Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Біткоїн vs. Ethereum: у чому різниця

Іван Павловський
Іван Павловський CEO криптомедіа Incrypted
28 січня 2025 8 хвилин читання

Bitcoin та Ethereum — дві найбільші криптовалюти, які часто порівнюють через їхню популярність та вплив на розвиток блокчейн-технологій. Але попри спільну основу — децентралізацію та використання розподіленого реєстру, ці проєкти мають різну архітектуру та сфери застосування, а отже, й різні цілі.

  • Bitcoin — перший у світі блокчейн, запущений у 2009-му як відповідь на світову фінансову кризу, контроль банків. Його монета BTC — цифровий еквівалент золота, засіб заощаджень і платежів без участі банків і держави.
  • Ethereum — блокчейн, який запустили 2015 року як екосистему для смартконтрактів і децентралізованих застосунків, що надає інноваційні можливості для розробників і користувачів криптовалют.

Ця різниця робить мережі не стільки конкурентами, скільки взаємодоповнюваними технологіями, кожна з яких має свою роль. І коли на капіталізацію їхніх монет припадає 70% ринку, особливо цікаво поглянути на цю різницю ближче. 

Proof-of-Work або Proof-of-Stake

Перше, з чого варто почати розмову, — алгоритм консенсусу. Цей механізм забезпечує досягнення згоди всіх вузлів блокчейну про стан даних. Простіше кажучи, він дозволяє підтверджувати транзакції та записувати їх у блоки інформації.

Сьогодні існує безліч алгоритмів, але популярними залишаються тільки два.

  • Bitcoin використовує алгоритм Proof-of-Work або «доказ роботи». Для додавання нових блоків у блокчейн, вузли (майнери) розв'язують задачу, що вимагає високих обчислювальних потужностей. Складність цього завдання є регульованою алгоритмом умовністю, що контролює швидкість обробки і видобутку нових BTC.

Сьогодні Proof-of-Work (PoW) вважається найбезпечнішим алгоритмом. Наприклад, за оцінкою Coin Metrics, атака 51% на Bitcoin обійдеться в $40 млрд, а принесе $1 млрд. Другий варіант — увімкнути 7 млн ASIC за $20 млрд (але у світі стільки немає).

Серед мінусів: щорічне підвищення порога входу для майнерів, повільна швидкість, енергоспоживання — сьогодні Bitcoin витрачає приблизно 0,51% світової енергії.

  • Ethereum також було запущено на PoW. Однак спочатку в нього було закладено «бомбу складності», яка стимулювала розробників якомога швидше перевести мережу на більш ефективний алгоритм Proof-of-Stake (PoS). Як «доказ» він використовує ставку в ETH, заморожену в спеціальному пулі. Що вища ставка, то вищий шанс, що її власник (вузол мережі, стейкер) обробить блок і отримає нагороду. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Завдяки цьому PoS не вимагає високих витрат енергії. Так Ethereum перейшла на новий алгоритм роботи у вересні 2022 року — після цього її витрати упали на 99,8%. Водночас безпека також висока: за даними того ж Coin Metrics, для контролю Ethereum потрібно $34 млрд і одночасне управління над відразу 200 валідаторами.

Механізми емісії та дефляції

Друга важлива відмінність у двох блокчейнах — правила випуску та контролю їхніх нативних монет: BTC, на який припадає майже 60% ринку, і ETH з обсягом приблизно 10%.

У мережі Bitcoin встановлено ліміт на кількість BTC, які можна добути — 21 млн монет. Нові BTC з'являються в момент підтвердження блоку і є частиною нагороди майнерів, що містить також комісії користувачів блокчейну.

На початку 2025 року в мережі Bitcoin видобуто вже 19,81 млн монет або 94,3%. При цьому видобуток триватиме приблизно до 2140 року. Як же так? Річ у тім, що кожні 210 000 блоків (близько чотирьох років) нагорода за майнінг, а відповідно кількість нових монет за блок, зменшується вдвічі. У 2009 це було 50 BTC — сьогодні 3125 BTC.

  • Процес зменшення нагороди називається халвінг. З кожним халвінгом видобуток сповільнюватиметься, а частка комісії в нагородах майнерів зростатиме.
  • Постійне зниження винагороди за майнінг створює дефіцит монет, що підтримує його цінність — кожен халвінг викликав «бичачий» цикл ринку. 
  • Також загальну пропозицію монет зменшують втрати ключів до гаманців. За різними оцінками, до 2025 року безповоротно втрачено від 3 до 5 млн біткоїнів.

Протягом 12 років, завдяки цьому, інфляція BTC знизилася з 25% до рівня >2%.

