Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Діана Полуніна
Діана Полуніна Журналістка The Page
31 серпня 2022 8 хвилин читання

Віддалена робота та турбота про працівників. Intellias, SoftServe та Precoro розповідають про нові цінності в українському IT та як вони впливають на наймання

Від початку повномасштабної війни багато українців втратили свій стабільний заробіток. Станом на липень 2022 року кількість людей, що втратили роботу через війну, досягла 39%. IT-індустрія одна з небагатьох, яка почувається впевнено, а тому продовжує наймати нових спеціалістів у свої команди. 

SPEKA опитала IT-компанії Intellias, SoftServe та Precoro, що продовжують працювати в Україні, про ситуацію з персоналом, зарплатами, нефінансову мотивацію в роботі та про інші виклики у найманні, що постали перед технологічним сектором. 

Наймання співробітників в IT-компаніях. Що очікує ринок та як змінюються цінності 

За словами co-partner та Head of recruitment VP Team Марини Хомич, глобально ринок наймання очікує криза. «Від травня у США триває хвиля скорочень, наймання  заморожується, хоча масштаб ще не такий критичний, як навесні 2020-го, коли почалася пандемія», — каже вона. 

Скорочення по всьому світу пов'язані з наступними чинниками:

  • у великих компаніях — стрімкі темпи зростання команди у минулі періоди;
  • у стартапах — труднощі отримання нових інвестицій, що спостерігається у багатьох сферах, окрім блокчейну, криптографії, кліматичних технологій та кібербезпеки;
  • війна росії проти України, що впливає на ринок наймання і у нашій країні, і в Європі.

Зазвичай під скорочення потрапляють або ті, хто прийшов до компанії нещодавно, або ті, продуктивність яких оцінюють до 10%. «Досвідчених спеціалістів компанії намагаються утримати», — наголошує експерт. 

В Україні ж, попри все, рівень зарплат спеціалістів Senior та C-level, з якими і працює VP Team, не впав, попит на вакансії з можливістю переїзду в інші країни збільшився, а міжнародні компанії дедалі активніше наймають українських інженерів. 

Щодо нефінансової мотивації у найманні співробітників, то, за словами Марини Хомич, кандидати дедалі більше уваги звертають на ресурси фінансування компанії, її репутацію, можливе скорочення, активність наймання та ймовірність кар'єрного зростання

«На українському ринку особливо важливим чинником для претендентів є відносини компанії з агресором-росією, а також чітка позиція щодо війни. На всіх можливих ресурсах вони перевіряють, які публічні заяви робили керівники, у яких країнах компанії мають офіси, з якої країни її засновники. Це важливо не для 100% кандидатів, але для багатьох», — резюмує вона, додаючи, що сьогодні як ніколи важлива стабільність та можливість переїзду в безпечні місця. 
Марина Хомич

Також значення має фізична безпека. Так, жодна з українських компаній, з якими працює VP Team, не кличе співробітників у офіс, але більшість планує повернутися туди після перемоги. 

Наймання співробітників та зарплати в українських IT-компаніях у 2022 році

IT-компанії, що працюють в Україні, продовжують наймати співробітників і зберігають їхню зарплату на довоєнному рівні.

В Intellias наголошують, що за минулі пів року компанії вдалося зберегти позитивну динаміку зростання: «За перше півріччя наша команда зросла на понад 100 людей і тепер нараховує більш ніж 2600 професіоналів. Загалом у 2022 році Intellias планує найняти приблизно 700 фахівців у нові локації за кордоном та понад 300 в Україні».

У компанії додають, що розмір зарплат не зменшували, і натепер винагороди відповідають ринковому рівню, а їх перегляд відбувається у стандартному режимі. 

Не відстає від Intellias і SoftServe. За словами Country Manager Ukraine компанії Анастасії Фролової, від початку 2022 року SoftServe відкрила 700 вакансій в Україні і має ще приблизно 200. При цьому зарплати не змінювалися через війну, однак з початком її повномасштабної фази компанія на декілька місяців призупинила виплати певних видів бонусів і відтермінувала планові підвищення виплат. 

