Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Криптовалюта — це: чим блокчейн відрізняється від онлайн-банкінгу

Артем Чернецький
Артем Чернецький Менеджер блокчейн-продукту в Everlend
26 липня 2022 4 хвилин читання
Менеджер блокчейн-продукту в Everlend Артем Чернецький Менеджер блокчейн-продукту в Everlend Артем Чернецький

Сподіваюсь вже настав той день, коли всі без винятку, чули про криптовалюти. Навіть ваша прабабуся, якщо вона ще жива. В багатьох з нас є якась сестра маминої подруги, в якої син «піднявся на крипті» й купив квартиру в Києві, але водночас майже кожен має родича/друга/колегу, який «прогорів» на біткоїні та розповідає всім, що криптовалюта це зло та лохотрон. 

Водночас величезні компанії світу інвестують в крипту, та навіть держави одна за одною визнають криптовалюти офіційним платіжним засобом, або ж навпаки намагаються оголосити їх «поза законом» (в залежності від адекватності держави)

Отже, шчо з цим усим робити, якщо ви не купили біткоїн у 2011 році, та не знаєте таких слів, як ERC20, DEX, Liquidity Mining?  Якщо ви дочитали аж сюди, значить це вас зацікавило, отже допоможу розібратись — раджу дочитати до кінця.

До чого тут взагалі гроші?

Ви замислювались, що означають цифри вашого балансу у вашому додатку банкінгу? Скільки в вас насправді грошей? А як вони опинились в банку? Ви власноруч віднесли в банк готівку чи вам сплатили зарплатню на рахунок й цифр побільшало? А чи справді десь в банку лежить та сумма, яка відображається в додатку? А що як додаток завтра перестане працювати? Що, якщо в такому разі прийдете до відділення банку — чи вам видадуть всі гроші готівкою?

Ці питання часто задають ті, хто бажає або примножити, або хоча б просто надійно зберегти власні кошти, а тримати «кеш під подушкою» не бажає.

Криптовалюта була створена, як відповідь на ці, турбуючі багатьох, питання. Водночас це породило багато спекуляцій.

Що таке блокчейн?

Блокчейн — це цифровий ланцюжок з блоків, які не можна видалити, та які зберігають інформацію про всі транзакції в мережі з моменту її створення. Це мов велика база даних, яка зберігається в мережі пристроїв, що поєднані між собою без центрального серверу. Кожен пристрій має доступ до інформації про кожну транзакцію в мережі, яка коли небудь була здійснена.

В чому відмінність від онлайн-банкінгу (це ж наче теж не паперові гроші)?

Простий користувач майже не помітить різниці, надіслати товаришу $100 через звичний додаток банку, або надіслати 100 USDT через схожий додаток, але у криптовалюті. Та за цими двома простими діями стоять украй різні процеси.

Банк — це централізована система. Щоб нею користуватись, ви маєте надати банку купу інформації про себе. Так банк починає вам довіряти, та готовий надавати послуги і... гарантії... З цього моменту ваша інформація вам більше не належить. Чи потрібно казати, що час від часу вона використовується банками на власний розсуд, і часто не на вашу користь?

Щодо кількості грошей, які ви маєте в банку — ваш баланс не означає, що ви фактично володієте цими грошима, а лише те, що ви маєте право на відповідну кількість коштів, які має банк (сподіваємось, що має). Кожен платіж, який ви здійснюєте, має обробитись головним сервером банку, а якщо мова йде про карткові платежі, то ще й платіжною системою (Visa, Master Card, тощо). Отже банки та платіжні системи не лише володіють «вашими» коштами, але й інформацією про те, як ви ними користуєтесь.

Блокчейн — це децентралізована система. Програмне забезпечення більшості блокчейнів має відкритий код. Кожен платіж, здійснений в криптовалюті, записується в блок, що доступний до перегляду кожному користувачу блокчейну, тож головна відмінність від банку при переказі коштів через блокчейн — відсутність посередників. Ви нікому не надаєте жодної інформації, а довіру забезпечує прозорість системи, що нікому не належить, та яка функціонує за встановленими алгоритмами, що не підлягають зміні.

Підсумок

Зберігання коштів в блокчейні позбавляє ризиків, що пов'язані з традиційними фінансами. Але різні криптовалюти також мають свої «підводні камені». Є багатсько скаму і справжніх лохотронів, але їх доволі легко уникати. В решті решт багатьом це здається тупо складним, а отже виникає страх помилки. Тож далі розповідатиму, що до чого і як.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Програмування та креативність. У які галузі залучатимуть штучний інтелект і чи варто його боятися

Наталія Миронова 28 вересня 2022 16:10

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 15:05

Що відбувається з ціною Ethereum

Юлія Даниленко 26 вересня 2022 17:15

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Бензин за крипту. В Україні почали продаж пального за криптовалюту

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 15:05