Головні висновки за 10 років розвитку харківського офісу SoftServe
Всіх вітаю! Я Геннадій Букшевалов — перший директор харківського центру розробки в ІТ-компанії SoftServe. Очолюю офіс від його відкриття у 2014 році. Від початку повномасштабного вторгнення я організував релокацію у безпечні місця для харківʼян, а тепер продовжую дбати про харківські офіси компанії, які стали хабами зі стабільним доступом до інтернету та автономним живленням. З нагоди 10-річчя харківського центру розробки хочу розказати, як ми долали виклики в умовах невизначеності, які були найбільш значущі події у харківському ІТ у цей період та дам порадами для керівників на основі власного досвіду.
Перші обовʼязки та досягнення. Як запустити центр розробки у період кризи?
У 2013 році була зовсім інша атмосфера у Харкові. Це були часи, коли індустрія розвивалася стрімко. Я на той момент працював в ІТ-відділі в одній з міжнародних компаній. І в якийсь момент в ІТ-спільноті почали обговорювати, що ось найближчим часом тут відкриється величезна ІТ-компанія. Мало хто уявляв, яка саме компанія і як це вплине на ринок, та це виглядало, як шанс не просто змінити роботу, а й взяти участь у чомусь великому. Так я подав заявку на вакансію в SoftServe, яка вже на той момент мала 20-річну історію.
Перший рік був складним, адже ситуація в Україні у 2013-2014 роках була максимально непередбачуваною. Моїм головним завданням було налагодити операційну діяльність центру розробки, щоб надавати сервіс клієнтам за стандартами компанії, одночасно дбаючи про безпеку та стабільність для нашої команди. Я відчував себе першопрохідцем: треба було організувати робоче місце з нуля, налаштувати робочі процеси та зібрати команду, яка поділяла б візію компанії. Крім цього, ми завжди мусили мати план Б, а саме план безперервності бізнесу, в якому прописували стратегію, як діяти на випадок загострень.
Розбудовуємось. Ключові події інтенсивного розвитку
Так, у 2015-2016 роки довелось бути досить обережними – хотілось інтенсивного розвитку, проте через політичну нестабільність це було складно реалізувати. Треба було мати завжди кілька планів. На випадок покращення ми готові були розширятися, наймати фахівців, запускати SoftServe IT Academy в місті. А на випадок загострення – евакуювати фахівців з їхніми родинами. Тоді команда була ще невелика, то це виглядало не складним, але надійним рішенням для реалізації.
Попри невизначеність, в місті у 2015 році сформувався Kharkiv IT Cluster, до якого доєдналася й компанія SoftServe, спільнота однодумців, представники інших ІТ-компаній, які мали схожі виклики та мали на меті консолідувати зусилля для їх подолання.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Тож, ближче до 2017 року бренд SoftServe як надійного роботодавця був відомий у Харкові. Зважаючи на стабілізацію ситуації в країні, ми нарешті перейшли до реалізації плану розвитку та зростання, як це мало бути ще у 2014 році. Як не дивно звучить, але новим викликом стало знайти приміщення під офіс, де могла б розміститись наша стрімко зростаюча команда, де б було достатньо простору не тільки для роботи, а перепочинку, спілкування та й різних подій.
На той момент знайти такий офіс було не так вже і легко — ніхто не працював віддалено і, відповідно, потреба в бізнесових площах була великою. На вирішення цієї задачі пішло близько року, наповненого оглядами приміщень, обговоренням з командою варіантів та перемовин з власниками.
Колись рано чи пізно, але кризи затихають. І цей момент настав і для нас – з переїздом до нового офісу ми почали інтенсивно наймати, розбудовувати ІТ-спільноту, регулярно проводили технічні заходи. У 2018 році ми почали співпрацю з ХНЕУ ім. С. Кузнеця і запустили челендж до ЗНО з математики — цей проєкт досі розвивається і допоміг понад 80 тисячам школярів підготуватися до іспитів.
