Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Надія Баловсяк
Надія Баловсяк Журналістка
22 грудня 2022 10 хвилин читання

Справжність та турбота. Як змінювалась корпоративна культура ІТ-компаній за війни

Мабуть лише згодом ми усвідомимо ті зміни, які війна принесла у наше життя. Люди й бізнеси мусили змінити повсякденну рутину та звички. Усім довелося переглянути свої потреби, змістити акценти та перевірити, що є головним, а що другорядним. Бізнесу довелося іншими очима подивитися на корпоративну культуру і так само відкинути зайве та виділити важливе.

На перший погляд може здатися, що говорити про корпоративну культуру за війни не на часі. Проте, можливо, саме цей складний період, як-от війна (а перед цим пандемія), допомагає співробітникам відчути, чи корпоративна культура відповідає їхнім власним потребам і відчуттям. 

Українські IT-компанії зробили допомогу країні та безпеку співробітників приорітетом Українські IT-компанії зробили допомогу країні та безпеку співробітників приорітетом

Корпоративну культуру бізнесу можна порівняти з нервовою системою організму. У складні часи її стійкість допомагає вижити, а отже,  порушення цієї рівноваги призведе до втрат — від неправильно визначених пріоритетів і неефективних рішень до цілковитого розвалу організму.

Ми поговорили з представниками декількох українських ІТ-компаній та поцікавились, як змінилась їхня корпоративна культура під час війни. Завдяки цим відповідям ми побачили, що трансформація корпоративної культури українського ІТ-бізнесу відбулася за кількома напрямами.

По-перше, більше уваги почали приділяти працівникам, безпеці їх та їхніх сімей, підтримці одне одного, а на наступному етапі — забезпеченню технічної можливості працювати. По-друге, надто важливою стала оперативна та відверта комунікація на всіх рівнях. Третім аспектом воєнної корпоративної культури стали соціальна відповідальність і волонтерство, без чого сьогодні бізнес просто не може працювати в Україні. Деякі компанії готувалися до можливого вторгнення заздалегідь та готували безпекові сценарії релокації та роботи у складних умовах. Турбота про психічне та ментальне здоров'я також стала обов'язковим елементом корпоративної культури українського ІТ. 

Андрій Живолович
Андрій Живолович
CEO компанії Precoro

Важливо памʼятати, що кожен ваш співробітник потребує індивідуального підходу. Когось для ефективної роботи треба пожаліти, когось, навпаки, посварити. Нюанс у тому, що потрібно знати своїх підлеглих і вміти розрізнити, хто чого потребує у конкретний момент". У компанії створили гнучкий графік для співробітників та адаптували комунікацію, щоб кожен знав, що може звернутися по допомогу.  

Юрій Костюченко, директор з розвитку львівської компанії UBOS, так описав зміни у корпоративній культурі компанії: «Ми взяли те, що важливо кожному працівнику: комфорт на робочому місці, відчуття безпеки, гнучкий графік та можливість віддаленої роботи, взаємодія та підтримка всередині команди, і подбали про благодійність». Саме на цьому зосередилася більшість ІТ-компаній, з якими нам вдалося поспілкуватися. 

Підготовка до війни та кризова комунікація IT-компаній 

Деякі компанії серйозно готувалися до можливого вторгнення та розробляли різні варіанти поведінки. При цьому важливим для багатьох компаній було забезпечити оперативну комунікацію та підтримку персоналу. Турбота про кожного стала не перевагою, а необхідним інструментом виживання. 

Тетяна Ладуба, Global Head of Employer Branding and Employee Engagement компанії Ciklum, розповіла, що ще до війни у компанії розпочали інформаційну кампанію, яка допомагала колегам підготуватися до різних сценаріїв: закликали їх до проактивної релокації, допомагали регулювати рівень стресу та підтримувати емоційну рівновагу. 

