Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як війна змінила корпоративну культуру та цінності компаній

Вікторія Антуневич
Вікторія Антуневич Employer brand manager у Govitall
11 липня 2022 8 хвилин читання

Пам'ятаєте, колись найбільшим викликом для рекрутингу була віддалена робота? Після двох ковідних років переважна більшість талантів розглядала пропозиції тільки на full remote. Сьогодні ми всі працюємо повністю віддалено, але наше життя змінилося назавжди. Найголовнішими викликами для бізнесу, згідно з опитуванням Deloitte, стали безпека працівників (74%), підтримка продуктивності команд (56%) та забезпечення неперервності робочих процесів (49%).

Ми всі переживаємо такий досвід, якого ніхто з нас ніколи не мав, яким ми не вміємо керувати. До цього стресу додався незлічений перелік страхів: за себе і близьких, за майбутнє тощо. Що це означає для бізнесу? Страх, розпач, розгубленість, стрес, що аж ніяк не сприяє ефективності та результативності роботи. Додамо сюди ще апатію, бо війна перейшла до затяжної фази, і ніхто не має відповідей, коли це все закінчиться. Це може спричинити додаткові ризики: відтік талантів за кордон серед тих, хто залишився в Україні, та рішення укорінитися у країнах тимчасового прихистку у тих, хто тимчасово переїхав туди, рятуючись від війни. 

Роль корпоративної культури 

Як цьому може зарадити корпоративна культура? На думку спадає безсмертна фраза відомого маркетолога Пітера Друкера: культура їсть стратегію на сніданок. Сьогодні сильна корпоративна культура в компанії мало не єдина стабільність, що залишилася у людини. Це дає хоч якусь опору, у мене принаймні це саме так. Війна суттєво змінила підходи компаній до управління людським капіталом. Фокус на підтримці людей є черговим підтвердженням глобального тренду на людиноцентричність. Отже сьогодні ми прокачуємо найголовнішу цінність — люди. Неважливо, який у вас соцпакет, якщо ви кинули своїх співробітників напризволяще або не виплатили їм гроші та ніяк це не пояснили.

Як фахівець з бренду роботодавця я спостерігаю за різними компаніями, поза межами IT галузі зокрема. Наразі відбувається трансформація корпоративної культури: всі зусилля компаній спрямовані на всебічну підтримку співробітників та допомогу країні.  

Зазвичай бренд роботодавця — це те, що про вас говорять ваші працівники (колишні, теперішні та майбутні), але сьогодні це більше про те, що говорите ви як компанія. Я би виокремила три чинники, які, на мою думку, найбільш пріоритетні для трансформації корпоративної культури сьогодні: прозорі та системні комунікації, турбота про співробітників та переосмислення КСВ. 

Комунікації 

Найголовніша функція внутрішніх комунікацій — не тільки інформування, але й зняття тривожності. Тому саме зараз як ніколи важливо комунікувати з людьми: пояснювати всі рішення компанії, висловлювати свою позицію стосовно подій в країні, давати підтримку співробітникам, частіше просити зворотній зв'язок тощо. 

Так, у Govitall всі важливі рішення та заяви від компанії завжди комунікує наш фаундер. Крім того, ще на початку березня ми організували онлайн town hall з ним та топ-менеджментом, щоб люди зрозуміли, що компанія стабільна, і їм нема за що переживати. Та в цілому надавали багато інформаційної підтримки: з приводу мобілізації, кібербезпеки, як підтримувати інформаційну гігієну, попереджали щодо можливих фішингових атак, готували гайди з евакуації в різні країни ЄС. 

Сьогодні на перший план для кандидатів вийшло ставлення компанії до війни: позиція засновників, чи не має вона зв'язків із росією, волонтерські ініціативи. Люди хочуть розуміти, чим бізнес допомагає державі в боротьбі з агресором та як підтримує співробітників. Це також варто комунікувати публічно — не забувайте і про зовнішній бренд роботодавця. 

