Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ефективне волонтерство: як використати навички інвестора, допомагаючи країні

Олександр Тихомиров
Олександр Тихомиров Співзасновник та СEO УкрІнвестКлуб, підприємець, волонтер
1 серпня 2022 5 хвилин читання

Потужний волонтерський рух — одна з найяскравіших рис українського спротиву російській навалі. До нього приєднуються і медійні персони, і бізнесмени, і майже всі люди. Інвесторські спільноти також не лишаються осторонь. Сьогодні я розповім, як застосовувати інвесторський досвід у волонтерстві, що робити, аби допомога була дійсно корисною, та кому варто бути волонтером.

Як ми почали волонтерити

Наше волонтерство почалося стихійно, після 24 лютого, як і у багатьох. У мене вже був певний досвід, але ніяк не пов'язаний із війною. Утім, він допоміг визначитися із мотивацією: якщо маєш змогу — допомагай! Насправді мотиви у волонтерстві можуть бути різними. Це може бути як просте бажання допомогти, так і з певною домішкою прагнення слави чи уваги. Але зараз мотив не є визначальним. Головне, щоб він не ставав наперед самої допомоги. Щоб за будь-яких мотивів допомога була дієвою.

У нас вийшло так, що питання «Як можна допомогти?» постало одразу, щойно трохи минув шок. І запитів негайно теж виникло багато звідусіль: броніки, біженці, лікарні тощо. Спочатку ми бралися майже за все, та згодом зрозуміли, що це не надто ефективний шлях.

Чому волонтерство — це теж інвестиція

Але який ефективний? Відповідь знайшлася легко: волонтерство (вкладення своїх грошей, сил, часу) — це теж інвестиція. Не у грошовий прибуток, а в перемогу. Тому принципи, які діють для успішних інвестицій, є цілком придатними і для успішного волонтерства. Ось вони.

Вкладати в ефективні проєкти. Різниця лише в тому, що ефективність інвестицій вимірюється прибутком, а ефективність допомоги — користю, яку така допомога принесе. Тут є багато нюансів. Один із них — довжина ланцюжка від того, хто надає гроші до кінцевого отримувача допомоги. Зрозуміло, що у разі проходження допомоги через кілька «інстанцій», її кінцева користь для того, хто потребує, може зменшитися.

Тому для себе ми обрали шлях безпосередньої допомоги за тими напрямами, де вона найбільш потрібна. А оскільки ми не військові спеціалісти, то довіряємо тим, хто такими є. Наприклад, тим учасникам нашого інвестиційного клубу, хто зараз на фронті й каже, де і що найбільш потрібно.

Оцінювати ризики. Щоб кошти, які ми вкладаємо в допомогу, не витрачалися даремно, ми не вкладаємо їх у проєкти, де не маємо стовідсоткової впевненості.  Зараз бракує часу на аналіз документів та аудит прозорості, тому ми допомагаємо лише тим, кого знаємо особисто. Бо якщо збирати «на броніки» якійсь бригаді, яку ти не бачив, є ймовірність, що вони просто не доїдуть. Або та допомога, яку ви робите, буде непотрібною.

Є й такі ризики, які важко передбачити, особливо на початку роботи. Ми через це також пройшли: придбали для хлопців на передову позашляховика, який виявився несправним. Добре, що це з'ясувалося до того, як… Довелося вкластися ще й у ремонт. Але це досвід, тому тепер купуємо лише в перевірених компаніях.

Не вкладати останнє. У наших інвесторських порадах ми завжди кажемо: вкладайте лише те, що можете дозволити собі безболісно втратити. Ця порада цілком дієва і у волонтерстві.

На допомогу має бути ресурс. Не варто віддавати останню сорочку, щоб самому голодувати чи позбавляти коштів свою родину. Потрібно насамперед допомогти своїм близьким, і лише коли їхні потреби будуть закриті, варто зосередитися на допомозі іншим. Не можна допомогти іншим людям, допоки ти не допоміг своїм. Це буде порушенням базових людських принципів і аж ніяк не сприятиме нашій загальній силі як нації.

Диверсифікуватися. Так, навіть у волонтерстві, як це не дивно. Але сенс диверсифікації тут буде дещо іншим: якщо в інвестиціях ми робимо це задля того, щоб знизити ризиковість портфеля, то у волонтерстві це допомагає підвищувати ефективність процесів. Так, Клуб зараз працює за такими напрямами:

  •  вкладення власних коштів,
  •  безпосередні закупівлі,
  •  відкриття зборів.

Це те, що допомагає тут і зараз. Є ще один напрям, який працює ще й на майбутнє: ми надаємо безоплатну рекламу бізнесам, які допомагають людям чи вкладаються у відбудову економіки.

Чому не всі повинні бути волонтерами

І наостанок. Варто пам'ятати, що допомога — це не тільки вкладати гроші чи брати участь у волонтерських акціях. Немає нічого соромного чи неправильного в тому, що хтось наразі не має змоги цього робити. Я розповідав про диверсифікацію, так от успішне суспільство теж диверсифіковане, бо кожен робить те, що може, до чого більше здатен. Якщо людина добре виконує свою роботу, вона теж допомагає. Це допомога економіці, собі, близьким. Зараз уся країна — єдиний організм, ми всі пов'язані. Людяність, щирість, терпимість один до одного — це теж цеглинки у перемогу. І вона обов'язково буде!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Народний супутник»: деталі угоди з ICEYE, технічні характеристики та нюанси роботи зі знімками

Роман Судольський 5 годин тому

Хто кого переможе в економічній війні та як довго ми зможемо прожити на рейках воєнної економіки. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 2)

Олександр Тартачний 6 годин тому

На росії оштрафували Twitch на $33 тис. за відео про Бучу

Ольга Кротовська 18 серпня 2022 19:23

Як треба було готуватися до війни і як на це впливає поведінкова економіка. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 1)

Олександр Тартачний 18 серпня 2022 15:30

Як українці жартують про купівлю супутника фондом Сергія Притули, поки росіяни одягають шапочки з фольги

Ольга Валькевич 18 серпня 2022 15:15