Дарина Кузьмик
Дарина Кузьмик
Talent & Culture Lead із Railsware

Уже 24 лютого ми мали всі комунікаційні інструменти, щоб дізнатися про потреби людей та пропонувати рішення. Значну роль у нашій стійкості відіграла взаємодопомога: від підхоплення робочих завдань колегами в інших локаціях до допомоги одне одному в пошуку житла та перевезенні близьких у безпечніші місця. Протягом перших тижнів війни наші колеги у Кракові в режимі 24/7 допомагали українцям: від організації трансферів від кордону до пошуку житла і допомоги з облаштуванням.

Катерина Андрушко, СМО у Quarks, упевнена, що у стресові періоди люди як ніколи хочуть відчувати себе частиною команди, а людяність і розуміння з боку керівника стають основою для формування стабільності. Саме тому в компанії велику увагу приділяють комунікації. «З перших днів війни ми розуміли, що дистанціювання керівників неминуче призведе до змін корпоративної культури. Саме тому ми впровадили щомісячні презентації, на яких СЕО Іван Ролік розповідає про вектори розвитку компанії та плани на перспективу», — додає Катерина. 

Щоб залишатись ефективними, у SoftServe відразу намагалися забезпечити можливість співробітників працювати в офісах. Для цього постійно аналізують офісні потужності і за потреби додають нові робочі місця, розконсервовують зачинені поверхи. Анна Щербакова, віцепрезидентка та операційна директорка GlobalLogic Ukraine, розповіла, що її компанія допомагає купувати засоби живлення, як-от павербанки, генератори, а тим, хто вирішив релокуватися із так званих червоних зон, надає фінансову компенсацію витрат у розмірі $1 тис. у гривні. Базові потреби тих, хто працює в офісі, теж забезпечені: йдеться про наявність укриттів, дизель-генераторів з пальним для них, а також про забезпечення декількох альтернативних способів доступу до інтернету в обхід територій росії та білорусі.

Безпека співробітників як найвищий пріоритет компаній

Війна дозволила ІТ-компаніям довести на реальних справах, що безпека їхніх співробітників — це один із найвагоміших елементів корпоративної культури. Анастасія Фролова, Country Manager Ukraine компанії SoftServe, розповіла, що у перші місяці війни в офісах розгорнулися координаційні центри, які консультували людей, підтримували та допомагали їх розселяти: «Паралельно евакуйовували працівників до західних областей та за кордон автобусами з Києва, Харкова, Дніпра та Одеси. Для тих, хто вимушено релокується, ми надаємо додаткову фінансову допомогу».

Схожий підхід використали і в інших компаніях. У Quarks зрозуміли, що рівень стресу не дозволить співробітникам почуватися комфортно та не дасть змоги нормально працювати. Саме тому Катерина Андрушко з Quarks поділилася з нами, що її компанія заздалегідь забронювала декілька затишних готелів на заході країни:

«Окрім того, у компанії впевнилися, що у нашому київському офісі є все необхідне для тривалого перебування. Ці дві опції забезпечили фізичну захищеність для наших працівників».

Компанія Ciklum подбала, щоб співробітники ухвалювали виважені рішення: «Кількість запитів від працівників сягала рекордних показників, як і діапазон тем — від безпечних маршрутів пересування до умов податкового резидентства, від підготовки і відсутності електрики до зниження тривожності. На ці запити ми відповідали інфосесіями, рекомендаціями експертів, програмами ментального здоров'я».

У Precoro в перші місяці війни співробітників вивезли у безпечне місце на заході України.

«Ми заздалегідь забронювали готель поблизу Коломиї. Щойно полетіли перші ракети, прийняли там усіх охочих співробітників з рідними, близькими та домашніми тваринами. Перші тижні повномасштабної війни ми жили у готелі одним великим сімейним офісом», — згадує Андрій Живолович. 

Турбота про ментальне здоров'я співробітників та їхніх сімей 

Війна — це виклик не лише фізичній безпеці, але й ментальному здоров'ю. Багато ІТ-компаній потурбувалися і про це. 