У мережі Ethereum емісія ETH не обмежена фіксованим рівнем, проте вона регулюється іншими механізмами. Нові монети також з'являються після перевірки блоків, що містять операції. Нагорода стейкерів складається з нових ETH і комісій.

  • У момент запуску мережа випустила одразу 72 млн монет. Протягом наступних п'яти років вона зросла до 115 млн, на майже 60%. Щороку на ~12%.
  • Такі темпи не влаштовували команду і вона впровадила оновлення EIP-1559, що дало змогу спалювати частину ETH з кожної транзакції, знизивши обсяг нових монет. У 2021 темп зростання склав всього ~4 млн ETH або +3,3% емісії. 
  • Перехід на Proof-of-Stake також посприяв контролю випуску ETH — після його запуску нагорода за блок знизилася, сповільнивши «карбування» монет.

З 2021 по 2025 рік емісія Ethereum майже не змінювалася, перебуваючи в діапазоні від 119 млн до 122 млн монет. При цьому за високої активності мережі (запуск DeFi або NFT) спалюється більше ETH, ніж створюється, що робить мережу дефляційною. У результаті Ethereum стає дефіцитним, навіть без обмеження на пропозицію.

Підтримка смартконтрактів та оновлення

З моменту своєї появи Bitcoin практично не змінився (окрім двох значущих апдейтів) — він використовує ті механізми, що були закладені в нього ще в 2008 році і підтримує обмежену функціональність, зосереджену на транзакціях.

Водночас протягом десяти років Ethereum пройшла величезний шлях. Щонайменше раз на рік мережа отримує великі оновлення, серед яких оптимізація коду, газу, підготовка і перехід на PoS, впровадження EIP-1559 і поліпшення масштабованості.

І Bitcoin, і Ethereum використовують сторонні протоколи для вирішення одних і тих самих проблем – високих комісій і низької швидкості. Для роботи з Bitcoin це рішення другого рівня, такі як протокол Lighting Network. Для мережі Ethereum це L2-блокчейни, що беруть на себе частину операцій (Polygon, Base).

Головна відмінність мереж: підтримка смартконтрактів — алгоритмів на блокчейні, що мають набір заданих дій, які виконуються при досягненні певних умов без участі посередників. У Ethereum є смартконтракти, у Bitcoin — немає.

Це дає змогу мережі Ethereum бути не просто блокчейном для переказів одного ETH, а величезною і вкрай різноманітною екосистемою, що охоплює різні форми взаємодії користувачів із фінансами — від позик до пасивного прибутку за допомогою стейкінгу, пулів ліквідності, кредитування і маси інших можливостей.

Смарт-контракти дають змогу створювати додатки на блокчейні, токени зі своїми правилами емісії та дефляції, NFT-колекції, складні форми управління своїм балансом, наприклад, мультипідписи для контролю гаманця або абстракція акаунта. 

Так, у мережі Bitcoin також є деякі з функцій. Але найчастіше вони зроблені іншим способом. Наприклад, NFT Ordinals на базі Bitcoin використовують вільний простір у блоках для запису даних. Це уповільнює роботу і підвищує розміри комісій.

Що в підсумку? У чому різниця між Bitcoin і Ethereum:

  • Bitcoin і BTC — альтернатива фіатним валютам, засіб заощадження та оплати, що захищений від інфляції. Простий і зручний спосіб зберігати та переказувати кошти, незалежний від банківської системи, що підвищує свою цінність завдяки обмеженій пропозиції та механізму халвінгу. Це символ криптовалютної сфери, її основа та цифрове золото, що вже змінило світ.
  • Ethereum — це ціла екосистема, цифрова економіка всередині однієї мережі, що привертає розробників та інновації, фокусуючись на децентралізованих рішеннях і розширенні можливостей усіх її учасників. Усе це можливо завдяки смартконтрактам — фундаменту Web3-еволюції цифрових світів.

Блокчейн і криптовалюти дають змогу відокремити економіку від держави. Але якщо Bitcoin — це платіжна система і «гроші», то Ethereum — фінансова екосистема.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як музика змінює наші спогади?

Сніжана Лепко 14 березня 2025 09:19

Місячне затемнення 2025

Alfa Omega 14 березня 2025 19:58

Мапа тривог: сучасний інструмент безпеки

Alfa Omega 14 березня 2025 22:47

У москві завершилися переговори між спецпредставником США Віткоффом та путіним: що відомо

Владислав Паливода 14 березня 2025 08:54

Як писати на SPEKA: короткий гайд

SPEKA Media 14 березня 2025 14:56