Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як війна змінила корпоративну культуру компаній: спостереження сервісу психологічного консультування HoldYou

Hold You
Hold You Сервіс психологічного консультування онлайн
13 жовтня 2022 6 хвилин читання

Мене звати Артем, я засновник сервісу психологічної допомоги HoldYou. Я розповім наші спостереження про те, які саме зміни принесла війна, як компанії долають труднощі й продовжують працювати.

Перші місяці повномасштабного вторгнення були для українців періодом переусвідомлення свого життя. Пріоритети та фокуси різко змінилися і замість звичних потреб на передній план вийшли базові, як-от залишитися живим, почуватися в безпеці, допомогти близьким, мати стабільний психологічний стан. 

Коли компанії почали повертатися до попереднього темпу роботи, вони, звісно, не могли залишитися такими, як раніше. Це логічно, адже будь-яка компанія — це насамперед люди. А зараз ми бачимо, що на кожну людину в Україні вплинула війна. Чи позначилося це на корпоративній культурі компаній? Звісно. 

Що змінилось у HoldYou з початком війни?

Український ринок психології ще перебуває на етапі становлення та розвитку. Попри це, ще до повномасштабного вторгнення, багато компаній починали усвідомлювати важливість mental health своїх співробітників. А під час війни значущість психологічного здоров'я працівників для компаній збільшилась та усвідомлення того, наскільки це важливо – зросла. 

За даними STEPS за 2021 рік, кожен восьмий дорослий в Україні має симптоми депресії. Яка статистика зараз, важко уявити. Міністр охорони здоров'я припустив, що після війни приблизно 15 млн українців матимуть проблеми з психічним здоров'ям. Хочеться вірити, що ми з усім впораємося. Але кваліфікована психологічна допомога важлива й необхідна вже зараз. Дедалі більше компаній це усвідомлюють і надають своїм працівникам можливість її отримати.

До нас щодня звертаються нові компанії з запитами про корпоративну співпрацю: індивідуальні консультації для працівників, вебінари, групова терапія. Компанії готові інвестувати час та гроші, працювати над тим, щоб кожен у їхній команді почувався краще. 

Що змінилося для компаній?

1. Війна змістила фокус корпоративної культури. Ситуація в країні та світі ще раз дала зрозуміти, що головна цінність – люди, що формують команду. Тому корпоративна культура стає все більше людино-орієнтованою, перетворюється на опору та підтримку для колективу.

2. Продуктивність співробітників значно знизилась. Фокусування виключно на роботі стало неможливим – люди переймаються своїми життям та безпекою, безпекою своїх рідних, друзів та всієї країни. 

Тут варто згадати піраміду Маслоу. Як я вже згадував, на передній план вийшли базові потреби. Тільки після їх задоволення, людина переходить до вторинних: причетності, самоствердження та самовираження, в тому числі, ефективності на роботі. Тому частина потреб стала відповідальністю корпоративної культури. 

Наприклад, деякі компанії перевозять співробітників у безпечніші міста чи навіть країни. Інші ж – залучають психологів, для підтримки співробітників та покращення їх продуктивності, атмосфери в колективі.

3. Розмови в колективі все частіше виходять за межі робочих питань. Обговорення новин та складних життєвих ситуацій стає нормою, адже люди об'єднані однією ідеєю та намагаються підтримати одне одного, або знайти підтримку для себе у колі колег. Психологи навіть рекомендують робити неформальні зустрічі для розмов та співпереживання, створювати мем-чати. Також це дозволить зменшити кількість особистих обговорень під час робочого дня.

4. Звільнення, мобілізація та замороження бізнесу. Війна – це ще й втрата робочих місць. Особливо це стосується людей, що лишають свої домівки через активні бойові дії в їхніх містах. Також багато ІТ-спеціалістів пішли з компаній, що працювали на ринку росії та зараз в пошуках роботи. Але компанії знаходять способи для підтримки співробітників. Наприклад, McDonald's зберегли зарплатні виплати на період, коли компанія призупинила роботу в Україні.

При мобілізації когось із команди – важлива допомога компанії. Ці люди йдуть захищати кожного з нас і якщо можемо, то підтримуємо фінансово, закупками або організацією, поширенням інформації про актуальні потреби бійців. 

5. Поширені раніше запити у корпоративній культурі відходять на другий план. Трендом корпоративних звернень у 2021 році були: віддалена робота, підвищення загальної мотивації в колективі, покращення комунікації, бізнес-навичок, лідерських якостей персоналу. 

Зараз компаній все більше цікавлять теми: як справлятись зі стресом, тривогою, страхом, депресією, як адаптуватись самому та командам до нових умов життя та у новому колективі. Хоча бачимо, що серед запитів до психологів, залишаються і трендові 2021 року.

6. Корпоративне волонтерство. Це один зі способів подолати стрес та тривогу, почуття провини та додати відчуття своєї цінності, причетності. Що в свою чергу сприяє покращенню психологічного стану, а отже, і позитивній динаміці продуктивності. Звичайно, ніхто не відміняв робочі обов'язки.

7. Компанії відмовляються від російських продуктів, до яких звикли. Це змушує вносити значні зміни в процеси й адаптуватись. В той же час, з'являється велика підтримка українським аналогам. (Наприклад, ми у HoldYou відмовились від ЖивоЧату, на користь HelpCrunch).

8. Керівництво у великих компаніях стало ближчим зі звичайними працівниками. Спільно з командами відбувається пошук рішень для всіх (в тому числі й психологічних) запитів, що виводить команди на новий рівень єднання. Для прикладу, візьмемо наші інтернет-війська – ІТ-індустрія об'єдналася, як ніколи. Команди вигадують різні способи допомоги: роблять дрони, NFT-колекції та багато корисного.

Об'єднання проти спільного ворога, підтримка керівництва, чітка позиція компанії, психологічна допомога — все це частини тієї корпоративної культури, що формується зараз й збільшує довіру команди один до одного та до компанії загалом.

Зараз психолог — це не просто тренд, а загальна потреба. Хоча зараз час сильних HR-спеціалістів, але виконувати функції психолога повною мірою вони не можуть. Тому необхідно залучати фахівців. А віддати цей процес на аутсорс — правильне рішення, яке заощадить вам час та ресурси.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

В Україні створили чатбот психологічної допомоги «Друг»

Руслан Сорока 1 грудня 2022 18:07

Як працюють та скільки заробляють ІТ-фрилансери

Олександра Стеценко 30 листопада 2022 17:00

MacPaw організував всесвітню кампанію #DiakuYOU

Катерина Колонович 30 листопада 2022 15:13

Подбайте про кібербезпеку: вісім порад на час війни

Ivan Verstyuk 30 листопада 2022 15:00