До прикладу, у SoftServe на початку 2022 року впровадили гарячу лінію психологічної підтримки, якою активно користуються досі. Звичним явищем стали інші ініціативи mental well-being, наприклад, місяць ментального здоров'я Dare to care.

Дарина Кузьмик, Talent & Culture Lead з Railsware, ділиться, що у компанії запровадили курс емоційного інтелекту, який підвищив стійкість персоналу та став по суті формою групової терапії. «А за потреби колеги відвідували й індивідуальні сесії, щоб працювати з власними запитами», — додає Дарина.

У компанії Quarks передивилися пакет бенефітів та додали до нього опції, які допоможуть працівникам побороти стрес. У Ciklum запропонували свій спосіб переключитися на неробочі, але не менш актуальні питання: «Компанія запровадила проведення різноманітних вебінарів із відомими спікерами-експертами, наприклад, на теми економіки, історії, соціології, культури тощо». 

На допомогу фронту і тилу

Майже всі ІТ-компанії, з якими ми поспілкувалися, вважають, що просто працювати й платити податки у країні, де триває війна, недостатньо. Тож, коментуючи зміни у корпоративній культурі, багато компаній говорили про соціальну відповідальність і волонтерство.

«Ми від першого дня оголосили про свою позицію, допомагали та продовжуємо допомагати і ЗСУ, і окремим друзям та знайомим, які пішли на фронт, а також дітям, що постраждали від бойових дій», — розповідає Андрій Живолович з Precoro. 

Прояви підтримки можуть виглядати по-різному. Наприклад, у SoftServe вирішили, що приблизно 300 співробітників компанії, які пішли до лав ЗСУ чи ТРО, продовжуватимуть отримувати компенсацію, за ними збережуть робочі місця. Для цього у компанії впровадили новий тип відпусток у внутрішній системі — military leave.

Усі компанії, з якими ми поспілкувалися, допомагають  країні і грошима, і експертизою. Це може виглядати як активність корпоративного благодійного фонду SoftServe, який допоміг закупити автомобілі швидкої допомоги для фронту, а також організував доставку в Україну гуманітарної допомоги та комп'ютерів для військових. Співробітники та компанія Intellias акумулювали понад 40 млн грн на закупівлю авто, дронів, рацій та іншого спорядження. У компанії вважають таку діяльність дуже важливим елементом залучення. Від початку року сума пожертв від Railsware на підтримку ЗСУ сягає пів мільйона доларів.

Але не лише грошима допомагають ІТ-бізнеси. Команда  Railsware підтримала створення проєкту безкоштовних онлайн-консультацій з лікарями та психологами Doctor Online — компанія надала технічну, юридичну та маркетингову допомогу. Через створену SoftServe благодійну краудсорсингову платформу Open Tech у 2022 році оновили сайти «Повернись живим» та Львівської обласної військової адміністрації, розробили мобільний застосунок для розвитку дошкільнят «НУМО» та платформу дистанційного навчання для вишів.

Трансформація корпоративної культури

Деякі з компаній розповіли про те, що їхня корпоративна культура змінюється. До прикладу, у Intellias зрозуміли, що, розширюючи географію своєї присутності, компанії необхідно визначати нові спільні глобальні цінності, а саме EDI, One team, Growth Mindset, Partnership, Getting things humanly, Focus on values. Тому цього року в Intellias повернулися до проєкту з перезапуску корпоративних цінностей. Вони не змінилися, але стали більш стійкі й зрозумілі та відповідають запиту спеціалістів і спеціалісток у будь-якій географічній точці присутності компанії.

Світлана Бовкун
Світлана Бовкун
Employer Brand Manager компанії Sigma Software

Війна не змінила корпоративну культуру компанії, але поставила нові виклики: як гарантувати безпеку кожному співробітнику, зберегти рівень якості послуг та не зупинитися у зростанні. Корпоративна культура – це не те, що можуть змінити навіть такі страшні обставини, як війна.

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 9 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 11 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 11 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40