Продовжує працевлаштовувати спеціалістів також продуктова компанія Precoro. Її СЕО Андрій Живолович наголошує, що від початку повномасштабної війни компанія найняла 11 фахівців і планує знайти ще 10 до кінця року. «Наша мета — знаходити найкращих українців по всьому світу і залучати до роботи з Precoro. Що стосується зарплат, то вони планово підвищуються, звільнень через війну та зменшень виплат вдалося уникнути», — розповідає він. 

Нефінансова мотивація та нові вимоги до компаній 

До запитів пошукачів, не пов'язаних із фінансами, з початком повномасштабної війни додалися безпека, віддалена робота, турбота про працівників.  

В Intellias стверджують, що від початку повномасштабної війни компанія не зменшувала бонусні програми, кількість бенефетів для працівників, реферальні програми, компенсаційни пакети, програми допомог тощо. 

При цьому запити кандидатів мало змінилися. Їх, як і раніше, цікавлять деталі проєкту, стек технологій на проєкті, розмір винагороди, технічне устаткування, бенефіти та можливості для кар'єрного зростання. 

«Можна лише зазначити, що тепер більше кандидатів запитують про можливість працювати дистанційно та у закордонних офісах Intellias», — кажуть у компанії, додаючи, що у них завжди була можливість самостійно обирати формат роботи: віддалено, в офісі або  змішаний варіант. А, наприклад, у львівському офісі компанія обладнала бомбосховище з wifi, тож там можна працювати навіть під час повітряних тривог. 

У SoftServe зазначають, що одним із найважливіших аспектів бізнесу сьогодні стала турбота про працівників. Відтепер, за словами Анастасії Фролової, додатковою мотивацією для спеціалістів-кандидатів є увага компанії до співробітників, їхнього психологічного стану та здоров'я, а також можливість долучатися до важливих соціальних проєктів (у SoftServe це, наприклад, волонтерити у благодійному фонді «Відкриті очі»). 

Цей тренд поширився ще у лютому-березні. Тоді SoftServe, як і багато інших IT-компаній, перевозила працівників зі сходу країни у безпечні місця, релокувала сім'ї працівників за кордон, надавала фінансову підтримку за переїзду,; зберегла щомісячну винагороду для тих колег, що пішли на фронт, допомагала боротися зі стресом та дбати про власний психологічний стан. Також компанія має опції коротко- чи довгострокової релокації працівників, які можуть перетинати кордон, до країн, де SoftServe має офіси — до Польщі, Румунії, Болгарії, Мексики, Колумбії та Чилі. Така можливість буде доступною і для нових працівників. 

Щодо безпеки спеціалістів в Україні, то більшість офісів компанії мають облаштовані укриття. 

Головна зміна у в підході до наймання, яку помітили у Precoro від початку повномасштабної війни , — це перехід до повністю віддаленої роботи. За словами Андрія Живоловича, через це стало складніше наймати junior-спеціалістів, адже дистанційно онбордити та навчати дуже складно. Але це лише стимулювало компанію до змін, і тепер її мета —  побудувати HR-процеси так, щоб можна було наймати людей по всьому світу і не втрачати ефективність. 

«Я впевнений, що наявність офісу завжди плюс, питання в тому, як правильно його використовувати, але офлайн-комунікацію нічим не замінити. Ми плануємо відкривати у різних країнах хаби, щоб там влаштовувати зустрічі команди, проводити івенти та певний час працювати з інших локацій».
Андрій Живолович

Він додає, що до 24 лютого Precoro була дуже офіс-орієнтованою компанією, проте можливість наймати людей по всьому світу допоможе їй стати більш диверсифікованою і гнучкою, але за умови перебудови внутрішніх процесів. СЕО компанії впевнений: головне — це людяний підхід до колег та орієнтація на довгостроковий результат. 

 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ветеранів навчатимуть, як працювати з базами даних

Олеся Дерзська 20 червня 2024 15:02

Головні висновки за 10 років розвитку харківського офісу SoftServe

Владислав Миронович 20 червня 2024 10:00

Відпочинок за містом: досвід SPEKA

Анна Сергієнко 6 червня 2024 14:54

ХНУРЕ та SoftServe запускають освітню програму з комп’ютерної інженерії

Олеся Дерзська 4 червня 2024 19:51

Українські ІТ-компанії у Вашингтоні обговорили страхування політичних ризиків

Вікторія Рудзінська 22 квітня 2024 17:31