Паралельно я долучився до ради директорів Харківського ІТ Кластеру, щоб разом з ІТ-спільнотою сприяти розвитку ІТ індустрії у Харкові. Всі ці зусилля дали результат і у 2021 році харківський центр розробки обʼєднав понад 1000 фахівців. 2021 рік ми закінчували розбудовою планів з виходу за межі Харкова та думали створити осередки компанії у Сумах, Полтаві, Чернігові та Маріуполі.
На жаль, розширення вдалось реалізувати лише частково і не в тих умовах, як ми думали. Через повномасштабне вторгнення ми перейшли до втілення чергового плану безперервності бізнесу. Згідно з ним, ми мали евакуювати працівників з Харкова у разі небезпеки до Чернівців. То ж розробили спеціальні маршрути та домовлялись з перевізниками. В підсумку, за перші кілька тижнів великої війни компанія релокувала практично 4 тисячі працівників з небезпечних зон, якими тоді був не тільки Харків, а й Київ, Дніпро, Запоріжжя.
Багато харківʼян переїхали до Полтави, тому ми все-таки реалізували ще свій план 2021 року і минулого року відкрили там офіс. Проте головний виклик зараз — це підтримувати фахівців, які вирішили залишитись у Харкові. Ми стараємось забезпечити їх надійним місцем для роботи — обидва офіси тут мають безперебійне живлення та інтернет-зв'язок, що часто рятує колег в моменти відключень електроенергії.
Десять років у SoftServe – це час знакових подій та змін. Однак найбільше мені запам'яталася не стільки конкретні події, скільки відчуття спільності та взаємопідтримки, що склали основу нашого корпоративного духу. Щорічні корпоративні заходи, зростання команди, успіхи та невдачі – все це сформувало нашу унікальну культуру.
Як би не було складно зараз, ми прагнемо підтримувати Україну, наших військових. І на честь 10-го ювілею харківського центру розробки оголосити великий збір на суму 10 тисяч доларів – на укомплектовану машину швидкої допомоги у бригаду, яка брала участь у боях за Харківську область. Долучились до ініціативи Гамлет Зінківський та Боб Бассет, всесвітньо відомі харківські митці, створивши набір з брендованих подарунків, які розігрували за донати, та блогер Артур Дмитришин, який організував окремий розіграш книг за донати.
Головні висновки. Як проходити кризові часи?
Оглядаючись на свій попередній досвід, я б порадив собі не боятися ризиків та більше довіряти своїй інтуїції. Кризові періоди завжди будуть і постає питання – якими ви з них вийдете. Розбудова центру розробки в Харкові була справжнім випробуванням, але кожен виклик надавав мені безцінний досвід. І я впевнений, що у цьому мені допомогли такі підходи у житті:
1. Розвивайте корпоративну культуру
Сильна команда та згуртованість – те, на чому тримаємось ми всі. Тому я раджу будувати спільноту, відбуваються гарячі дискусії в пошуку шляхів досягнення цілей, але водночас чують один одного, де може звучати критика, де є відкритість та довіра, де всі мають мету та рухаються до неї, де розділяють ваші цінності та погляди.
2. Подбайте про те, щоб вас розуміли
Важливо розвивати навички, такі як комунікація та лідерство. Можна мати купу цікавих ідей, але вони не будуть реалізовані, тому що не знайшлось однодумців. Аналізуючи свою роботу, я можу сказати, що все, що я не зміг реалізувати чи досягти, сталося лише тому, що не зміг донести важливість та необхідність таких дій. Через це не знайшлося тих, хто підтримав би та пішов разом зі мною до тих цілей. У стресових умовах, як в теперішній час в умовах війни, нам особливо треба приділяти особливу увагу комунікації та більше спілкуватися з командами, партнерами та своїми близькими.
3. Вкладайте у свій розвиток, щоб справлятись з новими викликами і бути готовим як до кращого, так і гіршого розвитку подій
Інвестиція у власний розвиток є ключем до успіху не лише на професійному, але й на особистому рівні. Враховуючи, у якому світі ми живемо, треба постійно вчитися, адаптуватися та вдосконалюватися. Не відставайте від шаленого темпу розвитку, що відбувається у світі у нашій галузі. Прокачуйте себе до рівня, де працювати з викликами стане рутинним завданням для вас.