoldYou

Hold You
Hold You Сервіс психологічного консультування онлайн
12 вересня 2022 5 хвилин читання

За пів року повномасштабної війни понад 3,5 млн українців поїхали за кордон. Журналісти, соціологи, економісти та пересічні громадяни повсякчас намагаються знайти відповідь на запитання, чи повернуться мігранти назад в Україну.

Результати багатьох опитувань свідчать про те, що приблизно 80% українців планують повернутися на батьківщину, але лише після перемоги. Майже 15% готові повернутися найближчим часом. Решта планує залишитися жити в іншій країні. На рішення українців впливають різні чинники, які можуть будь-коли змінити дані опитувань. А що про це думають психологи? Свою думку висловили спеціалісти психологічного сервісу HoldYou.

«Люди обирають для себе безпеку та комфорт. Хочуть бути там, де почуваються корисними та отримують віддачу, мають елементарне задоволення потреб. Особливо якщо виїздили разом з дітьми. Тоді вибір лишитися за кордоном чи повернутися в Україну залежить від добробуту дітей. Тому це все дуже відносно, наприклад, людина може поїхати до своїх родичів за кордон, щоб знайти там роботу, а діти у новій школі почуватимуться краще, ніж у старій. Людина побачить, що заробляє більше грошей і при цьому рівень життя покращився. Якщо в Україні не залишився чоловік чи рідні, до яких хочеться повернутися, логічно буде залишитися там, де краще. Хоча багатьом у чужій країні набагато важче, роботу знайти не вдається або доводиться важко працювати по 12 годин на день. Усі близькі лишились в Україні. Тоді логічно, що людина захоче повернутися назад, щойно перестане відчувати, що в Україні її життю загрожує небезпека. Не можна порахувати кількість тих та інших, — ділиться психологиня Наталія Здоровцова. — Так, є опитування. Але ніхто не гарантує, що людині, яка планувала повернутися в Україну, не запропонують дуже вигідну роботу й вона не знайде чудову школу для дитини на час війни. Так само ніхто не гарантує, що людина, яка планувала залишитися, не передумає. Усе це дуже відносно й може змінитися».
«Варто враховувати, що йдеться про українців! — наголошує психолог Іван Гуртовий. — Так, наразі міграція українців наймасштабніша у Європі за останні десятиріччя, виїхало дуже багато людей — майже біля 4 мільйона! Але ж це українці. Не варто недооцінювати нашу ментальність та патріотизм. Вважаю, що це зіграє важливу роль у рішенні повернутися додому. Як не крути, а Україна — наша домівка. Можливо, більшість чекатиме завершення війни, і це природно. Турбота про власну безпеку та безпеку дітей — основна функція нашої з вами психіки. Але водночас мало хто з українців обере життя в іншій країні, щоб назавжди віддалитися від своєї Батьківщини. Не властиво це нам. Статистика каже, що таких 8%. Я думаю, що й менше. А після перемоги цифра ще зменшиться, на мою думку».

Соціологічні опитування дозволяють нам приблизно орієнтуватись  кількості тих, кого Україна «втратила» і хто планує залишитись у інших країнах, але психологи сходяться на думці, що ситуації та історії окремих індивідів змінюються мало не щодня й ці холодні цифри статистики надто залежать від унікальних історій живих людей, щоб вважати їх стабільними. 

Психологиня Ольга Коржунова каже: «Скільки людей, серед тих, хто виїхав, мають куди повернутись в Україні? У багатьох домівки вщент зруйновані. Вони знаходять роботу, житло, починають облаштовувати свій побут десь далеко від України. А тут у них у найкращому випадку – можливість жити разом з родичами, або знімати житло в чужому місті. А всі ж розуміють, що наразі оренда житла в Україні – половина зарплати,і це якщо людина має відносно хороший дохід. Так, держава обіцяє відновити житло всім, хто його втратив. Але це може зайняти роки. Людина не здатна роками сидіти на валізах. Жити хочеться вже і зараз, і це нормально. Важко оцінити, скільки людей вирішать залишитись за кордоном. Назавжди чи просто надовго, поки не зберуть капітал, щоб потім в Україні спокійно жити. Однак точно знаю одне: засуджувати будь-який вибір ми не маємо жодного морального права. Хоча, знаєте, попри такі свої думки, я постійно бачу, як люди повертаються назад до України. Ті, хто фактично не має куди повертатись. Їдуть на захід країни, там шукають собі місце. Це дивовижно. Здається, психологи ще роками зможуть досліджувати українців в контексті цього явища. Адже здавалось би, базові потреби будь якої людини – безпека, їжа, сон. В нашого народу, у багатьох, в цьому списку ще й Україна. У чужій країні, в безпеці та відносному достатку – їх „крутить“ та мучить щось всередині, беруть квитки і назад їдуть, бо не можуть інакше». 
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Telegram на вимогу Apple почав блокувати російськомовні канали, що закликають до насильства — Дуров

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 18:15

Кінець горору від ДСНС, нові функції «Дії», ниття айтівців на росії. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 10:01

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43