Турбота про співробітників

Перш за все сьогодні компанії піклуються про психологічний стан працівників, тому корпоративний психолог — вже не данина моді, а необхідність. Наш психолог з перших днів вторгнення проводить індивідуальні сесії та вебінари на найгарячіші теми сьогодення: як боротися з панікою та стресом, як вчитися жити у стані невизначеності тощо. Протягом перших двох місяців війни вона також проводила щоденну онлайн-зустріч, де можна було виговоритися та просто поспілкуватися з іншими співробітниками не про роботу. Натепер такої потреби вже немає.

Крім психологічної підтримки, ми збільшили кількість face-2-face, зазвичай щоб просто запитати у співробітників, як їхні справи, і як вони справляються зі стресом. 

Багато хто сьогодні передивився корпоративні бенефіти — спортзал та сніданки в офісі точно не на часі, а ось власний психолог або розширене медстрахування важливо. Так, ми повернули заняття з йоги і посилили уроки з англійської, що відразу дало позитивний відгук. Крім того, запустили онлайн уроки з малювання для дітей, але й дорослі також можуть приєднатися. Деякі компанії повноцінно відновили свої навчальні процеси, а хтось навіть запровадив безкоштовні курси для всіх українців.

КСВ 

Багато компаній вже давно займаються КСВ, але сьогодні це вже не «прикраса» для репутації, а необхідність, гігієнічний мінімум. Деякі компанії, особливо в сфері IT, запровадили власні благодійні фонди чи ініціативи для допомоги ЗСУ. Надзвичайної популярності набуло корпоративне волонтерство та різноманітні благодійні ініціативи. Ми всі займаємося волонтерством в тому чи іншому масштабі, навіть наш фаундер, тому тільки вітаємо таку діяльність. Головне — щоб робочі завдання були виконані вчасно. Водночас більшість людей сьогодні зацікавлені у корпоративних можливостях волонтерства — таких, що їх ініціює компанія, і до яких може залучати співробітників. На початку війни у Govitall повноцінно боролися на інформаційному та ІТ-фронті на волонтерських засадах, також ми подали списки охочих вступити до лав IT-армії. 

Багато незнайомих раніше людей у нашій IT-спільноті об'єдналося задля допомоги країні — я спостерігаю це у чисельних телеграм-каналах.   

Вважаю, що допомога працівникам та громадам — ознака зрілості бізнесу з точки зору соціальної відповідальності, що зокрема надаватиме стратегічну перевагу компаніям на ринку праці у майбутньому.

Окремо хочу зазначити, що зараз не час для «тихої» благодійності — репутація працедавця зокрема залежить від інформування команди та/або її залучення до участі у благодійних проектах або створення власних. За цей страшний час ми всі змінилися, тому більшість кандидатів сьогодні обирають компанію не лише за розміром заробітної плати, але також цікавляться її репутацією, цінностями, соціальними ініціативами.

Чи на часі бренд роботодавця 

Так, я бачила результати численних досліджень з приводу того, що наразі знову маємо ринок працедавця, бо кількість кандидатів значно перевищує кількість вакансій. Але так буде не завжди – за інформацією DOU, після різкого падіння у березні, у квітні й травні почалось збільшення кількості вакансій. Ринок потроху оживає. Не так швидко, як би цього хотілося, але тренд позитивний.Та й бренд роботодавця — це системний процес, його не можна відкласти на полицю до найкращих часів. Сьогодні він трансформувався, але нікуди не зник.

Крім того, є істотний ризик того, що певна кількість талантів не повернеться до України після війни, та й працівники, які залишилися, також можуть виїхати за кордон через невпевненість у майбутньому. Отже насувається дефіцит кваліфікованих кадрів. Лише ті компанії, які мають сильну корпоративну культуру та людяні цінності, зможуть утримувати таланти та наймати нових профі, коли ринок праці знову оживе, і протягом післявоєнних років. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як корпоративне навчання в Україні витримало удар та функціонує під час війни. Досвід LMS Collaborator

Катерина Атаманенко 8 вересня 2022 15:18

Як бренду правильно вести комунікацію під час війни

Дар'я Кушнір 5 вересня 2022 19:02

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір 10 серпня 2022 15:28

Для бізнесу, грошей та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 7 серпня 2022 15:08

Бізнес під час війни: як до нових умов адаптується джоб-платформа Joberz

Діана Полуніна 7 серпня 2022 13:00